Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

günümüzdeki evliliklerin sonu neden hep hüsran? (2 Kullanıcı)

mihri nisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaşlar günümüz ahir zaman bakiyorum da cevremdeki arkadaslarim hemen hemen hepsi evlilik düşmani olmuslar sebebini sordugumda neredeyse hep aynı yanitları aldim 'evlilikler yürümüyor'soruyorum evliliklerin yürümemesinin ana faktörleri nelerdir.allah hepinizden razı olsun

mervenur1

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum selam öncelikle hosgeldiniz.günümüzdeki evlilikler aslinda anlatmasi baya uzun.
Kadinin eşini dinlememesi
evde benim sözüm gecer havalari
erkeğin ve kadinin birbirlerini aldatmalari
en önemlisi ise sayginin olmamasi

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim..
güzel ve anlamlı, üzerinde durulması gereken bir konu
gerçekten de öyle , bu zamanda evlilikler pek kolay yürümüyor
saygı, sevgi, anlayış yok malesef
ya da başlangıçta var ama sonraları saygı da sevgi de kalmıyor..
gönül ister ki bütün evlilikler uzun ve sağlıklı devam etsin ama olmuyor işte..
gerçekten çok çevremizde böyle mutsuz süren evlilikler, insan görünce hakikaten düşünüyor benimki de böyle olursa diye :a36:
Rabbim hayrlısını nasip etsin inşaallah hepimize, amin..
selam ve dua ile..

turusina

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaşlar günümüz ahir zaman bakiyorum da cevremdeki arkadaslarim hemen hemen hepsi evlilik düşmani olmuslar sebebini sordugumda neredeyse hep aynı yanitları aldim 'evlilikler yürümüyor'soruyorum evliliklerin yürümemesinin ana faktörleri nelerdir.allah hepinizden razı olsun

eşlerdeki eşitlik inancı olabilir ben bir bayan olarak bu düşünceye katılmıyorum bazı insanlar aşağılık kompleksine giriyorlar bence çok mantıksız bir bayanla bir erkek bir olmaz bayan narindir hassasdır erkek güçlüdür vs.vs. en başta çalışan bir bayanı ele alalım çalışması çok güzel kendi ayakları üzerinde durması güzel ama işte sorunda buya her ikiside çalışıyor olması bayan diyorki bende senin gibiyim ev işlerinde yardım edeceksin bazı erkeklerde yediremiyor bunu kendine .eve iki maaş giriyor sonra nerde senin maaş nerde benim maaş sen bana hesap soramazsın arkası uzayıp geliyor çalışan bayan evladına yeterince ilgi gösteremiyor arkasından kopuk bir yaşam ne evlat tam bir sevgi ye doyuyor nede eşler birbirine ....sonrasında mutlulukla adım atılan evlilikden hayal kırıklıkları ile ayrılıklar benim dayımlar ayrıldı arada 3 tane evlada oldu pskolojileri bozuk 3 insan şimdi büyüdüler ama ne olaylar yaşadılar ne dayım anlar bunu nede ayrıldığı yengem şimdi her ikiside evli başkaları ile ama şu anki eşlerine tahammül ettikleri gibi birbirilerine sabırla yaklaşsalardı faturasını günahsız sabiler ödemeyecekti.sabır kalmadı gençlerimizde ben 14 senelik evliyim kayınvalidem 14 senedir yanımda çok şeyler yaşadık ben küçük evlendim ama bana destek olan canım annem vardı yol gösteren en önemlisi sabır evlilikde aynı memlekette 30 günde 2 defa ya görüyordum yada göremiyordum gördüğüm saat 3 saatti yada daha az şu an elhamdülillah çok iyiyim kayınvalidem hala yanımda ondan çok şey öğrendim belki zamanında o olayları yaşamasaydım kendimdeki eksiklikleri düzeltemezdim şimdi azıcık bir sıkıntıda boşanmadan bahsediliyor eşim çok defa söylerdi tartışmalarda boşan istiyorsan öfkeyle söylerdi ama odayı terkederdim sakinleşince onunla konuşurdum canı gönülden söylemezdi bazı kişilerin etkisinde söylerdi zamanla eşim bana ben eşime kayınvalidem bana ben kayınvalideme alıştım ama 14 sene gibi bir zaman dilimi çok zaman uçurumun kenarına geldim ama asla boşanmayı düşünmedim sabır çok başka bir duygu hem acı zehir gibi hemde bal gibi tatlı mükafatı huzur sonu aydınlık offf ya konu nerden nereye geldi hakkını helal edin canım kardeşlerim sabredelim boşanmak çözüm değil ama bekar kalmakta akıl işi değil ...konu çok güzel yüreğine sağlık kardeşim....

S

sevinç 54

aleyküm selam kardeşim eşler islamiyete göre evlligini yürütse allahın rızasını bilse birbirlerine karşı saygılı olsa anlayış olsa herkes mutlu olur islamiyete göre evlilik yaşamıyoruz eşlerin en ufak bi hatasında sevgiyi dışarda aramaya kalkıyorlar biz anlaşamıyoruz diyorlar çok yanlış bişey evlilik şu devirde çocuk oyuncagına döndü kimse kimsenin kahrını çekmiyor artık her ailede sorunlar olur önemli olan iki taraflı anlayışlı olmak

bekar kardeşlerime sesleniyorum evlencegi kişiyi çok iyi seçsinler

bende evliyim maalesef zamanı geri alamıyorum sevginin seline kapıldım bir ömür boyu mutlu olurum sandım anladımki sevgi diye bişey yokmuş
dilerim herkes mutlu olur allaha emanet olun allah yolunuzu açık etsin

çiğ tanesi

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum arkadaslar ben yenıyım bu sıtede gözüm bu konuya çarptı gerçekten guzel bı konu RABBIM herkese herseyın hayırlısını versın amın ALLAHA EMANET OLUN selametle

northerner

Kayıtlı Kullanıcı
bence günümüzde evliliklerin yürümemesinin en önemli nedeni saygı ve hoşgörü de bulunmamaları
bir diğer sebebte eşlerin birbirlerine vakit ayırıp konuşmamaları(genelde tv karşısında veya dışarda vakit geçirme)
mevlam hepimize uzun ömürlü hayırlı bir eş ve evlilik nasip etsin...

azizim55

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm.Ben evliligin önce kutsal bir olay oldugunu düsünerek yola cikmak istiyorum.Bunun farkina varanlar evliligini iyi yürütür.Ama günümüzde malesef ve malesef her iki tarafdada dik kafalilik ve saygisizlik almis basini gidiyor.Bu yüzden herkes özgürce hayatini yasiyor.Aslinda evlilige ihtiyac duyulmuyor.Cünkü dis gücler kendi emperyalizmini icimize cok iyi yerlestirdi ve yürütüyor.Eskiden benim büyüklerim 40 yasindada olsa büyüklerinin sözünden cikamazdi,ama simdi 16 veya 18 oldumu isler cok degisiyor.Herkesin dokunulmazlik hakki eline geciyor ve kullaniyor.Bu yüzden dini bilgiside fazla olmayinca toplum fertlerinin,catismalar basliyor aile icinde,Allah'im hayirli toplum fertlerinden eylesin bizleri,her evli olan aile ferdleri bir birine saygiyi ve sevgiyi kaybetmedigi sürece evlilik zor sartlardada olsa yürür.Selametle Allah'im Müslüman toplumlarini koru yarabbi dis güclerin oyunundan.(AMIN)

dunyayalan

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum bana yardim edermisiniz ? bben birine sevdaliyim cocuk dinini cok iyi biliyor ama kurt kendisi dogu tarafinda annemgil vermek istemiyorlar evden kacarsam ona islamda nasil olur acaba ne yapacagimi bilmiyorum ailmele sevvdigim arasinda kaldim

muanaka

Kayıtlı Kullanıcı
Evliligin hükmü kisiden kisiye degisiklik gösterse de, Allahü Teala'nin emri ve Peygamberimiz'in Sünneti oldugu hususunda ittifak vardir. Evlilikte bay ve bayanin bir takim sartlari da olsa, evlilik isi insanin kalbi, gönlü ve yüregi ile ilgili bir durumdur. Düsünün iki ayri kalbi birlestirerek bir bütün kiliyorsunuz. Muhtesem bir sey. Ask, sevgi, saygi ve paylasmanin en doruklarda ve sinirsizca oldugu bir birlikteliktir evlilik. Mukaddestir. Mübarektir. Bu yuvanin kurulmasi nasil ki kalp ve gönül isi ise, yürütülmesi de buna mutabiktir. Sevgiyle, askla, muhabbetle kurulmus ya da birlestirilmis iki kalpte, ileriye yönelik kirilmalar vaki oldugunda evlilik hayatinda da kirilmalar vaki olur ve bir zaman sonrasinda da evlilik hayati bay ve bayan arasinda cekilmez hale gelir.
O zaman söyle soru soralim ve cevabini alalim.
Sevgi, saygi ve ask ücgeninde nese ve güler yüzle birlestirilen iki kalpte, bir zaman sonra ne gibi durumlar "sevgisizlik" olusturuyor? Bunun bildiginiz gibi bir nedeni yoktur. Kendi capimda bir iki madde saymaya calisayim.
1- Aldatma
Bay ya da bayanin esini aldatmasi... Burada aldatmadan mütevellit "zina" gibi bir fiili hemen anlayan olmayiniz. Basit bir örnek: Beyefendi ya da hanimefendi, odaya giriyor, bilgisayar basindaki her kimse özel hamlelerle msn'ini gizliyor. Odaya giren, "acaba?!" diyor icinden ama, bu acaba öyle sümullü bir kelime, ki sayfalar dolusu kitaba bedeldir. Bu da bir aldatmadir. Bunun cözüm yolu vardir bel ki. O da nasihattir. Nasihate karsilik verilmeyip, "sadik" olma durumuna gelinmez ise, evlilik belli bir zaman sonra son bulur.
Hatta sunu da söyliyeyim. Site bazinda görevli bulunan bir coklari dahi bu isi gizli yapiyor...Beyinden ya da hanimindan... vs.. vs.. Istisnalar vardir ama kaideyi bozmaz..
2- Büyük Aldatma (Zina):
Ayet var zaten. Zanni galip ve kesin bir sey varsa taraftarlar ayrilir. O evlilik yürümez. Bunun cözüm yolu yoktur. Illa bosanmak. Ama kesinlik olacak.
Hal böyle olmasina ragmen, bu zina olayinda ben hanimlarin yerini tutuyorum söyle. Hanim böyle bir sey yaparsa, aninda kapi disari. Ama hanimi beyinin bu durumda oldugunu bildigi halde, maal esef onun beyini kapi disari atma gibi bir gücü ve kuvveti elinde bulunduramiyor. Cok tanidigim var, beyini bildigi halde öyle evli duran. Tabi ki hanimlardan. Zina hadisesi de evlilik kurumunu feshettiren maddelerden bir tanesi...
3- Bay ya da Bayanin Fikir, Düsünce, Sevgi, Saygi vb. Uyusmazligi:
Bu husus da ailelerin dagilmasina bir sebep teskil etmektedir. Zamanla fikirler uyusmuyor, biri kara derken digeri beyaz diyor ve son gelinen nokta ayrilmak. Uyusmazlik deyince ben umumi konusuyorum. Ask, sevgi, muhabbet, duygusal vb. manevi hisslerin de uyusmazligini ifade ediyorum ve de cok önemsiyorum... (Tabi bunun yaninda dini hayati da bu kapsamda degerlendiriyorum. Namaz, ibadetler vs...)
4- Sanal ve Net Dünyasi:
Sanal ve net hayatimiza yeni girmekle beraber ailelerin yikilmasinda son yillarda büyük rol oynar. Ya hanimefendi beyi icin: "Ne kadar cok kaliyorsun bu meredin basinda bunun. Ben odama gidiyorum halan sen yoksun Üzüyorsun beni..." der... Ya da beyefendi hanimi icin ayni cümleyi sarfeder. Hal böyle olmasina ragmen ileriye yönelik bu ailede net basinda kalma da bir farklilik olmaz ise kavgalar baslar ve evlilik yikilir. Bu da bir etken evlilik hayatinin noktalanmasinda...
5- Güvensizlik (Süphe):
Hanim ya da beyefendi, birbirlerinin yaptiklari seyler hususunda, bir seyler sorduklarinda, aldiklari cevaptan süphe etmeleri, güven duymamalri da evlilikleri yikan bir husustur. Hanim beyefendiye: "Söyle söyle yaptin" diyor... Beyefendi: "Hayir yapmadim..." Hanimefendi de: "Yalan konusuyorsun, inanmiyorum sana..." seklinde cevap veriyor. Bu gibi güvensiz ortamlarin kari koca arasinda yogunlasmasi da evlilik müessesini cadirtadiyor.
6- Maddi Imkansizliklar:
Bizim kizimiz birine kaciyor. Kacarken düsünmüyor. Nasil gecinecegiz diye? Cicim aylari bitince kavgalar da basliyor. Evde yemek yok as yok, kirayi veremiyoruz falan filan... Netice: Ayrilik...
7- Ilgisizlik, Alakasizlik:
Ilgi ve alakanin en yogun ve sinirsizca, helalce yasanan yeri ailedir. Kari koca arasindadir. Beyefendi hanimina ya da hanim beyefendisine, ilgisiz ve alakasiz. Yürümez evlilik. Yürümüyor da. Güzel sohbet, muhabbet ne bileyim ask sözcükleri yok... Ilgisizlik doruklarda... Netice, ayrilik..

Daha bir cok sebep olmasina binaen, cok nadir de olsa bir zaman sonra beyefendi hanimefendiyi ya da hanimefendi beyefendiyi zahiren güzelligini begenmiyor. Bu da cevre kültürünün bir sonucu. Disarida güzellere gözü kayanlarin bir zaman sonra ailesini begenmemezligi de basliyor. Az mi cok mu bilmem ama bu baglamda bosananlar var...

Ben bu kadar sayabildim... Daha cok da sayabilirsiniz ama:
Savciliklar bünyesinde raporlara baktigimiz da sanal ve netin ailelerdeki sevgileri kirdiginin bas aktörlerinden birisi oldugunu anlariz. Anketlere de bakilabilir..
Allah sizlere güzel evlilikler nasip eylesin. Ölünceye kadar "bir" olunuz...
Selamlar...

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
günümüzdeki evliliklerin bitiş nedenlerinden biri ailelerin evlatlarının yaşamına fazla müdahil olmaları...

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
ben olaya şu şekilde bakıyorum artık insanlar evlilige önceki gibi bakmıyorlar en ufak sorunları bıle büyütüyolar sıkıntıya gelemıyorlar ben bunu cekmeye mecbur degilim diyerek ayrılıyorlar.ama önceleri öylemiydi sanki önceden insanlar sıkıntı cekmıyormu daha cok cekıyorlarlardı ama ayrılıgı akıllarına bıle getırmıyorlardı.ve önceki insanlarda eşlerin birbirlerine karşı saygıları vardı evlilikler ondan uzun ömürlü oluyordu.şimdi bakıyorumda saygı ortadan kalkmış gencler cok hırcın.anne babasına karşı bile öyle hırcın olan bir gencten eşine saygılı olması beklenemez.burada bence yıne anne babalara iş düşüyor diye düşünüyorum.selametle kalın

muanaka

Kayıtlı Kullanıcı
Evli olan baya ya da bayana (kari-koca) nasil baski yapilir aileler tarafindan anlamadim...? Cocuk mu bunlar...? Bosanin!!! diye de baski yapacak degillerdir degil mi?

Sevda Hafiz, tesbitleriniz dogru olmakla beraber, hanimlarin "ayrilmama" sebeplerindeki tesbitiniz de yanlislik var.
Mesela benim annem:
Iki cocugunu sirtina alip 15 km.lik yola gider, findiklik yeri icin orman acarmis. Kayinpederi istiyor tabi... Babam da bir sey demiyor... Ben simdi bazan konusuyorum da neler cektigini anlatinca duygulaniyorum. Bana göre zaten hanim oralara götürülmez. Gelin evinde durur. Bu ayri...
Benim annemin ayriliktan dem vurmamasi kalbindeki sicak "ask"tan degil, gidecegi bir yerinin olmadigindan... Ekonomik anlamda... Diyelim ayrildi, kim bakacak?? Baba yok anne yok olsa da fakirlik, miskinlik diz boyu... Kardesler de öyle...
Yani eskiden bir anlamda "mecburen" evlilikler yürütülmüs. Sevgi'yle cok baglantisini kuramiyorum ben. Annem büyüklerine bir sey demiyor ama "haya"sindan o... Bunu cani gönülden kabül ettiginden degil...
Ben akrabalarimdan iyi biliyorum ki bazi hanimlar beylerinden derhal bosanacak ama, gidecegi yeri olmadigindan kaliyor..
Bugün Avrupa'da hanim bosandiginda,
Ayligini,
Kira giderlerini,
Elektrik, su, dogalgaz giderlerini,
Hastane masraflarini,
vs. her türlü masrafi devlet karsiliyor ve en güzel evde otutturuyor.
Yap bakalim böyle Türkiye'yi, evinde kocasinin "nara"sini cekecek olacak mi? Bana sorarsan olmamasi da lazim
Ask olmayan evlilik yürüse ne olur yürümese ne olur..
Zorunlu, mecburen evlilikleri "ask"in merkezi göstermek yanlis olur diye düsünüyorum..
Tabi ki benim tesbitim böyle, her bir kardesimizin katilacagi anlamina gelmez....

dunyayalan

Kayıtlı Kullanıcı
Bana yardim edermisniz bir akil verirmisiniz cok karisik bir durumdayim annemgil sevdigime vermiyolar dogu tarafinda oldugu icin ama cocuk islam i yasiyor kacmam lazim mi ne yapmaliyim nasil hareket edeyim allah rizasi icin bir yardim

cennet çiçeği

Kayıtlı Kullanıcı
sa canım.sizin yazınızı gördükten sonra üye olmaya karar verdim.acizane size yardımcı olabilmek beni inşlh mutlu edecek.oda olabilirsem.öncelikle kendimi tanıtayım.yalova imam hatip lisesi mezunuyum ve hafızım şuan artvinde görev yapıyorum.Bende doğuluyum,doğulularında çok iyi eşlerine sadık insanlar olduğunu bizzat biliyorum.Durumunuz ne olursa olsun bence kaçmayı düşünmemelisiniz eğer gerçek(allahın rızana uygun )bir evlilik düşünüyorsanız ailenizi razı etmeniz lazım.Evliliklerde ayrılık sebebinden biride ailelerin razı olmamalarıdır.

cennet çiçeği

Kayıtlı Kullanıcı
sevdiğiniz gerçekten sizi seviyorsa Allahtan yardım isteyip sabretmelidir.

muanaka

Kayıtlı Kullanıcı
Evlenmek salih bir ameldir. Allahü Teala'nin emri, Sevgili Peygamberimiz'in sünnetidir. Belli bir yasa haiz olduktan sonra ve evlenmeye de güc ve kuvvet var ise bayanin ya da bayin evlenmeleri gerekir. Evlenmek münferit bir hadise degildir. Her ne kadar bay ve bayan arasinda da cereyan etse evlilik, iki büyük aile de hisim oluyorlar. Babalar, anneler, kardesler, yakinlar, akrabalar... Her iki taraf da böyle...
Islam'in en güzel gördügü evlilikler kiz ve erkek (gelin ve damat) anlastiklarinda, taraftarlarin da riza gösterdigi evliliklerdir. Kiz razi ama kiymeti ve degeri Kur'an'da acik bir sekilde ifade edilmis, müstesna bildigimiz anne ve baba razi degil. Babanin ve annenin rizasi olmadan yapilan evlilikler uygun degildir. En kiymetli varliklarinizi üzerek sevinc ve nese icersinde mukaddes bir ameli gerceklestirmeniz mümkün degildir.
Bir de su var...
Kacmak fiili... Bu fiil müslüman'larin arasinda nasil yayilmis ve nasil rahat telaffuz ediliyor anlamakta zorluk cekiyorum. Hafsalam almiyor.
Sanirim bunda, kiz ve erkegin ailelerin haberi olmadan uzun bir zaman icersinde dolasmalari ve anlasmis olmalarinin etkisi vardir. Öyledir de..
Ilk defa size talip olacaklar. Bir beyle konusmuslugunuz yok. Siz asiklik vaziyetinde kacmak falan düsüneceksiniz. Mümkün degildir bu..
Netice:
Eger kiz razi ise ve karsiki tarafta bulunan genc ve ailesi madden ve manen Islam'a uygunluk arzediyorsa, anne ve baba ve akrabalari ikna edilmelidir...
Burada kardesimiz, ailesinin neden vermedigini söylememisler. Dogulu olmalari önemli degil. Islam ahlaki önemli. Onlarin gerekceleri de önem arzeder. Aile; madden ve manen karsiki tarafin her seyini begendi de, "Kavm" engel olmussa bunun aciklamasi olmaz Islam'da... Kiz verilmelidir ve dügün yapilmalidir... Bunu aileye anlatacak bir Hocaefendiye ihtiyac vardir.. vs...
Kacma kelimesini Müslüman kardeslerimiz telaffuz etmesinler ve o kelimeye de fazla asina duymasinlar...
Her bir kardesimize hayirli evlilikler dilerim...
Görevli olna hafiz kardesimiz... Siz Dogu'da ben de Bati'da görevliyim... Diyanet'te misiniz.. Hayirli görevler sana da insallah....
Selamlar...

huzur8

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm.Ben evliligin önce kutsal bir olay oldugunu düsünerek yola cikmak istiyorum.Bunun farkina varanlar evliligini iyi yürütür.Ama günümüzde malesef ve malesef her iki tarafdada dik kafalilik ve saygisizlik almis basini gidiyor.Bu yüzden herkes özgürce hayatini yasiyor.Aslinda evlilige ihtiyac duyulmuyor.Cünkü dis gücler kendi emperyalizmini icimize cok iyi yerlestirdi ve yürütüyor.Eskiden benim büyüklerim 40 yasindada olsa büyüklerinin sözünden cikamazdi,ama simdi 16 veya 18 oldumu isler cok degisiyor.Herkesin dokunulmazlik hakki eline geciyor ve kullaniyor.Bu yüzden dini bilgiside fazla olmayinca toplum fertlerinin,catismalar basliyor aile icinde,Allah'im hayirli toplum fertlerinden eylesin bizleri,her evli olan aile ferdleri bir birine saygiyi ve sevgiyi kaybetmedigi sürece evlilik zor sartlardada olsa yürür.Selametle Allah'im Müslüman toplumlarini koru yarabbi dis güclerin oyunundan.(AMIN)

size katılıyorum

Evli olan baya ya da bayana (kari-koca) nasil baski yapilir aileler tarafindan anlamadim...? Cocuk mu bunlar...? Bosanin!!! diye de baski yapacak degillerdir degil mi?

Sevda Hafiz, tesbitleriniz dogru olmakla beraber, hanimlarin "ayrilmama" sebeplerindeki tesbitiniz de yanlislik var.
Mesela benim annem:
Iki cocugunu sirtina alip 15 km.lik yola gider, findiklik yeri icin orman acarmis. Kayinpederi istiyor tabi... Babam da bir sey demiyor... Ben simdi bazan konusuyorum da neler cektigini anlatinca duygulaniyorum. Bana göre zaten hanim oralara götürülmez. Gelin evinde durur. Bu ayri...
Benim annemin ayriliktan dem vurmamasi kalbindeki sicak "ask"tan degil, gidecegi bir yerinin olmadigindan... Ekonomik anlamda... Diyelim ayrildi, kim bakacak?? Baba yok anne yok olsa da fakirlik, miskinlik diz boyu... Kardesler de öyle...
Yani eskiden bir anlamda "mecburen" evlilikler yürütülmüs. Sevgi'yle cok baglantisini kuramiyorum ben. Annem büyüklerine bir sey demiyor ama "haya"sindan o... Bunu cani gönülden kabül ettiginden degil...
Ben akrabalarimdan iyi biliyorum ki bazi hanimlar beylerinden derhal bosanacak ama, gidecegi yeri olmadigindan kaliyor..
Bugün Avrupa'da hanim bosandiginda,
Ayligini,
Kira giderlerini,
Elektrik, su, dogalgaz giderlerini,
Hastane masraflarini,
vs. her türlü masrafi devlet karsiliyor ve en güzel evde otutturuyor.
Yap bakalim böyle Türkiye'yi, evinde kocasinin "nara"sini cekecek olacak mi? Bana sorarsan olmamasi da lazim
Ask olmayan evlilik yürüse ne olur yürümese ne olur..
Zorunlu, mecburen evlilikleri "ask"in merkezi göstermek yanlis olur diye düsünüyorum..
Tabi ki benim tesbitim böyle, her bir kardesimizin katilacagi anlamina gelmez....
avrupa diye diye
modernleşmek die die bu hale gelmedik mi
Sonra o boşanan tek kadınlar kedi yada köpekle tek başlarına vefat ediyorlar ne yazık ki...

Evlenmek salih bir ameldir. Allahü Teala'nin emri, Sevgili Peygamberimiz'in sünnetidir.
Her bir kardesimize hayirli evlilikler dilerim...
Görevli olna hafiz kardesimiz... Siz Dogu'da ben de Bati'da görevliyim... Diyanet'te misiniz.. Hayirli görevler sana da insallah....
Selamlar...

size katılıyorum
bekarken iş çıkışı arkadaşlarla kahve içmeye vs vs giderdik gezerdik
Teravih öncesi bir hocadan dinlemişmiş
evlenmek hayırlıdır die
evlilige sıcak baktım ( keşke daha geç evlenseydim o ayrı bir konu ya neyse)
Ve evlendim şimdi evimi yerimi yurdumu biliyorum.
Teşekkürler paylaşım için.

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selam arkadaşlar
Çok güzel bir konu yazan arkadaşın ellerine sağlık..
Günümüzde evliliklerin bu kadar kısa olmasının nedenleri çok fazla..
Ama en önemlisi bana göre;
Dini bilgi ,maneviyat eksikliği ve özellikle sevgi-saygı ve hoşgörünün bitmiş olmasıdır..
Allahım herşeyin hayırlısını versin..
selam ve dua ile kalın..hayırlı günler..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt