Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ezan Okunurken (1 Kullanıcı)

mguler18

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamimultimedya.blogcu.com
ezanokunurkenyt9.jpg

umer

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Ezan Okunurken

ALLAH Günahlarımızı affetsin. Amin

tebessumd

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH CC RAZI OLSUN.B)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamu aleyküm arkadaşlar. Böyle bi başlık açmamın sebebi ezanımıza verdiğimiz değerden kaynaklanmaktadır. Ezan bi ülkenin Müslümanlık nişanesidir. Onun içindir ki Resulullah a.s. bi yere baskın yapacağı vakit ezan okunup okunmadığına bakar ona göre baskın yapardı(Baskın olayı Hayatüs sahabe ve hüccetül baliğa da geçiyor.) Biz ezanımıza ne kadar değer veriyoruz. Okununca ne yapıyoruz sadece tvnin sesini kısmakla mı yetiniyoruz yoksa müjdelenen müezzinler gibi olmaya mı çalışıyoruz. Aşağıda ezan okununca neler yapılacağı, ezan duası (Vesile duası), müezzinler verilen müjde, bizde müezzinlerin yaptıklarını yaparsak müezzinler gibi müjdelenmemizden kısaca bahsedildi. Çok uzun ve çok hadis, sahabe-i kiramın sözleri ve büyüklerin sözleri bulunuyor fakat kısa tutmak için içlerinde önemli olabileceklerini seçtim. İnşallah faydalı olur. Ezanımıza değerimizi diriltir. Hakkınızı helal edin. Yanlışım varsa uyarın LÜTFEN.

Bi demirci hikayesi vardır bilirsiniz. Demirci her ezan okunduğunda olduğu gibi kalırmış. Hiç hareket etmezmiş. Ezan okunurken eli havadaysa bitene kadar o şekilde pür dikkat dinlermiş. Sonunda mübarek insan vefat edince tabutunu taşırken ezan okunmuş ve tabutu yerinden kıpırdatamamışlar. Ancak ezan bitmiş o zaman tabutu kaldırabilmişler. Yani öldü zaman bile ezana saygısını hissettirmiş etraftakilere.

Vesile duası: Allahümme rabbe hazihiddavetti tammeh vessalatil kaimeh, ati muhammedenil vesilete vel fadileh vebashü makamen mahmudenillezi vaaddeh.

Ey bu eksiksiz davetin ve kılınacak olan namazın rabbi Allahım. Muhammede s.a.v. vesile ve fazileti ver. Onu vaat ettiğin makamı mahmuda ulaştır.
Ezan okunduktan sonra bu dua okunur sonrada dünya ve ahiretle ilgili istediği duayı eder.

Ebu Said el hudri ve Ömer Bin Hattab r.anh. ikisininde dediklerini göre Resulullah a.s. Müezzin ne diyorsa sizde onları tekrar edin buyurmuşlar. YANİ;
Müezzin: Allahu ekber Allahu ekber Biz de Allahu ekber Allahu ekber
Müezzin: Eşhedüellailahe illallah Biz de Eşhedüellailahe illallah
Müezzin: Eşhedüenne Muhammederresulullah Biz de: Eşhedüenne Muhammederresulullah
Hayye alassalah ve Hayye alel felah farklı Burada biz: La havle vela kuvvete illa billah diyoruz.
Müezzin: Allahu ekber Allahu ekber Biz de: Allahu ekber Allahu ekber
Müezzin: Lailahe illallah Biz de: Lailahe illallah deriz. Aişe annemizin bir rivayetinde Resulullah a.s. Müezzinin şehadet kelimelerini işittiği zaman Ben de, Ben de dediklerini de söylemiştir.

Kamette ise kad kametissalah denince: Ekamehallahu ve edameh yani Allah onu kıyamete kadar devam ettirsin deriz.

Abdullah bin Amr r.anh rivayet ediyor. Resulullah a.s. Müezzini işittiğiniz zaman onun dediklerini tekrarlayın. Sonra bana selavat getirin. Zira kim ban selavatı şerif getirirse Allah ona on rahmet eder. Sonra benim için vesileyi isteyiniz. O cennette bir makamdır ki, Allahın tek kuluna nasip olacaktır onunda ben olacağımı umarım. Bana vesileyi okuyanlara şefaatim haktırr17; başka bi hadisi şerifte r16;kıyamet gününde şefaatim ona vacip olur buyurmuşlardır.

Bir kimse kuran okuyor yahut tesbih çekiyor yahut hadis okuyor veyahut ilim gibi bişey okuyorsa bütün bunları keser ve müezzine cevap verir. Sonra döner eski haline devam eder.

Enes r.anh rivayet eder Rasulullah a.s. Ezanla kamet arasında edilen dua ret olunmaz

Rasulullah a.s. bir adam gelir Ya Rasulullah müezzinler bizden fazla sevap kazanıyor dedi. O da r16;Sen de onları tekrar et iste, sana de verilirr17; buyurdular. (Burada müezzinin dediklerini tekrarlarsak onlar gibi müjdeleneceğimiz açıkça belirtilmiştir.)

Rasulullah a.s. İki şey vardır ret olunmaz. Ezan okunurken yapılan dua ve savaşta insanların birbirini kırarken yapılan dua.

Ebu Hureyre R.anh. rivayet eder Rasulullah a.s. İnsanlar ezan okumada ve birinci safta ne kadar sevap olduğunu bilselerdi, sonra da bunu yapmak için kura çekmekten başka çare bulamasalardı, kura çekerlerdi buyurmuşlardır.

Başka bir hadis: Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan ezanı duymamak için arkasından yel çıkararak kaçar.

Diğer bi hadis: Kıyamet gününde müezzinler insanların en uzun boylusu olacaktır.

Hz. Ömer diyor ki: Müezzin olsaydım işim tamamdı. Geceleri ihya edemeyişime gündüzleri oruçlu geçirmeyişime hiç aldırmazdım çünkü Rasulullah a.s. r16;Allahım müezzinleri bağışla, Allahım müezzinleri bağışlar17; buyurdular. Yine o adaleti büyük halife şöyle dedi: Hilafet işlerimden ezan okumaya fırsat bulabilsem muhakkak ezan okurdum.

http://www.islamiyet.gen.tr/forum/viewthread.php?forum_id=24&thread_id=8942&rowstart=0

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamber efendimiz (s.a.s.) sahâbelerini toplayarak namaza çağırmak için nasıl bir yöntem kullanmak gerektiğini kendileriyle istişâre etti. Sahâbîler birçok teklif getirdiler:

- Çan çalalım ya Resulullah.

- O hıristiyanların adetidir, olmaz.

- Boru çalalım.

- O yahudilerin adetidir, olmaz.

- O zaman ateş yakalım ya Resulullah.

- O da mecusilerin adetidir, bu da olmaz.

Bayrak dikme teklifi de uygun görülmeyince müslümanlar ortak bir karara varamadı ve toplantı sona erdi. Abdullah b. Zeyd de diğer sahâbiler gibi üzüntüyle evine döndü ve yattı. Abdullâh şöyle anlatır:

"Ben de üzüntülü olarak yatmıştım. Uyku ile uyanıklık arasında iken üzerinde yeşil elbisesi olan biri yanıma geldi, bir duvârın üzerinde durdu. Elinde bir çan vardı. Aramızda şu konuşma geçti:

- Onu bana satar mısın?

- Onu ne yapacaksın?

- Namaz için çalarız.

- Ben sana bu konuyla ilgili daha hayırlı bir şey versem olmaz mı?

- Olur, dedim. Hemen kıbleye karşı durdu ve okumaya başladı:

"Allahu Ekber, Allahu Ekber

Allahu Ekber, Allahu Ekber

Eşhedü en Lailahe illallah,

Eşhedü en Lailahe illallah

Eşhedü enne Muhammeden

Resûlullah Eşhedü enne Muhammeden

Rasûlullah Hayyaala's-salâh, Hayyaala's-salâh Hayyaala'l-felâh, Hayyaala'l-felâh Allahu Ekber, Allahu Ekber

La ilahe illallah "

Sabahleyin Abdullah b. Zeyd gece gördüğü rüyayı Resulullah'a anlattı. Aynı gece onunla birlikte birçok sahâbe de benzer rüyalâr gördüklerini anlattılar. Öğretilen ezanda değişiklik yoktu. Hz. Ömer de aynı rüyayı görenler arasındaydı. Hz. Peygamber (s.a.s.) her birini dinledikten sonra Zeyd'e dönerek, "Gördüğünü Bilâl'e anlat (öğret) ezanı Bilâl okusun; onun sesi seninkinden gürdür" buyurdu. Namaz vakti gelince Bilal Medine'nin en yüksek yerine çıkarak gür sesiyle İslâm'ın ilk ezanını okudu.

B) EZAN DUASI B)

Okunuşu: "Allahumme Rebbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü'l-mîâd

yaso

Kayıtlı Kullanıcı

cok güzel bir resim allah razi olsun, yaaa ben ezan sesini özledim yaaaaaaa :(:(:(:( senede bir ay duyabiliryorum sadece:(:(:(

sevgi dinc

Kayıtlı Kullanıcı

hafize hanım :pB)B)B)B) bende size anne diyebilirmiyim .
15 yaşında kuran kursuna gidiyodum derste ezan konusunu işliyoduk ve hz.bilalin hayatını
nasıl müslüman oldunu efendimize olan saygısı ve sevgisine hayran oldum cok etkilendim ve yanımda oturan arkadaşıma ölmezde evlenirsem ve oğlum olursa adını [MUHAMMET BİLAL ] koyucam dedim allah nasib etti ve oğlum 12 yaşında kendiside isminin büyüklüğünü biliyor ve gurur duyuyor cok şükür rabbim dogru yoldan ayırmasın hepimiziB)B)B)

sukru evliyaoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
ezan okunurken yapılacak dualar

ezan okunurken yapılacak dualar

Esselamü aleyküm
Ezan okunduğu esnada müezzin Eşhedu enne Muhammeden Resulullah dediğinde;
Karret ayni bike Ya Resulallah = Gözüm seninle aydın olsun Ya Resuallah denmesi
iki elin baş parmaklarının tırnak üzeri öpülerek gözlere sürülmesi nekadar yerinde ve güzel bir fiildir.

Ezan ve Kamet Bittikten Sonraysa

"Allahumme Rebbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate. vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü'l-mîâd" okunur.
Allaha emanet olun. Allah Yar ve Yardımcınız olsun.

sınan_06

Kayıtlı Kullanıcı
güzel paylasım kardeşim rabbim razı olsun selam ve dua ile...

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun emeğine sağlık

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt