Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fatih Sultan Mehmed in Adalet Anlayışı (1 Kullanıcı)

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
fatihdl61bd9uy6.jpg

Fatih bir cami yaptırıyordu.Caminin mimarı,"İpsilanti Efendi"isimli bir Rum du.Fatih in emrine karşı geldi.Camide kullanılacak mermer sütunlardan birazını kesti.

Bunu duyan Fatih,çok öfkelendi.Müftüye danışmadan,mimar efendinin elini kestirdi.Bunun üzerine Rum mimar,kadıya gitti.Zamanın İstanbul kadısı Sarı Hızır Çelebi durumu inceledi padişahı çağırdı.

Padişah mahkemeye geldi.Oturmak üzereyken,kadı şöyle gürledi:

"Hasmınla müraafa i şeri olunacaksın(yüzleştirileceksin),ayağa kalk!"

İstanbul la birlikte nice ülkeler,krallıklar feth eden padişah,ayağa kalktı.İpsilanti Efendiyle yüzleştirildi.Mimar İpsilanti Efendi şikayetçiydi.Fatih ise mimarın elini kestirdiğini kabul ediyordu.Şahitler dinlendikten sonra Kadı Hızır Çelebi,kararını bildirdi:

"Mimarın elini kestirenin eli kesilecektir.Kısasa kısas yapılacaktır."

Fatih sessizdi.Mimar ipsilanti efendi ise ağlıyordu.Yere diz çöktü:​
"Davamdan vazgeçtim!"dedi."Bu adalet karşısında Müslüman oldum.Padişahın eli kesilmesin.Bu cihangire kıyılmasın..."

Kadı,bunun üzerine,kararını değiştirdi.Padişah,Mimar İpsilanti Efendi ve ailesini geçindirecekti.İyi bir ev verecek,masraflarını kendi kesesinden karşılayacaktı.İş böylece tatlıya bağlanmış oluyordu.Herkes mahkeme salonunu terk etti.Kadı ile padişah yalnız kaldılar.O zaman Sultan Mehmed,kılıcını göstererek şöyle dedi:​

"Eğer benim padişahlığımdan korkup iltimas geçseydin,haksız bir karar verseydin,billahi şu kılıçla başını uçururdum!"​

Kadı Hızır Çelebi oturduğu minderi kaldırdı.Altında demir bir topuz vardı.Padişaha gösterdi:​

"Hünkarım,sende padişahlığından gururlanıp şeriat mahkemesine saygısızlık etseydin,kararı dinlemeseydin,billahi şu topuzla başını ezecektim!"

Fatih in adalet anlayışı ve o zamanın hakimlerinin adaleti işte böyleydi.Bir Rum mimar ile cihangir bir padişahı ayırt etmiyordu...

Ve Osmanlı Devleti,kılıçla kalemin gölgesinde yükseldikçe yükseliyor,büyüdükçe büyüyordu...​

kaynak:Osmanlı Tarihi-Yavuz Bahadıroğlu​

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Hamdolsun böyle insanların torunlarıyız.. Çok seviyorum Fatih'i.. Ne yüce insanmış ki Peygamber efendimizin hadis-i şerifine mahsar olmuş... Bu olay karşısınında da insanın tüyleri diken diken oluyor.. Allah razı olsun paylaşımınız için....

son gün

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun kardeşim paylaşımın için...

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Ellerinize sağlık ...

Allah c.c. razı olsun ...

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Hamdolsun böyle insanların torunlarıyız.. Çok seviyorum Fatih'i.. Ne yüce insanmış ki Peygamber efendimizin hadis-i şerifine mahsar olmuş... Bu olay karşısınında da insanın tüyleri diken diken oluyor.. Allah razı olsun paylaşımınız için....

Efendimiz şöyle buyurdular:
Konstantiniye elbet bir gün fetholunacaktır.Onu fethedecek kumandan ne güzel kumandan ve onun askerleri ne güzel askerdir..."​
Bizde çok seviyoruz o güzeli.
Teşekkür ederim yorumunuz için.Yüce Rabbimiz razı olacağı işler yapmamızı nasib etsin cümlemize.
selametle...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm kardeşim..
Güzel bir paylaşımdı, emeğinize sağlık.. Hz. Ömer (R.A)'nın da buna benzer bir kıssası vardı..Rabbimiz c.c, muhakkak ki her şerde bir hayır ihsan eyliyor.. Bugün İslam düşmanı olan birçok insan, hatta müslümanların bile bir kısmı, İslam hukukundaki bu kısas hükmünü ''zalimce'' bulduğunu söylerken, Allah c.c'nin her hükmünün mutlaka hikmetlere, saiklere bağlı olduğu unutulmamalı.. İşte kısas hükmü, bir insanın bile müslüman olabilmesine vesile olabilmişse.. Rabbimizin koyduğu her bir hükmün de batıni ve zahiri ne gibi güzelliklere vesile olabildiğini de anlamayı sağlayan, ''kısastaki hayat''a vurgu yapan güzel bir kıssa..
Teşekkürler payaştığınız için kardeşim. Selam ve Dua ile.

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşim..
Güzel bir paylaşımdı, emeğinize sağlık.. Hz. Ömer (R.A)'nın da buna benzer bir kıssası vardı..Rabbimiz c.c, muhakkak ki her şerde bir hayır ihsan eyliyor.. Bugün İslam düşmanı olan birçok insan, hatta müslümanların bile bir kısmı, İslam hukukundaki bu kısas hükmünü ''zalimce'' bulduğunu söylerken, Allah c.c'nin her hükmünün mutlaka hikmetlere, saiklere bağlı olduğu unutulmamalı.. İşte kısas hükmü, bir insanın bile müslüman olabilmesine vesile olabilmişse.. Rabbimizin koyduğu her bir hükmün de batıni ve zahiri ne gibi güzelliklere vesile olabildiğini de anlamayı sağlayan, ''kısastaki hayat''a vurgu yapan güzel bir kıssa..
Teşekkürler payaştığınız için kardeşim. Selam ve Dua ile.

Ve Aleykümselam,

Okuduğunuz ve kıymetli yorumlarınızı paylaştığınız için ben teşekkür ederim.
Hz. Ömer (R.A)'ın kıssasını,müsait olduğunuz bir vakit,bizlerle paylaşabilirseniz mutlu olurum.

Allah celle celalüh e emanet olun.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ve Aleykümselam,

Okuduğunuz ve kıymetli yorumlarınızı paylaştığınız için ben teşekkür ederim.
Hz. Ömer (R.A)'ın kıssasını,müsait olduğunuz bir vakit,bizlerle paylaşabilirseniz mutlu olurum.

Allah celle celalüh e emanet olun.

Selamün Aleyküm değerli kardeşim..
Ben teşekkür ederim bu güzel kıssa için.. Okurken Hz. Ömer'in kıssasını aklıma getirdi bu güzel paylaşımınız.. Bu güzel kıssada bir gayrimüslim karşısında Fatih Sultan Mehmed Han'ın, ilahi adalete olan teslimiyeti ve haktan yana oluşu, kadı'nın ayrım gözetmemesi anlatılmıştı.. Eğer siz de uygun görürseniz bu başlıkta bahsettiğim kıssayı paylaşabilirim kardeşim.. Öncelikle hakkınızı helal buyurun inşallah:)..
Aklıma gelen kıssada da Hz. Ömer ile, bir müslümanın, kadı karşısındaki eşitliği anlatılıyordu.. Paylaşmamı istemişsiniz, Allah c.c razı olsun kardeşim. Bu başlığınıza ekleyebilirim, rızanız olursa inşallah.. Selam ve Dua ile kalın..

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm değerli kardeşim..
Ben teşekkür ederim bu güzel kıssa için.. Okurken Hz. Ömer'in kıssasını aklıma getirdi bu güzel paylaşımınız.. Bu güzel kıssada bir gayrimüslim karşısında Fatih Sultan Mehmed Han'ın, ilahi adalete olan teslimiyeti ve haktan yana oluşu, kadı'nın ayrım gözetmemesi anlatılmıştı.. Eğer siz de uygun görürseniz bu başlıkta bahsettiğim kıssayı paylaşabilirim kardeşim.. Öncelikle hakkınızı helal buyurun inşallah:)..
Aklıma gelen kıssada da Hz. Ömer ile, bir müslümanın, kadı karşısındaki eşitliği anlatılıyordu.. Paylaşmamı istemişsiniz, Allah c.c razı olsun kardeşim. Bu başlığınıza ekleyebilirim, rızanız olursa inşallah.. Selam ve Dua ile kalın..

Aleykümselam kardeşim :)

Lütfen paylaşın ben çok merak ettim.İsterseniz burdan,isterseniz yeni bir başlık açın,siz daha iyi bilirsiniz.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Aleykümselam kardeşim :)

Lütfen paylaşın ben çok merak ettim.İsterseniz burdan,isterseniz yeni bir başlık açın,siz daha iyi bilirsiniz.

Est. kardeşim, sizin konunuza ekleyeyim inşallah.. Çok teşekkür ederim:).. Muhammed Yusuf Kandehlevi'nin Hayatü's-Sahabe isimli eserinden inşallah..

Hz. Ömer'in Adaleti: Halife Hz. Ömer'in Kadıya "Sıradan Bir Müslümanla Beni Bir Tutmak Zorundasın" Demesi

Hz. Ömer'le Übeyy b. Ka'b arasında bir anlaşmazlık çıktı. Hz. Ömer "Aramızda birisini hakem yapalım"dedi ve böylece Zeyd b. Sâbit üzerinde karar kıldılar. Sonra kalkıp onun yanına gittiler. Hz. Ömer, Zeyd'e "Biz bir konuda anlaşmazlığa düştük ve aramızda hükmetmen için de sana geldik. Seni çağırtmadım çünkü davacılar hakemin ayağına gider"dedi. Zeyd b. Sâbit, odanın üst başını göstererek "Ey Mü'minlerin Emîri! Şöyle buyur!"dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer ona "Bu yaptığın bir adaletsizliktir. Çünkü benim de hasmımla yanyana oturmam gerekiyor"dedi. Sonra ikisi birlikte Zeyd'in önünde diz çökerek oturdular. Übeyy, iddiasını söyledi. Hz. Ömer de bunu inkâr etti. Zeyd, Übeyy'e dönerek "Emîrü'l-Mü'minîn'i yeminden affet. Zaten bunu ondan başkası için de istemem"dediyse de Hz. Ömer yemin ederek şunları söyledi: "Zeyd, Ömer'le en sıradan bir Müslümanı bir tutmadıkça kadılık görevinde bulunamaz".

Rabbimize emanet olunuz değerli kardeşim.. Hayırlı ve bereketli günler.

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Est. kardeşim, sizin konunuza ekleyeyim inşallah.. Çok teşekkür ederim:).. Muhammed Yusuf Kandehlevi'nin Hayatü's-Sahabe isimli eserinden inşallah..

Hz. Ömer'in Adaleti: Halife Hz. Ömer'in Kadıya "Sıradan Bir Müslümanla Beni Bir Tutmak Zorundasın" Demesi

Hz. Ömer'le Übeyy b. Ka'b arasında bir anlaşmazlık çıktı. Hz. Ömer "Aramızda birisini hakem yapalım"dedi ve böylece Zeyd b. Sâbit üzerinde karar kıldılar. Sonra kalkıp onun yanına gittiler. Hz. Ömer, Zeyd'e "Biz bir konuda anlaşmazlığa düştük ve aramızda hükmetmen için de sana geldik. Seni çağırtmadım çünkü davacılar hakemin ayağına gider"dedi. Zeyd b. Sâbit, odanın üst başını göstererek "Ey Mü'minlerin Emîri! Şöyle buyur!"dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer ona "Bu yaptığın bir adaletsizliktir. Çünkü benim de hasmımla yanyana oturmam gerekiyor"dedi. Sonra ikisi birlikte Zeyd'in önünde diz çökerek oturdular. Übeyy, iddiasını söyledi. Hz. Ömer de bunu inkâr etti. Zeyd, Übeyy'e dönerek "Emîrü'l-Mü'minîn'i yeminden affet. Zaten bunu ondan başkası için de istemem"dediyse de Hz. Ömer yemin ederek şunları söyledi: "Zeyd, Ömer'le en sıradan bir Müslümanı bir tutmadıkça kadılık görevinde bulunamaz".

Rabbimize emanet olunuz değerli kardeşim.. Hayırlı ve bereketli günler.

Tekrar ben teşekkür ederim:)
Allah celle celalüh razı olsun.Gerçekten katkınız çok faydalı oldu.Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin buyurduğu gibi;
''Hepiniz bir tarağın dişleri gibi eşitsiniz. Üstünlük ancak, takva iledir..
Yüce Rabbimiz cümlemizi anlayanlardan eylesin.
Allah celle celalüh e emanet olun:)

inam_9

Kayıtlı Kullanıcı
Milletleri var eden, geleceğe taşıyan şey kendi kültürlerini üretmeleri, yeniden yorumlamaları ve içinde yaşadığı medeniyetin zenginliğine katkıda bulunmalarıdır. Bizler İslam medeniyetinin, Türk kültürünün çocuklarıyız. Evrensel olana açılan kapı kendimizi, kendi değerlerimizi olduğu gibi tanıtmak, tanıtabilmekten geçer.

Bizler bugün hamasete kaçmadan, cehalete düşmeden kendi tarihimize yaklaşabilme olgunluğuna ermiş olmalıyız. Bir dönemin tarihini aktarmak hem zor hem de büyük yükümlülük isteyen bir şeydir. Daha önce de belirttiğimiz gibi her an ya hamasete ya da cehalete düşme tehlikesiyle karşı karşıyasınızdır.

Biz kitaplarda Fatih Sultan Mehmed ve İki Papaz çizgi filminin konusuna ilk defa rastladığımız zaman şaşırmıştık. Böyle bir şeyin olup olmayacağı konusu bizi tereddütte düşürmüştü. Ama yaptığımız tetkikler neticesi bir şeyi çok iyi kavradık. Her çağ kendi gerçekleriyle doğuyor. Bize masal, hikaye gibi gelen bu zamanda mümkün olmayan şey o zaman için çok doğal, tabi olan bir durum.

İstedik ki, Osmanlıyı Osmanlı eden yeğane şey sadece savaş meydanlarındaki kahramanlığı değil insana verdiği değer ve destansı bir ahlak anlayışı olduğunu, duyan duymayan herkes duysun ve bilsin.

İstedik ki, Fatih döneminde yaşanan ve o zamanın sosyal yapısını, yaşantısını bütün çıplaklığıyla veren bu olayı insanlarla gelecek kuşaklarla paylaşalım. Osmanlının bütün çağlarına hakim olmasa da bir dönemine damgasını vuran ve cemiyeti şekillendiren anlayışın nasıl bir anlayış olduğunu aktarabilelim.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Tekrar ben teşekkür ederim:)
Allah celle celalüh razı olsun.Gerçekten katkınız çok faydalı oldu.Efendimiz sallallahu aleyhi veselleminde buyurduğu gibi;
''Hepiniz bir tarağın dişleri gibi eşitsiniz. Üstünlük ancak, takva iledir..
Yüce Rabbimiz cümlemizi anlayanlardan eylesin.
Allah celle celalüh e emanet olun:)

Haklısınız değerli kardeşim..Kalbi aminler duanıza inşallah. Yorumunuza katılıyorum.. Efendimiz (s.a.v)'in bıraktığı ulvi bir hediye olan adalet kavramı, kendisine en yakın olan Halife efendilerimizde de vücud buldu.. Her birinin hayatı da bu tevazu ve adalet örnekleriyle dolu.. Ne mutlu ki, halifelerden nesiller sonra farklı bir coğrafyada dünyaya gelen, Peygamber aşkı ile dolup taşan ve O'nun İstanbul ile ilgili müjdesini gerçekleştirmeye biiznillah nail olan Fatih Sultan Mehmed Han bile bu güzelliklerle, bu ulvi hediyelerle hemhal olabilmiş ve hayatına da bu erdemleri aksettirebilmiş:).. Rahman c.c, bizleri de Fatih Sultan Han gibi hayır olan tüm amellere muvaffak kılsın, bu güzel ahlakta ve faziletli davranışlarda öncü kılsın inşallah.. Amin.. Değerli kardeşim, forumunuzda müsade ettiğiniz için, ilginiz için ben teşekkür ederim tekrar tekrar.. Rabbimiz c.c yar ve yardımcınız olsun inşallah.. Selam ve Dua ile..

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Milletleri var eden, geleceğe taşıyan şey kendi kültürlerini üretmeleri, yeniden yorumlamaları ve içinde yaşadığı medeniyetin zenginliğine katkıda bulunmalarıdır. Bizler İslam medeniyetinin, Türk kültürünün çocuklarıyız. Evrensel olana açılan kapı kendimizi, kendi değerlerimizi olduğu gibi tanıtmak, tanıtabilmekten geçer.

Bizler bugün hamasete kaçmadan, cehalete düşmeden kendi tarihimize yaklaşabilme olgunluğuna ermiş olmalıyız. Bir dönemin tarihini aktarmak hem zor hem de büyük yükümlülük isteyen bir şeydir. Daha önce de belirttiğimiz gibi her an ya hamasete ya da cehalete düşme tehlikesiyle karşı karşıyasınızdır.

Biz kitaplarda Fatih Sultan Mehmed ve İki Papaz çizgi filminin konusuna ilk defa rastladığımız zaman şaşırmıştık. Böyle bir şeyin olup olmayacağı konusu bizi tereddütte düşürmüştü. Ama yaptığımız tetkikler neticesi bir şeyi çok iyi kavradık. Her çağ kendi gerçekleriyle doğuyor. Bize masal, hikaye gibi gelen bu zamanda mümkün olmayan şey o zaman için çok doğal, tabi olan bir durum.

İstedik ki, Osmanlıyı Osmanlı eden yeğane şey sadece savaş meydanlarındaki kahramanlığı değil insana verdiği değer ve destansı bir ahlak anlayışı olduğunu, duyan duymayan herkes duysun ve bilsin.
İstedik ki, Fatih döneminde yaşanan ve o zamanın sosyal yapısını, yaşantısını bütün çıplaklığıyla veren bu olayı insanlarla gelecek kuşaklarla paylaşalım. Osmanlının bütün çağlarına hakim olmasa da bir dönemine damgasını vuran ve cemiyeti şekillendiren anlayışın nasıl bir anlayış olduğunu aktarabilelim.

Katkınız için teşekkür ediyorum.Selametle kalın...

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Haklısınız değerli kardeşim..Kalbi aminler duanıza inşallah. Yorumunuza katılıyorum.. Efendimiz (s.a.v)'in bıraktığı ulvi bir hediye olan adalet kavramı, kendisine en yakın olan Halife efendilerimizde de vücud buldu.. Her birinin hayatı da bu tevazu ve adalet örnekleriyle dolu.. Ne mutlu ki, halifelerden nesiller sonra farklı bir coğrafyada dünyaya gelen, Peygamber aşkı ile dolup taşan ve O'nun İstanbul ile ilgili müjdesini gerçekleştirmeye biiznillah nail olan Fatih Sultan Mehmed Han bile bu güzelliklerle, bu ulvi hediyelerle hemhal olabilmiş ve hayatına da bu erdemleri aksettirebilmiş:).. Rahman c.c, bizleri de Fatih Sultan Han gibi hayır olan tüm amellere muvaffak kılsın, bu güzel ahlakta ve faziletli davranışlarda öncü kılsın inşallah.. Amin.. Değerli kardeşim, forumunuzda müsade ettiğiniz için, ilginiz için ben teşekkür ederim tekrar tekrar.. Rabbimiz c.c yar ve yardımcınız olsun inşallah.. Selam ve Dua ile..

Amin..Amin..Amin..
Güzel duanız için amin diyor,değerli katkılarınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum :)
Yüce Rabbimiz sizlerinde yardımcısı olsun .Sıhhat ve selametle kalın..inşaAllah

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Asıl maksadı...

Asıl maksadı...

Fatih in asıl maksadını şu olay çok güzel ifade eder:
Fatih,Trabzon Rum İmparatorluğunu fethe çıkmıştı.Ordusunu Gümüşhane nin sarp kayalıklarından geçiriyordu.Çok zahmet çekiyordu.Irmaklara köprü kurduruyor,yol vermeyen ormanları yaktırıp düzelttirerek asker yürütüyordu.

Sarp kayaları tırmanmak için attan iniyor ve askerlerinin önünde yaya yürüyordu.Böyle bir zamanda "Sare Hatun"isimli yaşlı bir nine -uzun Hasan ın annesi-Fatih in yanına gitti.​

"Hey oğul!" dedi,Trabzon dedikleri,bunca zahmete değer mi?"​
Fatih şu karşılığı verdi:​

"Hey ana,bu zahmet din yolundadır.Bizim elimizde İslam kılıcı vardır.Bu zahmete girmeseydik,bize Gazi demek yalan olurdu!"​

İşte bu İman,Bizans ı yıkıp İstanbul u diriltmiş,Trabzon Rum İmparatorluğu nu yerle bir etmiş,ülkelere boyun eğdirmiştir...​

kaynak:Osmanlı Tarihi-Yavuz Bahadıroğlu

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Allah ondan razı olsun ve rahmet etsin inşallah ... Teşekkürler paylaşımlarınız için..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt