Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

GÜL-İZÂR 2 (1 Kullanıcı)

bayram40

Kayıtlı Kullanıcı
1-"Benim ve sizin durumunuz, ateş yakıp da, ateşine cırcır böcekleri ve pervaneler düşmeye başlayınca, onlara engel olmaya çalışan adamın durumuna benzer. ben sizi ateşten korumak için kuşaklarınızdan tutuyorum, siz ise benim elimden kurtulmaya, ateşe girmeye çalışıyorsunuz."165

2-"İnsan oğlunun bir vadi dolusu altını olsa, birvadi daha ister. Onun ağızını topraktan başka birşey doldurmaz Ama Allah, tövbe edenin tövbesini kabul eder."24

3-"Temizlik imanın yarısıdır. Elhamdülillah duası mizânı,sübhânellah ve elhamdülillah sözleri ise yer ile gökler arasını sevap ile dolduru. Namaz nurdur; sadaka burhadır; sabır ziyadır. Kur'an senin ya lehinde ya da aleyhinde delildir. Herkessabahtan(pazara çıkar)nefsini satar;kimi onu âzât kimide helâk eder."26

4-"Kim dilenmekten çekinir, iffetli davranırsa,Allah onun iffetini artırır. Kim tok gözlü olmak isterse, allah onu başkalarına muhtaç olmaktan kurtarır. Kimde sabretmeye gayret ederse, Allah ona sabır verir. Hiç bir kimseye, sabırdan daha hayırlı ve büyük lutufta bulunulmamıştır."26

5-"Yorgunluk, sürekli hastalık, tasa, keder, sıkıntı ve gamdan, ayağına batan dikene varıncaya kadar müslümanın başına gelen her şeyi, Allah, onun hatalarını bağışlamaya vesile kılar."38

6-"Gerçek babayiğit, güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hakim olan kimsedir."46

7-"Şüpheliyi bırak, şüphe vermeye bak. Zira gönül, (sözde ve işte ) doğrudan huzur, yalandan kuşku " buyurduğunu belledim."56

8-"Nerede ve nasıl olursan ol, Allah"tan kork. Kötülük işlersen. hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün. insanlarla güzel geçin."62

9-"Allah'ın emir ve yasaklarınıgözet, Onu önünde bulursun. Bolluk içindeyken (emirlerine bağlı kalmakla) sen Allah'I tanı ki O da darlığa düşünce(kurtarmak suretiyle) seni tanısın. Bil ki senin hakkında yazılmamış olan şey başına gelmez. Sana takdir edilende seni atlayıp(başkalarına )gitmez. Bil ki zafer sabırla, Sevinç üzütüyle, kolaylık da zorlukla birliktedir."63

10-"Akıllı kişi, Nefsine hakim olan ve ölüm sonrası için çalışandır. Âciz kişi de, nefsini duygularına tabi kılan ve Allah'tan dileklerde bulunup duran(bunu yeterli gören) dir"67

11-"Dünya tatlı, göz kamaştırıcı ve çekicidir. Allah onu sizin kullanmanıza verecek ve nasıl davranacağınıza bakacaktır. Dünyaya aldanmaktan sakının. ...71

12-"Allahım! Senden Hidayet, takvâ.iffet ve gönül zenginliğiisterim."72

13-"Efendimiz evinden çıkacağı zaman şöyle dua ederdi:"Allah'ın adıyla çıkıyoru, Allah'a güveniyorum, Alah'ım sapmaktan, saptırılmaktan, kaymaktan, kaydırılmaktan, haksızlık yapmaktan, haksızlığa uğramaktan, cahilce davranmaktan vecahillerin davranışlarına muhatap olmatan sana sığınırım."83

14-"Cehennem, nefse hoş gelen şeylerle kuşatılmış; Cennet ise, nefsin istemediği şeylerle çepeçevre sarılmıştır."102

15-"Ölüyü (kabre kadar) üç şey takip eder: Çoluk-çocuğu, malı ve ameli. Bunlardan ikisi döner, biri kalır. Çoluk-çocuğu ve malı döner,ameli(kendisiyle) kalır."105

16-"İman yetmiş(veya altmış) küsur özelliktir(şu'bedir). En yükseği, Allah'tan başka ilâh yoktur' demek; en aşağısı ise, eziyet veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Hayâ da imanın bir bölümüdür."127

17-"Her meşrû ve güzel iş sadakadır."136

18-"Yarım hurma ile de olsa, cehennemden korunmaya bakın."165
KAYNAK: RİYAZÜ'S-SALİHİN

ferit

Kayıtlı Kullanıcı
RE: GÜL-İZÂR 2

SelamünAleyküm
ALLAH RAZI OLSUN...Emeğine sağlık...B)

serkan25

Kayıtlı Kullanıcı
RE: GÜL-İZÂR 2

eyvallah kardeş ALLAH razı olsun.