Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gençlere VE Cümlemize Tvsiyeler (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Gençlik

Söyle buyuran Allahu Teala ya hamdolsun:

...sizden önce kendilerine kitap verilenlere de,size deallahtan korkun diye emrettik... (en-Nisa,131)

Salat-ü selam kulu ve Resulü olan, söyle buyuran Hz. Muhammed(s.a.v) in üzerine olsun:

Aziz ve Celil olan Allatan korkmanizi ve Ona itaat etmenizi tavsiye ederim.
Allah dan korkmak(takva),emirlerine sarilmak ve nehiylerinden kaçinmak suretiyle Ona itaat etmektir.Bu, dünya ve Ahiret saadetini kazandirir.
Bu 0slamiyet e dair,ibadetler,muamelat,ahlak, edepler ve diger yasamla alakali çesitli konularla ilgili kiymetli vasiyetleri, zikir için faydali olanlari ögrenmeye düskün Müslüman gençlere takdim ediyoruz.

Ögüt, nasihat müminlere fayda verir.Onlari okuyan veya dinleyenlere Allahin onunla faydalandirmasini ve müellifine,yazanina,nesredenin e ve onlarla amel edenlerin ecir ve sevabini çogaltmasini umarak takdim ediyoruz.O(Allah) bize kafidir,ne güzel vekildir.

Bunlar sunlardir:

1. Allah Teala için niyetinde ihlasli ol.Sözünde ve amelinde riyadan sakin!
2. Bütün söz,fiil ve ahlakinda Muhammet(s.a.v) in sünnetine uy!
3. Allahtan kork.Bütün emirlerini yapmaya ve bütün nehiylerini terk etmeye azmet.
4. Allahu Tealaya nasuh tevbesi yap.0stigfari çogalt.
5. Her halinde Allahu Tealanin seni gördügünü,isittigini,içinden geçirdiklerini bildigini düsün.
6. Allahu Tealaya,meleklerine,kitaplarin a,peygamberlerine,Ahiret gününe ve hayirlisi ve serlisiyle kadere iman et!
7. Baskasini kör taklit ile taklit etme.Fikirsiz asalak olma!
8. Hayirli islerde öncü ol ki,ecir kazanasin ve onda seni takip edenlerin de sevabina nail olasin.
9. R0YAHÜs-Sâlihîn adli Hadis Kitabini edin ve onu nefsine ve ailene oku! ve ibn-i Kayyimin Zâdül-Meâd adli kitabini da edin!
10. Devamli abdestli ol ve yeni abdest al.Devamli hadesten ve necasetten taharet üzere ol!

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Gençlere VE Cümlemize Tvsiyeler

--------------------------------------------------------------------------------

11. Özellikle yatsi ve sabah namazlari olmak üzere, namazlari camide ve cemaatle, ilk vaktinde eda etmeye devam et!

12. Kendine ve Müslümanlara eza vermemek için sogan sarimsak gibi kötü kokusu olanlari cemaate gideceğin zaman yeme ve sigara içme!

13. Cemaat sevabini elde etmen için, hakkini vererek Cemaatle namaz kilmaya devam et.

14. Farz olan Zekati tastamam ver.Eksik verme!

15. Cuma namazina erken gitmeye gayret et.ikinci ezana kadar gecikmekten sakin! Degilse günahkar olursun.

16. Ramazan orucunu inanarak ve sevabini Allah’tan umarak tut ki,senin geçmis ve gelecek günahlarini bagislasin.

17. Ser’i bir özür olmaksizin Ramazan orucundan bir gün bile oruç yemekten sakin ki böyle olursa günahkar olursun.

18. Ramazan gecelerini ihya et.Özellikle kadir gecesini-ki o gecenin kadrine,bereketine inanarak ve geçmis günahlarinin bagislanacagini umarak –ihya et.

19. Güç yetirdiginde Hacc ve Umre yapmaya kos.Geciktirmekten sakin!

20. Kurân 1 manasini düsüne düsüne oku.Rabbinin huzurunda senin lehinde bir delil olmasi ve kiyamet gününde sana sefaatçi olmasi için Kuranin emrine saril ve nehyinden de kaçin!

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

--------------------------------------------------------------------------------

21. Gizlide ve açikta,ayakta ve oturarak ve yanin üzere yatar oldugun halde zikrullahi çokça yapmaya devam et.Gafletten sakin!

22. Zikir meclislerinde hazir bulun.Muhakkak ki orasi Cennet bahçelerindendir.

23. Gözünü haram olanlara bakmaktan ve serbest birakmaktan sakin!Muhakkak ki bakis,seytanin oklarindan zehirli bir oktur.

24. Elbiseni topuklarinin altina kadar uzatma ve kibirli yürüme!

25. 0pek elbise giyme ve altin taki takma!Bu ikisi erkeklere haramdir.

26. Kadinlara benzemeye çalisma!Haniminin da erkeklere benzemesine müsaade etme!

27. Peygamber efendimizin su hadisine uyarak sakalini birak:”Biyiklari kisaltiniz.Sakallari birakiniz.”(buhari ve müslim rivayet etmistir.

28. Helal yemeye ve helal olanlari içmeye dikkat et ki,duan müstecab olsun!

29.Yemek yerken ve içerken besmele çek.Bitirdiginde de elhamdülillah de!

30.Sag elinle ye ve sag elinle iç!Sag elinle al ve sag elinle ver!

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

31.Zulmetmekten sakin!Muhakkak ki zulüm,kiyamet gününün karanliklarindandir.

32.Müslüman olmayanlarla arkadaslik etme!Yemegini de müttaki olanlardan baskasi yemesin!

33.Rüsvet almak,vermek ve araci olmaktan sakin!Muhakkak ki onu isleyen mel’undur.

34.Allah’i gazaplandiracak sekilde insanlarin hosnut olmasini isteme ki, sonra Allah’in gazabina ugrarsin.

35.Her mesru islerde yöneticilerine tabi ol.Onlarin islahi için dua et!

36.Yalanci sahitlik yapmaktan sakin!Hak olan sahitligi de gizleme!”Kim hak olan sahitligi gizlerse,Süphesiz ki O kalbi günahkardir.Allah her ne yaparsaniz,onu bilendir.)
”(Bakara,283)

37.“Maruf olani emret.Münkerden de nehyet.Sana gelen musibetlere de sabret.”(lokman,17) Maruf
:Allah ve Resulünün emrettikleridir.Münker ise:Allah ve Resulünün nehyettikleridir.

38.Küçük olsun büyük olsun haram kilinanlarin tamamini terk et.Allahu Teala’ya isyan etme ve Allah’a isyan da kimseye yardimci olma!

39.Gazaplanmaktan sakin!

40.Zina fiiline yaklasma!Kuran da Allahu Teala:”ve zinaya yaklasmayin.Muhakkak ki o(zina),fuhsiyettir ve kötü bir yoldur.”buyurmustur.(el-isra,32)

avdan

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA SAĞOL ELLERİNE SAĞLIK
ALLAHIM ŞEYTANIN ŞERRİNDEN NEFSİMİZİN ŞERRİNDEN FİTNEDEN FESATTAN İFTİRADAN GÖRÜNMEZ KAZA VE BELALARDAN HEPİMİZİ KORUSUN İNŞAALLAH
AMİNB)

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun annemm.emeğine sağlık.hafize anne şu solak olanların durumu nasıl?yani sol elle yiyolar ve herşeyi solla yapıyolar ya?babamın eşi hanfendi solak ve mümkün diil sağ elle yiyemiyoo bu konuyu hep konuşuyoruz da içinden çıkamıyoruz.nassıl olucakk??:)

merve irem

Kayıtlı Kullanıcı

Böyle manası derin ve bir o kadar da anlamlandırmaya değer tavsiyeleri bizlerler paylaştığınız için teşekkürler.Bu tavsiyelerin bir güzel yanı da hepsinin yolunun ALLAH'IN RIZASINI kazanmak için yapılması bana göre...Böyle bir güzelliği de hangi insan tatmak istemez ki ...sonuçta şükredilecek o kadar çok şey var ki....

HAYIRLI GÜNLER DİLERİM.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

avdan yazdı:
ABLA SAĞOL ELLERİNE SAĞLIK
ALLAHIM ŞEYTANIN ŞERRİNDEN NEFSİMİZİN ŞERRİNDEN FİTNEDEN FESATTAN İFTİRADAN GÖRÜNMEZ KAZA VE BELALARDAN HEPİMİZİ KORUSUN İNŞAALLAH
AMİNB)

amin inş B)B)B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

yakalzey yazdı:
Allah razı olsun annemm.emeğine sağlık.hafize anne şu solak olanların durumu nasıl?yani sol elle yiyolar ve herşeyi solla yapıyolar ya?babamın eşi hanfendi solak ve mümkün diil sağ elle yiyemiyoo bu konuyu hep konuşuyoruz da içinden çıkamıyoruz.nassıl olucakk??:)

Yakalzey bababın eşi hanfendi yani annen solaksa yapabileceği hiç bir şey yok benim eşimde kızımda solak sağ elini de kullanıyor ama çoğunlukta sol elini kullanıyor yani bilinçli değil Allah biliyor DOKTORLARDA BİLHASSA ÇOCUKLARI ZORLAMAYIN DİYORLAR SELAM VE DUA İLE :D:D:D

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

merve irem yazdı:
Böyle manası derin ve bir o kadar da anlamlandırmaya değer tavsiyeleri bizlerler paylaştığınız için teşekkürler.Bu tavsiyelerin bir güzel yanı da hepsinin yolunun ALLAH'IN RIZASINI kazanmak için yapılması bana göre...Böyle bir güzelliği de hangi insan tatmak istemez ki ...sonuçta şükredilecek o kadar çok şey var ki....

HAYIRLI GÜNLER DİLERİM.

MERVE Yüce Yaradanım bize bu ömrü bahşetmiş ya bizde onun rızasını kazanmak için elimizden geldiği kadar üzerimize düşeni yapmaya gayret edelim makbul olan az ama devamlı yapılandır selam ve dua ile :D:D:D

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

hafize yazdı:
yakalzey yazdı:

Yakalzey bababın eşi hanfendi yani annen solaksa yapabileceği hiç bir şey yok benim eşimde kızımda solak sağ elini de kullanıyor ama çoğunlukta sol elini kullanıyor yani bilinçli değil Allah biliyor DOKTORLARDA BİLHASSA ÇOCUKLARI ZORLAMAYIN DİYORLAR SELAM VE DUA İLE :D:D:D
Allah razı olsun hafize annemmm saol ama babamın eşi benim annem diil,benim anacığım rahmetli ,ben ona abla diyorum çok da seviyorum:D

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN HAFİZE ANNE DUA NİYETİNE GEÇSİN OKUDUKLARIM AMİN İNŞALLAH YAPARIZ BU SAYDIKLARININ HEPSİNİ...DUA İLE...

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

HAFİZE ANNE ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOK FAYDALI BİLGİLER.ALLAH RAZI OLSUN.ALLAH'A EMAET OLUN. BU ARADA YAKALZEY KARDEŞİMİNİZİNDE ANNESİNE ALLAH'TAN RAHMET DİLERİM.MEKANI CENNET OLSUN İNŞALLAH ALLAH GÜNAHLARINI AFFETSİN.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

yakalzey yazdı:
hafize yazdı:
yakalzey yazdı:

Allah razı olsun hafize annemmm saol ama babamın eşi benim annem diil,benim anacığım rahmetli ,ben ona abla diyorum çok da seviyorum:D

Yakalzey okuyunca çok üzüldüm babamın eşi hanfendi deyince espri yaptın zannettim Allamım anneciğini nur içinde yatırsın Ayşe Fatma anamıza komşu eylesin onun yattığı kadar Allah sizlere ömür versin inanki üzüldüm S.A :(:(:(

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt