Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gelin kulağina küpe!!! (1 Kullanıcı)

Gelin kulağina küpe!!!

• EVET BENCE VAR

Oylama: 0 0.0%
  • HERKES OLMASA DA BAZILARI BU DENİLENLERİ YAPIYOR

• HAYIR BENCE BÖYLE DAVRANAN BU ZAMANDA YOK

• BİLMİYORUM

• Kullanılan toplam oy
    0

pinar1988

Kayıtlı Kullanıcı
İslâm öncesi dönemde yaşayan Ümame isimli akıllı bir kadın, kızı Ünas'ı Kinde krallarından Haris ile evlendirdiğinde, hâlâ değerini koruyan şu unutulmaz nasihatları yapmıştı: 'Kızım, eğer bir kızın ana-babasının servetinden dolayı kocasına ihtiyacı olmasaydı, senin herkesten ziyade müstağni (ihtiyaçsız) olman lazım gelirdi. Fakat öyle değil; erkekler bizim için yaratıldığı gibi, biz de onlar için yaratılmışızdır. Kızım, sen ana-babanın evinden, büyüyüp yürüdüğün yuvadan çıkıp, bilmediğin ve şimdiye kadar alışmadığın, ülfet etmediğin bir adamın evine gidiyorsun. Şimdi, onun rızasını gözetip kendisine itaat et ki, o da sana kul-köle gibi olsun; seni sevip hoşnut olman için gerekeni yapsın. Ben şimdi sana on şey söyleyeceğim. Onları kavra ve gereğince hareket eyle ki, eşinle güzel geçinebilesin:

1- Sana yiyecek ve giyecek her ne getirirse, onu yürekten kabul etmelisin; kanaat sahibi olmalısın.
2- Emrettiği uygun şeyleri yapmalı, yasaklayıp yapma dediği şeyleri yapmamalısın.
3- Evin içini ve üstünü başını temiz tutmaya dikkat etmelisin.
4- Güzel görünüp güzel kokmalısın ki, kocan senden iğrenmesin; gözünden düşmeyesin.
5- Uyuduğu ve yemek yediği vakitlere dikkat etmelisin. Bunları hangi vakitte yapmayı alışkanlık haline getirmişse, o vakitleri gözetip yemeğini ve yatağını hazırlamalısın. Çünkü açlık ve uykusuzluk insanı öfkelendirir.
6- Kocanın malını muhafaza etmeli, israf ve teleften korumalısın.
7- Onun itibarını gözetmeli, hısım ve yakınlarına da saygılı olmalısın.
8- Ona isyan etmemeli, işine muhalefette bulunmamalısın.
9- Sırrını elaleme ifşa etmemelisin. İşine isyan edersen sana kin duyar, sırrını ifşa edersen eziyet ve cefasından kurtulamazsın.
10- Kocan kederli iken ferah olmayasın, neşeliyken de keder göstermeyesin.

Ö. Rıza Kehhâle, A'lâmü'n- Nisâ, 1/75; Mehmed Zihnî, Meşahiru'n-Nisâkitap.mollacami.comsitesinden alıntıdır

egitim44

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun neredeeeeeeeeeeeeeeeee

elifnur

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel bi konu ve hikaye olmuş emeğinize sağlık allah razı olsun

eylül as

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bi konu..
Teşekkürler paylaşımınız için

_Ubeydullah_

Kayıtlı Kullanıcı
Allah'ın selamı üzerine olsun.. Paylaşımın çok güzel.. Oradaki on nasihatta kuran-ı kerimde geçiyor.. Birebir olmasada ayetleri düüşündükçe insan anlıyabiiliyor söylenmek istenileni..

Yalnız ben işin bir başka boyutuna bakmak istiyorum..Bu on nasihati günümüzde yapan insan sayısı oldukca az.. Bunun yanısıra kendisini layik olarak gören coğu insanlar bu on nasihat için kısacası ''kadın erkek eşittir..ben hizmetçi miyim.. o kadar da değil..'' gibi sözler kullanılıyorlar.. Demek ki günümüzde islamiyetin evlilikte hoş gördüğü ve olmasını istediği durum ve haller layikliğe aykırı.. Halbuki kocasına itaat edip gönlünü kazanmak senden razı olabileceği hale getirmek kadar güze bi duygu olmasa gerek..

Sohbette dinlemiştim.. Allah diyor ; Dünyada birbirlerine layık olmayan eşler ahirete layık olanları ile evlendirilecektir.. Dünyada sizin yanınızda olan eşinizin ahirette birbaşkası ile görmekk.. Üzücü...

Rabbim hayırlı eşler hayırlı evlilikler nasib eder de bizde inşa-Allah eşlerimize itaat eder onların rızasını alırız.. Esselamu aleyküm ve rahmetullah..

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
1- Sana yiyecek ve giyecek her ne getirirse, onu yürekten kabul etmelisin; kanaat sahibi olmalısın.
2- Emrettiği uygun şeyleri yapmalı, yasaklayıp yapma dediği şeyleri yapmamalısın.
3- Evin içini ve üstünü başını temiz tutmaya dikkat etmelisin.
4- Güzel görünüp güzel kokmalısın ki, kocan senden iğrenmesin; gözünden düşmeyesin.
5- Uyuduğu ve yemek yediği vakitlere dikkat etmelisin. Bunları hangi vakitte yapmayı alışkanlık haline getirmişse, o vakitleri gözetip yemeğini ve yatağını hazırlamalısın. Çünkü açlık ve uykusuzluk insanı öfkelendirir.
6- Kocanın malını muhafaza etmeli, israf ve teleften korumalısın.
7- Onun itibarını gözetmeli, hısım ve yakınlarına da saygılı olmalısın.
8- Ona isyan etmemeli, işine muhalefette bulunmamalısın.
9- Sırrını elaleme ifşa etmemelisin. İşine isyan edersen sana kin duyar, sırrını ifşa edersen eziyet ve cefasından kurtulamazsın.
10- Kocan kederli iken ferah olmayasın, neşeliyken de keder göstermeyesin.

Selamun aleyküm...güzel yazmışsınız emeğinize sağlık...fakat bu özellikleri taşıyan çok az hanım var...dileğimiz sayılarının çoğalması...
Hayırlı ramazanlar.../

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
bence var,annemde çok nasihat eder bana e ucundan köşesinden kalıyor aklında insanın
ben de annemi dinlmeyi tercih ediyorum çünkü hep haklı çıkıyo tecrübeyle sabitlenmiştir
annlerimizi dinleyip uygulamak lazım
selametle
eline sağlık......

Kaan Erdem

Yönetici
oturup kalktıklarımızı,islam hayatından uzak yaşanları hayatın gerçeği sanmayalım.İnşaALLAH her zaman evin reis'i İSLAMİYET olmalı ve sizlerde cümlemizde olanlardan,yaşayanlardan oluruz.

pinar1988

Kayıtlı Kullanıcı
yorumlarınız için teşekkür ederim ALLAH C.C. CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt