Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fellah köftesi (1 Kullanıcı)

Bilnur

Kayıtlı Kullanıcı
yermisinyemezmisin_fellah.jpg

Malzemeler:

2 su bardağı sıcak su
2 su bardağı ince bulgur
3 çorba kaşığı un
2 yumurta
Karabiber ,pulbiber,tuz
Sosu için:

2 adet kuru soğan
3 diş sarımsak
5-6 çorba kaşığı sıvı yağ
1 çorba kaşığı biber salçası
Hazırlanışı:

Bulguru bir tencereye koyalım üzerine sıcak suyu döküp tencerenin kapağını kapatıp bulgur kabarıncaya kadar demlenmeye bırakalım. Un, yumurta, tuz ve baharatları ilave ederek iyice yoğuralım. Misket büyüklüğünde köfteler yapalım (arada sırada elimizi ıslatalım) Bir tencereye su koyup kaynatalım içerisine tuz atalım köfteleri içine atıp haşlayalım. Tencereden köfteleri bir kevgir yardımı ile servis tabağına alalım. Daha sonra sosunu hazırlayalım. Soğanı yemeklik doğrayalım sarımsaklatrıda minik minik doğrayıp ikisini beraber sıvı yağda kavuralım. Biber salçası ilave edip biraz daha kavuralım sosun içine 3 çorba kaşığı haşlama suyundan ilave edelim. Köftelerimizin üzerine gezdirelim.(İstenirse üzerine sarımsaklı yoğurtda gezdirilerek servis yapılabilir.)

ben nar ekşiside koyuyorum biraz,siz limon suyuda kullnabilrsiniz sosun içine harika oluyor...üzerine maydonoz serpebilrsiniz.ayriyeten bu yemeği ıspanaklıda yapabilrsiniz..ıspanakları doğrayın soğan ve sarımsağı kavurduktan sonra ıspanağıda beraber kavurun .salçasını.baharatını...eşkiyi isteğe göre kullanın..eşkili güzel oluyor..sonra sosla köfteleri karıştırın.. afiyet olsun

GEVHER

Yönetici
selamün aleyküm...

'' Fellah köftesi '' ya da diğer adıyla '' Sarımsaklı köfte '' müthiş bir lezzettir . Tatmamış olanlar mutlaka denesinler.

paylaşımınız için emeğinize sağlık .

yumurta kokusu rahatsız ettiği için her yemekte kullanamayanlar vardır.
biz yumurta yerine bulguru ıslattıktan biraz sonra içine irmik ilave ederiz.
irmik bulguru tutarak , köftenin dağılmasını önler. ve farklı bir lezzet verir.
ama irmik sıcak suda çok bekletilirse yumuşar ve lezzetini kaybeder.

ölçü olarak da 2 su bardağı bulgura 1 su bardağına yakın miktarda irmik ilave etmeniz yeterli olacaktır.

Bilnur

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm...

'' Fellah köftesi '' ya da diğer adıyla '' Sarımsaklı köfte '' müthiş bir lezzettir . Tatmamış olanlar mutlaka denesinler.

paylaşımınız için emeğinize sağlık .

yumurta kokusu rahatsız ettiği için her yemekte kullanamayanlar vardır.
biz yumurta yerine bulguru ıslattıktan biraz sonra içine irmik ilave ederiz.
irmik bulguru tutarak , köftenin dağılmasını önler. ve farklı bir lezzet verir.
ama irmik sıcak suda çok bekletilirse yumuşar ve lezzetini kaybeder.

ölçü olarak da 2 su bardağı bulgura 1 su bardağına yakın miktarda irmik ilave etmeniz yeterli olacaktır.

gevhere katılıyorum..gerçi unla yoğurunca dağılmıyor...yumurta koymuyorum ben...

GEVHER

Yönetici
selamün aleyküm BİLNUR...

evet , senin de dediğin gibi , bulguru tutması için tek başına un da yeterli oluyor.bizim bu bölgede de zaten bu şekilde yapılıyor.

köftelere şekil verilirken de el su yerine sıvı yağa ( çok hafif ) batırılırsa kesinlikle dağılma olmuyor. bunu da püf noktası olarak verelim.
:a21:

Bilnur

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm BİLNUR...

evet , senin de dediğin gibi , bulguru tutması için tek başına un da yeterli oluyor.bizim bu bölgede de zaten bu şekilde yapılıyor.

köftelere şekil verilirken de el su yerine sıvı yağa ( çok hafif ) batırılırsa kesinlikle dağılma olmuyor. bunu da püf noktası olarak verelim.
:a21:

a.s..gevher....paylaşımın çok güzeldii..öğrenmem iyi oldu bilmiyordum..bidaha öyle yaparım bende ..ELLERİNİZE SAĞLIK..:a15:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt