Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Genç kalmanın sırrı (1 Kullanıcı)

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
70, 80 ve 90 yaşlarında üç kardeş varmış. Üçü de, 60 yaşında üçüzler gibi görünüyormuş. 70 yaşındakine genç kalmanın sırrını sormuşlar. O da, 80 yaşındaki abisine sorulmasını söylemiş. Benden on yaş büyük olduğu halde, benim gibi 60 yaşında görünüyor demiş. 80 yaşındakine gitmişler, o da 90 yaşındaki abisini göstermiş, benden büyük olduğu halde o da, 60 yaşında görünüyor, ondan sorun demiş. 90 yaşındaki delikanlı ihtiyara sormaya gitmişler. Buyurun size açıklayayım demiş. Önce bir şeyler yiyelim, ondan sonra anlatırım demiş.
Yemekten sonra sofraya bir karpuz getirmesi için hanımına rica etmiş. Hanımı genç nine de, üst kattaki tavandan bir karpuz seçip getirmiş. Delikanlı ihtiyar, karpuzu beğenmemiş, daha iyisini getir demiş. Kadın gidip yine bir karpuzla gelmiş. Bizimki onu da beğenmemiş, tekrar başka bir karpuz getirmesini söylemiş. Nine yine bir karpuz getirmiş, ama onu da beğenmemiş.
Misafirlere, (Hanım iyisini bilemedi, gelin beraber seçelim karpuzu) demiş. Tavana varınca bakmışlar ki, tek karpuz var. Genç ninenin hep aynı karpuzu getirdiğini anlamışlar.
Genç dede misafirlerine, (Şimdi genç kalmamın sırrını anladınız mı?) diye sormuş. Onlar da anlamadık demişler. Dede, (Karpuz tavanda bir tane değil miydi? Hanım beni mahcup etmemek için, her seferinde başka karpuz getiriyor gibi göründü. “Tavanda başka karpuz mu var, hepsi bir tane” demedi. O beni hiç üzmedi ben de onu üzmedim. Aile içindeki hiçbir şeyi dışarıya, yani ne kendi ana babamıza ne de başkalarına kesinlikle yansıtmadık. Yani birbirimizi, başkalarının önünde hiç zor duruma düşürmedik, mahcup etmedik.:a21: Böylece, ikimiz de genç kaldık) diyerek genç kalmanın sırrını açıklamış. :a12:

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

70, 80 ve 90 yaşlarında üç kardeş varmış. Üçü de, 60 yaşında üçüzler gibi görünüyormuş. 70 yaşındakine genç kalmanın sırrını sormuşlar. O da, 80 yaşındaki abisine sorulmasını söylemiş. Benden on yaş büyük olduğu halde, benim gibi 60 yaşında görünüyor demiş. 80 yaşındakine gitmişler, o da 90 yaşındaki abisini göstermiş, benden büyük olduğu halde o da, 60 yaşında görünüyor, ondan sorun demiş. 90 yaşındaki delikanlı ihtiyara sormaya gitmişler. Buyurun size açıklayayım demiş. Önce bir şeyler yiyelim, ondan sonra anlatırım demiş.
Yemekten sonra sofraya bir karpuz getirmesi için hanımına rica etmiş. Hanımı genç nine de, üst kattaki tavandan bir karpuz seçip getirmiş. Delikanlı ihtiyar, karpuzu beğenmemiş, daha iyisini getir demiş. Kadın gidip yine bir karpuzla gelmiş. Bizimki onu da beğenmemiş, tekrar başka bir karpuz getirmesini söylemiş. Nine yine bir karpuz getirmiş, ama onu da beğenmemiş.
Misafirlere, (Hanım iyisini bilemedi, gelin beraber seçelim karpuzu) demiş. Tavana varınca bakmışlar ki, tek karpuz var. Genç ninenin hep aynı karpuzu getirdiğini anlamışlar.
Genç dede misafirlerine, (Şimdi genç kalmamın sırrını anladınız mı?) diye sormuş. Onlar da anlamadık demişler.
Dede, (Karpuz tavanda bir tane değil miydi? Hanım beni mahcup etmemek için, her seferinde başka karpuz getiriyor gibi göründü. “Tavanda başka karpuz mu var, hepsi bir tane” demedi. O beni hiç üzmedi ben de onu üzmedim. Aile içindeki hiçbir şeyi dışarıya, yani ne kendi ana babamıza ne de başkalarına kesinlikle yansıtmadık. Yani birbirimizi, başkalarının önünde hiç zor duruma düşürmedik, mahcup etmedik. Böylece, ikimiz de genç kaldık) diyerek genç kalmanın sırrını açıklamış. :a12:

Ne güzel...
Her hastalığın, derdin başı STRES dir...
Üzülmektir...
İnşallah üzmemek ve üzülmemek hedefimiz olsun...
:a27:

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm
elinize sağlık güzel bir yazı...daha önce farklı şekilde okumuştum bu da hoş olmuş...

selam ve dua ile kalın....

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm
elinize sağlık güzel bir yazı...daha önce farklı şekilde okumuştum bu da hoş olmuş...

selam ve dua ile kalın....

Ve aleyküm selam ve rahmetullah
:) evet ablacım haklısın, ben de farklı bir versiyonunu okumuştum. Teşekkür ederim, sizinde kalbinize sağlık..

Afiyet ve selametle kalınız.

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Ne güzel...

Her hastalığın, derdin başı STRES dir...
Üzülmektir...

İnşallah üzmemek ve üzülmemek hedefimiz olsun...
:a27:

Allahü teala cümlemizi zulm etmekten ve zulme uğramaktan muhafaza buyursun, islam ahlakıyla ahlaklanmayı cümlemize nasib etsin.

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm, emeğine sağlık..
güzel bir paylaşım olmuş, gerçekten ne mutlu böyle beraber huzurlu yaşlananlara, Rabbim bizlere de nasip etsin inşaallah
selam ve dua ile.. :a03:

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm, emeğine sağlık..
güzel bir paylaşım olmuş, gerçekten ne mutlu böyle beraber huzurlu yaşlananlara, Rabbim bizlere de nasip etsin inşaallah
selam ve dua ile.. :a03:

Ve Aleyküm selam ve rahmetullah,

Teşekkür ederim, Allahü teala razı olsun. Amin, cümlemize islamiyete uygun yaşamayı nasib etsin.

Dua eder, dua beklerim. Selametle kalın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt