Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

....Güzel Bir Hikaye.... (2 Kullanıcı)

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Rızıkların taksimi nasıl ve neden farklı? Ya da nasip-kısmet!

“Allah kullarına rızkı bol bol verseydi, yeryüzünde azarlardı. Fakat O, (rızkı) dilediği ölçüde indirir. Çünkü O, kullarından hakkıyla haberdar, onları hakkıyla görendir.“ (Şûrâ suresi, 27)

“Vermeyince Ma’bûd Neylesin Mahmud”

Sultan İkinci Mahmut tebdil-i kıyafet ederek bir ramazan günü Üsküdar’da gezerken bir kunduracıya rastlıyor. Kunduracı boş örsü tokmaklıyor ve bir taraftan da, “Tıkandı da tıkandı!” diye söyleniyordu. Sultan Mahmut ne olduğunu, neden böyle diyerek boş örsü tokmakladığını sorunca, kunduracı,

- “Bu gece bir rüya gördüm. Çeşmeler vardı. Kimisi harıl harıl, kimisi normal akıyor, kimisi de damlıyordu. O sırada yanımda bir pîr-i fani türedi. Ona bu çeşmelerin halini sordum. O da en çok akanın Sultan İkinci Mahmut’un çeşmesi olduğunu, normal akanlarınkilerin paşaların-vezirlerin çeşmeleri olduğunu… En az akan çeşmenin de benim olduğunu söyleyip, gözden kayboldu. Ben de elime aldığım bir çöp parçasıyla benim çeşmemi ağzını biraz daha açayım derken, elimdeki çöp kırılıp, içerde kaldı. Ve çeşmem tam tıkandı damlamaz oldu. Neticede işlerim bozuldu, işsiz kaldım, onun için bu boş örsü dövüyor ve tıkandı da tıkandı, diyorum” diye anlatıyor…

Padişah üzülüyor, saraya dönüyor. Ve adamın durumunu araştırtıyor. Gerçek olduğunu öğrenince de bu ramazan’da o garibi sevindirmek istiyor. Evvela her dilimin altına bir altın koyarak, ona bir tepsi baklava gönderiyor. Adam baklavaları yiyecek, altınları alıp kurtulacaktır. Ama adam o tepsiyi bilmeden bir altına bir başkasına satıyor ve kazandığını zannediyor. Durumu öğrenen Sultan Mahmut biraz daha üzülüyor.

Ertesi gün içi altınla doldurulmuş bir hindi kızartmasını ona gönderiyor. Baklavayı satın alan açık göz allem kallem edip, onu da bir altına satın alıyor.

Tıkandı Baba yine tıkanıyor. Durumu öğrenen padişah üzülüyor ve onu saraya çağırıyor. Eline bir kürek vererek onu altın dolu hazineye sokuyor: “Daldır küreği de, kürekte kalan altınlar senin olsun” diyor. Adam heyecanla küreği de ters daldırıyor. Sapın kovuğunda sadece yine bir altın kalıyor. İşte o zaman Sultan Mahmud meşhur sözünü söylüyor:

“Vermeyince Ma’bud, neylesin Sultan Mahmud!”

Nitekim Ziya Paşa da bunun için şöyle diyor:

Bî baht olanın bağına bir damlası düşmez
Yağmur yerine inci, gümüş yağsa, semadan…

Bir başka şairimiz de,

Kısmetinse gelir, Hind’den Yemen’den
Kısmet değilse, ne gelir elden… demiştir.

Yine atalarımızdan bunun için demişlerdir: İlim cehd ile zenginlik baht iledir, diye…

O bakımdan hiç kimse gücüne-kuvvetine, zenginliğine-güzelliğine aldanmamalı ve fakirleri-yetimleri-muhtaçları mutlaka görüp gözetmelidir.

nevin_70

Kayıtlı Kullanıcı
Emegine saglik kardesim,cok guzel bir paylasimdi.

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim ablacım sizinde gözlerinize sağlık...Beğenmenize sevindim...

selam ve dua ile kalın...

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
“Vermeyince Ma’bûd Neylesin Mahmud”

Bu söz herşeyi anlatıyor zaten.. Allah razı olsun...

islamoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum elinize sağlık,kolay gelsin.

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Herşey Allahtan ...

Vermeyince ne yapılabilir ki ...

Ellerinize sağlık ...

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Emeğinize sağlık kardeşim...
selametle kalınız...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm güzel kardeşim.
Emeğinize, yüreğinize sağlık.. Rabbimiz c.c razı olsun inşallah.. Konusu ile de, neticeleri ile de ibretlik bir paylaşım..
Bir kez daha beğeniyle okudum değerli kardeşim.. Takdir-i ilahiye en güzel şkeilde ram olmamız duası ile inşallah.. Rabbimize emanet olunuz..Baki Selam ve Dualar ile..B)

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykümselam değerli kardeşim Rabbim cümlemizden razı olsun inşaALLAH...okuyan gözlerinize sağlık o güzel duanıza can-ı gönülden Amin diyorum...Allahım sonumuzu daima hayır eylesin...Allaha emanet olun...selam ve dua ile kalın...
Selamün Aleyküm güzel kardeşim.
Emeğinize, yüreğinize sağlık.. Rabbimiz c.c razı olsun inşallah.. Konusu ile de, neticeleri ile de ibretlik bir paylaşım..
Bir kez daha beğeniyle okudum değerli kardeşim.. Takdir-i ilahiye en güzel şkeilde ram olmamız duası ile inşallah.. Rabbimize emanet olunuz..Baki Selam ve Dualar ile..B)

yarensin

Kayıtlı Kullanıcı
Cok güzeldi emeğinize sağlık

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum guzel kardeşim emeğıne sağlık
cok beğenerek okudum
düşünülmesi ve öğrenılmesı gereken pek cok şey var
allah hak yolundan ayırmasın
amın
allaha emanet ol
selam ve dua ıle