Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

G U R U R ve K İ B İ R (1 Kullanıcı)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
* Şu üç şey üç şeyi bozaar:Kendini beğenmek;müşâvereyi,acele etmek;tecrübeyi,başkalarını hakir görmek;iyi düşünmeyi bozar.

Hz.Ali (R.A.)

* Dağı iğne ucu ile kazmak,gönülden kibri çıkarıp atmaktan daha kolaydır.

Ebû Haşim-i Sofî (Rah.A.)

* Eğer fakirlik,hastalık ve ölüm olmasaydı,âdem oğlunun kibrinin şiddetinden başı eğilmez olurdu.

Hasan-el BASRİ (K.S.)

* Kaba bir kimsenin elinden,hayat suyu bile olsa içme.

Hz.Ali (R.A.)

* Kendisini bilen,halkın öğmesine aldanıp mağrur olmaz.

Şeyh MAĞRİBİ (K.S.)

* Cenâb-ı Hak,her kibir edeni hakîr ve zelîl eder.

Hz.Ali (R.A.)

* Bütün bir şer bir evde gizlidir ve kibir onun anahtarıdır.

Hüseyin Razi (Rah.A.)

* En vahşi vahşet,kendini beğenmektir.

Hz.Ali (R.A.)

* Kibir,alçakların ahlâkındandır.

İmam-ı ŞÂFÎÎ (Rah.A.)

* Ubûdiyet zevki seni mağrur etmesin.Çünkü bu sana Allah'ı unutturur.

Ebû Hüseyn-i NÛRÎ (Rah.A.)

* Kişinin helâkı,kendini beğenmededir.

Hz.Ali (R.A.)

* Bir insanda bir kibir,hırs ve şehvet,söz söylerken soğan gibi kokar.

MEVLÂNA Celâleddin-i Rûmî (K.S.)

* Kibirlenip (insanlara) baş kaldıranlar,kurt gibi (cemiyetten) uzak yaşarlar.

Feridüddin-i ATTAR (K.S.)

* Sana söylerimsen mülzem olmazsın,(baş eğip,teslim olmak) Değil kürsü'ye vâiz,arşa çıksan âdem olmazsın.

Şair EŞREF

* Hemen hazer eyle kibr u gururdan, Gönül alçaklığı büyük,aman bil.

KUDDUSÎ

* Âhir yine hâk olur bu tanler, Bilmem neye kibr eder,edenler.

Şeyhülislâm VASSAF

* Cemâl-ü hüsnüne mağrur olursun, Kemâl-i hüsnünün noksanı yok mu ?

Dehhânî

* Alçak yerde tepecik,kendini dağ sayar.

ŞİNÂSÎ

* Hiç kimseye gururla bakma,herkes kendisine muhteşemdir.

NİZÂMÎ

* Kibirli olma,kibirli insan sarımsak kokan ağız gibidir.Herkesi kendinden uzaklaştırır.

Ali Fuât BAŞGİL

* Bir çok kimseler,kendilerinde bulunduğu halde,başkalarında olan tefahur ve gururu sevmezler.

Benjamin FRANKLIN

* Başkalarının gururuna,tahammül edemeyişimiz,kendi gururumuzu incittiği içindir.

La ROCHEFOUCAULD

* Ne mutlu o insana ki,kendi liyakatından bahsetmiyecek kadar mağrurdur.

Charles de Montosquieu

* Kendilerini beğenenler,başkasının tuzağına aptallar kadar kolay düşerler.

FLORIAN

* Genellikle,bütün büyük yanlışlıkların altında gurur yatar.

John RUSKIN

H İ K M E T L E R :

* Dünyada mağrur olan kimse,din yolunda selâmetli gidemez. Kendini beğenen kişi de Hakk'ı göremez.

* Bir kimse,diğer bir kimseye karşı kendisinde bir meziyyet görürse,bu tekebbûrden ileri gelir,demişlerdir.

* Mâl-û mülke mağrur olma,deme yoktur ben gibi, Bir mûhalif rüzgâr eser,savurur harman gibi.

* Mağrura karşı mağrur ol ki,gururuna terk etsin.

* İlmine mağrur olma,zira ardında zeval vardır.

alıntı

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
RE: G U R U R ve K İ B İ R

m_muaz kardeş Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.. malesef hayatta o kadar kendini bir şey sananlar var ki, ''küçük dağları ben yarattım'' havalarındalar.. dünya kendi etrafında dönüyor sanıyorlar. ben onlara zavallı diyorum.. Rabbim ıslah etsin diyorum.. Teşekkürler paylaşımınız için, sağolunB)B)B)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
m_muaz kardeş Allah razı olsun bu güzel paylaşım için.. malesef hayatta o kadar kendini bir şey sananlar var ki, ''küçük dağları ben yarattım'' havalarındalar.. dünya kendi etrafında dönüyor sanıyorlar. ben onlara zavallı diyorum.. Rabbim ıslah etsin diyorum.. Teşekkürler paylaşımınız için, sağolunB)B)B)

allah razı olsun...evet gerçektende dediğiniz..gibi..allah hidayet versin onlara..yorumunuz içinde allah razı olsun..selam ile...B)B)

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM BENDE
Kibir ve gururun en tehlikelisi Yüce Allah’a karşı gösterilen gururdur. Bunu ilk örneği şeytanın gösterdiği gururdur.
Şeytanı kafir kılan tavır, şeytanın Yüce Allah’ın emrini tartışması ve kendini Hz. Adem’den üstün saymasıdır.
Hiçbir kimsenin başkasına karşı büyüklenme hakkı yoktur. Çünkü herkesin dedesi Hz. Adem’di, O da topraktandı ve nihayet herkes bir su damlasından yaratılmıştır. O halde hangi hakla, bir kısmımıza lütfedilen bazı hususları diğer insanlara karşı üstünlük sebebi sayalım.
Aslında ahiret gününde, küçümseyenlerle küçümsenenler karşı karşıya geleceklerdir.
Bir başka kibir çeşidi ise, kişinin kendisini nefsini müstağni sayması şeklinde olan kibirdir. Hz. Peygamber bu tarz kibri de kınamıştır. Peygamberimiz Kibirli fakiri kınar. Zira o ve ailesi kibrinden dolayı ihtiyacını gideremeyecek ve belki de bu kibri topluma pahalıya mal olacaktır.
Kibir ve gurur hastalığının ilacı tevazudur. Mümine yakışan mütevazi olmaktır. Zira mütevazi olanı Allah (c.c.) yüceltir. Efendimiz çok mütevaziydi.
Son olarak şu noktayı iletelim, Hıristiyanları, Hz. İsa’yı Allah’ın oğlu ilan etmeye sürükleyen kalbi maraz da kibirdi. Kur’an onlara işaret ederken (Mesih, Allah’a kul olmaktan çekinmez) Özellikle kulluğa işaret eder. Hıristiyanlar aşırı büyüklenmeden dolayı Hz. İsa’yı kul da ilan edemediler ilah da. Ona Allah’ın oğlu diyerek, haddi aştılar ve sapkınlaştılar.

مِنَ الْكَافِرِينَ
“Hani meleklere; Adem için saygı ile eğilin demiştik de iblis hariç bütün melekler saygı ile eğilmişler, iblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kafirlerden olmuştu.”

Ayrıca şu ayetlere bakılabilir:
Bakara, 2/34
El-A’raf, 7/12; Sâd, 38/76
Yunus 10/75;Müddessir 74/22-24
Lokman 31/18; A’raf 7/48
Kasas 28/39, 83; Nuh 71/7; Gafir 40/27, 60
Nisa 4/36,173; Necm, 53/32.

GURUSUZ KİBİRSİZ OLMAK DİLEĞİYLEB)B)B)
SELAM VE DUA İLE

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

ravzanuru yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM BENDE
Kibir ve gururun en tehlikelisi Yüce Allah’a karşı gösterilen gururdur. Bunu ilk örneği şeytanın gösterdiği gururdur.
Şeytanı kafir kılan tavır, şeytanın Yüce Allah’ın emrini tartışması ve kendini Hz. Adem’den üstün saymasıdır.
Hiçbir kimsenin başkasına karşı büyüklenme hakkı yoktur. Çünkü herkesin dedesi Hz. Adem’di, O da topraktandı ve nihayet herkes bir su damlasından yaratılmıştır. O halde hangi hakla, bir kısmımıza lütfedilen bazı hususları diğer insanlara karşı üstünlük sebebi sayalım.
Aslında ahiret gününde, küçümseyenlerle küçümsenenler karşı karşıya geleceklerdir.
Bir başka kibir çeşidi ise, kişinin kendisini nefsini müstağni sayması şeklinde olan kibirdir. Hz. Peygamber bu tarz kibri de kınamıştır. Peygamberimiz Kibirli fakiri kınar. Zira o ve ailesi kibrinden dolayı ihtiyacını gideremeyecek ve belki de bu kibri topluma pahalıya mal olacaktır.
Kibir ve gurur hastalığının ilacı tevazudur. Mümine yakışan mütevazi olmaktır. Zira mütevazi olanı Allah (c.c.) yüceltir. Efendimiz çok mütevaziydi.
Son olarak şu noktayı iletelim, Hıristiyanları, Hz. İsa’yı Allah’ın oğlu ilan etmeye sürükleyen kalbi maraz da kibirdi. Kur’an onlara işaret ederken (Mesih, Allah’a kul olmaktan çekinmez) Özellikle kulluğa işaret eder. Hıristiyanlar aşırı büyüklenmeden dolayı Hz. İsa’yı kul da ilan edemediler ilah da. Ona Allah’ın oğlu diyerek, haddi aştılar ve sapkınlaştılar.

مِنَ الْكَافِرِينَ
“Hani meleklere; Adem için saygı ile eğilin demiştik de iblis hariç bütün melekler saygı ile eğilmişler, iblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kafirlerden olmuştu.”

Ayrıca şu ayetlere bakılabilir:
Bakara, 2/34
El-A’raf, 7/12; Sâd, 38/76
Yunus 10/75;Müddessir 74/22-24
Lokman 31/18; A’raf 7/48
Kasas 28/39, 83; Nuh 71/7; Gafir 40/27, 60
Nisa 4/36,173; Necm, 53/32.

GURUSUZ KİBİRSİZ OLMAK DİLEĞİYLEB)B)B)
SELAM VE DUA İLE

allah razı olsun..selam ile..

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN ABİM..
Alçak yerde tepecik,kendini dağ sayar.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

"Meleklere, Âdem'e
secde edin' demiştik. İblis
müstesna hepsi secde ettiler. O kaçındı, büyüklük tasladı ve
inkâr edenlerden oldu"
(el-Bakara, 2/34).

S.A B)B)B)

birrcann

Kayıtlı Kullanıcı

Allah ebeden ve daimen razı olsun kardeş. Çoğunu not aldım hakkını helal et. selametle B)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

zerrin yazdı:
ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN ABİM..
Alçak yerde tepecik,kendini dağ sayar.

cümlemizden kardeşim ..allah a emanet olun...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

hafize yazdı:

"Meleklere, Âdem'e
secde edin' demiştik. İblis
müstesna hepsi secde ettiler. O kaçındı, büyüklük tasladı ve
inkâr edenlerden oldu"
(el-Bakara, 2/34).

S.A B)B)B)

a.s. allah razı olsun..

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

birrcann yazdı:
Allah ebeden ve daimen razı olsun kardeş. Çoğunu not aldım hakkını helal et. selametle B)

allah razı olsun...helal olsun kardeş..sormanıza gerek yok..selametle..

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt