Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislerde Dua Kavramı (2 Kullanıcı)

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
"Sizden herbirinizin duasına acele etmediği takdirde icabet olunur:
SAHİH-İ BUHARİ

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
İstiğfarın En Faziletli Olanı

Ve Yüce Allah'ın şu kavilleri:
"... Rabb'inizden mağfiret dileyin. Çünkü O çok mağfiret edicidir. Gök üstünüze bol yağmur salıverir. Sizin mallarınızı ve oğullarınızı çoğaltır, size bağlar, bustânlar verir, size ırmaklar akıtır"
(Nüh: 10-12) [5];

"Ve çirkin bir günâh işledikleri yâhud nefislerine zulmettikleri vakit Allah'ı hatırlayarak hemen günâhlarının mağfiret edilmesini isteyenlerdir. Günâhları Allah'tan başka kim mağfiret eder? Bir de onlar işledikleri günâh üzerinde, bilip dururken ısrar etmeyenlerdir"
(âli imrân: 135)

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 1 Hadis no l

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
İstiğfarın En Faziletli Olanı

Buşeyr ibn Ka'b el-Adevî şöyle demiştir:
Bana Şeddâd ibn Evs (R) tahdîs etti ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur: "Seyyidu'l-istiğfâr (yânı istiğfar dualarının ulusu) Allah'tan şöyle mağfiret dilemektir:
Allâhumme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente, halaktenî ve ene abduke ve ene alâ ahdike ve va'dike mastata'tu. Eûzu bike min şerri mâ sana'tu. Ebûu leke bi-nimetike aliyye ve ebûu bizenbî fağfir lî. Feinnehû lâ yağfiru 'z-zunûbe illâ ente.
= Yâ Allah! Benim Rabb'im Sen'sin. Sen'den başka ilâh yok*tur. Beni Sen yarattın. Ben Sen'in kulunum ve gücüm yettiği kadar ezelde Sana verdiğim ahd ve va'd üzere sabitim. İşlediğim günâhların şerrinden Sana sığınırım. Bana ihsan eylediğin ni'metlerini i'tirâf ederim, günâhımı da i'tirâf ederim. Benim günâhlarımı mağfiret eyle! Şu muhakkak ki, günâhları Sen'den başkası mağfiret edemez!)"
Peygamber buyurdu ki:
"Bu seyyidu'l-istiğfâr duasını her kim kalbiyle sevâb ve faziletine kesin inanarak gündüz okur da o gün akşama girmeden önce ölürse, o kimse cennet ehlindendir.
Her kim de sevâb ve faziletine kesin inanarak bunu geceleyin okur da sabaha girmeden evvel ölürse, o kimse de cennet ehli zümresindendir"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S}'În Gündüz Ve Gece İstiğfar Etmesi

Ebû Hureyre (R): Ben Rasûlullah(S)'tan işittim:
"Val*lahi ben Allah'a günde yetmiş defadan fazla muhakkak istiğfar ve tevbe ederim" buyuruyordu, demiştir

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 2 Hadis no 3

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Tevbe

Katâde:
"Ey îmân edenler, tam doğruluk ve hulûsa mâlik bir tevbe ile Allah'a dönün..." (et-Tahrîm: 8) kavlindeki
"Tevbeten nasûhan",
"es-Sâdıkatu'n- nâsıha"
yânı "Doğru ve nasihat edici tevbe" ma'nâsınadır,
demiştir

Bize Ebû Şihâb, el-A'meş'ten; o da Umâre ibn Umeyr'den; o da el-Hâris ibn Suveyd'den tahdîs etti. Bize Abdullah ibn Mes'-ûd (R) iki hadîs tahdîs etti. Bunlardan birisi Peygamber(S)'den, diğeri de İbn Mes'ûd'un kendisindendir:
İbn Mes'ûd kendisinden olarak şöyle dedi: Mü'min kişi günâhlarını (hayâlinde büyütüp) şöyle görür: Gûyâ kendisi bir dağın eteğinde oturuyor ve dağın üzerine düşmesinden korkuyor. Fâcir kişi de günâhlarını burnunun üstüne konan bir si*nek gibi görür, o sineği eliyle şöylece kovar!

Râvî Ebû Şihâb:
Bu hadîsi bana şeyhim ("O, sineği eliyle şöylece kovar" sözünün tefsiri olarak) elini burnunun üstünde tutarak rivayet etti, demiştir.

Sonra İbn Mes'ûd (Rasülullah'tan rivayet ederek) şöyle dedi: "Allah kulunun tevbesinden, şu kişinin ferahından daha fazla ferahla*nır: Bu kişi (yolcu olup) yanında devesi, üstünde suyu, azığı olduğu hâlde varıp sahrada korkunç bir yere inmiş, başını yere koyarak hafif bir uyku uyumuştu. Uyanınca devesinin gitmiş olduğunu anladı.
(Devesini aramağa çıktı.) Sıcaklık, susuzluk yâhud Allah'ın dilediği ıstırablar bu zât üzerinde şiddetle te'sîr edince (kendi kendine): Eski yerime olsun döneyim! dedi ve dönüp geldi. Az bir uyku daha uyu*du. Sonra uyanıp başım kaldırınca devesini yanında buldu"

Bu hadîsi el-A'nıeş'ten rivayet etmekte Ebû Şihâb el-Hannât'a Ebû Avâne ile Cerîr de mutâbaat etmişlerdir.

Ebû Usâme de şöyle dedi: Bize el-Ameş tahdîs etti. Bize Umâre tahdîs etti. Ben el-Hâris ibn Suveyd'den işittim. Şu'be ile Ebü Müs*lim de el-A'meş'ten; o da İbrâhîm et-Teymî'den; o da el-Hâris ibn Suveyd'den söyledi.

Ebû Muâviye de şöyle dedi: Bize el-A'meş, Umâre'den; o da el-Esved'den; o da Abdullah ibn Mes'ûd'dan tahdîs etti.

Yine el-A'meş, Umâre'den; o da İbrâhîm et-Teymî'den; o da el-Hâris ibn Suveyd'den; o da Abdullah ibn Mes'ûd'dan tahdîs etti

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 3 Hadis no 4

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Tevbe

Buradaki iki senedde Enes ibn Mâlik (R) şöyle demiştir:
Rasûlullah (S):
"Allah, kulunun tevbe etmesiyle, herhangi birinizin çöl bir arazîde kaybetmiş olduğu devesine ansızın tesadüf edivermesi anın*daki sevincinden daha çok sevinir"
buyurdu.

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 3 Hadis no 5

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Sağ Yan Üzerine Yatmak

Âişe (R) şöyle demiştir:
Peygamber (S) geceleyin onbir rek'at namaz kılardı. Fecr tulü' ettiği zaman da hafif iki rek'at daha kılar, sonra müezzin ikaameti haber vermek üzere gelinceye kadar sağ yanı üzerine yatardı

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 4 Hadis no 6

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan Temiz Olarak Gecelediği Zaman

el-Berâ ibn Âzib (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) şöyle buyurdu: "Yatağına vardığında evvelâ namaz abdesti gibi abdesî al. Sonra sağ tarafın üzerine uzan ve şu duayı söyle:
Allâhumme eslemtu nefsî ileyke ve favvadtu emri ileyke ve elce 'tu zahrî ileyke rehbeten ve rağbeten ileyke. Lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentu bi-KitâbikeHlezî enzelte ve bi-Nebiyyike'llezî erselte.

Yâ Allah! Kendimi Sana teslim ettim ve işimi Sana ısmarladım. Çünkü korkum da Sen'dendir, ümidim de Sen'dendir. Sen'den sığınacak yer varsa, o da Sen'sin; Sen'den kurtulacak yer varsa yine Sen'sin! İndirdiğin Kitâb'ma ve gönderdiğin Peygamberine îmân et*tim.)

Eğer o gece ölecek olursan, fıtrat üzere ölürsün. Sen bu sözleri, o gün söyleyeceğin sözlerin en sonu yap!"
buyurdu.

Ben bu duayı O'nun huzurunda iyice ezberleyip tekrar etmek istedim de: "Ve gönderdiğin Rasûlü'ne îmân ettim" dedim. Peygamber:
"Hayır, 'Gönderdiğin Peygamber'ine" diye (düzeltti de aynı lafızlarla okumamı) buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 5 Hadis no 7

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanın Uyumak İstediği Zaman Söyleyeceği Duâ

Huzeyfe ibmı'l-Yemân (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) yatağına girdiği zaman
"Bismike emûtu ve ahyâ (Sen'in ismini anarak ölürüm ve dirilirim) der idi.
Uykudan kalktığı zaman da:
el-Hamdu lillâhi 'llezî ahyânâ ba 'de mâ emâtenâ ve ileyhi 'n-nuşûru (Bizi öldürmesinin ardından tekrar dirilten ve son gidiş ancak ken*disine olan Allah'a hamd olsun) derdi.

"Nunşiruhâ",
"Nuhricuhâ ( Biz onu çıkarırız) ma'nâsınadır

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 6 Hadis no 8

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanın Uyumak İstediği Zaman Söyleyeceği Duâ

Bize Şu'be, Ebû İshâk'tan tahdîs etti; o da el-Berâ ibn Âzib(R)'den işitmiştir ki, Peygamber (S) bir adama (şu duayı oku*masını) emretmiştir. Ve yine bize Âdem tahdîs etti. Bize Şu'be tahdîs etti. Bize Ebû İshâk el-Hemdânî, el-Berâ ibn Âzib'den tahdîs etti ki, Peygamber (S) bir adama tavsiye edip şöyle buyurmuştur:
"Yatağına girip yatmak istediğin zaman şu duayı söyle;
Allâhumme, eslemtu nefsîileyke vefavvadtu emrîileyke ve vec-cehtu vechî Heykel Ve elce 'tu zahrî ileyke rağbeten ve rehbeten Heykel La melcee velâ mencâ minke illâ Heykel Âmentu bi-Kitâbike'llezî enzelte ve bi-Nebiyyike 'llezî erselte!

Eğer o gece ölürsen, fıtrat üzere (yânî İslâm Dîni üzere) ölürsün"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 6 Hadis no 9

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Yatışta) Sağ Eli Sağ Yanağın Altına Koymak

Huzeyfe ibnu'l-Yemân (R) şöyle dedi: Peygamber (S) geceleyin yatağını alıp yatacağı zaman (sağ) elini (sağ) yanağının al*tına kordu. Sonra şu duayı söylerdi: "Attâhumme bVsmike emûtu ve ahyâ { = Yâ Allah! Sen'in isminle ölürüm ve dirilirim -yânî Sen'in isminle uyurum ve uyanırım-)". Uykudan uyandığı zaman da:
"el~ Hamdu lillâhVttezî ahyânâ ba'de mâ emâtenâ ve ileyhVn-nuşuru (~ Bizleri öldürmesinin ardından dirilten ve öldükten sonra dirilip top*lanmak da ancak kendisine olacak bulunan Allah'a hamd olsun)" der idi.

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 7 Hadis no 10

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Sağ Taraf Üzerinde Uyumanın Müstehâblığı

el-Berâ ibn Âzib (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) dö*şeğine girdiği zaman sağ tarafı üzerine yatar, sonra şu duayı söylerdi:
"Allâhumme, eslemtu nefsî ileyke, ve veccehtu vechîileyke ve favvadtu emrî ileyke. Ve elce 'tu zahrî ileyke rağbeten ve rehbeten iley*ke. La meîcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentu bUKitâbike 'llezî enzelte ve bi-Nebiyyikellezî erselle!"

Ve Rasûlullah:
"Bu dua sözlerini söyleyen, sonra da o gecesi altında ölen kim*se, fıtrat üzerine ölmüş olur" buyurdu.

"İsterhebûhum (= Onları korkuttular)"
(ei-A'râf: 116)
fiili "Kork*mak" ma'nâsma olan "Rehbet" masdarındandır. "Melekûtun", "Mülk" (yânı "Meliklik") ma'nâsmadır.
Vezin bakımından "Raha-bûtun hayrun min rahammûtin (Korkmak, acınmaktan hayırlıdır)" gibidir.
"Terhebu (yâhûd: Turhibu) hayrun min en terhame" dersin.

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 8 Hadis no 11

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Geceleyin Uykudan Uyandığı Zaman (Okunması Müstehâb Olacak) Duâ

îbn Abbâs (R) şöyle demiştir: Ben bir gece (Peygamber'in zevcesi teyzem) Meymûne'nin yanında kaldım. Geceleyin Pey*gamber kalktı, hacetini yerine getirdi, yüzünü ve ellerini yıkadı. Sonra uyudu. Sonra uyanıp kalktı, su kırbasına geldi, onun ağız bağını çöz*dü. Sonra iki abdest ortası, yânı suyu çok kullanmadan ve organlara da tam ulaştırarak bir abdest aldı. Sonra namaza durdu. Ben de kalk*tım ve Peygamber'in benim kendisinden sakındığımı (yâhut takîp ettiğimi) görmesini istemediğim için, uykudan yeni uyanıyormuş gi*bi belimi uzatıp gerindim. Abdest aldım. Peygamber namaz kılmak üzere dikildi. Ben de O'nun sol tarafına namaza durdum. Peygam*ber benim kulağımdan tuttu da beni sol yanına döndürüp geçirdi. Na*mazı onüç rek'atte tamâm oldu. Sonra yatıp uyudu, hattâ horladı. Kendisi uyuduğu zaman horlardı. Bilâl gelip namaz vaktini haber ver*di. Peygamber bu sefer abdest almadan (iki rek'at daha) namaz kıldı

Duasında şunları söylüyordu:

Allahummec'al fî kalbî nûran ve fî basarı nurân ve fî sem'i nurân ve an yemînî nûran ve an yesârî nûran ve fevki nurân ve tahtı nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran vec'al lî nûran "
(Yâ Allah! Kalbimde bir nûr kıl, gözümde de bir nûr kıl, ku*lağımda da bir nûr kıl. Yine böyle sağımda bir nûr, solumda bir nûr, üstümde bir nûr, altımda bir nûr, önümde bir nûr, arkamda bir nûr kıl. Ve benim için umumî ve büyük bir nûr yarat!)

Râvî Kureyb şöyle demiştir:
Bu kelimelerden yâhud nurlardan yedisi tâbuttadır (yânî kalbin tâbutu gibi olan ceseddedir). Sonra ben İbn Abbâs'ın oğullarından bir adama kavuştum. O bana bu duâ ke*limelerini tahdîs etti de "Asabt ve lahmî ve demî ve şaarî ve beşerî ( = Sinirimi, etimi, kanımı, saçımı ve derimi)" sözlerini de zikretti ve iki haslet daha (kemik ve ilik sözlerini de) zikretti

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 9 Hadis no 12

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Geceleyin Uykudan Uyandığı Zaman (Okunması Müstehâb Olacak) Duâ

Bize Sufyân ibn Uyeyne tahdîs edip şöyle dedi: Ben Süleyman ibn Ebî Müslim'den işittim; o da Tâvûs'tan; o da İbn Ab-bâs(R)'tan ki, Peygamber (S) geceleyin uyanıp kalktığı zaman teheccüd namazı kılar, şu duayı söylerdi:

"Allâhumme lekelhamdu. Ente nûru's-semâvâti ve'l-Ardı ve men fîhinne. Ve leke'l-hamdu ente kayyımu's-semâvâti-velardı ve men fîhinne. Ve lekel-hamdu. Ente'l-hakku ve va'duke hakkun ve kavluke hakkun ve likaauke hakkun vel-cennetu hakkun ve'nnâru hakkun ve'ssâatu hakkun. Ve'nnebiyyûne hakkun ve Muhammedun hakkun. Allâhumme leke eslemtu ve aleyke tevekkeltu ve bike âmentu ve ileyke enebtu ve bike hâsamtu ve ileyke hâkemtu. Fağfir lîmâ kad-demtu ve mâ ahhartu ve mâ esrertu ve mâ a lentu. Ente mükaddimu ve entel-muahhıru. Lâ ilahe illâ ente -ev lâ ilahe ğayruke-. "

[Yâ Allah, hamd Sana mahsûstur. Göklerin, Yer'in ve bunlardaki herkesin nuru Sen'sin! Göklerin, Yer'in ve bunlardaki her*kesin kayyımı (yânî işlerini tedbîr eden) ancak Sen'sin! Hamd ancak Sana, mahsûstur. Hakk Sen'sin. Va'din de haktır, sözün de haktır.
Sana kavuşmak da haktır. Cennet de haktır, ateş de haktır. Kıyamet saati de haktır. Bütün peygamberler de haktır. Muhammed de haktır! Yâ Allah! (Emrini ve nehyini kabul edip) kendimi yalnız Sana teslim ettim. Yalnız Sana güvenip dayandım. Yalnız Sana îmân ettim. Yalnız Sana döndüm. Senin burhanlarına tutunarak düşmanlarla mücâdele ettim. Aramızda yalnız Sen'i hakem kıldım! Evvelden yaptığım, sonradan yapacağım, gizlediğim, açığa çıkardığım bütün günâhlarımı benim lehine mağfiret eyle! Öne geçirici ancak Sen'sin, sona bırakıcı da ancak Sen'sin! (İbâdete lâyık) tanrı yok, yalnız Sen varsın -yâhud: Sen'den başka (ibâdete lâyık) hiçbir tanrı yoktur-.

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 9 Hadis no 13

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Uyuma Sırasında (Allâhu Ekber Ve Subhânallah Demek Suretiyle) Tekbîr Ve Tesbîh Etmek

Bize Şu'be, el-Hakem ibn Uyeyne'den; o da Abdurrahman ibn Ebî Leylâ'dan; o da Alî ibn Ebî Tâlib(R)'den şöyle tahdîs etti: Fâtıma aleyha's-selâm el değirmeni çevirmekten dolayı eline rahatsızlık geldiğinden şikâyet etti. Peygamber(S)'den bir hizmetçi is*temek üzere, Peygamber'in evine geldi, fakat evde Peygamber'i bu*lamadı. Bu dileğini Âişe'ye zikretti. Peygamber gelince Âişe, Fâtima'-mn isteğini kendisine haber verdi.

Alî dedi ki: Biz yataklarımıza girmiş hâlde idik ki, Peygamber bize geldi. Ben kalkmağa davrandım. Rasûlullah:
"Yerinde kal!" buyurdu, ve ikimizin arasına oturdu. Hattâ ben göğsümün üstüne dokunan iki ayağının serinliğini his*settim. Rasûlullah:
"İyi dinleyiniz! Size benden istediğiniz hizmetçiden daha ha*yırlı olan birşeye delâlet ediyorum: İkiniz döşeğinize girdiğiniz -yâhud: İkiniz yataklarınızda yerinizi alıp yattığınız- zaman otuzüç kerre Aî-lâhu Ekber, otuzüç kerre Subhânallahu, otuzüç kerre de Lâ ilahe il-le'llâh söyleyerek tevhîd ediniz. İşte bunları söylemek, ikiniz için bir hizmetçiden daha hayırlıdır" buyurdu.
Şu'be'den; o da Hâlid el-Hazzâ'dan gelen rivayete Muhammed ibn Şîrîn:
Tesbîh, otuzdörttür, demiştir

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 10 Hadis no 14

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Uyuma Sırasında Allah'a Sığınmak Ve Okumak

el-Leys tahdîs edip şöyle demiştir: Bana Ukayl, İbn Şihâb'dan tahdîs etti. Bana Urve, Âişe(R)'den şöyle haber verdi: Ra*sûlullah (S) yatağında yerini aldığı zaman iki eline Muavvize Sûreleri'ni okuyup nefes eder ve elleriyle bedenine meshederdi

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 11 Hadis no 15

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Uyuma Sırasında Allah'a Sığınmak Ve Okumak

Bize Zuheyribn Muâviye tahdîs etti. Bize Ubeydullah ibn Umer tahdîs etti. Bana Saîd ibnu Ebî Saîd el-Makburî, babasın*dan tahdîs etti ki, Ebû Hureyre (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) şöyle buyurdu: "Sizin biriniz döşeğine gireceği zaman izârının iç ta-rafıyle döşeğini silksin. Çünkü o kimse, kendisinin ardından döşeği*ne hangi mahlûkun girdiğini bilmez- Silktikten sonra şu duayı söyler:

Bismike Rabbi, vada'lu cenbîve bike erfauhû. İn emsektefen-sîferhamhâ. Ve in erseltehâ fahfazhâ bimâ tahfazu bihî ibâdeke's- sâlihîn.
(Rabb'im, ancak Sen'in isminle yan tarafımı yatağıma koy*dum. Sen'in isminle de kaldırırım. (Ey Rabb'im!) Eğer canımı tutup alacaksan, nefsime merhamet ihsan eyle! Eğer salıverip hayâtta bi-rakacaksan, hayâtımı sâlih kullarını muhafaza ettiğin himayenle mu*hafaza eyle!)"

Ubeydullah'tan rivayet etmekte Ebû Demre ile İsmâîl ibn Zeke-riyyâ da Zuheyr ibn Muâviye'ye mutâbaat etmişlerdir. Yahya ibn Saîd ile Bişr de Ubeydullah'tan; o da Saîd el-Makburî'den; o da Ebû Hu-reyre'den; o da Peygamber(S)'den söylediler. Bu hadîsi İmâm Mâlik ile İbnu Aclân da Saîd el-Makburî'den; o da Ebû Hureyre'den; o da Peygamber(S)'den olmak üzere rivayet etmişlerdir

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 12 Hadis no 16

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Gece Yarısında Duâ Etmenin Fazileti

Bize Mâlik, îbn Şihâb'dan; oda Ebû Abdillah elAgarr ile Ebû Seleme ibn Abdirrahmân'dan; onlar da Ebû Hureyre(R)'den tahdîs ettiler ki, Rasûlullah (S) şöyle buyurmuştur: "Rabb'imiz Tebâreke ve Taâlâ her gece, gecenin son üçte biri kaldığı zaman (keyfiyeti bizce bilinmez bir hâlde) dünyâ semâya iner ve: Bana kim dua eder ki, onun duasını kabul edeyim! Benden kim bir hacetini ister ki, ona dileğini vereyim! Benden kim mağfiret ister ki, ona mağfiret edeyim! buyurur

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 13 Hadis no 17

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
(Hacetini Gidermek İçin) Halâya Giriş Sırasında Söylenecek Duâ

Enes ibn Mâlik (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) hacetini gidermek için halâya gireceği zaman: "Allâhumme, innîeûzu bike minel-hubusi velhabâisi (Yâ Allah, ben bütün habislerden ve habîselerden Sana sığınırım) duasını söylerdi

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 14 Hadis no 18

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanın Sabaha Ulaştığı Zaman Söyleyeceği Duâ

Bize Abdullah ibn Bureyde, Buşeyr ibn Ka'b'dan; o da Şeddâd ibn Evs'ten tahdîs etti ki, Peygamber (S): "Seyyidu'l-istiğfâr şudur:
Allâhumme, ente Rabbt Lâ ilahe illâ ente. Halaktenî. Ve ene abduke ve ene ala ahdike ve va 'dike mastata 'tu. Ebûu leke bi-ni 'metike ve ebûu leke bi-zenbî. Fağfir lî. Fe-innehû lâ yağfiru 'z-zunûbe illâ ente. Eûzu bike min şerri mâ sana'tu!
(Yâ Allah! Benim Rabb'im Sen'sin. Sen'den başka ilâh yok*tur. Beni Sen yarattın. Ben Sen'in kulunum. Ben gücümün yettiği de*recede Sen'in ahdin ve va'din üzere sabitim. Ben Sen'in ihsan ettiğin ni'metlerini i'tirâf ediyor ve günâhlarımı da i'tirâf ediyorum. Bana mağfiret eyle! Şu muhakkak ki, günâhları Sen'den başkası mağfi*ret edemez. Ben işlediğim işlerin şerrinden Sana sığmıyorum!)

İnsan akşama girerken bu duayı söylediği zaman, o gece ölürse cennete girer -yâhud: Cennet ehlinden olur-. Bu duayı sabaha girer*ken söylediği zaman da o gününde ölürse, o da Öteki gibi cennet eh*linden olur"

SAHİH-İ BUHARİ
Dua bölümü
Bölüm 15 Hadis no 19

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt