Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislerde Evliyaların vasıfları (1 Kullanıcı)

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Ey! Allah'ın dostlarına karşı çirkince iftira atan ve onları kötüleyen kişiler.Sevgili Peygember efendimiz (s.a.v.) in bu hadislerini okuyun.Ne büyük kötülük yaptığınızın farkına varın.Bunların hepsi sizden sorulacak.Ya bu Dünya da yada hesap günün de.Ama muhakkak sorulacak.Yanınıza kalmayacak...

Hadislerde Mürşid-i Kamil (Evliya,ehlullah,Allah dostları)'nın Vasıfları:

Burada Resulullah (s.a.v.) Efendimizin'in hadislerinde hususiyle kamil velilerin hal ve özelliklerinin nazara veren beyanlarını nakledeceğiz.

1-MÜRŞİD-İ KAMİL (EHLULLAH-VELİ-EVLİYA-ALLAH DOSTU) ALLAHU TEALA'NIN DOSTUDUR.

Allah Teala şöyle buyurmaktadır:

Her kim benim veli kullarımdan birisine düşmanlık ederse, muhakkak ben ona harp açar (dostumun intikamını alır) ım.Bir kulum, kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevgili bir şeyle bana yaklaşmamıştır.Kulum bana nafile ibadetleriyle de durmadan yaklaşır; nihayetonu severim.Bir kere de onu sevdim mi artık ben o kulumun (özel ihsan edeceğim nurum ile) işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum.Benden herhangi birşey isterse, onu verir, bana sığınırsa muhakkak onu himaye ederim. (Buhari,rikak 38; ibnul mace fiten 16)

Bu Kutsi hadiste Mürşid-i kamil (Allah dostları) ait birçok özellikler anlatılmaktadır. Hadisi biraz düşünerek okursak şu önemli neticeleri elde ederiz.

1-Allah dostları (hususiyle Mürşid-i kamil) ilahi korma altındadır.onlara eziyet Cenab-ı Hakk'ı gayrete getirir.

2-Onlara sataşan ilahi azaba uğrar.

3-Kamil imandan sonra herkez için en önemli amel farzları yerine getirmektir.İlahi hudud ve hukuka dikkat etmeyen kimse veli olamaz.

4-
Farzlardan sonra nafileler, kulun ilahi huzura yakınlığını ve derecesini artırır.

5-Allah (c.c.) sevdiği kuluna diğer kullardan ayrı hususiyetler ve hasletler verir.Başkalarının göremediği hikmet ve tecellileri o görür İşitemediğini o işitir.Güç yetiremediğine o güç yetirir.Çünkü ona ayrı bir nur ve yetki verilmiştir.

6-Ehlullah (Kamil mürşid) naz makamındadır.Duaları müstecab ve makbuldür.

7-Allahu teala'nın bu şekilde sevdiği ve övdüğü bir kimseyi "Ben Allah'a iman ettim, ben rabbimi severim." diyen her mü'minin sevmesi ve saygı göstermesi vacip, ona yanaşıp nurani atmosferine girerek istifade etmesi lazımdır.

Şimdi Ehlullahın (Kamil mürşidler'in) hadislerde anlatılan diğer özelliklerine geçelim:

Her Devirde Bulunurlar:

Onlar her devirde bulunur ve kıyamete kadar dini ihya ve ikame ederler.

Resulullah (s.a.) buyurmuştur ki:

Ümmetimden bir topluluk (kıyamete kadar) Allah'ın emrini ayakta tutmaya devam ederler.Onları terkedenler ve muhalif davranalara kendilerine bir zarar veremez.Bu, Allah'ın (kıyamet) emri gelinceye kadar devame der.Onlar insanlara devamlı üstün gelirler. (Buhari İ'tisam 10;Müslim İmamet,53;Tirmizi fiten 27...)

Ümmetimden Her devirde sabikun (hayırlarda önderlik eden ehlullah) bulunur. (Ebu nuaym,Hilyetül evliya;Süyuti,el camiul sağir 2.No 7327)

Şüphesiz Allahu teala bu ümmet için heryüz senenin başında onları dinleri yenileyecek (kalpleri nifak ve gafletten, halleri bid'at ve ma'siyetten temizleyip kulları Allah'a sevkedecek ) kimseler gönderir. (ebu davud,melahim;...)

3-Hz.peygamber (s.a.v.)'in varisi Ve Halifeleridir.

Onlar, Resulullah (a.s.)'ın varisi ve halifeleridir.Muhammedi nuru yayar.Sünneti ihya, kulları ıslah ederler.Onlara hürmet Allah ve resulune hürmet olur.

Resulullah (s.a.v.) buyurmuştur ki:

"(Gerçek Rabbani) alimler ikram (ve hürmet ediniz.Onlar Peygamber varisleridir.Kim onlara ikram (ve hürmette) bulunursa Allah ve Resulune hürmette bulunmuş olur.'' (Suyuti, El camiusağir 1. 212;hatimb Tarih 4)

Resulullah (s.a.v.) üç defa "Allahım halifelerime rahmet etsin!" diye dua etti.Ashab: Halifeleriniz kimlerdir,Ya Resulullah?" diye sorunca, Efendimiz (a.s.) "Onlar sünnetimi ihya eden ve onu Allah'ın kularına öğreten" buyurdu." (İbnu abdilberr,camiu beyan.1. 46)

(Gerçek Rabbani) Alimler peygamberlerin varisleridir.Şüphesiz Peygamberler altın ve gümüş (cinsi maddi şeyler) miras bırakmazlar.Onlar sadece ilim bıraktılar.kim o ilmi alır (ve hakkı ile amel edip yayar) sa (dünya ve ahiret) büyük bir nasib ( ve derece) elde etmiş olur. (Ebu davud,1;Tirmizi,ilim 19;İbnu mace mukaddime 17..)

Resulullah (a.s.)'ın Ali'dirler

Onlar, Resulullah (a.s.)'ın ali ve en yakınlarıdır.Bu hale ve yakınlığa takvalarıyla ulaşmişlardır.İman ve takva bağı neseb bağından daha kuvvetli ve daha geçerlidir.

Resulullah (a.s.) buyurmuştur ki:

Bütün muttakiler Muhammed'in Alidir (Ali el muttaki kenzul umman3.89;Taberani evsat2da rivayet)

Ehl'i beytimden şunlar kendilerinin bana insanların en evlası (en sevgilisi) olduğunu düşünüyorlar.halbuki durum öyle değildir.Şüphesiz benim içinizdeki dostlarım,muttakilerdir.Onlar (neseb ve yer olarak) kim olursa olsun, nerede bulunursa bulunsun, değişmez. (Ali el muttaki kenzul umman 3.94;...)

Resulullah (a.s.)Muaz bin cebel'i Yemen'e gönderirken onunla birlikte uğurlamaya çıktı.Kendisine tavsiyelerde bulunuyordu. Muaz (r.a.) binekte, Resulullah (a.s.) ise yerde yaya yürüyordu.Uğurlama yerine geldiğinde efendimiz (a.s.):

"Ya muaz! Belki bu seneden sonra benimle burada karşılaşıp görüşemeyeceksin!"buyurdu.resulullah (a.s.)'ın ayrıldığında (ve işaret yollu vefat haberinden ) dolayı Muaz (ra.) ağladı.Sonra Resulullah (a.s.) geri dönüp,Medine 'ye yönelerek:

"Benim için insanların en evlası (en yakını):her kim olursa olsun,nerede bulunursa bulunsun, muttaki olanlardır.
"buyurdu. (ahmed,müsned 5.235;....)

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
5-Allahu Teala'nın eminidirler

Gerçek rabbani alimler yeryüzünde Allah'ın emini ve emiridirler.Onlara çatan ve çarpan helak olur.

(Rabbani bir) alim yeryüzünde Allah'ın eminidir. (deylemi,müsned 3,101;suyuti el camiulsağir 5655.)

"(Gerçekten ahirete yönelmiş bir) alim, yeryüzünde Allah'ın sultanı (en büyük delili)dir.kim ona çatarsa helak olur. '' (Deylemi,müsned 3.103;suyuti camiıl sağir 2. 565)

Allahu Teala Tarafından özel seçilmişlerdir.

Onlar Allah Teala'nın seçilmiş kullarıdır.Allah onlarla kalpleri aydınlatır.İnsanlığa yol gösterir.Fitneler onlara bulaşamaz.Onlar ilahi bir huzur ve afiyet içindedirler.

(Gerçek Rabbani ) alimlerin yeryüzündeki misali, gökyüzündeki yıldızlar gibidir.O yıldızlarla kara ve deniz yolculuğunda karanlıklarda yol bulunduğu gibi (alimlerle de küfür, gaflet ve ma'siyet karanlıkları içinde ) Allah'a yol bulunur.Yıldızlar yol olduğu (kaybolduğu) zaman yolcuları sapıtması yakındır." (Ahmed,müsned 3.157)

"Allah Teala'nın kulları içinden seçmiş olduğu bir takım kimseler vardır ki, Allah onları (fitne ve zulmetlerde) afiyet içinde yaşatır, afiyetiçinde öldürür, afiyet (ve iman selameti) ile cennet götürür.(Dünyada ) onların üzerine gece karanlığı gibi fitneler gelir, fakat onlar bunlardan selamette kalırlar." (Ebu nuaym,Hilye 1.6;İbnu ebi'd dünya,Kitabül evliya,30 No4)

Allah'ın Nuru ile bakarlar, Nur yayarlar

Onlar Allah'ın nuruyla bakarlar.Nazarları şifa, sözleri deva, meclisleri safi safadır.

"(Kamil) mü'minin firasetinden sakının.Şüphesiz o, Allah 'ın nuru ile bakar.''(Tirmizi,tefsir,16;..)

Lokman (a.s.) oğluna demiştir ki: "Oğlum ! (Allah'a yönelmiş) alimlerle beraber ol, onların meclislerinden ayrılma.Şüphesiz Allah, gökten indirdiği yağmurla ölü (kuru) toprağı canlandırdığı gibi, (nur sahibi alimlerden çıkan) hikmetle de ölü kapleri diriltir.''(İbnu abdilberr, beyanil ilm,1,106)

Resulullah (a.s.) buyurmuştur ki:"Sizin hayırlılarınız, görülmesi size Allah'ı hatırlatan, sözleri (marifet) ilminizi artıran,ameli ahirete rağbet ettiren kimselerdir."(suyuti, elcamiul sağir1.617)

Zikrin Anahtarlarıdırlar, Allah'ı Hatırlatırlar

Mürşidi Kamiller (Allah dostları) zikrin anahtarıdır.Onları gören, iman ve sevgiyle seyreden Allahu teala'yı hatırlar.Kalbi dünyadan kopup Allah'a ve ahirete yönelir.Onların hali buna yeterlidir.Özlerinde ilahi nur, gözyaşı ile sürmelenmiş gözlerinden dışa yansır.Yüzlerinde secda huşu eseri görülür.

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz buyurmuştur ki:

"Sizin en hayırlılarınız; görüldüklerinde (simasındaki nur, halindeki edep, üzerindeki ilahi heybet sebebiyle) Allah'ı hatırlatan kimselerdir." (ebu nuaym, Beyhaki,suyuti,...)

"İnsanlardan bazıları zikrullahın anahtarıdır.Görüldüklerinde Allah'ı hatırlatır." (Taberi,ibnu ebid dünya)

Resulullah (a.s.)'a "Ya Resulullah! Allah'ın velileri kimleridir?" diye soruldu;

Efendimiz (a.s.) şöyle cevap verdi:

"Görüldüklerinde Allah'ı hatırlatan kimselerdir."

Diğer hadis-i şeriflerde ise şöyle buyrulmuştur:

Allah Teala buyurur ki:"Şüphesiz kullarımın içinde benim velilerim ve halk içinde seçtiğim dostlarım öylekimselerdir ki; zatım zikredilince onlar hatırlanır, onlar hatırlanınca da ben zikrolunurum." (Ebu nuaym;Ahmed,müsned;Taberi)

"Sizin hayırlılarınız; görülmesi size Allah'ı hatırlatan, konuşması ilminize bereket katan ve ameli ahirete rağbetinizi artıran kimselerdir." (Ebu yala;Suyuti;Münavi)

Allame Münavi (rah.) bu hadisin şerhinde Hakim et-Tirmizi'den şu nakli yapar:

"Kendilerine bakıldığında sana Allah'ı hatırlatan kimseler öyle kamillerdir ki; Onların üzerinde Allah tarafından verilmiş zahiri bir görüntü vardır. Allah 'ın celal nuru, kibriya heybeti, vakar ünsü onalrı kaplamiştır.Bu durumda onalar bakan kimse Allah'ı hatırlar.Çünkü onun üzerinde melekut alemin eser ve nurları vardır.Bunlar velilerin sıfatıdır.kalb, bu şeylerin ma'deni ve yerleştiği yerdir.Yüz, kalp olanı (bir şekilde) çekip dışa yansıtır.Kalpde Allah'ın marifet nuru ve ilahi emirlere itaat ziyası hakim olunca, bu nur yüze etki eder, dışa yansır.Sen böyle yüze bakınca, sana hayır ve takvayı hatırlatır.Bu da sende iyi hal ve ilme meyli artırır.Bunlar ise sıdk ve hakka sevkeder.Böylece sende istikamet oluşur.Kamil insanın yüzünde parlayan Allah'ın nuru (Hakk talibine ) Allah'ın celal ve cemalinin azametini hatırlatır.Böyle bir nuru görmek insanı nakıs (ve rezil) işlerden alıkoyar." (Münavi)

"Muttakiler (insanların efendisidir).Alimler ve fakihler (kendilerine uyulacak) önder kimselerdir.Allah Teala onlardan ilmin gereğini yerine getirme (ve onun tebliğ etme) sözü almiştır.Onlarla oturma bereket, kendilerine (ve güzel hallerine) bakmak nurdur." (Ali el muttaki,Heysemi,(hz aişeden)

Diğer bir hadiste ise şöyle buyrulmuştur:

"Bereket (hal, ahlak ve yaşca) büyük olanlarınızla beraberdir." (beyhaki,suyuti)

Devam edeceğim inşaallah.

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Her Şeyleri Allah İçindir:

Ehlullah (hususiyle kamil mürşid) her işini Allah için yapar.Allah için sevip, Allah için kızar.Nefisleri ve dünya adına bir hesapları, ilahi rızanın dışında gizli de olsa başka bir hedefleri yoktur.

"Bir kul Allah için sevip Allah için buğzetmedikçe imanın hakikatine (rabbaniliğin sırrına) ulaşamaz.Allah Teala'nın rızası için sevip, O'nun rızası için kızdığında Allah'ın dostluğunu haketmiş olur.Allah Teala şöyle buyurmaktadır:"Kullarım içinde benim sevdiklerim;ben zikredilince hatırlananlar ve onalrın anılmasıyla da benim zikredildiğim kimselerdir." ( Ahmed,müsned;İbnu ebiddünya;suyuti)

Zikrin Anahtarıdırlar.Allah'ı Hatırlatırlar:

Ehlullah zikrin anhatarıdır.Onları gören, iman ve sevgiyle seyreden Allah Teala’yı hatırlar.kalbi dünyadan kopup Allah’a ve ahrete yönelir.Onları hali buna yeterlidir.Özlerindeki ilahi nur, göz yaşı ile sürmelenmiş gözlerinde dışa yansır.Tüzelerinde secde ve huşu eseri görülür.

“Sizin en hayırlılarınız; görüldüklerinde (simasındaki nur, halindeki edep, üzerindeki ilahi edep sebeiyle) Allah’ı hatırlatan kimselerdir.” (Ebu nuaym,beyhaki,suyuti,ibnu ebiddünya)

“İnsanları bazıları zikrullahın anahtarıdır.Görüldüklerinde Allah’ı hatırlatırlar.” (Taberi,ibnu ebiddünya)

Resulullah (a.s.)’a:”Ya Resulullah! Allah’ın velileri kimlerdir?” diye soruldu;

Efendimiz(a.s.):
“Görüldüklerinde Allah’ı Hatırlatan kimselerdir.” (ibnu mübarek,ibnu ebiddünya,ibnu mace zühd,Suyuti)

Onları seven, Allah Tarafından sevilir:

Ehlullahı (Kamil mürşidleri ) sevmek ilahi sevginin alametidir.Onların sevgisi Allah’ın rızasını celb ve te’min eder.Onlar Rabbi ile kulunu birbirine sevdirirler.Aleme ilahi sevgi sergilerler.Samimi sevgi insanı sevdikleri ile beraber eder.Allah için olan sevginin azı da büyük menfaat verir.

Resulullah (s.a.v.) buyurmuştur ki

Allah Teala buyurur ki: Benim için birbirini seven, birbirini arayıp soran, birbiirni ziyaret eden, birbirine infak ve ikram da bulunanlara muhabbetim hak olmuştur.” (Ahmed,Müsned;Hakim, müstedrek)

Allah Teala kıyamet günü şöyle buyurur: Benim celalim (rızam) için birbirlerini seveler nerede? Hiçbir gölgenin bulunmadığı bugün onları kendi (rahmet) gölgemde gölgelendireceğim.” (Müslim,Birr 12.No:37)

Allah Teala buyuru ki: Benim için bir araya gelip (ilim ve zikir ) meclisi kuranlara muhabbetim hak olmuştur.Onlar (dostlarım) zikrimle meclisleri ma’mur edenler.İnsanlara hayrı öğretirler.onları benim taatime çağırırlar.Onlar (kıyamette) arşımın gölgesinde gölgelendireceğim dostlarımdır.Onlar yakınımda oturtur,azabımdan emin ederim.kendilerine diğer insanlardan beşyüz sene önce cennete dahil ederim.Oraya nimetler içinde ebedi kalırlar.Resulullah (s.a.v.) daha sonra şu ayeti okudu:

“Dikkat edin, Allah’ın velilerine hiçbir korku ve hüzün yoktur.” (Yunus suresi-62)

“Nefsimi (ruhumu ) elinde tutan Allah’a yemin olsun.İsterseniz size Allah’ın adıyla (çokça) yemin edebilirim;Hiç şüphesiz Allah’ın kullarını en sevimlisi; Allah Teala’yı kullarına sevdiren ve yeryüzünde (halka) nasihat ederek dolaşanlardır.” (İbnu ebiddünya,Ali el muttaki)

Ebu zerr (ra) anlatıyor:Resulullah (a.s.)’a:

“Ya Resulullah! Bir adam (güzide )bir topluluğu seviyor.Fakat onların ameline gücü yetmiyor, bunun durumu nedir?” diye sordum.

Resulullah (a.s):

“Sen Ya Eba Zerr, sevdiklerinle berabersin.”buyurdu.Ben
“Ben Allah ve Resulunu seviyorum.” Dedim.Resulullah (a.s.)
“Şüphesiz sen sevdiklerinle berabersin.” Buyurdu.Bu sözü üç defa tekrar ettim,Efendimiz(s.a.v.) de aynısını tekrar etti.” (Ebu davud , edeb,113)

Enes (rah) anlatıyor.Resulullah (a.s.)’a bir adam gelerek:

“Ya Resulullah! Bir adam birisini hayırlı ameli ve halinden dolayı seviyor,fakat onun gibi amel edemiyor, bunun durumu nedir?” diye sordu.

Resulullah (a.s.):

“Kişi sevdiği ile beraberdir.” Buyurdu.Resulullah (a.s.)’ın ashabının bu hadisi duydukları gün sevindikleri gibi hiç sevindiklerini görmedim.” (Buhari,edeb 96;Müslim birr 50;ebu davud edeb 113)

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Bütün Aleme Rahmet ve Berekettir.

Ehlullah (hususiyle Kamil mürşidler) bütün alem için bir rahmettir.Dayanılmaz bela ve musibetlere karşı bir emniyettir.Onlar insanların arasında yaşadıkları sürece etrafına nur saçar, bereket vesile olurlar.Yaptıkları ve yaptırdıkları zikirler, naz ve niyazlar hürmetine hem kalpler,hem kainat fesattan kurtulur.Onlar "Allah Allah" dedikçe, Allahu Teala Aleme rahmet nazarıyla bakar, günahkarlara mühlet verir.Hem de küçük ve büyük kıyamete kadar...

"Ashabım ümmetim için bir emniyettir.Onlar gidince (eser ve edebleri silinince) ümmetime va'dolunan şeyler gelir" (Müslim, Fedailü sahabe)

"Abdallar (seçkin ehlullah) kırk kişidir.Şam bölgesinde bulunurlar.İçlerinden birisi vefat edince, Allah onun yerine bir başkasını getirir.İnsanlar onların (dua ve bereketi) sebebiyle yağmura kavuşur.Onları bereketiyle (mü'minlere düşmanlarına karşı ilahi) yardım olunur, halktan (umumi) azap kaldırılır." (Ahmed,Müsned1.112;Ebu nuaym,hilye 1.8-9)

"Yeryüzü İbrahim Halilürrahman'ın misli (kalp ve ahlaken ona benzeyen) otuz kişiden hiç bir zaman boş kalmaz.Size onların bereketiyle (manen) yardım olunuyor, rızık veriliyor,yağmur yağdırılıyor." (Suyuti,el camiul sağir 2.442;Heysemi, mecmauz zevaid;..)

Katade (rah) demiştir ki: "Biz Hasan el basri'nin de onlardan birisi olduğunan şüphe etmezdik." (Heysemi a.g.e. 10.63)

Resulullah (as) buyurur ki:

"Allah'tan korkan gençler,otlayan hayvanlar,rüku eden büyükler, süt emen sabiler olmasaydı (yaptığımız isyanlar yüzünden) üzerinize azap yağardı." (Beyhaki,sünnei kübra 3.345;suyuti,el camul sağir 2.443)

"Yeryüzünde "Allah Allah" diyen kimseler kaldığı sürece kıyamet kopmaz" (Müslim,iman,234;Tirmizi, fiten,35benze bir rivayet)

"Şüphesiz Allah Teala, bir salik müslümanın bereketine komşularından yüz tane haneden belayı defeder." (Kenzul umman 9.5;taberani;el camul sağir 1.275)

Allah Onlarla Meleklere Övünür.

Ehlullah (hususiyle Varisül-enbiya olan Kamil mürşid) Allah Teala'nın melekleri arasında övdüğü ve kendileriyle övündüğü kimselerdir.Peygamberler kıyamet günü onlarla gururlanıp halleri takdir ve tebrik ederler.Onlarla beraber olanlar da bu devlet ve rahmetten nasiblerini alır, dünyada ve ahirette muttakilerle kurulan bu dostluğun sevincini ve saadetini yaşarlar.

"Allah'ın dostları içinde öyle kimseler vardır ki; onlar nebi ve şehit değillerdir.Fakat kıyamet gününde Allah Teala'nın kendilerine bahşettiği lütuf ve makamlardan dolayı nebi ve şehitler onlara gıbta ederler.''

Ashab:Ya Resulullah Onlar kimlerdir, haber verir misiniz? diye sorduklarında Resulullah (a.s.)

"Onlar, aralarında herhangi bir neseb bağ ve maddi alışveriş bulunmadan Allah'ın muhabbeti ve rızası için birbirlerini sevenlerdir.Vallahi onların yüzü (o gün) nur gibi parlamakta ve kendilerini de nurdan minberler üzerinde oturmaktadır.İnsanların korktukları zaman onlar korkmazlar, insanların üzüldükleri zaman onlar üzülmezler."

buyurdu ve sonra:

"Haberiniz olsun Allah'ın velilerine asla bir korku ve hüzün yoktur." (yunus 62-64)

ayetini okudu.(Ebu davud, büyü 76;ed dürrül ensur,fethul kadir)

"Kim bir topluluğun yaptıkları fiilerden dolayı severse, kıyamet günü onlarla birlikte haşredilir.Ve onların amelini işlememiş bile olsa (niyet ve muhabbetiyle onlarla birlikte olduğu için) beraberce hesaba çekilir." (Kenzul ummal;hatib,tarih 5 196)

Bütün Alem (Kafir ve gafiller hariç) Onları tanır ve sever.

Ehlullah (hususiyle Kamil mürşidler) Allah Teala sevdiği gibi bütün alem ve eşya da tanır ve sever.Ancak kafir ve münafıklar hariç.Onlar da ahirette pişmanlık ve pişmanlıklarından dolayı ellerini ısırır, ah-u vah ederler.

"Allah Teala bir kulunu sevdiği zaman cibril'i çağırır ve:"Ben falanca kulumu seviyorum, onu sen de sev" buyurur. Cibril de o kulu sever. Sonra gök ehline seslenerek: "Haberiniz olsun, Allah falanca kulu seviyor, onu siz de sevin" der. Onu gök ehli de sever. Sonra o kul için yeryüzünde kabul (ve kullar arasında ona karşı sevgi) konur.

Allah teala bir kula da buğzetti mi, cibril'i çağırır ve: "Ben falan buğzediyorum ona sen de buğzet" der. Cibril de ona buğzeder. Sonra gök ehline seslenerek: "Allah falana buğzediyor. Siz de buğzedin" der. Onlar da kendisine buğzeder. Sonra o kul için yeryüzüne (ve kulların kalbine) buğz konur." (Müslim,Birr,4

"Şüphesiz Allah, melekleri, bütün gök ve yer ehli hatta yuvasındaki karınca, denizdeki balık insanlara hayır öğreten (alim ve salih) kimseye salat, dua ve istiğfar ederler." (Ebu davud,ilim,1;Tirmizi, ilim 19)

Onların Dostluğu Saadet, Düşmanlığı Nedamet Sebebidir.

Muttakilerle dost olanlarla, fasıkların dostluğu ile aldananların kıyametteki hali Kur'an-ı Kerim'de şöyle nazara verilmiştir.

"O gün (Allah için birbirini seven) muttakilerin dışında bütün dostlar birbirinin (azılı) düşmanıdır." (Zuhruf suresi 67)

"Zalimlerden herbiri (pişmanlığından) o gün iki elini ısırarak; Ah ne olur bende o peygamberler le birlikte bir kurtuluş yolu edineydim. Yazıklar olsun bana, keşke (beni hakk'tan alıkoyan) falanı dost edinmeseydim." (Furkan suresi 2)

Onlar, Allah Teala'yı Kullarına, Kulları da Allah'a Sevdirendir.

Ehlullah (özellikler irşadla memur olan kamiller) Allah Teala'yı kullarına, kulları da Allah Teala'ya sevdirirler,Onların işi ve aşı muhabbettir.Yeter ki sadık talibleri olsun.

Enes (ra) naklediyor:Resulullah (s.a.v.):

"Peygamber ve şehit olmayan, fakat kıyamet günü, Allah teala katındaki derece ve itibarlarında dolayı nurdan minberler üzerinde oturan, peygamber ve şehitlerin kendilerine gıpta ile nazar ettikleri kimseleri size haber vereyim mi?" buyurdu.Ashab:

"Onlar kimlerdir ya Resulullah?" diye sordular, Efendimiz (s.a.v.):

"Onlar Kuları Allah Teala'ya, Allah teala'yı da kularına sevdiren ve yeryüzünde (devamlı) hayır nasihatla dolaşan kimselerdir." buyurdu.

Biz:

"Allah'ı kullarına sevdirirler (bunu anladık,fakat) kullarını Allah'a nasıl sevdiriler?" diye sorduk.

Resulullah (a.s.):

"Onlar Allah'ın muhabbetini (celbedecek şeyleri) emrederler.O'nun hoş görmediği (günah) şeylerden de nehyederler. İnsanlar onlara itaat edince, Allah da kendilerini sevmiş olur." buyurdu" (Beyhaki,şuabul iman 1.367;Kenzul umman 3.75)

Onları Ziyaretten Allah Razı Olur:

Ehlullah'ı ,özellikle irşadla memur kamil mürşidleri ziyaret etmek Allah'ın muhabbetini celbeder.Allah o kulundan razı olur, Bu ziyaretin hediyesi olarak cennetini bahşeder.

İşte Allah adına Resulullah (a.s.)'ın müjdeleri:

"Size cennet ehli olanlarınız haber vereyim mi? Bir şehrin (memleketin) öbür ucunda bulunan din kardeşini Allah rızası için ziyaret eden kimse cennetliktir." (El mücemul kebir,camiul sağir,fezul kadir)

"Allah teala buyurur ki: "Benim için birbirini seven, birbirini ziyaret eden ve benim için (zikir ve sohbet) meclisi kuran kimselere muhabbetim hak (vacib) olmuştur." (Ahmed,müsned 5.239; suyuti ed dürrül mansur,6.372;Ali el muttaki,kenzul umman 9.19-20)

"Allah için sevdiği bir kardeşini ziyaret giden kimsenin yoluna Allah bir bekçi koyar.

Melek adama :

"Nereye gidiyorsun?" diye sorar.

Adam:

"Şu köyde (beldede) bir (din) kardeşim var, onu ziyarete gidiyorum." der

Melek:

"O senin bir yakının olduğu için mi gidiyorsun?" der.

Adam:

"Hayır." der.

Melek:
"Onun sana (maddi) bir iyiliği dokundu da teşekküre mi gidiyorsun?" der.

Adam:
"Hayır ,ben onu sırf Allah rızası için seviyorum (ve bunun için ziyarete gidiyorum)" der.

Melek:

"Ben Allah Teala'nın sana gönderdiği bir elçiyim.Sana, senin o adamı sevdiğin gibi Allah'ın da seni sevdiğini haber vermeye geldim." der.
(Müslim,birr,12;Ahmed,müsned,2.292;Tirmizi,birr,64 ;ibnu mace,cenaiz,2)

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Buraya kadar verdiğimiz nakiller,evliyaların imamı Resulullah (s.a.v.) Efendimizin bu güzide şahsiyetleri nasıl nazara verdiği ve onlarla adeta övüldüğünü göstermektedir.Allah'ın habibi (s.a.v.) ile kainata indirilen sonsuz ilahi nur,rabbani edeb ve aşk, onun varisleri kamil veliler,salih alimler ve Rabbani fakihler tarafından kıyamete kadar insanlığa sunulacak ve yayılacaktır.Dünyada şeref, ahirette geçerli sermaye; ihlas, kalb-i selim ve slih ameldir.Herkez bu muhabbeti mirasa talip olmalı, kaynağına gidip almaya çalişmalı,ilahi aşkı ve edebi kitap ve kelimelerle değil,takvanın madeni, aşkın menbaı olan ariflerin gönlünde, meclisinde ve sevgisinde aramalıdır.Yukarıdaki ayet ve hadisler bunu istemektedir.Buna inanmalıyız. İnanmayan ve dilenmeyen kimsenin ilahi aşk,marifetullah,takva,edeb,ve ahiret adına Aşşah'tan alacağı bir şey yoktur.Allah'ıngüzel va'dleri inanan mü'minler için haktır ve muhakkaktır.

''yenidendogus'' adlı siteden alıntıdır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt