Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Git, sebeplere yapış (1 Kullanıcı)

istikbal

Kayıtlı Kullanıcı
Git, sebeplere yapışBir şahıs, heyecan ve ızdırapla, Cafer-i Sadık hazretlerinin huzuruna gelerek der ki:
- Ne olursunuz efendim, Allah'a bana daha fazla rızk vermesi için dua edin, çünkü çok yoksulum.
- Hayır, ben sana dua edemem.
- Niçin?
- Zira Allahü teâlâ bu iş için bir yol tayin etmiştir; sebeplere yapışın, rızk peşinden koşun ve onu elde edin diye de emrediyor. Halbuki sen evinde oturup, dua etmek suretiyle, rızkının ayağına gelmesini istiyorsun. Yani âdet-i ilahiye muhalif hareket etmemi istiyorsun, hiç böyle şey olur mu? Git, sebeplere yapış, sebeplerin tesir etmesini Allahü teâlâdan iste. O zaman ben de bunun için dua ederim sana.

alıntı

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleyküm,İslam dininin çalışmayı teşvik etmesi,tembelliği yermesinin örneği olmuş,Allah(CC) razı olsun,selam ve dua ile.

kasirga

Kayıtlı Kullanıcı
Git, sebeplere yapış
- Zira Allahü teâlâ bu iş için bir yol tayin etmiştir; sebeplere yapışın, rızk peşinden koşun ve onu elde edin diye de emrediyor. Halbuki sen evinde oturup, dua etmek suretiyle, rızkının ayağına gelmesini istiyorsun. Yani âdet-i ilahiye muhalif hareket etmemi istiyorsun, hiç böyle şey olur mu? Git, sebeplere yapış, sebeplerin tesir etmesini Allahü teâlâdan iste. O zaman ben de bunun için dua ederim sana.

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM. BUNU OKUYUNCA BİR BÜYÜMÜN ANLATTIĞI HİKAYE AKLIMA GELDİ. ONU SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM:

ADAMIN BİRİ BEN DÜNYALIK İŞLERDEN ELİMİ ETEĞİMİ ÇEKEYİM. DÜNYA FANİ NE DE OLSA . EN İYİSİ GECE GÜNDÜZ RABBİME İBADET EDEYİM O BANA RIZKIMI VERİR DEMİŞ.
EVİNE KAPANMIŞ, BAŞALAMIŞ İBADETE . GECE GÜNDÜZ DEMİŞ SÜREKLİ İBADET ETMİŞ. FAKAT GEL ZAMAN GİT ZAMAN EVDE YİYECEK Bİ ŞEY KALMAMIŞ. ADAM AÇ KALMIŞ AMA YİNEDE DEVAM ETMİŞ İBADETE. ARTIK AÇLIKTAN AYAKTA DURAMAZ OLMUŞ. OTURARAK İBADETE BAŞLAMIŞ. DAHA SONRALARI OTURAMAZDA OLMUŞ. VÜCUDU ZAYIF DÜŞMÜŞ YATALAK OLMUŞ. ARTIK DOĞRU DÜZGÜN İBADET EDEMEZDE OLMUŞ.
ÖLDÜ ÖLECEKMİŞ. ELDEN AYAKTAN KESİLMİŞ.

VAKİT AYLARDAN AŞUREYE GELMİŞ. KOMŞUNUN BİRİ AŞURE YAPMIŞ DAĞITIYORMUŞ. BU ADAMIN AVİNE GELMİŞ. ZİLE BASMIŞ BASMIŞ SES YOK... ADAM ANLAMIŞ BU SON ŞANSI ÖLMEK İSTEMİYORSA BİR ŞEY YAPMASI GEREKTİĞİNİN FARKINDAYMIŞ. KADIN TAM GİTMEK ÜZEREYKEN, ADAM OLANCA GÜCÜYLE BAĞIRMAK İSTEMİŞ AMA SADECE "ÖHÖÖÖ ÖHÖÖÖ" DİYEBİLMİŞ. KADIN SESİ DUYUNCA CAMA DOĞRU GELMİŞ İÇERİYE BAKMAYA ÇALIŞMIŞ, Bİ DE NE GÖRSÜN Bİ DERİ Bİ KEMİK ADAMIN YATALAK BİR ADAM VAR. HEMEN İÇERİ GİRMİŞ.
ZORLA AŞUREYİ ADAMA YİDİRMİŞ. ADAM BİRAZ KENDİNE GELMİŞ VE KADINA DEMİŞKİ:

-SADECE İBADET OLMUYORMUŞ. RABBİM HERKESE HERŞEYİ VERMESİNE VERİR DE , EMEK SARF ETMEK, Bİ ŞEYLER İÇİN UĞRAŞMAK , ÇABALAMAK ŞARTMIŞ. İNSAN EN AZINDAN Bİ ÖHÖÖ ÖHÖÖ DİYE BİLMELİ DEMİŞ..

YAA TEVEKKÜL ÖNEMLİ.....

SELAM VE DUA İLE...

damlanur75

Kayıtlı Kullanıcı
çok doğru...sebeplere yapışıp canı gönülden istemek çok önemli..allah herşeyin hayırlısını nasip kılsın..çok isabetli bi görüş..teşekkürler

damlanur75

Kayıtlı Kullanıcı
bu arada kasırgada çok güzel bi misalle konuya güzellik katmış pekiştirmiş..gayret şart..sağol..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt