Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fatih Sultan Mehmet ile Yahudi (1 Kullanıcı)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Hazret-i Padisah Fatih Sultan Mehmethan zamaninda yapilacak bir camii insaati icin bir yerde uygun gorulen araziyi fatih istimlak eder. Ve fermanida muhurleyerek istimlak kararini tasdikler. Fakat bu arazinin sahibi bir yahudidir. Bu olay uzerine Istimlak kararini kendine yediremeyen yahudi kadiya giderek koca padisahi sikayet eder.Kadi padisahi huzuruna cikarir. Her iki tarafida dinledikten sonra kadi kararini aciklar:

"Padisahin muhur vurdugu sag eli kesilecek"

Fatih sultan mehmet karara tepkisiz kalip bir tek cumlesine bile karsi gelmemistir.

Bu karar uzerine yahudi "yahu koskoca padisahin elini kesecekler ve bunu sadece benim arazim istimlak edildi diye yapacaklar" diye dusunerek kararindan vazgecer.

Kadı Fatih Sultan Mehmete donerek "eger padişahlığına guvenipte benim verdiğim karara karsi gelseydin şu gordugun topuzla senin kafani ezer seni oracikta oldururdum" der.

Kadinin bu cumlelerine istinaden koca sultan Fatihte "Egerki sende benim padisahlığıma aldanip farkli bir karar verseydin bende senin kafani kılıcımla koparirdim" der.

Yahudiye gelince
Bu adalet sistemine ve bu kadar insanliga yuregi ne kadar haz etmistir ki o karar verildikten sonra sikayetini geri alir ve muslumanligi kabul ederek o anda sahadet eder.....

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
sağol kardeşim.Allah razı olsun.

ataturkes

Kayıtlı Kullanıcı
BöyLeSine güzeL iLimLeri bizimLe payLaSan müsLüman kardesLerimizden allah razi oLSun

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim...
emeğine sağlık.ALLAH celle celalühü razı olsun...
selam ve dua ile...

Cihat-82

Kayıtlı Kullanıcı
İbretlik bir olay. Allah razı olsun. Selam ve dua ile.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Kuran Ahlakıyla Ahlaklananlardan da bu beklenir.

Allahın adaletini göstermişler.

konu için tesekkürler.

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim güzel bir paylaşımdı emeğine sağlık.
Selam ve Dua İle

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH hepinizden razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt