Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

forumda saygı değer biri olmak (1 Kullanıcı)

leon.

Kayıtlı Kullanıcı
ßirileri sizi sevmese deforum içerisinde irdelenseniz de dogru bildiginizi ve davanızı savunmaktan hiçbir zaman kaçınmayın. Forumlar özgür düşünce ve paylaşım platformlarıdır.
Yöneticilerin yada sorumluların düşündüklerini düşünmek zorunda değilsiniz. Herkes aynı düşünseydi farklılıklarımızın hiçbir anlamı kalmazdı. Ahlak ve saygı sınırı çerçevesinde zıt bile olsa savunun görüşlerinizi..ßegenmedgınız bir konuya tesekkur edip geçmeyin.
Düşüncelerınızı yazın. Haklılıklar her pencereden farklı gorunur. Bakıs acıları bir değildirolamaz da. Zaten herkes aynı düşünseydi yorum'un hiçbir anlamı kalmazdı.
Bir konuda ki iki zıt fikir konuya bakanların dogru ve yanlışı daha kolay görmelerini sağlayacaktır.
Acizane fikirlerım bunlar.
selametle. leon

Cihat-82

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm. Söylediklerinizin bir kısmına katılmamakla beraber şunları söylemek isterim.

Bu yazdığınız yazı sabit fikirli olmayı destekliyor gibi geldi bana. Halbuki doğru tektir. Dediğiniz gibi, bir konuda iki zıt fikir olması, konuya bakanların doğruyu ve yanlışı daha iyi görmelerine neden olacaktır ve bu güzel birşeydir. Elbette ki bir konuda birden çok zıt fikir oluşması doğaldır. Ancak doğrunun tek olduğunun bilincinde olmak da çok önemlidir. Bu durumda herkes kendi doğrusunu savunur. Ancak bir noktadan sonra bunu savunmak zorlaşabilir. Karşınızdaki insan ne kadar çok ispat sunarsa ve siz karşılık veremezseniz, sizin düşüncenizin bir anlamı kalmıyor. Kısacası, savunulan değerlerin de bazen yanlış olabileceği düşüncesindeyim. Bu yüzden sizin "ßirileri sizi sevmese deforum içerisinde irdelenseniz de dogru bildiginizi ve davanızı savunmaktan hiçbir zaman kaçınmayın." cümlenizi desteklemiyorum. Böyle yaparak insanları yanlışa teşvik ettiğinizin farkında olmanızı diliyorum. Kaldı ki hangi konuda olursa olsun hiçbir düşünce, körü körüne bağlanılmayı hak etmez. Zaten ortada iki zıt düşünce varsa bu, doğrunun tek olduğunun da ispatıdır ki aynı zamanda bu düşüncelerden birinin yanlış olduğunu ve bir tarafın vazgeçmesi gerektiğini gösterir.

Hangi konuda olursa olsun, birileri sizin düşüncenizin aksini savunuyor ve siz ispatlar sunuyorsa, biraz düşünmek ve elinizdekilerle karşılaştırmak gerekir. Dolayısıyla hiçbir düşünceye karşı kapılarınızı kapatmak doğru olamaz. Belki de sizin bildiğiniz yanlıştır. Neticede düşüncelerimizi sonuna kadar savunmaya tamam ama teorilerimiz çürütüldüğünde veya doğru bildiğimizi sandığımız yanlışlar ortaya çıktığında kabul etmeli ve ona göre davranmalıyız. Karşınızdakinin düşüncelerini ve teorilerini çürütemediğiniz durumda, haklı olduğunuzdan ve sizin düşüncenizin doğru olduğundan bahsedemezsiniz. Bu durumda ancak kendinizi kandırabilirsiniz.

Bence forumlarda saygı değer birisi olmanın yolu düşünceleri körü körüne ve sonuna kadar savunmaktan ziyade, haksız olduğumuz yerde kabullenmekten geçer. Önemli olan düşüncemizin bize göre olan doğruluğu değil, genele karşı olan doğruluğudur.

Selam ve dua ile..

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

doğrunun tek olması o doğrunun neresinde olduğunuzla alakalı bekara 100 değnek vurulur evli recm edilir ancak fiil aynı.

bu bakımdan her doğru her yerde söylenedebilir ancak herkes aynı seviyede anlamaz. geçmişimde yaşadığım bazı olaylar kul-ALLAH(cc) münasebeti adına ne ALLAH(cc) ün ne de kulun gururla anmayacağı hallerdi. benim dahlim olmasa da böyleydi. yarın hesap meydanında doğru ne diye sorarlarsa ne cevap vereceğimi ben de bilmiyorum. 4 mezhebi kabul edip tek doğru aramak. 63 yıl yaşayan bir peygamberin(SAS) her anını ana be an yaşamak bir çok insanı gerektirir ki birden çok yol ortaya çıkar. doğru ALLAH(cc) E ULAŞMAK AMA BU YOLDA BİRLERİ CENNETE BİRİLERİ CEHENNEME GİDECEK.

bu açıdan tartışmak ashablaşamaktır. bir husus hakkında kitabı kalemi boşver bana dua et diyorum ama hala ALLAH(cc) varken bana fikrini söyleye kalbeder. Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var diyen ALLAH(cc) duaya muhtaç hale mi bırakır. yoksa benimle rahmet hususnda yarışın mı der?

bu açıdan doğru senin doğrun cennet senin cennetindir. farklı yorum değil tarzlar ve ahvaller vardır. kısa yol arayan efendimiz(SAS) e başvurur. sorun onun bir meseledeki reyinin ne şekilde oluştuğunun bilinmemesi. yani olgunlaşan zaman dilimi hakkında bir şey bilmeden o şöyle dedi bunun gayrısı şirktir demek.

kendisine 48 yaşı civarı farz kılınana namazı efendimiz (SAS) neden 7-9 yaşa arası emretmiş desem ne derdiniz. kendisine 10-15 yıl farz olan orucu 12-15 yaş arası herkese farz kılan din anlayışı neyi kasdeder. doğruyu yaşayan yaşamadığı bişr şeyi emr ediyor gibi. halbuki dinde ve onun yaşayıcısı(SAS) de bir boşluk olamaz.

bu açılardan doğru bir güneştir ki yanına yaklaştıkça mevkisi ve konumu anlaşılır. bazen en uzak halde bile insan aslında hakikatı mefhum-u muhalifi ile söyler. fikirlerinizi söyleyin. bir kişi namaz oruç tesettür gibi hususlara dikkat etmeyecem derse onu şeytana mı satacaksın? zaten mücadele o insanları o yola getirmek değil mi?

yani doğruyu araken verilen mücadele de dosdoğru olmalı ben o halde olsaydım ne yapardımı düşünmeli insan. sorulan soruların hepsine cevap verbilmeli cımbızla çekilen sadece kıldır kulların düşünceleri değildir.

ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

kadriye26

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm benkadriye sitenize yeni üye oldum kadeşlerim benbuyaşimda kuranı yeni öyrendi şükürler olsun rabbime inşalah sizlerdende birşeyler örenirim umarım yardımcı olursunuz rabbim cümlemizi allahyolundan ayırmasın allaha emanet olun sizlerin dualarınızı bekliyorum

Cileli54

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardesim;
Cihat-82 kardesimizin fikirlerine istirak ediyorum,ayrica burasi Islami bir forum,
bende böyle bir konuyu ortaya sergilerken,söze baslarken,en azindan Kur'ani Kerim-i Hadis-i Serifleri disinda tutarak diye baslardim.
Kur'an-i Kerim in Veya Hadis-i Seriflerin tartisilacak bir tarafi olamaz Zaten,sadece uyup,uygulamaga caba sarfedebiliriz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt