Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gaflet (1 Kullanıcı)

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Ali ed-Dahhâk anlatiyor:

"Büyük seyhlerden olan salih bir dostumu hastaliginda ziyaretine gittim.Talebeleri etrafinda halka olmus ve kendisi de agliyordu.Artik iyice yaslanmisti.Ben ona, "Ey seyh, seni aglatan nedir? Yoksa Dünya sevgisi mi?" diye sordum.Bana, "Kaçirdigim namazlara agliyorum" cevabini verdi. "Bu nasil olur sen devamli namaz kilardin" dedigimde "Evet kilardim, ama basimi gafletle secdeye koydum ve yine gafletle kaldirdim.Simdi de gafletle ölüyorum", diye karsilik verdi.Ardindan da derin bir nefes aldiktan sonra su misralari okudu:

"Düsündüm mezardan kalkacak günü,
Düsündüm mahsere varmayi elbet,
Düsündüm mezarda geçecek sabahlarimi,
Yalnizim dünyada zevklere nisbet
Düsündüm enine boyuna herseyi
Amel defterimde rezilligimi
Allah'im bagladim ben sana ümit
Beklerim Ilâhi! rahmet etmeni."

Kaynak:Mükâsefetü'l Kulûb
IMAM GAZÂLI

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM ELİNE GÖNLÜNE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN RABBİME EMANET OLUN SAĞLICAKLA KALIN

gizemmsevgi

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleyküm kardeşim çok güzel emegine yüreğine sağlık..Allahcc kimseyi böyle düşündürmeye nasip etmesin..pişmalık çok kötü bişey:(Rabbime emanetsin...selam ve dua ile..

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı

selamunaleyküm kardeşim çok güzel emegine yüreğine sağlık..Allahcc kimseyi böyle düşündürmeye nasip etmesin..pişmalık çok kötü bişey:(Rabbime emanetsin...selam ve dua ile..

ama bence pişman olmak kadar güzel bir şey yok (pişmaniye tatlısı var ya galiba o yüzden adı 'pişmaniye' olmuş)
Peygamberimiz her gün 100 defa istiğfar ederdi
Hz. Ebubekir (RA)'cennet senin için yaratılmadı mı ya Resulallah(sav) 'deyince şükreden kul olmayalım mı?'buyurdular
ki bize gelince ..bildiğimiz bir yana daha çok farkında bile olmadığımız günahlarımız var, halimize ağlamamız tövbe etmemiz tek çare
'kulluk aslıdır pişmanlık
kendini kusurlu gören acizliğini ikrar etmiş olur , acizlik kul sıfatıdır ,böylece kulluğunu kavramış olur,
Kusursuz Mükemmel olmak da sadece Allahın sıfatıdır'buyuruyor Abdulkadır Geylani hzleri(ks)
Allah canu gönülden istiğfar eden kullarından eylesin!

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı

Ve aleykum selam kardesim duana amin insaAllah.Allah (c.c.) ye emanet olun.

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;530582' Alıntı:
ama bence pişman olmak kadar güzel bir şey yok (pişmaniye tatlısı var ya galiba o yüzden adı 'pişmaniye' olmuş)
Peygamberimiz her gün 100 defa istiğfar ederdi
Hz. Ebubekir (RA)'cennet senin için yaratılmadı mı ya Resulallah(sav) 'deyince şükreden kul olmayalım mı?'buyurdular
ki bize gelince ..bildiğimiz bir yana daha çok farkında bile olmadığımız günahlarımız var, halimize ağlamamız tövbe etmemiz tek çare
'kulluk aslıdır pişmanlık
kendini kusurlu gören acizliğini ikrar etmiş olur , acizlik kul sıfatıdır ,böylece kulluğunu kavramış olur,
Kusursuz Mükemmel olmak da sadece Allahın sıfatıdır'buyuruyor Abdulkadır Geylani hzleri(ks)
Allah canu gönülden istiğfar eden kullarından eylesin!

Selamun aleykum kardesim Allah (c.c.) razi olsun. Duana da canu gönülden AMIN diyorum.Allah (c.c.) ye emanet olun.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm kardeşim..Emeğinize sağlık.. Rabbimiz c.c razı olsun, İmam Gazali hazretlerinden bu ibretlik menkıbeyi naklettiğiniz için..Rabbimie emanet olun..Selam ve dua ile inşallah..

İnsanları sorgulama (zamanı) yaklaştı, kendileri ise gaflet içinde yüz çeviriyorlar. Rablerinden kendilerine
yeni bir hatırlatma gelmeyiversin, bunu mutlaka oyun konusu yaparak dinliyorlar.
(Enbiya Suresi, 1-2)

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşim..Emeğinize sağlık.. Rabbimiz c.c razı olsun, İmam Gazali hazretlerinden bu ibretlik menkıbeyi naklettiğiniz için..Rabbimie emanet olun..Selam ve dua ile inşallah..

İnsanları sorgulama (zamanı) yaklaştı, kendileri ise gaflet içinde yüz çeviriyorlar. Rablerinden kendilerine
yeni bir hatırlatma gelmeyiversin, bunu mutlaka oyun konusu yaparak dinliyorlar.

(Enbiya Suresi, 1-2)

Ve aleykum selam kardesim Allah (c.c.) sizden de razi olsun.Allah (c.c.) bizleri gaflete düsmekten korsun insaAllah.Dua ile...

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleyküm güzel kardeşim. Rabbul alemin sizden razı olsun , Rabbimiz c.c. ibretlenmeyi nasip eylesin inşaAllah bu değerli kıssadan.. emeğinize, yüreğinize sağlık.
Mevla ü Teala ya emanetsiniz kardeşim..selam ve dua ile..

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleyküm güzel kardeşim. Rabbul alemin sizden razı olsun , Rabbimiz c.c. ibretlenmeyi nasip eylesin inşaAllah bu değerli kıssadan.. emeğinize, yüreğinize sağlık.

Mevla ü Teala ya emanetsiniz kardeşim..selam ve dua ile..

Ve aleykum selam kardesim Ecmain InsaAllah.Sizde Allah (c.c.) ye emanetsiniz.Selametle kalin InsaAllah.

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm kardeşim..güzel bir paylaşım sağol...ALLAH cc emanet ol..selam ve dua ile kal selametle...

Medineli Genc

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH Razı Olsun.Çok Değerli bir Durum Bulunmaktadır.
ALLAH C.C Her zaman pişmanlıkta bulunup kendini hep suçlu gören kullarından eylesin bizleri İnşALLAH.
Selametle

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun. Ölümü her daim düşünen kullardan oluruz inşallah ve ona göre davranırız. Ecel her an gelip kapımızı çalabilir. Rabbime emanetsiniz.

huzurpınarı

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH'im bagladim ben sana ümit

ALLAH razı olsun...

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Paylaşım için Allah razı olsun Allah herkezi gafletten korusun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt