Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Farz Namazi Kilinca Edilen Dua (1 Kullanıcı)

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
790/1660-Hz. Aİşe'den (Radıyaltahaanha): *
Rasûlullah (Sattaiiahu aleyhi ve setiem) namazda selam verince şöyle derdi: "Allahümme! Ente's-selâmü ve minke's-selâm, tebarekte yâ ze'l-celâli ve'l-ikram."
NOT: Duanın tercemesi:
"Allahım! Sen selamsın, selam senden gelir. Ey celal ve ikram sahibi! Sen mübareksin

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
773/1643-Zeyd b. Erkam'dan
Sened:
Allah'ın Peygamberi (Sallalahü aleyhi ve sellem) (farz) namazın sonunda
derdi:
"Allahümme, Rabbena Rabbe külli şey'in, ene şehîdün Enneke Ente'r-hbü vahdeke lâ şerike lek.

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
360. Rabbena Rabbe külli şey'in, ene şehîdün 'l-abde küllehüm ihvetün. Allahümme, Rabbena Rabbe külli şey'in'ic'alnî ennhlisan leke ve ehlî fi külli saatin mine'd-dünya ve'l-âhirati, ze'i-celâli ve'l-n'isma' ve'stecib. Allahü'l-ekberu'l-ekber Allahü nûru's-semâvâti ve'l-{ Allahü'l-ekberu'l-ekberu hasbiyallahü ve ni'me'l-vekîl, Allahü'l-ekberu'l-ekber."

NOT: Duanın tercemesi:
"Allahım, Rabbimiz, her şeyin Rabbi! Ben şahidim ki şüphesiz Sen ortağı ol*mayan tek Rabsın ve şüphesiz Muhammed Sen'in kulun ve peygamberindir. Allahım, Rabbimiz, her şeyin Rabbi! Ben şahidim ki şüphesiz kulların hepsi kardeştir. Ailahım, Rabbimiz, her şeyin Rabbi! Beni dünya ve âhiretin her anında senin İçin
ihlaslı olan kişi kıl ve ailemi de. Ey celâl ve ikram sahibi! (Duamı) dinle ve kabul et. Allah en büyüktür, en büyüktür. Allah göklerin ve yerin nurudur (nurunu verendir). Allah en büyüktür, en büyüktür. Allah bana yeter, O ne güzel vekildir. Allah en büyük*tür, en büyüktür."

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
peygamber {Sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle dedi:
"Duada gayretli olmayı sevmez misiniz, (o halde) şöyle deyin:
'Allahümme eınnâ alâ zikrike ve şükrike ve husni İbâdetik.'"
Duanın tercemesi:
"Allahım! Seni zikretme, sana şükretme ve sana güzelce ibadet etme konusunda
yardımcı ol."

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
s.a ALLAH RAZI OLSUN....

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
776/1646-Ummü Seleme'den (Radıyatiahüanha):
Rasûlullah (Sallalahu aleyhi ve sellem) sabah namazını kılıp selâm verdiğin*de şöyle derdi:

"Allahümme, innî es'elüke ilmen nâfian ve rizkan vâsian (Bir rivayette: ve rizkan tayyiben), ve amelen mütekabbelen."
NOT: Duanın tercemesi:"Allahım, ben senden faydalı ilim, bol rızık (Bir rivayette: ...temiz rızık) ve kabul olunan amel isterim."

Hz. Peygamber bu duada insan hayatı için önceliği olan Üç şey istemekte; ilim, rızık ve amel. Ancak bunların da faydalı, bol/temiz ve kabul olunanı şeklinde vasfetmektedir. Bu hayır üçgeninde kalan ve kendisini koruyan insan dünyada da âhirette de büyük hayırlara nail olacaktır.

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
777/1647-Hz. Ali'den (Radıyallah&anhy.)
Rasûlullah'm (Sallallahu aleyhi ve sellem) namazını anlatırken:
Namazdan (çıkış) selâmını verdiğinde şöyle dedi:
'Allahümmeğfirlî ma kaddemtü vema ehhartü vema esrartü ema a'lentü ve vema esraftü vema Ente alemü bihi minnî Ente'l-mukaddimu ve Ente'l- muahhiru Lâ ilahe illâ Ente."

NOT: Duanın tercemesi:"Allahım! Benim yaptığım ve yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum, haddi aştığım ve ayrıca benden daha iyi bildiğin (bütün) günahlarımı affet! Sen dilediğini ileri götüren ve dilediğini de geride bırakansın, senden başka ilâh yoktur."

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Rasûlullah (S.A.S) bana şöyle dedi:
"Sabah namazını kıldığında insanlardan birisiyle konuşmadan önce şöyle de: ^Allahümme ecırnı mine n-nar.
O günde Ölürsen izzet ve celâl sahibi Allah senin cehennemden korunmanı yazar.

Akşam namazını kıldığında da insanlardan birisiyle konuşmadannncevedi kere (şöyle de):
'Allaphümme innî es'elüke'l-cennete, Allahümme ecırnı mıne'n-nar.' O gecede ölürsen izzet ve celâl sahibi Allah senin cehennemden
korunmanı yazar."

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Sahih: Müsned, IV/125, H.no: 17068; Benzer rivayet için bk. IV/123, H.no: 17050:

Rasûlullah (S.A.S) bize namazımızda (ya da namazımızın sonunda) kendisiyle dua edeceğimiz şu kelimeleri öğretti:
"Allahümme innî es'elüke's-sebâte fi'l-emri, ve es'elüke azîmete'r-rüşcf ve es'elüke şükre ni'metike ve hüsne ıbâdetike, ve es'elüke kalben selînen ve lisânen sâdikan, ve estağfiruke limâ ta'lemu, ve es'elüke min hayri mâ ta'lemu, ve eûzü bike min şerri mâ ta'lemu."

NOT: Duanın teıcemesi:
"Aüahım, ben senden bir işte sebat isterim, rüşdde (olgunlukta) kararlılık isterm, nimetine şükretme ve ibadeti güzel yapma (gücü) isterim, seiîm bir kalb ve sâdıt bir dil isterim. Senin bildiğin (hatalarım) için affını dilerim. Bildiğin hayırlı her şeyi senden isterim ve bildiğin şerli her şeyden de sana sığınırım."

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
allahümme Rabbena Lekel Hamd.

Hamden Kesiren Tayyiben Mübareken Fihi..

A.bin Hambel..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt