Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EYÜP ALEYHİSSELAMIN SABRI (1 Kullanıcı)

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü teâlâ Eyüp aleyhisselâmı sabırla imtihân etmeyi murat eyledi. Eyüp aleyhisselâm, çok zengin iken, bütün malları çeşitli sebeplerle, yok oldu. Koyunlarını sel götürdü, ekinlerini rüzgâr telef etti. Velhâsıl elinde dünyalık birşey kalmadı.
Bundan sonra Allahü teâlâ Eyüp aleyhisselâmın bedenine bir hastalık verdi. Hastalığı gittikçe şiddetlendi. Yakınları, akrabâları, onu yalnız bırakmışlar, kimse yardım etmiyordu. Sadece sadâkatli, şefkatli hanımı Rahîme Hâtun onu terk etmemişti. Eyüp aleyhisselâm, hanımının yaptığı kulübede yedi yıl sıkıntı ve ızdırap içinde hâlinden hiç şikâyet etmeden yaşadı.

Bir gün Cebrâil aleyhisselâm gelerek, Allahü teâlânın; “Ey Eyüp! Belâ verdim sabrettin! Şimdi ben sana sıhhat ve nîmet vereceğim.” haberini getirdi. Kur’ân-ı kerîmde bildirildiği üzere Allahü teâlâ, “Ayağını yere vur! Çıkan sudan gusleyle ve soğuğundan iç!” buyurdu. Bunları yapan Eyüp aleyhisselâm, genç bir delikanlı hâline geldi. Cebrâil aleyhisselâm, kendisine güzel elbiseler giydirdi. Bu sırada hanımı geldi. Eyüp aleyhisselâmı kulübede göremeyince, çok şaşırdı. Eyüp aleyhisselâm sordu:

- Ey hanım! Kimi ararsın?

- Bir hastam vardı. İsmi Eyüp idi. Onu kaybettim, arıyorum. O benim can yoldaşımdı.

- O nasıl bir kimseydi?

- Sağlıklı iken aynen sana benzerdi.

- Ey Rahîme! O hasta olan Eyüp işte benim. Allahü teâlâ bana sıhhat verdi.

Sonra, şükredip ağlaştılar. Şehre dönerlerken, halk onları sevinçle karşıladı. Yıkık evlerinin yenilenmiş olduğunu ve daha önce elinden alınan mal ve çocuklarının geri verildiğini gördüler.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EYÜP ALEYHİSSELAMIN SABRI

allah razı olsun kardeşim...eline saglık...RABBİM hepimize sabırlar versin inş..selametle...

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:
allah razı olsun kardeşim...eline saglık...RABBİM hepimize sabırlar versin inş..selametle...

İNŞ. ABİCİM. SAOLASIN. RABBİM SENDENDE RAZI OLSUN..

avdan

Kayıtlı Kullanıcı

BU MÜBAREK ZATTIN VÜCUDU HASTALIKTAN KURTLANIYOR AMA O.BİRAN OLSUN ALLAHA ZİKRİ BIRAKMIYOR VÜCUDUNU SARAN KURTLAR MAĞRADA KALDIĞI SÜRE İÇERİSİNDE BÜTÜN VÜCUDUNU YİYORLAR VÜCUDUNDAN DÜŞEN KURTLARIDA SENİN NASİBİNDE BENİM VÜCUDUMDA DİYEREK TEKRAR ÜZERİNE KOYARAK BÜYÜK BİR SABIR GÖSTERİYOR TABİ ŞEYTANDA BU ARADA BOŞ DURMUYOR BAK MALIN MÜLKÜN YOK OLDU HASTA OLDUN DİYEREK ONA İSYAN ETMESİ İÇİN TELKİN VERSEDE O.İSYAN ETMİYOR BİZ ONDAN GELDİK ONA DÖNECEĞİZ DİYE ŞEYTANI DEF EDİYOR ANCAK KURTLAR ALLAHA ZİKİR EDEN DİLİNİ SARINCA O.ANDA AÇIYOR ELLERİNİ ALLAHIM SEN AFFEDENLERİN AFFEDİCİSİSİN DERT VÜCUMU SARDI YEDİ BİTİRDİ BİR SANA ZİKİR EDEN DİLİM KALDI BANA ŞİFAMI VER DİYEREK ALLAHA YALVARIYOR OANDA MAĞRANIN 20MT KARŞISINDAKİ ŞUANDAKİ KUYUNUN OLDUĞU YERE TOPUĞUNU VURMASI SÖYLENİYOR ÇIKAN SUYLADA GUSL ETMESİ SÖYLENİYOR YIKANDIKTAN SONRADA SAĞLIĞINA KAVUŞUYOR HAYATI ESKİSİ GİBİ OLUYOR
Ş.URFADA HASTA YATTIĞI MAĞRAYI ZİYARET ETMİŞTİM BU MÜBAREK ZATTIN VÜCUDUNDAN DÜŞEN KURTLARIN İZLERİ HALA DURUYOR MAĞRADA MİS GİBİ KOKUYOR ÇOK GÜZEL BİR DUYGUYDU İMKANI OLAN HERKESİN GÖRMESİNİ İSTERİM KARDEŞİM HATIRLATTIĞIN İÇİN SAĞOL ALLAH RAZI OLSUNB)

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

avdan yazdı:
BU MÜBAREK ZATTIN VÜCUDU HASTALIKTAN KURTLANIYOR AMA O.BİRAN OLSUN ALLAHA ZİKRİ BIRAKMIYOR VÜCUDUNU SARAN KURTLAR MAĞRADA KALDIĞI SÜRE İÇERİSİNDE BÜTÜN VÜCUDUNU YİYORLAR VÜCUDUNDAN DÜŞEN KURTLARIDA SENİN NASİBİNDE BENİM VÜCUDUMDA DİYEREK TEKRAR ÜZERİNE KOYARAK BÜYÜK BİR SABIR GÖSTERİYOR TABİ ŞEYTANDA BU ARADA BOŞ DURMUYOR BAK MALIN MÜLKÜN YOK OLDU HASTA OLDUN DİYEREK ONA İSYAN ETMESİ İÇİN TELKİN VERSEDE O.İSYAN ETMİYOR BİZ ONDAN GELDİK ONA DÖNECEĞİZ DİYE ŞEYTANI DEF EDİYOR ANCAK KURTLAR ALLAHA ZİKİR EDEN DİLİNİ SARINCA O.ANDA AÇIYOR ELLERİNİ ALLAHIM SEN AFFEDENLERİN AFFEDİCİSİSİN DERT VÜCUMU SARDI YEDİ BİTİRDİ BİR SANA ZİKİR EDEN DİLİM KALDI BANA ŞİFAMI VER DİYEREK ALLAHA YALVARIYOR OANDA MAĞRANIN 20MT KARŞISINDAKİ ŞUANDAKİ KUYUNUN OLDUĞU YERE TOPUĞUNU VURMASI SÖYLENİYOR ÇIKAN SUYLADA GUSL ETMESİ SÖYLENİYOR YIKANDIKTAN SONRADA SAĞLIĞINA KAVUŞUYOR HAYATI ESKİSİ GİBİ OLUYOR
Ş.URFADA HASTA YATTIĞI MAĞRAYI ZİYARET ETMİŞTİM BU MÜBAREK ZATTIN VÜCUDUNDAN DÜŞEN KURTLARIN İZLERİ HALA DURUYOR MAĞRADA MİS GİBİ KOKUYOR ÇOK GÜZEL BİR DUYGUYDU İMKANI OLAN HERKESİN GÖRMESİNİ İSTERİM KARDEŞİM HATIRLATTIĞIN İÇİN SAĞOL ALLAH RAZI OLSUNB)

cümlemizden kardeşim.. sende bu bilgileri bizimle paylaştığın için sağol.. B)

deren75

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. Allah razı olsun zerrin kardes ve de avdan kardes selam ve dua ile.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

deren75 yazdı:

a.s. cümlemizden inş. Allah ' a emanet ol..

avdan

Kayıtlı Kullanıcı

deren75 yazdı:
ALLAH SİZLERDENDE RAZI OLSUN KARDEŞLERİM
BU ZİYARET SIRASINDA TATLI BİE ANIMIDA PAYLAŞMAK İSTERİM
MAĞRANIN KARŞISINDAN BİDONLARA SU DOLDURDUK BANYO SUYUNA BİR BARDAK DÖKÜN ŞİFALI OLUR DEDİLER ANKARAYA GELDİĞİMİZDE BAKTIM BENİMKİNDE ŞEFTALİ TADI VAR SONRADAN ANLADIMKİ ARKADAŞLAR NORMAL SU ZANNEDİP MEYVE TOZU DÖKMÜŞLER:D
ALLAHA EMANET OLUNUZ ZERRİN VE DEREN 75 KARDEŞLERİM

deren75

Kayıtlı Kullanıcı

avdan yazdı:
deren75 yazdı:
ALLAH SİZLERDENDE RAZI OLSUN KARDEŞLERİM
BU ZİYARET SIRASINDA TATLI BİE ANIMIDA PAYLAŞMAK İSTERİM
MAĞRANIN KARŞISINDAN BİDONLARA SU DOLDURDUK BANYO SUYUNA BİR BARDAK DÖKÜN ŞİFALI OLUR DEDİLER ANKARAYA GELDİĞİMİZDE BAKTIM BENİMKİNDE ŞEFTALİ TADI VAR SONRADAN ANLADIMKİ ARKADAŞLAR NORMAL SU ZANNEDİP MEYVE TOZU DÖKMÜŞLER:D
ALLAHA EMANET OLUNUZ ZERRİN VE DEREN 75 KARDEŞLERİM

:D:D:D gerçektende tatlı bir anı olmuş sizin için selam ve dua ile.

karapece

Kayıtlı Kullanıcı

S.A ALLAH RAZI OLSUN RABBİM CÜMLEMİZE EYÜP A.S VERDİĞİ SABIR GİBİ BİZEDE VERSİN ALLAH'A EMANET OLUN

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

karapece yazdı:
S.A ALLAH RAZI OLSUN RABBİM CÜMLEMİZE EYÜP A.S VERDİĞİ SABIR GİBİ BİZEDE VERSİN ALLAH'A EMANET OLUN
A.S. AMİN.. CÜMLEMİZDEN İNŞ.

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

emeğine sağlık zerrin kardeşim. ŞUan günümüzde azıcık bi yerimiz ağrıdığında ağlanıp sızlanırız.Oysaki biraz sabırlı olsak veya kendımızden daha hasta olna kısılerı dusunsek bu sekılde yapmazdık.

tebessumd

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH CC SABREDENLERLE BERABERDİR.RABBİM CÜMLEMİZİ SABREDEN KULLARINDAN EYLESİN İNŞALLAH.
ALLAH CC RAZI OLSUN KARDEŞİM.DUA İLE.B)

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

VEYS yazdı:
emeğine sağlık zerrin kardeşim. ŞUan günümüzde azıcık bi yerimiz ağrıdığında ağlanıp sızlanırız.Oysaki biraz sabırlı olsak veya kendımızden daha hasta olna kısılerı dusunsek bu sekılde yapmazdık.

saol abicim. evet çok doğru. sabır birazcık sabır sadece...

mehmet efe

Kayıtlı Kullanıcı

Sabır ve Şükür Üzere Ol

Yine bilesin ki ey mürid, bu yolun başı sabır, sonu şükürdür. Başı meşakkat, sonu rahatlıktır. Başı sıkıntı ve yorgunluk, sonu fütuhat ve keşifdir, meksada ulaşmaktır. Bu da Allah'ı tanımak, O'na kavuşmak, O'na ısınmak, huzurunda melekleriyle birlikte saf bağlayarak durmaktır. Her işini sabr-ı cemil üzerine bina eden bir mürid maksadına zaferle nail olur.
Bilmelisin ki nefis yolun başında "emmâre" dir. Daima kötülüğü emreder ve iyilikten vazgeçirmeye çalışır. İnsan nefs-i emmaresiyle savaşır, onun nevasına muhalefet etmeğe sabrederse 'levvâme" olur. Bu, işlediği hataları kınayan, mahcub olan nefis demektir. Ancak bu nefis iki renk arasındadır: Bir tarafı mutmeinne'ye bakar, bir tarafı emmâre'ye bakar. İnsan bu mertebede iken bir o tarafa meyleder, bir bu tarafa. İnsan bu devreden basiretli davranıp rıfk ile nefsini idare eder, Allah'ın hazırladığı nimetleri hatırlatarak nefsini doğru yola çekebilirse huzura erer. Bu "mutmeinne" dir. Yani bir o tarafa, bir bu tarafa meyletme telaşından, ıztırabından kurtulmuş, sükûnete kavuşmuş nefisdir. Böyle bir nefis daima iyiliği emreder, iyiliğin tadını alır ve ona ısınır. Kötülükten vazgeçirmeye çalışır, ondan kaçar ve hiçbir zaman yaklaşmayı düşünmez.
Mutmeinne bir nefsin sahibi ibadet ve taatlardan fazlaca bir lezzet almaya başlaması sebebiyle insanların ibadetlerden yüz çevirmelerine fazla derecede şaşar kalır. Bunlar, sonu felâket olan, sonu üzüntü üstüne üzüntü olan bu mâsıyetleri nasıl oluyor da böyle işleyebiliyorlar? der. Kendisinin ibadetten aldığı lezzeti, onlar mâsıyetlerden alıyorlar zanneder. Sonra kendine döner, kısa bir süre önce kendisinin de aynı yolda olduğunu, onlar gibi arzu ve heveslerine mahkum bulunduğunu hatırlar. Sonunda anlar ki, kendisi uzun bir mücâhede sonunda Allah'ın lûtf u inayeti sayesinde şimdiki haline kavuşmuştur.
Şimdi bildin ki, mâsıyetlere ve arzulara karşı sabır, taat ve ibadetlere devam konusunda sabır her hayra ulaştıran, insanı her yüce makama eriştiren bir özelliktir. Nasıl böyle olmaz ki, Cenab-ı Hak âyet-i kerimelerinde şöyle buyurmuşdur:
"Ey iman edenler, sabredin, düşman karşısında sebat gösterin, cihad için hazırlıklı ve uyanık bulunun. Allah'dan korkun ki tam kurtuluşa eresiniz." (Al-i İmran/200)
"Rabbının İsrail oğullarına verdiği güzel söz, onların sabırlarına karşılık yerine gelmiştir." (A'raf/137).
"Sabrettikleri ve ayetlerimize kesinlikle inandıkları zaman onların içinden buyruğumuzla doğru yola ileten rehberler tayin etmiştik." (Secde/24).
Hadis-i şerifte de şöyle buyurulmuştur:
"Size verilen şeylerin en azı yakin ve sabır azimetidir. Kim bunlardan nasibini alırsa gece kıyamından ve gündüz orucundan kaçırdığına üzülmez." (Aliyyü'l-Kârî, Mevdûâtu'l-Kübrâ, sh. 130-131. el-Aclûnî, Keşfu'l-Hafâ, 1/260-261)

mehmet efe

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C.) CÜMLEMİZİ SABREDEN KULLARINDAN EYLESİN İNŞALLAH...

AMİN AMİN AMİN...

(NOT:pEYGAMBERİMİZ (S.A.V) DUAYI VE TEVBEYİ 3 KERE YAPMAYI SEVER VEDE ÖYLE YAPARDI.)

ALLAH'A EMANET OLUN !...

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

tebessümd ve mehmet efe kardeşim. Rabbim sizlerden de razı olsun. sağolun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt