Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislerde adak kavramı (1 Kullanıcı)

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
O halde adağı yerine getir.
DARİMİ

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ADAĞI YERİNE GETİRMEK

Bize Sehl b. Ha m mâ d haber verip dedi ki, bize Şu'be, Ebû Bişr'den, O Saîd b. Cübeyr'den, O da îbn Abbâs'tan naklen rivayet etti ki; bir kadın haccetmeyi adamış, sonra bu adağını yerine getiremeden ölmüş. Bunun üzerine kardeşi Rasûlullah'a Sallallahu Aleyhi ve Selleme gelip O'na bunu sormuş. Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) de ona; "Onun bir borcu olsaydı onu öder miydin?" buyurmuş. O; "evet" demiş. O zaman (Hz. Peygamber); "O halde adağı yerine getir. Çünkü adak, yerine getirilmeye (borçtan) daha layıktır!" buyurmuş.

SÜNEN-İ DARİMİ
Adak bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2337

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşım için teşekkürler ALLA CELLE ve CELALÜHU razı olsun

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
küçük-kul

Aleykümselam,
Allah CC sizden de razı olsun

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum.
Allah razı olsun.selam ve dua ile...

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
nuresma,
Aleykümselam,
Allah CC sizden de razı olsun

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ADAĞI YERİNE GETİRMEK

Bize Abdullah b. Saîd rivayet edip (dedi ki), bize Hafs rivayet edip (dedi ki), bize Ubeydullah, Nâfî'den, (O) İbn Ömer'den, (O da) Hz. Ömer'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Ben; "Ya Rasûlullah, ben gerçekten cahiliye döneminde bir adak adamıştım. Sonra bu adağımı yerine getiremeden müslümanlık gelmişti, şimdi nasıl yapayım?" dedim de O; "Adağını yerine getir" buyurdu.

SÜNEN-İ DARİMİ
Adak bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2338

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ADAĞIN KEFFARETİ HAKKINDA

Bize Ca'fer b. Avn haber verip (dedi ki), bize Yahya b. Saîd, Ubeydullah b. Zahr'dan, (O), Ebû Saîd er-Ruaynî'den, (O) Abdullah b. Mâlik'ten, (O da) Ukbe b. Amir el-Cüheni'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Kızkardeşim Allah rızası için yaya olarak ve başına örtü almayarak haccetmeyi adamıştı. Ben de bunu Rasûlullah'a (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bildirmiştim de O, şöyle buyurmuştu: "Kızkardeşine söyle de başına örtü alsın, bineğe binsin ve üç gün oruç tutsun!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Adak bölümü
Bölüm 2 Hadis no 2339

uzgun_42

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm kardeşim. Allah razı olsun.
Evet ya benim de bi adagım var ama daha yapamadım.
Hayırlısıyla bi yapabilseydim.,
selam ve dua ile...

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

Bize Ebu'l-Velîd et-Tayâlisi haber verip (dedi ki), bize Hemmâm rivayet edip (dedi ki), bana Katâde, İkrime'den, (O da) İbn Abbâs'tan (naklen) haber verdi ki; Ukbe'nin kızkardeşi Kabe'ye yaya gitmeyi adamış da Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuş: "—Şüphe yok ki, kızkardeşinin adağına Allah'ın ihtiyacı yoktur! O, bineğe binsin ve Kabe'ye bir kurbanlık "hedy"göndersin!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Adak bölümü
Bölüm 2 Hadis no 2340

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

Bize Saîd b. Mansûr rivayet edip (dedi ki), bize Ab-dulaziz b. Muhammed, Amr b. Ebî Amr'dan, (O) el-A'rec'den, (O da) Ebû Hüreyre'den (naklen) rivayet etti ki; Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (yolda) iki oğlunun arasında yürüyen bir ihtiyar görmüş ve "Bu ihtiyarın durumu nedir?" buyurmuş. Oğullan; "yürümeyi adadı!" demişler. Bunun üzerine (Hz. Peygamber) şöyle buyurmuş: "—Bineğe bin. Çünkü sana ve senin adağına Allah'ın ihtiyacı yoktur!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Adak bölümü
Bölüm 2 Hadis no 2341

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH'A İSYAN HUSUSUNDA ADAK ADAMA YOKTUR

Bize Ebû Nuaym baber verip (dedi ki), bize Hammâd b. Zeyd, Eyyûb'dan, (O) Ebû Kılâbe'den, (O) Ebu'l-Muheüeb'den, (O da) İmrân b. Husayn'dan (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Ne Allah'a isyan hususunda, ne de insanoğlunun sahip olmadığı şeyler hususunda adanılan adağı yerine getirmek yoktur!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Adak bölümü
Bölüm 3 Hadis no 2342

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Bir şeyi adamak iki türlü olur: Mutlak adak, şarta bağlı adak.
1- Mutlak adak:
(Allah için, bir yıl oruç tutacağım) demek gibidir. Bir şarta bağlı değildir. Bunu söylerken, kastetmese de, söz arasında dilinden çıkmış ise de, yapması vacib olur. Çünkü, adakta niyetsiz, düşünmeden söylemek, ciddi, isteyerek söylemek gibidir. Hatta, (Allah için, bir gün oruç tutmak üzerime borç olsun) diyeceği yerde, (bir ay oruç tutmak) diye ağzından çıksa, bir ay tutması gerekir.

Adak, yemine benzer. Bir kimse (Adağım olsun) dese, neyi adadığını söylemese ve niyet etmese, yemin kefareti vermesi gerekir. Bir kimse, Allah rızası için oruç tutayım dese, kaç gün olduğunu söylemese ve bir şey niyet etmese veya yalnız adak için niyet etse, bu orucu adak olur ve üç gün oruç tutar. Bunu söylerken, adak olmayıp, yemin olmasını niyet etse, yemin olur. Orucu bozarsa, yemin kefareti gerekir. Hem adak, hem yemin olmasını niyet ederse, bu oruç, hem yemin, hem de adak olur. Bu orucu bozarsa, hem kaza, hem de yemin kefareti gerekir.

İbadet olması gerekir
Adak edilen şeyin, farz veya vacib olan bir ibadete benzemesi ve başlı başına bir ibadet olması gerekir. Mesela, abdest almak, ölü kefenlemek başlı başına ibadet olmadıklarından adak olamaz. Hasta ziyaret etmek, cenaze taşımak, gusletmek, cami içine girmek, Kur’an-ı kerimi tutmak, ezan okumak, cami bina etmek de ibadet ise de, başlı başına ibadet değildir.
Şarta bağlı olmayan adağı, fakir olsa da, hemen yapması gerekir.

2- Şarta bağlı olan adak:
Murat edilen şart hasıl olunca, adağı yerine getirmesi gerekir. Yerine getirmeyip, yemin kefareti yapmak caizdir.

Adak yapmak, istenilen bir şeyin hâsıl olmasına bağlanırsa, şart ettiği şey hasıl olunca, adak ettiği şeyi yapmak gerekir. Hâsıl olmasını istemediği bir şeyi şart ederse, istemediği şey hasıl olunca, hac, oruç, sadaka, nafile namaz gibi adaklarını, isterse yapar. İstemezse, yapmayıp, yemin kefareti verir. Mesela, Ali ile konuşursam, Allah için yüz lira sadaka adağım olsun der ve Ali ile konuşursa, isterse, sadakayı verir, isterse vermeyip, yemin kefareti verir.

Şarta bağlı olan adağı, şart hâsıl olmadan önce yapmak caiz değildir. Mesela, hastam iyi olursa, Allah için şu kadar sadaka vermek ve sevabını seyyid Ahmed Bedevi hazretlerine bağışlamak adağım olsun dense, hasta iyi olmadan önce adağı yapmak caiz olmaz. Hasta iyi olduktan sonra yapması gerekir. Şarta bağlı olan adağı yaparken de yeri, fakirin şahsını ve fakirlerin sayılarını ve paranın cinsini de söylediği gibi yapmak gerekmez.
Adağı yerine getirmeli
Adağı yerine getirmek lazım olduğu, Kur’an-ı kerimde ve hadis-i şerifte bildirilmiş ve icma-i ümmet hasıl olmuştur. Hac suresi, 29. âyet-i kerimesinde mealen, (Adaklarını yerine getirsinler) buyurulmuştur. Bunun için, adağı yerine getirmek vacibdir. Farz diyen âlimler de olmuştur.

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
gülsengül,
Değerli katılımınız için teşekkür ederim

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
BEYTU’L MAKTİSTE NAMAZ KILMAYI ADAYAN KİMSEYE MEKKE’DE NAMAZ KILMASI YETERMİ?

Bize Hacâc b. Minhâl rivayet edip (dedi ki), bize Hammâd b. Seleme, öğretmen Habib b. Ebî Bakıyye'den, (O) Atâ b. Ebî Rebâh'tan, (O da) Câbir b. Abdillah'tan (naklen) rivayet etti ki, bir adam; "yâ Rasûlullah, ben hakikaten, eğer Allah sana (Mekke'nin) fethini müyesser kılarsa, Beytu'l-Makdis'te namaz kılmayı adamıştım, şimdi nasıl yapayım?" demiş. O da; "Burada namaz kıl!" buyurmuş. Adam ise adağım O'na üç defa tekrar etmiş. Bunun üzerine Hz. Peygamber {Sallallahu Aleyhi ve Sellem); "O halde işine sen karar ver, istediğin gibi yap!" buyurmuş.

SÜNEN-İ DARİMİ
Adak bölümü
Bölüm 4 Hadis no 2344

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ADAK ADAMA YASAĞI

Bize Amr b. Avn haber verip (dedi ki), bize Ebû Avâne, Mansûr'dan, (O) Abdullah b. Mürre'den, (O da) İbn Ömer'den (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Rasûlullah (Sal-lallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Şüphe yok ki, adak adama, olacak hiçbir şeyi geri çevirmez. Onunla sadece hırs sahibi cimriden birşeyler çıkarılır."

SÜNEN-İ DARİMİ
Adak bölümü
Bölüm 5 Hadis no 2345

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt