Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ezana gereken değeri veriyor muyuz? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Ezanı Muhammedî, rüyalardan kalplere huzur bulması için nakşedildi ilkin. Sonra Hazreti Bilalin (ra) billur sesi duyulabilecek en güzel ses olarak kaydedildi zihinlere. Bu sırlı sesi duyan müminler kemali edeple dinlediler onu, yokluğunda ise hasretle yandı içleri, acı çekti yürekleri. Hele o sese âşık sevdalı yiğitler ondan uzak kalınca büsbütün hüzünlendi. Bu yazıyı, ezana karşı vurdumduymazlığımız ve yurtdışında yaşayan bir dostun yüreğinin derinliklerinden gelen şu sözleri yazdırdı Ben burada ezan sesini duyamıyorum. Ne olur benim için, benim kulağımla, benim yüreğimle, huşu içinde dinle ezanı.
Şimdilerde ezana eskisi kadar önem verilmiyor. Belki çoğumuz ezan sesini bile duyamıyoruz. Doğumumuzda kulağımıza, hayatın boyunca ayrı kalma duasıyla okunan ezanlarla buluşamıyor artık kulaklarımız. Ona değerini hissettirmiyoruz hal ve hareketlerimizle. Büyüklerimiz Ezanı Muhammedî okunurken ona nasıl hürmet edeceğimizi şöyle sıralıyorlar Ezan okunurken mümkünse konuşmayı kesin ve ezanın edebine uygun olmayan bir durumda iseniz bu durumdan çıkın. Müezzinin okuduklarını tekrar edin. Hayyalessalah ve Hayyalelfelah bölümlerini tekrarlamayın, bu arada La havle ve la kuvvete illa billah (Güç ve kuvvet yalnız Allahtandır) duasını okuyun. Sabah ezanında ise Essalatü hayrun minennevm (Namaz uykudan hayırlıdır) bölümünden sonra Sadakte ve berirte (Doğru ve iyi söyledin) şeklinde tasdik ifadesini tekrarlayın. Ecdadımız ezana o kadar ehemmiyet vermiş ki her yöreye her vakite özel makamlar geliştirmiş. Bugün çocuklarımız ve gençlerimiz ezana verilmesi gereken değerin farkında değil. Boylu boyunca uzanan genç ezan okunduğu zaman Allahı ve Peygamberi hatırına getirmiyor, kılını dahi kıpırdatmıyor, açtığı müzik kanalını bırakın kapatmayı sesini kısmayı bile düşünmüyor. Belli ki ailesindeki büyükler ezan okunduğu zaman bunların hiçbirini yapmamış. Gelin bu mübarek günlerde, hem kendimiz hem de eş ve çocuklarımızla Ezan gerektiği değeri vermeye çalışalım ve bu davranışımız hayat boyu sürsün. Mesela, ezanı duyduğumuz zaman televizyonu kapatalım, Allaha, ezanların gürül gürül okunduğu böyle bir ülkede yaşadığımız için şükürler edelim. Minaresiz şehirlerde ezana hasret anlaşılabilir; fakat her gün 5 defa okunan bu ülkede ezana hasret kalmak gerçekten anlaşılamayan bir hasret. Bugün ezana göstereceğimiz ilginin yarın karşımıza çıkacak olan ilgi olacağını unutmayalım.KAYNAK:Salih Yusufoğlu

Dini Bilgiler

himmet

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Ezana gereken değeri veriyor muyuz?

haklısın kardeşim ezana artık değer verilmiyor hatta bir arkadaşım anlatmıştı konyada bir köyde ezanı çabuk bitirmek için yarış bile yapıyorlarmış Allah bu kişileri ıslah etsin emeğin için Allah razı olsun kardeşim.Allaha emanet olun.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

ne acı bir durum yaa çok üzüldüm demek bukadar rabbim ıslah etsin

mahur

Kayıtlı Kullanıcı

ne kadar aci.. biz burda ezana hasretken.. diyecek bir sey bulamiyorum..

lana

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleyküm kardeşim ne kadar haklısın Rabbim bu vebaldan bizi kurtarsın İNŞAALLAH selametle kalın...B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

aleyküm selam değerli kardeşim haklı olan nasihatlardir bizede acizane uymak düşer inş layık olan bütün manevi değerlerimize hakkını vermek dileği ile

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.ALLAH RAZI OLSUN.EZANI DİNLEMENİN SÜNNET OLDUĞUNU DUYMUŞTUM DOĞRU MU ACABA?HATTA O SIRADA KURAN OKUYORSAK DURUP EZANI DİNLEYİP SONRA DEVAM ETMEK GEREKİYORMUŞ.BİLEN VAR MI?

uzeyr

Kayıtlı Kullanıcı

paylaşımınız cok anlamlıydı kardeşim ALLAHCC razı olsun sizden..

selam ve dua ile ..

selametle kalın..

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm... yüzlerce camiisi olan bir şehirde yaşıyorum ama evimden ezanı duymak o karda zor ki ancak sabah ezanı nı duyabiliyorum... inşallah bizlerde gereken saygıyı gösterebiliriz...

B)selam ve dua ile... Allah'a emanet olunB)

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü.
Allah razı olsun kardeşim,
Selam ve baki dua ile kalın.

93270140eb0.gif
97906724wb4.gif

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Bugün çocuklarımız ve gençlerimiz ezana verilmesi gereken değerin farkında değil. Boylu boyunca uzanan genç ezan okunduğu zaman Allahı ve Peygamberi hatırına getirmiyor, kılını dahi kıpırdatmıyor, açtığı müzik kanalını bırakın kapatmayı sesini kısmayı bile düşünmüyor. Belli ki ailesindeki büyükler ezan okunduğu zaman bunların hiçbirini yapmamış.

ALLAH (CC) RAZI OLSUN KARDEŞİM ..

SELAM VE DUA İLE_______

kutahyali

Kayıtlı Kullanıcı
EZAN-I MUHAMMEDİ(S.A.V)
Unutma; Tevhidi aleme ilandır ezan
Toprağın "İslam" olduğuna nişandır ezan

Tüm müminler için en güzel davettir ezan
Müslüman olanlar için saadettir ezan

Bir gündeki beş defa bayram anıdır ezan
Kainatın her an uhrevi yanıdır ezan

Ashab-ı Kiram'ın sadık rüyasıdır ezan
Ecdad-ı İzam'ın kudsi kavgasıdır ezan

Devamlı okunan ilahi fermandır ezan
Baki olandan faniye armağandır ezan

Cikmaz~Sokak

Kayıtlı Kullanıcı
" Ben burada ezan sesini duyamıyorum. Ne olur benim için, benim kulağımla, benim yüreğimle, huşu içinde dinle ezanı."

5 vakit ezan okunan bir ülkede yasadiginiz için, her vakit üzerinize nur yagiyor..
Biz kaldik, gurbet elde.. Ezana hasret bir sekilde.. Ama, artik bilgisayardan, her vakit okunuyor ezan.. Ama yinede Türkiyemdeki gibi olmuyor..
Mesela sabah namazi için okunmuyor, cünki o saat'e bilgisayar kapali :( ..
Rabbim bizi namazdan ayri bir yola yöneltmesin ins'Allah bu yabançi ellerde..

Bu paylasimin icin tessekür ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt