Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evlenmeyi Düşünenlere (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
§ EVLENMEK ŞART MI?
Kimse Robinson Crusoe değildir. O bile bir dost bulduğunda sevinçten zıplamıştı. Kendi başına da dünyanın en huzurlu insanı olan ve hatta doğrudan Rabbine muhatap olabilen Peygamberimiz (a.s.m.) bile, bazen eşine Yâ Âişe, konuş benimle! dermiş, kitaplarda böyle nakledilir. Konuşmak, paylaşmak ve yardımlaşmak bu zorlu imtihan dünyasına tek başına gelen insanın en büyük ihtiyacıdır belki de.

Bediüzzamanın ifadesiyle, İnsanın en fazla ihtiyacını tatmin eden, kalbine mukabil [karşılık] bir kalbin mevcut bulunmasıdır ki, her iki taraf sevgilerini, aşklarını, şevklerini mübadele etsinler [paylaşsınlar] ve lezaizde [güzel şeylerde] birbirine ortak, gam ve kederli şeylerde de yekdiğerine muavin ve yardımcı olsunlar.
Evet, bir işte mütehayyir [hayret veya tereddüt içinde] kalan veya birşeye dalarak tefekkür eden adam, velev zihnen olsun [hayalî bile olsa], ister ki, birisi gelsin, kendisiyle o hayreti, o tefekkürü paylaşsın.
Kalplerin en latifi [duyarlısı], en şefiki [şefkatlisi], kısmı sani[diğer yarım] ile tabir edilen kadın kalbidir.

Zaten evlilik, değil bu insanî ve ulvî ihtiyaçları, insanın en temel ihtiyaçlarını barınma, beslenme ve üreme dahi karşılayan bir kurum olduğu içindir ki, tartışmasız her asırda, her kültürde el üstünde tutulmuş, şart gibi görülmüş, hatta kutsanmıştır. Gelin görün ki, en fazla şikayet edilen kurumdur da aynı zamanda. Bir problemi olan, işleri yolunda gitmeyen, gençliğindeki ideallerini yakalayamamış kişiler, evliliğinden şikayet ederler genellikle. Sanki bekârlığında çok mutluymuş gibi, sanki bekâr kalsa ideallerine ulaşacakmış gibi. Hem evlenir, hem şikayet ederler; hem şikayet eder, hem de evlilikten vazgeçmezler. Olan da bekâr gençlere olur. Kafalar karışır Evlenmesek mi?

Siz bakmayın onlara. Hatta bana da bakmayın siz, bazen ben de Bekâr bayan yarımdır, evlenince tam olur. Bekâr erkek yarımdır, evlenince tamamen biter” gibi espriler yaparım ama, bal gibi biliyor, açıkça da görüyorum ki; bekârlık yıllarımda hedefsiz ve sonuçsuz bir koşturmaca hâlinde geçen hayatım, evlenince, bir tezgahın başına oturup üretime başlamak gibi bir değişim geçirdi ve maddî, manevî, sosyal sahalarda bugüne dek ne ürettiysem, hep evlendikten sonra oldu. (Eşime buradan teşekkürler!) Eski resimleri karıştırdığımda zaman zaman kendi kendine konuşan, yalnızlık sebebiyle arada kasvete dalan o genci görüp bugünkü hâlime şükrediyorum.

Geçenlerde Ulusal Psikiyatri Kongresine katılmıştım. Epeydir görmediğim birçok meslektaşım ve dostumla görüştüm. Son katıldığım kongreden bu yana peşpeşe iki çocuğum daha olduğu için benimle sohbet eden arkadaşların konuşmaları evlilik, çoluk-çocuk gibi konulara yöneldi genellikle. Benim de dikkatim bu konuya çevrildi tabiî. Kim evlenmiş, kim bekâr kalmış, kim boşanmış, kimin kaç çocuğu var? Dikkat ettim, kim ki evlenip yuva kurmuş; daha huzurlu, daha verimli, hedeflerini gerçekleştirmiş. Nasılsın? diye sorunca gevrek gevrek gülerek İyii diyor. Kim ki düzenli bir aile hayatı kuramamış; huzursuz, şaşkın, meslekî yönden de verimsiz, başıboş dolanıyor. Yaa, bildiğin gibi işte, birşey yok, ne olsun?

O yüzden Bediüzzamanın Bekârlık, bikârların kârıdır sözüne aynen katılıyorum. Bekârlık, bu hayatta kazancı olmayanların işidir yani. Üstelik onun, az önce yazdığım espriden çok daha hakikatli bir sözü daha var ki; “Bekâr erkek üçte iki erkek, üçte bir çocuktur. Bekâr kadın üçte iki kadın, üçte bir erkektir. Yani erkeklerin haylazlıktan kurtulup olgunlaşmaları, bayanların ise kişiliklerini oturtmaları için evlenmeleri lâzımdır.

Peki, evleneceğiniz kişiyi nasıl seçeceksiniz?(devam edecek)Dr. Yusuf Karaçay

orion01

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Evlenmeyi Düşünenlere

Abi allah(c.c.) razı olsun. Çok ehemmiyetli bir konuya işaret etmişsin.
En önemli soru da işte bu. Alah(c.c.) biz bekarlar için hayırlı olanı nasib etsin inşallah. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum... eyvallah.. vesselam...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

orion01 yazdı:
En önemli soru da işte bu. Alah(c.c.) biz bekarlar için hayırlı olanı nasib etsin inşallah. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum... eyvallah.. vesselam...
değerli kardeşim rabbim cümlemizden razı olsun inş faydalı olur(bu arada ben abi değil ablayım kardeşim)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
orion01 yazdı:
değerli kardeşim rabbim cümlemizden razı olsun inş faydalı olur(bu arada ben abi değil ablayım kardeşim)
bu arada ben abi değil ablayım kardeşim:D:D:D:D
ABLA HATLARI AÇİM KONUYA DALİM Bİ BAKALIM NEYMİŞ EVLİLİK....

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
Ravza_Nur yazdı:
orion01 yazdı:
bu arada ben abi değil ablayım kardeşim:D:D:D:D
ABLA HATLARI AÇİM KONUYA DALİM Bİ BAKALIM NEYMİŞ EVLİLİK....
çokmu hoşuna gitti abi olmam gülmüşsün sanırım kardeşim yeni bilemedi neyse sorun değil hadi bakalım ben gidiyorum sen konuya devam et gelirim inş

orion01

Kayıtlı Kullanıcı

çok çok özür diliyorum abla. hakını helal et..B)B)B) selametle vesselam..

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

"Mü'minlerin imanca en olgunu, ahlak itibariyle en güzel olanıdır. Sizin hayırlınız, kadınları için hayırlı olanlarınızdır"

"Sizin hayırlınız, aile fertlerine hayırlı olanınızdır. Ben ehlime, aileme hayırlı olmada sizin en hayırlınızım"

Güzel ahlaklı ve aile fertlerine karşı iyi niyetli olan kimse hayırlı bir erkektir.

Bir erkek, alacağı kadının hayırlı olmasını isterse onda şu hususları aramalıdır:

Cenab-ı Hakka ibadetini bırakmayan, kocasına itaatte ve hürmette kusur etmeyen, onun kazancını saçıp savurmayan, dünyaya getirdiği çocuğunu İslami terbiye üzerine yetiştiren, iffet ve haya sahibi bir hanım olmalıdır.

Zamanımızda bir çok kimseler, alacağı kadının serveti veya maaşı olup olmadığını araştırmaktadır. Hadis-i şerifte ise,

"Kadın, ya malı için veya güzelliği için, yahut dini için alınır. Siz dini olanı alınız! Malı için alan, malına kavuşamaz. Yalnız güzelliği için alan, güzelliğinden mahrum kalır." buyurulmaktadır.

Din ile güzellik birlikte olması çok iyi olur.

Büyük velilerden Ebu Süleyman Darani hazretleri şöyle demektedir:

“Dünya n’metlerinin en kıymetlisi, saliha olan kadındır. Îmanı olan ve İslamiyete uyan kimseye salih denir. Saliha kadın, kocasını haram işlemekten korur. İyilik ve ibadet yapmasına yardımcı olur. Saliha olmıyan kadın, zararlı olur.”

resulullah (Sallallahü Aleyhi vesellem) efendimize:

- Ey Allah (c.c)ın Resulü, kadının hayırlı olanı hangisidir? diye sorulmuştu. Resul-i Ekrem efendimiz buyurdular ki:

- Kocası yüzüne baksa onu memnun eden, bir şey emretse itaat eden, nefsinde, malında, hoşlanmıyacağı bir işle, kocasına karşı gelmiyendir.

Asık suratlı, geçimsiz ve her zaman tartışmaya yol açan bir kadın, hayır getirmez. Hz. Lokman oğluna şöyle öğüt vermiştir:

"Oğlum! Kötü, huysuz kadından sakın. O seni vaktinden evvel kocatır."

İnsanın en çok takdir edilecek yönü, göze hoş görünen cihetleri değil, gönlün seveceği taraflarıdır. Bu sebeple bir kadında en fazla takdir edilecek meziyyet iffet, haya ve güzel huydur

evlenmeyi düşünenlere ben de bu yazıyla katılayım dedim B)B)B)B)

nursena72

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun kardeşim emeğinize sağlık.
yazdıklarınız örnek alınıp uygulanırsa mutsuz evliliklerin hiçbiri olmazdı .A.E.O

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim razı olsun sizlerden. Gençlerimizin bu bilgilere gereksinimi vardır bence. İnşallah onlar da faydalanırlar.
Selam ve dua ile.

hazan_gulu

Kayıtlı Kullanıcı

Allah (c.c.) sizden razı olsun
Rabbim cümlemize hayırlı olanı nasip etsin.
Selam....ve...dua...ile...B)B)B)

ILKNUR MINA

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C)RAZI OLSUN RABBİM HAKKIMIZDA HAYIRLI OLANI GÖNLÜMÜZE VERSİN İNŞAALLAH.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm kardeşim,

öncelikle ALLAH-Ü TEALA sizden razı olsun.Şimdilik üçte iki kadın, üçte bir erkek olarak ALLAH-Ü TEALA dan benim için hayırlı olan ne ise onu vermesi için dua ediyorum.Bütün bekar kardeşlerimin kısmetlerine başını secdeye koyan eşler nasip etmesini ALLAH-Ü TEALA dan niyaz ediyorumB)B)B)

selamünaleyküm

NurSena

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleyküm.
cok tsk ederiz böyle konu actiginiz icin. kusura bakmayin türkcem biraz zayif olabilir, her kelimeyi dogru yazmaya bilirim ve kelimeleri dogru kullanamayabilirim. Affiniza siginarak ufak bir sekilde görüsümü ifade edeyim.

bizim genc kizlarin cogu en cok "yakisikli olsun, parasi olsun...." gibi sartlari olur ve böyle insanlari ararlar..

halbuki en önemlisi öteki dünyayi düsünmek, bu dünyada beraberce öteki dünya icin hazirlanacak insani bulabilmek..
bence insan bunu ilk basta düsünürse, cok daha dogru insanlarda dogru kisiyle karsilacagindan eminim ve sahidim :)

bir insanin kasina gözüne kapilip, hemen evlenmek isteyen genclerimiz var.. bu yanlistir! tabiki evlenmek isteyen bir genc (kiz) evlenmek istedigi erkegin ekonomik gücü olmasini beklemesi normal bu devirde. fakat en önemlisi bu degil!

Ahlaki, dini yönler cok önemli..

Bu konu cok uzun olmakla birlikte cok da önemli bir konudur. ben haddimi asmak istemiyorum, Dr. Karacay beyfendi bizleri daha güzel bir ifadeyle aydinlatacaktir, eminim.

simdiden tsk ediyorum.B)

NurSena

Kayıtlı Kullanıcı

pardon, beyfendi dedim Dr. karacay´a.. tabiki hanimefendi :)

NurSena

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:

"Bütün bekar kardeşlerimin kısmetlerine başını secdeye koyan eşler nasip etmesini ALLAH-Ü TEALA dan niyaz ediyorum"B)B)B)

Amin kardesim..B)

ORBE

Kayıtlı Kullanıcı

konu cok güsel gercekten. Ben evliyim ama bunları bence evlilerde okumalı sadece bekarlar degil:> bende BİR HADİSLE KONUYA PAYLAŞIMDA BULUNMAK İSTEDİM PEYGEMBER EFENDİMİZ (s.a.v.):EVLENİNİZ ÇOGALINIZ CUNKI BEN DİGER ÜMMETLERE ÇOKLUGUMLA OVUNECEGİM. HAYIRLI GECELER...SELAMETLE..

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM

KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN
Evlilik gerçekten kutsal bir olay.Fakat doğru insanı bulabilmek önemli.Birazda şans a kaldı bu devirdi.Tabiyki hayırlısı kısmet işi .Bide insanlar göründüğü gibi olmuyorlar.Evlilik gerçekten güzel dir heralde.Fakat bi okadarda meşakkatli.
Konuda değinmişsin ya aynen öyle oluyor çevremizdeki olumsuz evlilikler bekar insanları olumsuz yönde etkiliyor.Ve aynen diyorum nasıl bulacağım doğru insanı ,bulduğumda nasıl bir evliliğim olacak.Bide aileler bence eş kadar önemli.çok kapsamlı bir konu konuşulacak okadar çok olumlu ve olumsuz yönleri varki konuşmakla ,yazmakla bitecek gibi değil.
ALLAH yardımcımız olsun siz ler bu güzel sünneti yerine getirmişsiniz RABBİM hayırlı sapa sağlam uzuuuuunnn hemde upuzun evlatlarınızla birlikte tabi hayat nasip etsin inşallah.Buarada adaş oluyoruz kardeşim bizlerede dua edin hayırlı insanla karşılaşalım.Daha bitmedi birsürü şey yazmak istiyorum ama sonra okumamanızdan korkuyorum hakkınızı helal edin.
Hafize annem sizdende ALLAH razı olsun.inşallah yazdıklarınız hayatımızda idame ettirebiliriz.

EVLİLİĞİN HİKMETLERİ

“O Allah ki, sizi bir tek canlıdan yarattı ve bundan da, gönlü kendisine ısınsın diye eşini yarattı.” (Araf, 189) “O Allah’ın delillerinden biri de, kendilerine ısınmanız için size içinizden eşler yaratması, birbirinize karşı sevgi ve şefkat var etmesidir.” (Rum, 21) Abdullâh İbn-i Mesûd radiyallâhu anh anlatıyor: Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem ile bulunduğumuz sırada Resûlullâh şöyle buyurdu: “Kimin evlenmek külfetine gücü yeterse evlensin! Zîrâ tezevvüc, gözü haramdan son derece muhafaza eder. İffeti de o nisbette korur. Nikâh masrafına muktedir olmayan kimse de oruç tutsun: Zîrâ oruç, sâim için ş‏ehveti keser.” Yeni evlenen Cabir bin Abdullah’a Allah Resulü şöyle buyurur: “Âilene kar‏şi âkil ol, reş‏id, bagli ol! Allâh'dan evlâd taleb ediniz!”

“Evleniniz, çoğalınız, ben kıyamette sizin çokluğunuzla övüneceğim”

SELAM VE DUA İLEB)B)B)

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

YÜZ KİŞİYE DANIŞMADAN EVLENMEYECEĞİM

İsrail oğullarından biri kendi kendine dediki:
yüz insana danışmadan evlenmeyeceğim .Doksan dokuz kişi ile müşavere etti biri kaldı niyet etti sabah erken kim karşısına çıkarsa onunla müşavere edip görüşü ile amel edecekti.

Sabah oldu evinden çıktı bir deliye rastladı. bir kamışı at yapıp binmişti.böyle bir deli ile karşılaşması onu üzdü ama verdiği sözdende dönmedi ona yaklaştı.

Deli onun yakşaltığını görünce dediki: Sakın kendini koru atım seni tepmesin.

Fakat o kimse deliye şöyle dedi: Atını tut sana bir şey soracağım.

Deli durunca şöyle anlattı:
İlkkarşıma çıkanla müşavere edeyim diye allaha ahd ettim.ilk olarak da sen karşıma çıktın.şimdi söyle!ben evlenmek istiyorum nasıl evleneyim?
deli şöyle anlattı:
Kadınlar üç çeşitti biri senindir.biri aleyhine çalışır .biride hem lehine hemde aleyhine olur .
Sonra şöyle dedi:Sakın at seni tepmesin.

Adam diyorki onun bu anlattıklarının manasını o anda sormadım.
Sonra onun peşinden gidip yetişti ve şöyle dedi
Hele atını durdur

Atını durdurunca yaklaştı ve şöyle dedi:
Söylediklerini anlayamadım onları bana açıkla.

Şöyle anlattı:
Senin olan kadın: bakire olandır.kalbi de sevgisi desenindir.senden başkasını bilmez.

Aleyhine olan kadın:çocuklu olan kadındır. malını yer ilk kocası için ağlar.

Hem lehine hemde aleyhine olan kadın ise çocuksuz dul kadındır.birinci kocasından iyi olursan lehine olur aksi halde aleyhine olur.

Sonra gitti
O adam yeniden peşinden yetişti ve şöyle dedi:
yazık sana nedir bu halin hukema kelamı konuştun ama delilik yapıyorsun.
Bunun üzerine şöyle dedi

İsrailoğulları beni kadı yapmak istediler istemedim israr ettiler bende kendimi deliliğe vurdum böylece onlardan kurtuldum...:p:p:D

SELAM VE DUA İLEB)B)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

ÖNCE NE İSTEDİĞİNİZİ BELİRLEYİN

Ne iş olsa yaparım abi” diyen birinin, iyi ve uygun bir iş bulması çok zordur malûm. Hatta iş bulması bile zordur. Oysa kişi ne istediğini belirlese, aradığını bilmenin rahatlığı ile çok daha kolayca bulabilir. Evlilik için de böyledir bu. Nasıl biriyle evleneceğine karar vermek, işin yarısını halletmek demektir. Ama bunun için de tabiî önce kendi kişiliğinizi, yönelimlerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Yani kendinizi tanımanız lâzımdır önce.

İkili ilişkilerde, aile hayatında sizin için önemli olan nedir? Huzur mu, paylaşım mı, destek mi, heyecan mı, ya da güven mi? Vazgeçemeyeceğiniz öncelikler hangileridir, kesinlikle kabul etmeyeceğiniz şeyler nelerdir? Bunların adını doğru koymanız gerekir. En az on cümleyle ihtiyaçlarınızı, beklentilerinizi, şartlarınızı sıralayın elinizde ve aklınızda bulunsun.

Tabiî, bu istekleri sıralarken, abartmayın da lütfen.
Adam arkadaşına sormuş
Evlenmiyor musun?
Şartlarımı tutarsa olur.
Ne istiyorsun ki?
Güzel olsun, akıllı olsun, dindar olsun, zengin olsun, kültürlü olsun, şefkatli olsun, ciddi olsun, itaatli olsun, bir de esprili olsun.
Ama abi, demiş öteki, birden fazla evlilik yasak artık!
Fıkra, önerimi unutturmasın ama. Ne istediğinizi belirlemelisiniz mutlaka. On cümle lütfen.

İDEAL BİRLİĞİ ŞART, AMA YETMEZ

Hayat arkadaşını seçerken en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında ideal birliği gelir. Hayatı beraber yaşayacağınız kişinin hayatı ne gözle gördüğü, hedefinin ne olduğu ve değer yargıları, en çok üzerinde durulması gereken konudur.

Hayat, keyif peşinde, rahat içinde mi yaşanacak, yoksa idealler peşinde, gereğinde fedakârlıkla mı? Kazanılan para ile daha iyi yaşamak mı hedeflenecek, yoksa o kazanç olabildiğince hayır yollarına mı sarf edilecek? Çocuk sahibi olunduğunda, çocuk hangi prensiplere göre büyütülecek, ona nasıl bir eğitim verilecek? Sosyal hayatta kimlerle nasıl bir diyalog kurulacak? Bu gibi temel tercihlerde uyum, iyi bir evlilik için olmazsa olmaz şarttır.

Sizin hayatınızı bile uğruna feda edebileceğiniz ideallerinizi eşiniz yarım kulakla dinliyorsa, her satırını didik didik okuyup yaşamaya çalıştığınız kitaplarınızı eşiniz dinlerken uyukluyorsa, siz teheccüde bile kalkarken eşiniz yatsıyı bile kılmadan yatıyorsa, bırakın sevgiyi, saygı bile kalmaz ki aranızda.

İlginç bir araştırma okumuştum. Evlilikte mutluluğun şartları nelerdir? sorusuna her iki cinsin en çok verdiği üç cevaptan birisi, hatta birincisi ‘inanç ve ideal birliği’ idi. (Diğerleri de sevgi ve cinsel uyum imiş.) O yüzden evlenmeyi düşündüğünüz kişide ilk bakacağınız nokta, aynı idealleri paylaşıp paylaşmadığınızdır. Yani size sizin yolunuzda ‘yoldaş’ da olabilmelidir eşiniz.

Şimdilik istediğim gibi değil, ama ileride düzelir diye de kendinizi kandırmayın. Âyetin verdiği dersi hatırlayın Sen sevdiğine hidayet edemezsin, ancak Allah dilediğine hidayet eder. Değişeceğine dair garantiniz var mı? Ya da o, garanti verebiliyor mu? Yoksa siz kumar meraklısı mısınız? Veya tehlikeyi çok mu seviyorsunuz?

Ancak fikir uyumu önemli derken de ölçüyü kaçırmayalım. En önemli noktadır bu, ama tek önemli nokta değildir. Gereklidir, ama yeterli değildir. Bu noktada özellikle bir fikir grubu içinde olan ve idealleri yolunda yaşayan kişilerin çokça düştüğü bir hata vardır: iyisine kötüsüne bakmadan, sırf aynı fikirleri paylaştığı için uyumsuz biriyle evlenmek. Zaten benim fikrimde olan az ideallerimi paylaşan birisini bulursam, huyuna suyuna bakmaz evlenirim” diyenler çoktur. Ama unutmayalım ki, meselâ Hz. Zeyd ile Hz. Zeyneb de aynı yola baş koymuşlardı. Fakat bu mutlu bir beraberlik kurmalarına yetmedi.

Zaten düşünürsek, aynı ideali bile farklı insanlar farklı biçimlerde yaşamaz mı? En basit bir örnekle, evde oturup kitap okumak, yazı yazmak da bir ideale hizmet biçimidir; sürekli gezip sohbetlere, faaliyetlere katılmak da. Ama arada dağlar kadar fark vardır. Sadece fikir birliğini önemseyip kişilik uyumunu yok saymak gibi bir hataya düşmeyiniz lütfen. Fikirleri size uyanlar içinde huyu da size uyan birini mutlaka bulursunuz.
SEVGİ GEREKLİ, AŞK RİSKLİDİR

Neredeyse klasik bir münazara konusudur Evlilikte aşk lâzım mı, değil mi? Beylik bir cevap olarak herkes Tabiî ki lâzım der. Oysa bence sevgi şarttır, ama aşk şart değil,

hatta risklidir bile. Hemen itiraz etmeyin, önce isimlendirmeyi doğru yapalım. Kullandığım mânâda sevgi, karşısındakine ihtiyacını hissetmek, onunla beraber olmaktan mutluluk duymak, onun eksiklerini de hoşgörmektir. Aşk ise ona muhtaç olmak, onsuz olamamak, eksiklerini ise görmemektir. Böyle bir aşk, aslında sağlıksız (gözü kör de denir) bir ruh hâli değil midir? Peki sağlıksız bir duyguyla sağlıklı bir beraberlik nasıl kurulur? Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların abartılı aşk duygularını da azalttığını biliyor muydunuz? Saplantı düzeyindeki aşk, bir hastalık bile sayılabilir aslında.

Ama modern çağın klişelerinin dayatmasıyla, çoğu gençler aşk evliliğini en büyük hayalleri olarak kabul ederler. Bu kişilerin çoğu, aşık olduklarında karşılarındaki kişinin eksiklerini, uyumsuz yönlerini görmez, o coşkulu duygunun esiri olup mantığı tamamen bir kenara atarak yanlış evlilikler yaparlar. Aşık olmuş birisi için karşısındaki, dünyanın en mükemmel kişisidir, kusursuzdur, onun için yaratılmıştır, o olmazsa hayat boyu mutsuz kalacaktır. Oysa aşk bir duygu ve duygular da geçici olduğu için bir süre sonra aşk küllenmeye başladığında, önceleri görülmeyen yanlışlar göze batmaya başlar. Coşkuyla başlayan ilişki hüsranla biter çoğunlukla.

Aslına bakarsanız, aşık olan için bu denli riskler taşıyan bu duygu, aşık olunan kişi için bile çok rahatsız edicidir. Düşünün siz öylesine, gelişigüzel bir söz söylüyorsunuz (İnecek var şoför bey!), aşığınız Ne hoş bir cümle kurdun diyor. Siz sıradan gündelik bir davranışınızı yapıyorsunuz, o Ne güzel içiyorsun çorbayı! diyor. Böyle olduğundan büyük görülmek insanı rahatsız etmez mi sizce? İlişkinin doğallığını, davranışların içtenliğini öldürmez mi?

Zaten o yüzden değil midir ki, çılgınca aşık olunanlar genellikle aşıklarına karşılık vermez, acı çektirir? Delice sevdim, ömrümü verdim diye başlayan şarkılar, O beni sevmedi, kalbini vermedi diye devam etmez mi hep? Tesadüf değildir bu. Aklı başında hiç kimse, olduğundan büyük görülmek, hak ettiğinden fazla ilgi ve sevgi görmekten mutlu olmaz kısa süreli bir zevk dışında.

Üstelik bu tip gerçekçi olmayan sevgiler, abartılı hayranlıklar, yöneldiği kişinin zihnine Ben onun zannettiği gibi mükemmel değilim. Öyle olmadığımı fark ettiğinde ne olacak? tedirginliğini kazır. Böyle seven, sevdiğini zorlu bir cendereye sıkıştırmıştır aslında. Ve göğe çıkaranlar, hayallerinin gerçek olmadığını görünce ortada bir yerde kalamaz, bu kez de yerin dibine batırırlar sevdikleri(!) kişiyi. Büyük beklentiler büyük hayal kırıklıklarını hazırlar.

Siz siz olun, eğer karşınızdaki size olduğunuzdan daha fazla kıymet veriyorsa, sizi olduğunuzdan mükemmel görüyorsa, size sırılsıklam aşıksa, uzaklaşın ondan.
Dozunca seven, hatalarınızı da gören, ama iyi yönlerinizin hatırına onları affeden, sizden abartılı şeyler beklemeyen, zorlamayan, destekleyen bir sevgi çok daha güzel değil mi?(devam edecek)

orion01

Kayıtlı Kullanıcı

Abla çok ğüzel teşhisleriniz var. Okurken ne denli hatalı davrandığımı görebiliyorum. Allah(c.c.) sizlerden razı olsun. selametle...B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt