Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

evlilikteki yaş (1 Kullanıcı)

yasak_64

Kayıtlı Kullanıcı
forumları inceledim ama soracagım konu hakkında yanıtlar bulamadım bu konuda bilgili kişiler varsa bana yardım ederse sevinirim evlilikte karı_koca arasında yaş farkı olur mu ? olursa belli bir kriterleri varmı yanıtlayan herkesden ALLAH razı olsun

tufan_78

Kayıtlı Kullanıcı
benımde buyuklerimden duydugumu söyleyeyım sana..genelde karı-koca arasında 3-4 yaş gibi fark olmalı diyorlar.acıkcası nedendir bunu bilmiyorum veya düşündüğümdede bulamıyorum.ama bende olmalıdır diye düşünüyorum.yoksa klasık türk örf ve adetleri yorumsuz bir biçimde banadamı işledi.

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm;
Bayanlar erkeklere nazaran daha erken yaşta olgunlaşır diye sanırım böyle bir şey düşünüyorlar büyüklerimiz.
Ancak birde insanın içinin iyi olmasıda çok önemli gibi geliyor bana.Yani çok yaş farkı olmayıp yuvaları daim olan insanlarda var.En önemlisi kişinin kendini nasıl yetiştirdiği , karakterini hangi yolda düzene soktuğuda bana göre çok önemli.

Selam ve dua ile.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Dengi ile evlenmek

Dengi ile evlenmek

Dengi ile evlenmek

İyi geçinmekte, tahsilin ve aynı yöreden olmanın avantajları vardır. Ama bunlar şart değildir. Tahsil farkı çok olursa, onun seviyesine inip bir şey anlatmak zor olur. Ayrı yörelerden olursa alışkanlıklar farklı olduğu için anlaşma zor olabilir. Aynı yöreden olursa âdetlerde anlaşma kolaylaşır. Ama kızda ve erkekte şu üç vasfın bulunmasına dikkat etmelidir:

1- Dinine bağlı olmalı.

2- Sağlıklı olmalı, evliliğe gölge düşürecek hastalıkları bulunmamalı.

3- Mizacı, ahlakı iyi olmalı. Her şeye kızan, pire için yorgan yakan tiplerle geçim zor olur.

Bu vasıflara haiz olan oğlanı da, kızı da dengi ile evlendirmelidir.

Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Kızınızı küfvüne [dengine] uygun olanla evlendirin.) [Tirmizi]

Küfüv, erkeğin soyda, malda, din işlerinde ve şerefte kadına uygun olması demektir. Yoksa, zengin olmak, maaşı çok olmak, tahsilli olmak ve aynı yöreden olmak demek değildir. Küfüv, erkeğin salih Müslüman olması, namaz kılması, içki içmemesi, yani İslamiyet’e uyması ve nafaka kazanacak kadar iş sahibi olması demektir. Erkek şu hususlarda kadından üstün olmalıdır. Eşit olsa da olur.

1- Sanatta erkek daha üstün olmalı ve denk olmalı. Aşağı sanatlı erkek, yukarı sanatlı kadının dengi sayılmaz.

2- Erkek kadından zengin olmalı yahut geliri, kadınınkinden çok veya eşit olmalı. Zengin kadın, fakir erkeğin dengi sayılmaz. Erkek, mehr-i muacceli ve bir aylık nafakayı verecek güçte ise, zengin kadına denk sayılır. Köylü erkek, şehirli kızın dengi sayılır.

3- Erkek kadından daha dindar olmalı veya eşit olmalı. Fâsık erkek, saliha kızın, hatta salih kimsenin kızının dengi olamaz.

Dengi ile evlenmek ..:: Evlilikrehberi.net ::..

Mail Grubu .:.: www.dinimizislam.com :.:.

HUZUR PINARI - İslamiyet, İslam Dini, Ehl-i Sünnet İtikadı, İlmihal, Kitaplar...

fatıma meral

Kayıtlı Kullanıcı
Bence ikiside aynı yaşta olmalı ...yaş farkı olmamalı diye düşünüyorum.olgunluktan daha ziyade söz geçirebileceklerini düşündükleri için kızların yaşlarının daha küçük olmasını istiyor büyüklerimiz.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Bence ikiside aynı yaşta olmalı ...yaş farkı olmamalı diye düşünüyorum.olgunluktan daha ziyade söz geçirebileceklerini düşündükleri için kızların yaşlarının daha küçük olmasını istiyor büyüklerimiz.

Fatıma hanım arkadaş dinin yani islamiyetin hükmünü sordu "sizce" sini sormadı. Dini Konuda "bence" demek tehlikeli değilmi ?

fatıma meral

Kayıtlı Kullanıcı
Fatıma hanım arkadaş dinin yani islamiyetin hükmünü sordu "sizce" sini sormadı. Dini Konuda "bence" demek tehlikeli değilmi ?

Bence kelimesi neden tehlikeli onu anlayamadım .NEDEN SİZİ BU KADAR RAHATSIZ ETTİ ..BENDE ZATEN DİNİ AÇIDAN SÖLEMEDİM YORUMUMU YAPTIM ..

fatıma meral

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaş yaş konusunda sormuş.islami açidan diye belirtmemiş veyahut ben yanliş anladim ve bu konuda yorum yaptim .burada herhangi bir hadis veya başka bir şey tartişilmiyor ki bence konusunu kullanmama engel olsun ......

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt