Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ey Ölüm Meleği Yumuşak DAVRAN (1 Kullanıcı)

pinar1988

Kayıtlı Kullanıcı
Ensar'dan bir zat vefat etmek üzereydi. Alemlere rahmet Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz de bu zatın yanında bulunuyor, onunla ilgileniyordu. Efendimiz (s.a.v) ölüm meleği Azrail'in (a.s) geldiğini gördü ve aralarında geçen konuşmayı şöyle haber verdi.

Resûlullah (s.a.v), ölüm meleğine:

- Ey ölüm meleği, bu sahabeme yumuşak davran; şüphesiz o bir mü'mindir." buyurdu. Ölüm meleği Azrail (a.s) şöyle dedi.

- Gönlün hoş, gözün aydın olsun; bil ki ben her mü'mine yumuşak davranırım. Ey Muhammed, şunu bil: Ben bir insanın ruhunu alınca, onun ailesinden birisi feryat ederse, ben ruh elimde olduğu halde adamın evinin kapısında durur ve:

"Bu feryat da ne oluyor? Vallahi biz bu kimseye zulmetmedik, ecelinin önüne geçmedik, kendisi için takdir edilen vakitten önce gelmedik. Onun ruhunu aldığımız için bir günaha da girmedik. Eğer Allahu Teala'nın yaptığına razı olursanız, sevap alırsınız. Eğer üzülür ve kızarsanız, günaha girersiniz. Sizin bizi ayıplayacak bir durumunuz yok. Hem biz size daha çok geleceğiz. Siz kötü halden sakının, kötü ölümden sakının." derim.

Ey Muhammed! Yer yüzünde köylü-şehirli, iyi-kötü kim varsa, ben her gün onları gözden geçiririm. Ben onların büyüğünü ve küçüğünü kendilerinden daha iyi tanırım. Vallahi Ya Muhammed, Allahu Teala'nın izni olmadan ben bir sineğin canını almaya güç yetiremem."

Bu hadisi nakleden Cafer b. Muhammed (rah) demiştir ki:

"Bana şu haber ulaştı: Azrail Aleyhisselam insanları namaz vakitlerinde gözden geçirir. Ölüm anında ruhunu almak için baktığında, eğer o kimse namazlarını muhafaza eden bir kimse ise, melek ona yakın durur, şeytanı ondan uzaklaştırır. Bu arada melek ona: "Lâ ilâhe illallah Muhammedu'r-Resûlullah" sözlerini telkin eder. Bu, gerçekten büyük bir hâldir."

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
Emeğine sağlık

Azrail'in bizlere de iyi muamele etmesini dilerim Allahtan.

Emir Sadullayev

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm;

Allah c.c. razı olsun.

Allah c.c. istemezse hiçbirşey olmaz. O'nun c.c. ol demesiyle herşey olur. Kainatta her şeyi yaratan odur.

Ders verici bir konuydu cezakallahu hayran...İnşAllah herkes okuyup yakınındakilere anlatır...

elo.06

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah ölüm meleğnin son nefesimizde yumuşak davrandığı kullardan oluruz
sağol pınar kardeşim çok etkileyiciydi

metin_1990

Kayıtlı Kullanıcı
s.a arkadaşlar ben yeni üye oldum içimde namaza başlama hevesi var bi türlü
başlayamıyorum çok günahım var çok günah işledim inşallah allah beni affeder dularınızı bekliyorum

{suMEYYE}

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleykum Selam... Hayirlisi kardesim Insallah baslaya bilirsin... Birsey merak ettim Bilgi yetersizliginden mi baslayamiyorsun Yoksa nefsine yenik mi dusuyorsun...Bu arada Cokca Tovbe etmeni tavsiye ederim
Rabbim seni yolundan ayirmasin InsAllah ...

Guzel bir paylasim gercekten etkileyici Insallah bizde Kolay bir olumle rabbimize kavusuruz...
Vesselam...

seldanisa

Kayıtlı Kullanıcı
ihşallah ölüm meleğide bizlere güzelliklerle gelir...zaten iyi ve güzel bir kulsan`;ölüm meleği senin en sewdiğin insanla birlikte gelirmiş,seni ürkütmemek için...(bunuda bir kitaptan okumuştum,paylaşayım istedim:))

canom

Kayıtlı Kullanıcı
Allah sizden razı olsun çok güzel bir paylaşımdı.Ölüm meleğinin yumuşak davranından olruz inşl.

yarensin

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık faydalı bilgiler edindik sayende...emeğine sağlık....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt