Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fal Günah Mıdır? (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan Goldenrose
  • Başlangıç tarihi
G

Goldenrose

Selamun aleyküm kardeşlerim.

Fal baktıranın ve bakanın 40 gün ibadeti kabul olmazmış diye birşey duymuştum. Böyle birşey var mı?
Fal baktırdığımdan değil ama annem çok fal bakıyor arkadaşlarına. Arkadaşlarını kırmamak için baktığını söylüyor. Annemin yaptığı doğru mu!?
Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Tevhid Davası

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
www.tevhidvesunnet.com
Fal'a inanmak ve fal baktırmak duruma göre Haram'a yada Kişiyi dinden çıkarmaya kadar götürür(Allah korusun).

Bunu bir an önce terkedin ve annenizi uyarın.

“Ey iman edenler! şarap, kumar, putlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki felaha erişesiniz” (Maide Sûresi, Ayet: 90)

“Kuşun ötmesinden, uçmasından uğursuzluk kabul etmek, ufak taşlar (nohut, bakla, fasulye, iskanbil kağıdı, kahve telvesi vs.) ile fal açmak, kum üzerine hatlar çizmek, bunlardan geleceğe dair hükümler çıkarmak SÎHİR ve KEHANET nevindendir” (Riyazü’s-Salihin, c. 3, Hadis No: 1702.)

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
falcı ,büyücü ,cinci hoca , medyum, ....

bunların yeri tövbe edip birdaha yapmamaya kast etmedikce

münafıklarla birlikte en şiddetli cehennemde yanmaktır.

G

Goldenrose

Annemi mutlaka uyaracağım. Allah razı olsun kardeşlerim. Çok sağolun.

Alpha2033

Kayıtlı Kullanıcı
Bi laf vardı acep ;

Fala inanma falsızda kalma

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
salam aleykum..kardeş benim size tavsiyem şu ki, bu sorduğunuz konular herkesin bilmesi gerken şeyler bu konulari forumdan öğrenmek yerine Kuran okuyun, akide kitabi okuyun, fikih okuyun...burada üç beş kardeşin yanıtladığı cevaplarla ki ilim ehli yok burada bole cevaplarla İslam dini öğrenilmez... bu din yaşam tarzıdır, hayat nizamıdır bizler dinimizi forumdan öğrenemeyiz....forumda sadece fikirler tartışılır...

G

Goldenrose

salam aleykum..kardeş benim size tavsiyem şu ki, bu sorduğunuz konular herkesin bilmesi gerken şeyler bu konulari forumdan öğrenmek yerine Kuran okuyun, akide kitabi okuyun, fikih okuyun...burada üç beş kardeşin yanıtladığı cevaplarla ki ilim ehli yok burada bole cevaplarla İslam dini öğrenilmez... bu din yaşam tarzıdır, hayat nizamıdır bizler dinimizi forumdan öğrenemeyiz....forumda sadece fikirler tartışılır...

Aleyküm selam.
Yanlış anladınız. Ben burada dini öğrenmeye çalışmıyorum. Bu açtığım konunun dini öğrenmek ile de pek alakası yok. Kardeşlerim sadece bu konuda bilgilerini paylaşmalarını istedim. Mutluluklar paylaştıkça çoğalırsa aynı şekilde bilgileri paylaşarak gerek ayetlerden yararlanarak gerek Hadisi şerifleri okuyarak birbirimizi bilgilendireceğiz. Dini öğrenmek ile falın günah olup olmadığını sormak arasında uçurum var. Çünkü din çok geniş bir kavram. İçine Kuran da giriyor namaz da giriyor oruç ta giriyor. En önemlisi iman da giriyor. Dini öğrenmek sıradan bir fal konusunun içinde yapılacak birşey değil. Selam ve dua ile.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş yazdığınız soru o yöndeydi..baktırmak günahmı? şöle bir şey duymuştum doğru mu? ben de kardeşin olarak tavsiye ettim ki, falcilik, kehanet, sihir ve s hakkında geniş bilgi için kitap okumayı önerdim....falin günah olup olmadığını bilmemek ve s zaten insanın dinini yeterince bilmediğini gösteriyor ben de o yüzden forumu değil kitab okumayi tavsiye ettim...yani yalnış anlama sadece okuaylim dedim ....Allah yardimciniz olsun

G

Goldenrose

kardeş yazdığınız soru o yöndeydi..baktırmak günahmı? şöle bir şey duymuştum doğru mu? ben de kardeşin olarak tavsiye ettim ki, falcilik, kehanet, sihir ve s hakkında geniş bilgi için kitap okumayı önerdim....falin günah olup olmadığını bilmemek ve s zaten insanın dinini yeterince bilmediğini gösteriyor ben de o yüzden forumu değil kitab okumayi tavsiye ettim...yani yalnış anlama sadece okuaylim dedim ....Allah yardimciniz olsun

Dini konudan eksik olduğumu düşünmüyorum. Üstelik buna siz karar veremezsiniz. Bu bir. İkincisi falın günah olduğunu zaten biliyorum. Ama sizce de konu ismi olarak '' Fal baktıranın 40 gün ibadeti kabul olmazmış böyle birşey var mı acaba? Annem alışganlık haline getirdi de.'' konunun ismi bu olsa sizce de çok uzun değil mi? Ben çok uzun olacağından Fal günah mı adını yazdım konuma. Annemin alışganlık haline getirdiğinden bir nevide kardeşlerimden annem için ne yapabilirim tavsiyesi bekledim. O dediğiniz kitapların hepsini ben kendimi bildim bileli okuyorum. Kimse bana gelip dini yönden şöyle dini yönden böyle diye beni tanıyıp bilmeden konuşmasın.
Eğer siz ilk cümleme takıldıysanız onu da açıklamak istiyorum. Fak bakmak\baktırmak günah mı diye yazdım evet. Ama bunu falın günah olup olmadığını bilmediğimden yazmadım. Bunu annem örneğin arkadaşları istediği için onları kırmamak için fallarına bakıyor bu doğru mu anlamında sordum. Sonraki cümlelerimde de bunu açıkladım zaten.
Boşuna dememişler bakmakla görmek farklı şeyler diye.
Amin. İşim zor sanırım derdimi anlatmakla. Allah yardımcım olsun.Selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt