Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gerçek Cömert Kimdir (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
Cömertliğiyle meşhur Hâtem-i Tâî'ye sordular:
- Senden cömert bir kimse var mıdır?
- Evet, deyip anlattı:
Bir gence misafir olmuştum. Bana hemen bir koyun kesiverdi. Koyunun eti geldiğinde:
- Ben koyunun böbreklerini çok severim, dedim. Bir ara, ev sahibi gözden kayboldu. Bir müddet sonra yedi koyun böbreğiyle geliverdi. Zaten varı yoğu yedi koyundu. Benim için meğer bütün malını feda etmişti. Neden böyle yaptığını sorduğumda, "Sen benim misafirimsin. Senin sevdiğin şeyi ikram etmeyeyim mi?" dedi.
Gencin bu misafirperverliği karşısında gözlerim yaşardı. Ona 300 deve ve 500 koyun gönderdim. Fakat, bu benim mallarımın ancak küçük bir parçasıdır. O genç, malının tamamını benim için feda ettiği için, benden daha cömerttir.
Mühim olan, verilen şeyin çokluğu değil, onun malının ne kadarda ne kadarı olduğudur. Varını yoğunu misafiri için feda edenden daha cömert olan kimse yoktur.
Malının tamamını veren elbette cömerttir ama, can maldan da tatlıdır. Allah'ın sevgili kulları ise, diğer kullar için feda etmektedirler. Cömertlerin cömerdi de onlardır

erhunakarsu

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH(C.C) razı olsun.
çok güzel bi paylaşım dua ile..

hazan_gulu

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH(C.C) razı olsun.
emeğine sağlık çok güzel hatırlatma oldu bizlere inşaallah..
dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt