Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Günün sözü (2 Kullanıcı)

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı
Herkes, önce kendi kusurunu görseydi, halini ıslah etmekten gaflet eder miydi?

Halk kendisinden gafildir babam, gafil! Onun için birbirinin kusurlarını görürler.

Hz. Mevlâna Muhammed Celaleddin-i Rûmî (k.s.)

Edebden, terbiyeden kaçanlar, erliğin yüz suyunu da dökerler, erlerin yüz suyunu da.

Ey Hak tâlibi can! Önce ambara giren fâreden kurtulma çaresini ara, ondan sonra buğday toplamaya çalış. Büyüklerin büyüğü olan, gönüllere gönül kesilen sevgili peygamberimizin; "Namaz ancak kalp huzuru ile tamam olur." hadisini hatırla da nefisten ve şeytandan kurtulmak için kalp huzuru ile namaza başla.

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.)

Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle ve beni günahlardan koru; itaatine muvaffak kıl; (sana doğru) güzel bir dönüşü bana nasip eyle; tövbeyle beni temizle; özel korumanla beni destekle; sağlıkla işlerimi düzene koy; mağfiretinin tadını bana tattır; beni affının özgürü, rahmetinin azatlısı kıl;

Âmîn... Âmîn... Âmîn...

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
Allah’ım, Muhammed ve âline salat eyle ve beni günahlardan koru; itaatine muvaffak kıl; (sana doğru) güzel bir dönüşü bana nasip eyle; tövbeyle beni temizle; özel korumanla beni destekle; sağlıkla işlerimi düzene koy; mağfiretinin tadını bana tattır; beni affının özgürü, rahmetinin azatlısı kıl;

Âmîn... Âmîn... Âmîn...

Âmîn... Âmîn... Âmîn......

s.aleyküm allah razı olsun ...bu sözler günün sözü değil yaşadığımız bütün her anın en güzel sözleri olarak değerlendirelim inş ...

"Namaz ancak kalp huzuru ile tamam olur." hadisini hatırla da nefisten ve şeytandan kurtulmak için kalp huzuru ile namaza başla.

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Kardeşim,a.e.ol.dua Ile.

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı
amin inşallah eksiksiz husursuz ibadet eden , ibadetleri kabul olan kullardan olmayı ALLAH cc nasip eder cümlemize.

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH cc sizdende razı olsun saolun.

RiSaLei-NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.powereglence.com
Herkes, önce kendi kusurunu görseydi, halini ıslah etmekten gaflet eder miydi?

Halk kendisinden gafildir babam, gafil! Onun için birbirinin kusurlarını görürler.

Edebden, terbiyeden kaçanlar, erliğin yüz suyunu da dökerler, erlerin yüz suyunu da.

Ey Hak tâlibi can! Önce ambara giren fâreden kurtulma çaresini ara, ondan sonra buğday toplamaya çalış. Büyüklerin büyüğü olan, gönüllere gönül kesilen sevgili peygamberimizin; "Namaz ancak kalp huzuru ile tamam olur." hadisini hatırla da nefisten ve şeytandan kurtulmak için kalp huzuru ile namaza başla.

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.)

Âmîn... Âmîn... Âmîn...
Âmîn... Âmîn... Âmîn Hakkıyla namaz kılmayı mevlam hepimize nasip eder ve razı olduğu kullardan oluruz İnşaallah

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel Sözler

Güzel Sözler

Bedbaht o kimsedir ki,Hakk Teala onun günahını örter,

fakat o kendi günahını ortaya çıkarır. İnsanlar,kendi

günah dolu hayat serüvenlerini anlatmakla insanlara

ders vermek isterler.Oysa bu tutum,çok az kimseye

ibret,pek çok kimseye cesaret olur.

RiSaLei-NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.powereglence.com
Bedbaht o kimsedir ki,Hakk Teala onun günahını örter,

fakat o kendi günahını ortaya çıkarır. İnsanlar,kendi

günah dolu hayat serüvenlerini anlatmakla insanlara

ders vermek isterler.Oysa bu tutum,çok az kimseye

ibret,pek çok kimseye cesaret olur.
Bu söz çok anlamlı acaba nerden Aldıysanız öğrenebilirmiyiz anlamlı ve ibretlik hiç duymamıştım

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Günahı Gizlemek

Günahı Gizlemek

Allah razı olsun selametle kalın çok teşekkürler
Ebu Hureyre(ra);''Resulullah(SAV)'i şöyle buyururken işittim,demiştir;

Günahlarını açığa vuranlar dışında ümmetimin hepsi bağışlanabilir.Günahı açığa vurmanın birisi de şudur;

Bir kimse gece bir günah işler sonra sabaha çıkar,Allah(CC) onu gizlediği halde ''Ey falan ben dün gece şöyle şöyle işler yaptım'' der.Halbuki o,Rabb'i günahını örtmüş olarak gecelemişti,ama Allah(CC)'ın örttüğünü açığa vurarak sabaha çıkar.

Hadis-i Şerifin aslı bu,yani kaynak,Buhari ve Müslim'in ittifak ettikleri MUTTEFEKUN ALEYH HADİSLER kitabından....(düzeltme olarak yazıldı)

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı
Serçe ile Avcı

Avcının biri bir gün bir serçe avlar, serçe dile gelerek avcıya "Bana ne yapmayı düşünüyorsun" diye sorar, avcı serçeye " seni kesip yiyeceğim" cevabını verir.
Bunun üzerine serçe avcıya "vallah,, benim etim ne kahvaltılık olur, ne de karın doyurur. Fakat eğer beni salıverecek olursan sana üç şey öğretirim, onlar etimi yemekten daha çok işine yarar. Kabul edersen bu üç şeyin ilkini şimdi elinde iken, ikincisini elinden uçup karşıdaki ağaca konunca üçüncüsünü de ağaçtan uçup önümüzdeki tepeye varınca söyleyeceğim" der.
Kuşun teklifine avcının aklı yatar, onu salıvermeye karar verir, "öğreteceğin ilk şeyi söyle bakalım" der. bunun üzerine kuş avcıya "elinden kaçan fırsatlar için hayıflanma" der. Avcı kuşu salıverir. Uçup karşı ağacın bir dalına konunca da ikinci şeyi öğretmek üzere "olmayacak şeye inanma"der. Bu sözlerden sonra kanatlanan kuş avcının önündeki bir tepeye varıp konar, oradan avcıya şöyle der. Ey Bedbaht adam:"Eğer beni kesmiş olsaydın kursağımdan her biri yirmi miskal ağırlığında iki inci çıkaracaktın"der.
Bu sözleri duyan avcı kaçırdığı fırsat karşısında hayıflanarak dudaklarını ısırır. Artık elinden bir şey gelmeyeceği için kuşa "üçüncüyü söyle" der.
Kuş avcıya "Sen ilk iki nasihatimi unuttun üçüncüsünü sana nasıl söyleyeyim ben sana"kaçırdığın fırsatlar için hayıflanma" demedim mi? Oysa sen daha az önce beni elinden kaçırdın diye hayıflanıverdin. "Yine ben sana "olmayacak şeye inanma" demedim mi? Benim etim, kanım ve tüylerimin hepsi tartılsa yirmi miskal çekmez, kursağımda her biri yirmi miskal ağırlığında iki inci nasıl olabilir?" der. ve uçup gözden kaybolur.
Bu hikayenin özü şudur:İnsanoğlu, kendisini aşırı tamahkarlığa kaptırınca basireti kapanarak gerçeği idrak edemez oluyor ve olmayacak şeyi olabilir gibi görüyor.

hatice kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Aminn Ellerine Gönlüne Saglik Rabbime Emanet Olunb)

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı
"Yaptığın hatadan habersiz sanma, Kara karıncayı gece gören var."

"Aklın yoksa yandın,

Ya kalbin yoksa,

O zaman zaten sen yoksun ki."

ALAY ETMEK
Şirkten sonra en büyük günah, insanlarla eğlenip alay etmektir. (Vehb ibni Münebbih)

ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK (TEVÂZU)
İbâdetlerin en faziletlisi tevazudur. (Hz. Aişe)
Her kim kendisini kıymetli bilirse onun tevâzûdan nasibi yoktur. (Mâlik b. Dinar)
Tevâzu yaptığın güzel işlere bakıp kendini beğenmemen ve şımarmamandır. (Ebû Süleyman Dârânî)
Tevâzu kimden olursa olsun hakkı (doğruyu, gerçeği) kabul etmendir. (Fudayl b. İyad)
İnsanoğlu topraktan yaratılmıştır, eğer toprak gibi alçakgönüllü olmazsa insan değildir. (Sâdî)
Tevâzu ne dünyada ne de ahirette hiç kimseyi kendine muhtaç görmemendir. (Hamdun Kassar)
Her türlü iyilik bir evde toplanmış ve onun anahtarı tevâzu olmuştur. Her türlü kötülük bir evde toplanmış ve onun anahtarı kibir olmuştur. (Yusun bin Hüseyin)

ALLAH'I SEVMEK
Ey kişi, kalbinde Allah sevgisinden başka bir şey olmadığı zaman bil ki çok zenginsin. (İbni Vefa)
Bir kimse Allah'ı seviyor, O'na itaat ediyorsa sen de onu sevmek zorundasın. Çünkü iyi kimseyi seven Allah'ı sevmiş olur. (Ebû Said Hasan Basri)

ALLAH İÇİN SEVMEK
Ömrüm boyunca oruç tutsam, hiç uyumadan geceleri ibadetle geçirsem, malımı parça parça Allah yolunda infak etsem, fakat gönlümde Allah'a itaat edenlere karşı bir sevgi, isyan edenlere karşı bir nefret duymasam, bütün bu yaptıklarımdan bir fayda göremem. (Abdullah bin Ömer)

ALLAH KORKUSU
Allah korkusuyla dökülen gözyaşları, ariflerin ibadetleridir. (Hz. Ali)
Vezir, padişahtan korktuğu kadar Allah'tan korksaydı melek olurdu. (Sâdi)
Kıyamet günü her göz ağlayacaktır. Ancak Allah Teâlâ'nın haram kıldıklarına bakmayan, Allah için uykusuz kalan, Allah korkusundan ağlayan gözler, ağlamayacaktır. (Safvan bin Süleyman)

ALLAH KATINDA İYİ OLMAK
Alla Teâlâ'nın senin hakkındaki bilgisi, insanların senin hakkındaki bilgisinden daha iyi olmalı. Bunun için yalnız olduğun zaman hal ve hareketine, insan içinde olduğundan daha çok dikkat etmelisin. (Hamdun Kassar)

ANA-BABAYA HÜRMET
Sen, babanın hakkına riayet edersen, oğlun da senin hakkına riayet eder. (Hz. Ali)

ALINTI

beyza-erva

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Kardeşim
B)selam Ve Dua Ile B)

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı
Mal cimrilerde, silah korkaklarda, karar da zayıflarda olursa, işler bozulur.
(Hazret-i Ebûbekir)
Şiddet göstermeksizin kuvvetli, zayıflık belirtmeksizin yumuşak ol.
(Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh-)
Gündüz dinlenecek olsam, halkın dünyadaki işi bozulur; gece dinlenecek olsam, benim Âhiretteki işim bozulur.
(Hazret-i Ali -kerremellâhu vecheh-)
Kendini Hak'la meşgul etmezsen, bâtıl seni istilâ eder.
(İmam Şafiî)
Kitabına eğilmiş çocuk, aşını pişiren kadın, tarlasını süren çiftçi, tezgâhtaki sanatkâr, fenalık düşünmeye vakit bulamaz.
(Ahmed Yesevî)
Çalılar, otlar çabuk gelişir; fakat bir gül bir yılda gelişir.
(Hazret-i Mevlânâ)
Kibir, bele bağlanan taş gibidir, onunla ne yüzülür ne de uçulur.
(Hacı Bayrâm-ı Veli)
Yerinde söz söyleyen, özür dilemek zorunda kalmaz.
(Fatih Sultan Mehmed)
Bu dünya renkli bir gölge gibidir. Onun peşine düşersen, kaçar; sen kaçarsan, o sana koşar.
(Kutadgu Bilig)
Pirincin içindeki siyah taşlardan değil, asıl beyaz taşlardan kork.
(Arif Nihat Asya)

Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşman olabilir.

Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir.

(Hadis-i Şerif / Tirmizi, Bırr 60 (1998)

Ey evlat! Önce nefsine öğüt ver. Onu yola getir, sonra başkalarını. Senin henüz ıslaha muhtaç hallerin var. Gözlerin bir adım ötesini görmüyor. Körleri neyinle yola getirmek sevdasındasın."
Abdülkadir Geylânî

ozen72

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terketmektir."
Hz. Ebû Bekir (r.a)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt