Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Günün hadisi (1 Kullanıcı)

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanların gelip geçtiği yollarda (caddelerde) oturmaktan sakının.Mutlaka oturacaksanız o zaman yolun hakkını verin.Yolun hakkı ise şunlardır: Harama bakmamak, Yoldan gelip geçen insanlara sıkıntı ve eziyet vermemek, ta’cizde bulunmamak, Verilen selamları almak, İyiliği teşvik etmek, Kötülükten de sakındırmak.
Hadis (Ebu Davud).

buket58

Kayıtlı Kullanıcı
Rahman ve Rahim Olan Allahın Adiyla
sağol

çltkç

Kayıtlı Kullanıcı
[ı]''iki göz vardır,onlara ateş değmez:allah (c.c) için ağlayan göz ile,allah(c.c) yolunda uyanık sabahlayan göz.''[/ı]

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Hâlis İyilik Etmek, İyilik Ulaştırmayı Ekleyip Durmak Ve Yüce Allah'ın Şu Kavli :
"Biz insana ana-babasına güzellik (ve iyilik yapmasını) tavsiye ettik..."
(el-Ankebût: S; Lııkmân:-14-15; el-Ahkaaf: 15) [2].

Bize Şu'be tahdîs edip şöyle dedi: Bana el-Velîd ibn Ayzâr haber verip şöyle dedi: Ben Ebû Amr eş-Şeybânî'den işittim, şöyle diyordu: Bana şu evin sahibi haber verdi, dedi de eliyle Abdullah ibn Mes'ûd'un evini işaret etti. O şöyle dedi: Ben Peygamber(Ş)'e:
Amellerin hangisi Allah'a daha sevgilidir? diye sordum.
"Vaktinde kılınan namazdır" buyurdu.
Abdullah:
Sonra hangisi? dedi.
"Sonra ana-babaya iyilik etmektir" buyurdu.
Abdullah:
Sonra hangisi? dedi.
"Allah yolunda cihâddır" buyurdu.

İbn Mes'ûd: Bunları bana Peygamber söyledi, daha fazlasını sorsaydim, elbette bana yine haber verecekti, dedi

SAHİİ BUHARİ
Edep bölümü
Bölüm 1 Hadis no 1

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel Dostluk Yapılmaya En Haklı Olan İnsan Kimdir?

Bize Cerîr, Umâre ibnu'l-Ka'kaa ibn Şubrume'den; o da Ebû Zur'a'dan tahdîs etti ki, Ebû Hureyre (R) şöyle demiştir: Ra-sûlulIah(S)'a bir adam geldi de:
Yâ Rasûlallah! Benim güzel hizmet ve ülfet etmeme insanlar içinde en lâyık ve en haklı olan kimdir? diye sordu.
Rasûlullah: "Anandır!" diye cevâb verdi,
Ozât Sonra kimdir? dedi.
Rasûlullah:
"Sonra anandır!" buyurdu.
O zât: Sonra kimdir? dedi.
Rasûlullah:"Sonra anandır!" buyurdu. ;
Sonra kimdir? deyince (dördüncüde)
Rasûlullah: "Sonra babandır!" diye cevâb verdi.

İbnu Şubrume ile Yahya ibnu Eyyûb: Bize Ebû Zur'a bu hadî*sin benzerini tahdîs etti, demişlerdir

SAHİİ BUHARİ
Edep bölümü
Bölüm 2 Hadis no 2

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt