Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hac Sevabı Nasıl Kazandı (1 Kullanıcı)

botanik_3727

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sites.google.com
Allah adamlarından Abdurrahim Bursavî hazretleri, bir gün şunu anlattı talebesine: Abdullah bin Mübârek, hacca gider bir sene.
Haccı eda ettikten sonra bir rüyâ görür.
Şöyle ki;
Gökten iki melek yere inip, hasbihâl ederler.
Biri sorar diğerine:
- Bu sene, kaç kişi hacca geldi?
- Altı yüz bin kişi.
- Kaçının haccı kabul oldu?
- Hiçbirinin kabul olmadı. Ama Şam’da biri var ki, o kişi, hacca gelmediği halde “Hac sevabı”nı kazandı.
- Kimdir o kişi?
- Alî bin Muvaffak.
İbni Mübarek, rüyânın burasında uyanır.
Merak etmiştir o kişiyi.Memleketine gitmeden Şam’a gider ve bulur bu kimseyi. Rüyayı anlatıp;
- Sen ne hayırlı bir iş yaptın ki, hac sevabı kazandın? diye sorar.
Ali bin Muvaffak anlatır:
- Ben, ayakkabı tâmircisiyim. Otuz yıldır nafile hacca gitmek istiyordum ama gidemiyordum.
- Neden?
- Yol parası tedarik edemiyordum. Bu sene parayı tedârik ettim, ama yine gidemedim.
İbni Mübarek merak eder:
- Neden gidemedin?
- Çünkü çok fakir bir komşum vardı. Bir gün evine ziyarete gittim. Odada “Et kokusu” vardı. Kendisine, şaka yollu; “Ocakta et pişiyor galiba. Şunu getir de birlikte yiyelim” dedim.
Garip, başladı ağlamaya:
Çok üzülüp;
- Niçin ağlıyorsun? diye sordum.
Dedi ki:
- Çocuklar üç gündür aç. Günlerce iş aradım, bulamadım. Yol kenarında,bir “ölü hayvan” gördüm. Zarûret miktarı kesip eve getirdim. Pişen, o ettir.
Yüreğim sızladı.
Büyüklerimizin; “Bir muhtâca yardım etmek, nafile hacdan daha sevaptır” sözünü hatırladım.Ve yol parasını verdim ona.
Abdullah bin Mübarek;
- Çok iyi yapmışsın, der.
Ve ağlayarak çıkıp gider.

Kaynak: Hac Sevabı Kazandı Hac Sevabı Kazandı
whkaynak

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt