Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

gülmek mi ? ağlamak mı ? karar bizim... (2 Kullanıcı)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı
قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:
حُجِبَتِ النَّارُ بِالشَّهَوَاتِ وَحُجِبَتِ الْجَنَّةُ بِالْمَكَارِهِ.

HADÎS-İ ŞERÎFİN MA'NÂSI

Rasûlüllah Sallallâhü Aleyhi Vesellem şöyle buyur­muştur:

''Cehennem, şehvete hitâb eden şeylerle perdelenmiş; Cennet ise, (nefsin) hoşuna gitmeyen (ve nefse zor gelen) şeylerle perdelenmiştir.''

(el-Lü'lüü vel-Mercan, no: 1797)

ZİNDAN VE SARAY;

HANGİSİNDE KALMAK İSTERSİN?

Zikredilen hadîs-i şerîf Cehennem ateşinin nefsin hoşu­na giden şeylerle çevrildiğini, nefsinin arzu ve isteklerini yerine getiren kimsenin engelleri aşıp, ateşin içine düşe­ceğini; Cennet'in ise nefsin zoruna giden şeylerle çevril­diğini, nefsinin esîri olmayanların mânisiz ve engelsiz bir şekilde Cennet'e gireceklerini açıkça ifade etmektedir.

Nefsin hoşuna giden şeyler: Bunlar şirk, katil, sihir, zinâ, ribâ, sirkat, zulüm, yalan, talak, fuhuş, kibir, riyâ, fahir, abûs çehrelilik, bir müslüman kardeşine ekşimek, kibirlilik, cimrilik, isrâf, esnemek, anne-babaya isyân, na­muslu kimseye iftirâ, şahsî menfaatine düşkünlük, dün­yaya âit işleri ön plâna alıp âhirete âit işleri tâlî derecede düşünmek, kültürle yetinip hakîkat ilmiyle ugraşmamak gibi şeylerdir.

Nefsin hoşuna gitmeyen ve ona zor gelen şeyler ise: Kelime-i şehâdet, îman, İslâm, namaz, namazı vaktinde kılmak, oruç, hac, zekât, cihâd, ihlâs, niyyet, adâlet, itkân, ihsân, tahsîn, sabır, her işte yumuşaklık, güleryüz, tevbe­kâr olmak, aksırmak, yerinde susmak, in­fâk, afv ü safh, helâl kazanç, fakirin iffetli ve sabırlı olması, zenginin tak­vâlı ve cömert olması, kalbin hüzünlü ve kırık olması, giydiğinin yeni olup olmamasına ehemmiyet ver­memek, mü'minin çalışıp kazanması yani san'atkâr ol­ması, duâda ısrarlı, alış-verişte, hüküm vermede ve insan­larla muâ­şerette müsâmahalı olmak, çokça hamdetmek, Kur'ân okumak, hizmette hasbî olup karşılığını sadece Allah'tan beklemek, gençliğini Kur'ân yolunda iffet dairesinde yıp­ratmak, sevmeyi ve kızmayı Allah için yapmak, zinâya götürücü şeylere yaklaşmamak, Allah'ı yalnızken hatır­layıp O'nun korkusundan günahları terketmek, iffet ve na­musu muhafaza, ahde ve emânete riâyet, fuzûlî ve fay­dasız söz ve davranışları terketmek, istişâre etmek... gibi hususlardır.

Nefsin hoşuna giden ve gitmeyen şeyleri gördükten sonra deriz ki: Madem cehennem ateşi nefsin hoşuna giden bu gibi şeylerle çevrilmiş ve nefsin hoşuna giden herbir şey âdetâ o ihata duvarında bir tuğla ile biriket ve yapı taşı mesabesindedir. Öyle ise akıllı kimse nefsin arzu ve isteklerine tâbi olmak sûretiyle kendisiyle cehennem ateşi arasında bulunan duvardan gedikler açmaz ve engeli ortadan kaldırmaz. Şayet beşer muktezası olarak bir gediği açtı veya engelin bir kısmını yıktı ise; onun farkına varır varmaz, samîmî bir tevbeyle ve onun alâmeti olan gözyaş­ları ile, açılan gedikleri kapar ve yıkılan kısımları hemen onarır. Böylece gediklerin büyümesine ve perdenin yerle bir olup tamir edilemeyecek duruma gelmesine mâni olur... Mâni olmanın, duvarı sabit ve dâim tutmanın yolu ise nefse itimad etmemek, ondan gelen her şeye rest çekmektir. Çünkü nefis إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ âyetinin ifâde ettiği gibi, dâimâ kötülüğü emredici ve kötü yola sürük­leyicidir. Öyle ise hem ondan, hem de onun âmiri olan şeytandan ve insanları kandırdıkları makam ve mansıbtan, şan ve şöhretten, kadın ve maldan, kötü arkadaştan ve her türlü câzibeli şeylerden istiğfâr ve istiâze edip Allah'a sığınmak gerekir. O'nun yüce rahmet ve mağfiret hima­yesine girmek ve O'nun razı olduğu meşrû dâiredeki hakîkî zevk ve lezzetlerle yetinmek gerekir. Bu ise kulun her yönüyle yüce Rabbisine teslim olması demektir.

Hem madem cennet nefse zor gelen şeylerle kuşatılmış olup duvarları ve duvarlarında kullanılan malzemeleri nefse zor gelen şeylerden ibarettir; o hâlde insan kendi­siyle cennet arasında bir engel teşkil eden ve cennete gir­mesine mânî olacak olan duvarları, nefsin hoşuna git­meyen ve ona gayet zor gelen amelleri işlemek suretiyle yıkmalı ve engeli ortadan kaldırmalıdır ki cennete engelsiz bir şekilde girebilmiş olsun. Bu ise, îman ve İslâm'ı en gü­zel bir şekilde anlatan dînî ve ilmî eserleri okumak, îman ve İslâm hakikatlerini neşretmeyi hayatlarının gâyesi bilen kimselerle irtibat kurmak, ölümü sık sık hatırlamak ve Cenâb-ı Hakk'ın murakabesi altında olduğunu bilmekle elde edilir.

Bu türlü bir muvaffakiyyet ve zaferin temînâtı ise Yüce Mevlâ'ya tazarru ve dua ile yalvarıp yakarmak ''Bilme­diğim pek çok noksanlarım vardır'' deyip nâfile cinsinden yapacağı amellerle noksanlarının telâfîsine gitmek ve kıya­met gününde en büyük şefaat sahibi olan Rasûlüllah Sallallâhü Aleyhi Vesellem'in sünnet-i seniyyesine sarıl­maktır.

ferit

Kayıtlı Kullanıcı
RE: gülmek mi ? ağlamak mı ? karar bizim...

İşte bütün bu hakikatleri bilen ve gören Rasûlüllah Sallallâhü Aleyhi Vesellem:

لَوْ تَعْلَمُونَ مَا أَعْلَمُ لَضَحِكْتُمْ قَلِيلاً وَلَبَكَيْتُمْ كَثِيراً

Yani,''Benim bildiğimi bilsey­diniz çok az güler, fakat pek çok ağlardınız'' buyurmakta ve mes'elenin ciddiyetine dikkatleri çekmektedir.

Hem, cennet insana ayakkabısının bağcığından daha da yakın­dır. Cehennem ateşi de öyle... İnsanla onlar arasında ancak ölümden ve işlenen amellerden ibaret bir perde vardır. İnsan nefsin hoşuna giden şeyleri işlemekle cehennemle arasındaki perdeyi yırtmış ve cehenneme girmiş olacağı gibi; nefsin zoruna giden şeyleri işlemekle de cennetle arasındaki perdeyi Allah'ın lütfu ile yırtmış ve cennete girmiş olacaktır.

أَللّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ تَوْبَةً سَابِقَةً مِنْكَ إِلَيْنَا.

أَللّهُمَّ ثَبِّتْ قَدَمَيَّ عَلَى الصِّرَاطِ يَوْمَ تَزِلُّ فِيْهِ اْلأَقْدَامُ

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
allah razı olsun verdiğin bilgiler için aeoB)

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

emeğine sağlık güzsel bi konuya değinmişsin

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

[big]S.ALEYKÜM KARDEŞİM ALLAH SENDEN RAZI OLSUN..EVET NEFİS ÇOK ADİ BUNU BİR KEZ DAHA ANLAMIŞ OLDUK SENİN YAZININ VESİLESİYLE..ELBETTE NAMAZ KILMAK,KUR'AN OKUMAK ONUN GÜCÜNE GİDECEK..NEDEN OKUTTURSUN Kİ..OKUTURSA BELKİ CENNETE GİDERİZ..UFF NEFİS SENDEN TİKSİNİYORUM..ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ELİNE,EMEĞİNE SAĞLIK..AEO DUA ET İNŞAALLAH..[/big]

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

RECEB BOZKUS yazdı:
[big]S.ALEYKÜM KARDEŞİM ALLAH SENDEN RAZI OLSUN..EVET NEFİS ÇOK ADİ BUNU BİR KEZ DAHA ANLAMIŞ OLDUK SENİN YAZININ VESİLESİYLE..ELBETTE NAMAZ KILMAK,KUR'AN OKUMAK ONUN GÜCÜNE GİDECEK..NEDEN OKUTTURSUN Kİ..OKUTURSA BELKİ CENNETE GİDERİZ..UFF NEFİS SENDEN TİKSİNİYORUM..ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ELİNE,EMEĞİNE SAĞLIK..AEO DUA ET İNŞAALLAH..[/big]
kardeş bune sayfayı açınca yazı suratıma çarptı küçült biraz eminim ferit görür ve okur bu kadar büyük yazmana gerek yok yani. aeo:D:D:D:D

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı

S.A FERİT KARDEŞİM BİZİ GENE CEHENNEME SOKTUN ÇIKARDIN. AMA ARASIRA İYİ OLUYO KENDİMİZE GELİYORUZ. İNŞALLAH ÖLDÜKTEN SONRA GÖRMEYİZ, CEHENNEMİ BIRAK KAPISININ ÖNÜNDEN BİLE GEÇMEK NASİP ATMESİN MEVLAM. A.E.O S.A

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
kardeş bune sayfayı açınca yazı suratıma çarptı küçült biraz eminim ferit görür ve okur bu kadar büyük yazmana gerek yok yani. aeo:D:D:D:D
ALLAH RAZI OLSUN BU TATLI VE SERT İKAZINIZ İÇİN..DE NE BAĞIRIYOSUN Kİ:(:(:( :):):)
YA BİLMİYORUM Bİ İŞ YAPAYIM DEDİM AMA BECEREMEDİM GALİBA HAKKINIZI HELAL EDİN..GÖZ ZEVKİNİZİ BOZDUM:):):)
B)B)

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

RECEB BOZKUS yazdı:
tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN BU TATLI VE SERT İKAZINIZ İÇİN..DE NE BAĞIRIYOSUN Kİ:(:(:( :):):)
YA BİLMİYORUM Bİ İŞ YAPAYIM DEDİM AMA BECEREMEDİM GALİBA HAKKINIZI HELAL EDİN..GÖZ ZEVKİNİZİ BOZDUM:):):)
B)B)
a.s
göz zevkini bozma demeyelimde forumu açınca tokat gibi çarptı yüzüme valla hem ferit valla okur cevap bilem yazar merak etmeyin. aeo:D

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
B)B)
a.s
göz zevkini bozma demeyelimde forumu açınca tokat gibi çarptı yüzüme valla hem ferit valla okur cevap bilem yazar merak etmeyin. aeo:D
OLSUN BAK FARKINDA OLMADAN NEFSİN ADİLİĞİNİ TOKAT GİBİ VURMUŞUM:):):)NEYSE BU HAMUR ÇOK SU GÖTÜRÜR..:):) TEKRAR HAYIRLI AKŞAMLAR..DUA EDİN İNŞAALLAHB)B)

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

RECEB BOZKUS yazdı:
tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
B)B)
a.s
OLSUN BAK FARKINDA OLMADAN NEFSİN ADİLİĞİNİ TOKAT GİBİ VURMUŞUM:):):)NEYSE BU HAMUR ÇOK SU GÖTÜRÜR..:):) TEKRAR HAYIRLI AKŞAMLAR..DUA EDİN İNŞAALLAHB)B)
valla alemsin kardeş şiir yazdığın nasıl belli oluyo aeo dualarımdasın kardeş.:D

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
tsunami yazdı:
RECEB BOZKUS yazdı:
B)B)
a.s
valla alemsin kardeş şiir yazdığın nasıl belli oluyo aeo dualarımdasın kardeş.:D
NERDEN BELLİ OLUYOR YAHU:):):)RABBİM RAZI OLSUN DUA ETTİĞİNİZ İÇİN..Bİ DAHA HAYIRLI AKŞAMLAR DERSEM GÜLME KRİZİNE GİRCEM VALLA:):):):):)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

tsunami yazdı:
s.a
allah razı olsun verdiğin bilgiler için aeoB)
a.s. Allah c.c. senden de razı olsun İnşAAllah...B)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

handos yazdı:
emeğine sağlık güzsel bi konuya değinmişsin
selamün aleyküm;
teşekkür ederim Allah c.c. razı olsun...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

RECEB BOZKUS yazdı:
ve aleyküm selam kardeşim;
Rabbimiz cümlemizden razı olsun İnşAAllah...yorumun için sağol kardeşim...dualarımdasın İnşAAllah sende unutma bizleri selametle kal...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

M DENIZ yazdı:
S.A FERİT KARDEŞİM BİZİ GENE CEHENNEME SOKTUN ÇIKARDIN. AMA ARASIRA İYİ OLUYO KENDİMİZE GELİYORUZ. İNŞALLAH ÖLDÜKTEN SONRA GÖRMEYİZ, CEHENNEMİ BIRAK KAPISININ ÖNÜNDEN BİLE GEÇMEK NASİP ATMESİN MEVLAM. A.E.O S.A
ve aleyküm selam;
Esatağfirullah abi...İnşAAllah 'amin'...Mevlamız hakkıyla kul olmayı nasip etsin bizlere...sizde Allah'a emanet olun..a.s...

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Ben, sizin görmediklerinizi görür, duyamadıklarınızı da duyarım. Nitekim gök gürledi. Onun gürlemesi hakkıdır. içinde dört parmaklık boş bir yer bile yoktur ki, orada melekler, Allah için alnını yere koyup secde etmesinler.

Vallahi, siz benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız. Yatakta kadından lezzet duymazdınız. Çöllere çıkıp, haykıra haykıra Allaha yalvarırdınız.
Kesilen bir ağaç olmayı ne kadar da isterdim!"

Ebû Zer radıyallahu anh. Tirmizî.

zeynur

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun arkadaşım emeğine sağlık B)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

zeynur yazdı:
allah razı olsun arkadaşım emeğine sağlık B)
Allah c.c. sizden de razı olsun selametle inş...B)B)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Bir gün, Resulullah (s.a.v.) ashabına: "Şu kelimeleri kim [benden] alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek?" buyurdular. Ben hemen atılıp: "Ben! Ey Allah'ın Resulü!" dedim. Aleyhissalatu vesselam elimden tuttu ve beş şey saydı: Haramlardan sakın, Allah'ın en abid kulu ol! Allah'ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol! Komşuna ihsanda bulun, mü'min ol. Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol! Fazla gülme. Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür."

Tirmizi, Zühd 2, (2306); İbnu Mace, Zühd 24, (4217)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt