Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fitneler ve belirtileri (3 Kullanıcı)

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Yüce Allahın Ve öyle bir fitneden sakının ki, hiç de içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz ve bilin ki Allahın azabı şiddetlidir
(el-Enfâl: 25)
Kavlinin Beyânı İle Peygamber(S)İn Fitnelerden Sakındırmasının Beyânı Hakkında Gelen Hadîsler

Abdullah ibnu Ebî Muleyke şöyle demiştir:
Esma bintu Ebî Bekr (R) söyledi ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur:
Ben (kıyâmet gününde) havzımın başında benim yanıma gelecek olanları beklerim. Derken benim yakınımda birtakım insanlar yakalanırlar.
Ben:
Onlar benim ümmetimdir; derim. Allah:
Sen onların senden sonra dînlerinden arkalarına dönüp gittiklerini bilmezsin! buyurur.

Abdullah ibn Ebî Muleyke:
Allahım, bizler topuklarımız üzerinde arkamıza dönmekten yâhud (dînimizde) fitnelere uğratılmaktan Sana sığınırız! demiştir.

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 1 Hadis no 1

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Yüce Allahın Ve öyle bir fitneden sakının ki, hiç de içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz ve bilin ki Allahın azabı şiddetlidir
Kavlinin Beyânı İle Peygamber(S)İn Fitnelerden Sakındırmasının Beyânı Hakkında Gelen Hadîsler

Abdullah ibn Mesüd (R) şöyle dedi: Peygamber (S) şöyle buyurdu: Ben sizin havuz başına ilk varan öncünüzüm. Yemîn olsun orada sizden bir takım adamlar bana kaldırılıp gösterilecek, hattâ ben onlara vermek üzere elimi uzatırım ki, bu sırada onlar çekilip benden uzaklaştırılırlar. Ben:

Ey Rabbim! Onlar benim sahâbîlerimdirler! derim. Yüce Allah:

Sen onların senden sonra dînde neler îcâd ettiklerini bilmezsin! buyurur

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
MÜNİR ÇETİN,
Amin Allah CC razı olsun

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

Ebû Hazım şöyle demiştir: Ben Sehl ibn Sa'd(R)'dan işittim, o şöyle diyordu: Ben Peygamber (S)'den işittim, o şöyle buyuruyordu: "Ben sizin havuz başında öncünüzüm. Ona gelen içer, ondan içen ebediyyen bir daha susamaz. Ve muhakkak benim yanıma birtakım kavimler gelecekler ki, ben onları tanırım, onlar da beni tanır*lar. Sonra benimle onlar arasına bir perde konulur".

Ebû Hazım dedi ki: Ben bu hadîsi kendilerine tahdîs ederken Nu'-mân ibn Ebî Ayyaş da işitti ve:
Sen bu hadîsi Sehl'den bu şekilde söylerken işittin mi? diye sordu.

Ben de:
Evet, dedim.

Ebû Hazım şöyle dedi: Ve ben Ebû Saîd el-Hudrî üzerine şehâ-det ediyorum ki, muhakkak surette ben ondan işittim, o şu sözler ziyâde ederek Peygamber'in şöyle buyurduğunu söylüyordu:

"Onlar muhakkak bendendirler, derim. Bana:

Sen onların senin ardından ne tebdiller yaptıklarını bilmez*sin, denilir.

Ben de:

Benden sonra (dînde) değiştirme yapanlar uzak olsunlar, uzak olsunlar! derim"

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 1 Hadis no 3

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S)in: "Sizler benden sonra hoşlanmayacağınız birtakım çirkin işler göreceksiniz" Kavli

Abdullah ibn Zeyd de: Peygamber (S) "Havuz başında bana kavuşuncaya kadar sabrediniz" buyurdu, demiştir.

Bize Zeyd ibnu Vehb tahdîs etti: Ben Abdullah ibn Mes'ûd(R)'dan işittim, şöyle dedi: Rasûlullah (S) bizlere:
"Sizler benden sonra istikbâlde dünyâ işleri ve paylarında başkalarının size tercih edildiğini ve dîn işlerinde de hoşlanmayaca*ğınız birtakım bid'atlı işler göreceksiniz" buyurdu. Sahâbîler:
Yâ Rasûlallah! Bu vaziyet karşısında bizlere nasıl hareket et*memizi emredersiniz? diye sordular. Rasûlullah:
"Emirlere istedikleri haklarını eda ediniz, kendi hakkınızı da Allah'tan isteyiniz" buyurdu .

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 2 Hadis no 4

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S)in: "Sizler benden sonra hoşlanmayacağınız birtakım çirkin işler göreceksiniz" Kavli

Ebû Recâ'dan; o da İbn Abbâs(R)'tan tahdîs etti ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur: "Her kim emîrinden meydana gelen bir hareketi fena görürse, sabretsin (isyankâr vaziyet almasın). Çün*kü her kim sultândan (yânî ona itaatten) bir karış dışarı çıkarsa, o, Câhiliyet ölümüyle ölür".

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 2 Hadis no 5

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

Bana Ebû Recâ el-Utâridî tahdîs edip şöyle dedi: Ben İbn Abbâs(R)'tan işittim, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur: "Her kim emîrinden hoşlanmayacağı bir şeyin meydana geldiğini görürse, onun fenalığına sabretsin (isyan etmesin). Çünkü herkim (İslâm) ca*miasından bir karış ayrılır da ölürse muhakkak o, Câhiliyet ölümü ile ölür"

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 2 Hadis no 6

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

Cunâde ibnu Ebî Umeyye şöyle demiştir: Bizler, hasta hâlinde iken, Ubâde ibnu's-Sâmit(R)'in yanma girdik ve ona: Allah seni iyileştirsin, sen bize Peygamber(S)'den işittiğin ve Allah'ın onunla seni faydalandıracağı bir hadîs tahdîs et, dedik. O şöyle dedi: Peygamber (S) bizi (Ensâr cemâatini Akabe gecesi bey'at için) çağırdı. Biz de kendisiyle bey'at ettik. Ubâde dedi ki: Peygamber'e, Ensâr üzerine bir borç olarak biz*den aldığı ahid ve mîsâkta şöyle söyleyip bey'at ettik:
"Allah ve Rasûlü'nün emirlerini dinleyip onlara hem neş'eli, hem kederli zamanımızda; hem zor, hem kolay hâlimizde itaat etmek ve âmirle*rimiz kendi arzularını nefislerimiz üzerine tercîh etseler dahî onlara itaat etmek ve niza (ve kıtal) etmemek üzere bey'at ettik, ancak emîrin açık bir küfrünü görseniz, onun küfrü hakkında yanınızda Allah'ın Kitâbı'ndan kuvvetli bir deliliniz olması hâli müstesnadır

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 2 Hadis no 7

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S)İn: Sizler benden sonra hoşlanmayacağınız birtakım çirkin işler göreceksiniz Kavli

Bize Şube, Katâdeden; o da Enes ibn Mâlik(R)ten; o da Useyd ibn Hudayr(R)dan şöyle tahdîs etti: Ensârdan bir kimse Peygamber(S)e geldi de:
Yâ Rasûlallah! Beni zekât âmili veya bir yere vâlî tayîn buyurmaz mısınız? Nitekim (Muhacirlerden) fulânı tayîn ettiniz! diye tarîz eyledi.

Rasûlullah:
(Ey Ensâr cemâati!) Şübhesiz sizler benden sonra yakında (böyle dünyâ işlerinde) başkalarının size tercîh edildiği zamana kavuşacaksınız. Bununla beraber yine de siz sabrediniz! Nihayet (kıyamet günü) bana kavuşacaksınız buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 2 Hadis no 8

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S)'in: Ümmetimin helaki beyinsiz birtakım gençlerin elleriyledir Kavli

Bize (Emevîler'den) Amr ibnu Yahya ibn Saîd tahdîs edip şöyle dedi:
Bana dedem Saîd ibn Amr haber verip şöyle dedi:
Ben (bir kerre Muâviye zamanında) Medinede Peygamberin mescidinde, Ebû Hureyre ile beraber oturuyordum. Yanımızda Mervân ibnul Hakem de vardı. Ebû Hureyre (R):

Ben (kendisi fıtraten) doğru sözlü olan ve (Allah tarafından) doğruluğu tasdik olunan Rasûlullah(S)tan: Ümmetimin helaki, Kureyşten birkaç gencin ellerindedir buyururken işittim, dedi.
Mervân:
Allahın laneti o gençlerin üzerine olsun! dedi.
Ebû Hureyre:
Eğer Fulân oğulları ve Fulân oğulları diye isimlerini söylemek isteseydim, muhakkak söylerdim, dedi.
Emevîler'den Amr ibnu Yahya dedi ki:
Mervân oğullan İslâm hükümetini alarak Şama mâlik oldukları sırada büyükbabam Saîd ibn Amr ile beraber Mervân oğullanna giderdik. Bir kerresinde büyükbabam orada birtakım genç genç Mervân oğullarını gördü de bize: Belki şu gençler bu ümmetin helakine sebeb olacak gençlerden olabilirler, dedi de (Ebû Hureyre hadîsine işaret etti). Biz de büyükbabama: (Rasûlullahın bu haberini) sen daha iyi bilirsin! dedik

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 3 Hadis no 9

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S)in: Vukûu yaklaşan bir şenden dolayı vay Arabın hâline! Kavli

Zeyneb bintu Cahş (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) uykudan yüzü kıpkırmızı olarak uyandı da:
Lâ ilahe illellah! Vukûu yaklaşan bir şenden, büyük bir fitneden dolayı vay Arabın hâline! Bu gün Yecûc ve Mecûc seddinden şunun gibi bir delik açıldı! buyuruyordu.
Sufyân ibn Uyeyne (şağ şehâdet parmağının ucunu dibine getirip yummakla bu parmağın iki boğumu Sürülmüş yılan gibi olmasıyle) doksan işareti yaptı yâhud yüz işareti bağladı. Zeyneb dedi ki:
Bizim içimizde bu kadar sâlih kimseler varken, biz helak olurmuyuz? denildi. Peygamber:
Evet, pislik yânî fısk, fucûr, fuhuş ve masiyet çoğaldığı zaman helak olursunuz buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 4 Hadis no 10

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber(S)in: Vukûu yaklaşan bir şenden dolayı vay Arabın hâline! Kavli

Usâme ibn Zeyd (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) yüksek bir yerden Medîne evleri arasından yükselen köşklere baktı da: "Benim görmekte olduğum fitneleri sizler görebiliyor musunuz?" buyurdu.

Sahâbîler: Hayır, dediler.
Rasûlullah: "Şübhesiz ben, evlerinizin aralarına dökülen fitne ve felâket mahallerini, şiddetli yağmur sellerinin açtığı yarlar gibi (gözümle) görüyorum" buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 4 Hadis no 11

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Fitnelerin Meydana Gelmeleri

Bize Mamer, ez Zuhrîden; o da Saîd ibnul Müseyyebden; o da Ebû Hureyre(R)den tahdîs etti ki, Peygamber (S)(Kıyametin yaklaşması alâmetleri şunlardır: Zaman birimleri birbirine yakın olur (yıllar ay, aylar gün, günler de saat gibi hızla geçer).
Allah a kulluk ve hayır amelleri eksilir, kalblere şiddetli cimrilik atılıp yerleştirilir, birçok fitneler meydana gelir ve hercümerc çoğalır

buyurdu.
Sahâbîler: Yâ Rasûlallah! O herc nedir? diye sordular. Rasûlullah da iki kerre:
Öldürme, öldürme! buyurdu.

Şuayb, Yûnus, elLeys, ez Zuhrînin kardeşinin oğlu; bu üçü de ez Zuhrîden; o da Humeydden; o da Ebû Hureyreden; o da Peygamber(S)den olmak üzere söylediler.

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 5 Hadis no 12

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

Şakîk şöyle dedi: Ben Abdullah ibn Mes'ûd'un ve Ebû Mûsâ el-Eş'arî'nin beraberinde idim, bu ikisi: Peygamber (S) "Kıya*metin kopmasının önünde öyle bir takım günler vardır ki, onlarda Yeryüzüne cahillik inip yayılır, ilim kaldırılır ve öldürmekten ibaret olan hercümerc çoğalır" buyurdu, dediler.

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 5 Hadis no 13

AY-YA

Kayıtlı Kullanıcı
Allah cc razı olsun hayırlı sabahlar

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
AY-YA
Allah cc sizden de razı olsun

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

14 Bize Şakîk tahdîs edip şöyle dedi: Abdullah ibn Mes'ûd ile Ebû Mûsâ oturdular da birbirlerine hadîs söylediler. Ebû Mûsâ: Peygamber (S):
"Kıyametin önünde öyle günler vardır ki, on*larda ilim kaldırılır, cahillik inip yayılır, katiden ibaret olan hercümerc çoğalır" buyurdu, dedi.

15 Ebû Vâil şöyle demiştir: Ben Abdullah ibn Mes'ûd ile Ebû Mûsâ el-Eş'arî'nin beraberinde oturmakta idim. Ebû Mûsâ (R): Ben Peygamber(S)'den bundan önceki hadîsin benzerini işittim. "Herc" Habeş dilinde "Öldürmek"tir, dedi

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 5 Hadis no 14-15

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

BizeŞu'be, Vâsıl ibn Hayyân'dan; odaEbû Vâil'den;
o da Abdullah ibn Mes'ûd'dan tahdîs etti. Zannediyorum ki, Abdullah bu hadîsi Peygamber'e yükselterek şöyle buyurdu, dedi: "Kıyametin kopmasından önce herc günleri vardır ki, onlarda ilim zail olur ve cehalet meydana çıkar".

Ebû Mûsâ: "Herc", Habeş dilinde "ÖIdürmek"tir, dedi.

Ebû Avâne, Âsım'dan; o daEbû Vâil'den söyledi ki, Ebû Mûsâ el-Eş'arî, Abdullah ibn Mes'ûd'a:
Sen Peygamber (S)'in zikretmiş olduğu kıyametten önceki o here günlerini biliyorsun, deyip bundan önceki hadîs tarzında söylemiştir.

İbn Mes'ûd:
Ben Peygamber(S)'den: "Kendileri hayâtta bulunup da kıyametin koptuğu zamana erişen kimseler, insanların şerrlilerindendir" buyururken işittim, demiştir .

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 5 Hadis no 16

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
"Bundan sonra gelecek zaman, muhakkak evvelkinden daha şerrli olacaktır"

Bize Sufyân es-Sevrî tahdîs etti ki, ez-Zubeyr ibnu Adiyy şöyle demiştir: Biz Haccâc'dan karşılaştığımız_zulümden dolayı Enes ibn Mâlik'e gidip şikâyet ettik. Enes ibn Mâlik (R): Sabrediniz! Çünkü bundan sonra üzerinize gelecek zaman, muhakkak bundan daha şerrli olacaktır. Ve bu fenalık (siz ölüp de) Rabb'inize kavuşuncaya kadar (asırlarca) böyle sürüp gidecektir. Ben bu sözü Peygamberiniz(S)'den işittim, dedi.

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 6 Hadis no 17

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt