Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EVLENİLECEK HANIM (1 Kullanıcı)

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Hazreti Ömer zamanında da kadılık yapmış olan meşhur, Kadı Şüreyh'e birgün bir genç gelerek evlenmek istediğini ve fakat evleneceği kadının tahsilli ve şehirli olmasını istediğini bildirerek nasihatta bulunmasını istedi.

Kadı Şüreyh, o gence Müslümanın evinin cennet olduğunu ve Hazreti Resûlüllah'ın böyle buyurduğunu naklederek başından geçen evliliği şöyle anlattı:

-Gençtim, artık evlenme zamanımın da geldiğini düşünmeye başlamıştım. Birgün Benî Mahzun kabilesinin çadırlarının önünden geçerken bir kız görüp, ona talip oldum. Kız babası kısa bir tetkikten hemen razı olup işi bitiriverelim dedi.

Kısa zamanda düğünler yapıldı, dualar edildi ve evlilik hayatına ilk adımımızı atmış olduk. Fakat çok geçmeden beni bir pişmanlıktır almıştı. Çünkü ben bu bir köylü kızıdır, üstelik tahsil de görmemiş, bununla ben nasıl geçinebilirim diye düşünüyor bu kararımdan dolayı son derece pişman oluyordum.

Çok geçmeden bizim hanım birgün bana şu sözleri söyledi:

- Efendi! Sen alim ve şöhret sahibi bir kimse imişsin. Ben ise yaylalarda gezen şehir hayatından anlamayan bir köylü kızıyım. Aslında cen kendine göre bir evlilik, ben de kendime göre bir hayat kurmalı idim, ama kader bizi birleştirdi. Cenabı Allah benim gibi bir köylü kızını senin gibi bir şöhretli alime nasip etti. Şimdi sen bana benim bilmediğim tarafları anlat ki, ben onlara dikkat edeyim, mesela; senin evine benim sülalemden kimler gelebilir, senin akrabalarından kimleri misafirliğe alayım, kimleri kabul etmeyip onlara karşı soğuk davranarak eve gelmemelerine mani olayım dedi.

Ben kadının bu anlayışı karşısında düşündüklerimden dolayı pişman olup:

- Hatun sen bana öyle şeyler söylüyorsun ki, eğer bunları hakkiyle yaparsan beni bahtiyar edeceksin, dedikten sonra:

- Dindar olmayan hiçbir kimseyi eve almayacaksın, dindar olanlardan da senin tarafın çok çok gelmesin, benim tarafımdan ise; şu, şu şahıslar gelmesinler, şunlar ise hiç gelmesinler diye gerekli talimatı verdim. Tam bir sene huzur içinde yaşadım. Bir sene sonra fetva dairesinden eve döndüğümde evde son derece mütesettire bir hanım görüp kim olduğunu sordum. Hanım annesi olduğunu söyledi. Kayın validem olduğunu öğrenince elimden gelen hürmeti esirgemedim. Bir müddet sonra kayın validem bana:

-Oğlum hanımından memnun musun? Diye sordu. Ben:

-Allah senden razı olsun, kızınızdan çok memnunum. Bu zamana kadar hiçbir şikayetim olmadı, diyerek memnuniyetimi izhar ettiğimde, kayın validem bana şunları söyledi:

- Oğlum kızımdan tabii ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Evimiz Resulüllah'ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kur'an ahlakından başka birşey öğretmedik ona... Yine de sen hanımın üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler: Birincisi ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde. (1)

--------------------------------------------------------------------------------

Kaynak:
1) Büyük Dini Hkayeler, İbrahim Sıddık İmamoğlu, Osmanlı Yayınevi

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EVLENİLECEK HANIM

bunu okumuştum ama yine hatırlattıgın ıcın Allah razı olsun burasını cok sevıyorum (Oğlum kızımdan tabii ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Evimiz Resulüllah'ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kur'an ahlakından başka birşey öğretmedik ona... Yine de sen hanımın üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler: Birincisi ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde)çok güzel ifade etmiş.

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C )RAZI OLSUN. BEN DE ZİZİN İMZANIZDAKİ SÖZÜ COK BEGENİYORUM. Mümin yumuşaktır. O kadar ki onu yumuşaklığından dolayı ahmak zannedersin. (DİĞER İMZADA BİRAZ POLEMİK YAPMIŞTIM AMA:( :)

@hazal@

Kayıtlı Kullanıcı

PAYLAŞIMIN İÇİN SAĞOL GÜZELDİ.

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

yesilbeyaz yazdı:
ALLAH (C.C )RAZI OLSUN. BEN DE ZİZİN İMZANIZDAKİ SÖZÜ COK BEGENİYORUM. Mümin yumuşaktır. O kadar ki onu yumuşaklığından dolayı ahmak zannedersin. (DİĞER İMZADA BİRAZ POLEMİK YAPMIŞTIM AMA:( :)

:):):)olsun önemli değil kalplerimiz kırılmadıysa sorun yok benden ayna kırılmadı ama seni bilmiyorum.;);)B)B)B)

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Kırılmadı sağolunB) O zaman ben yanlış anladım ya da anlşaıldım ama neyse, hiç açmayalım:DB)

guleryuz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM GÜZEL BİR PAYLAŞIM
EMEĞİNE SAĞLIK B)B)

seda

Kayıtlı Kullanıcı

bu konu bence çok anlamlı ama ben evlılık yapan bayan ve erkeklere sunu soylemek ıstıyorum sakın benı yalnıs anlamasınlar evlenecek kişiler her konuda bır yazı yazıp bırbırlerıne gösterıp sözleşme yapması daha ıyı olur ve evlenecek kişiler bence bırbırlerını allah aşkıyla severse o evde çok mutlu olurlar allah herkezın gönlune göre versın ..allah dualrınızı kabul etsın...saygılarımla...B)

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

yesilbeyaz yazdı:
Kırılmadı sağolunB) O zaman ben yanlış anladım ya da anlşaıldım ama neyse, hiç açmayalım:DB)

bencede ne kadar karıştırırsak o kadar kotu oluyor.değil mi?

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Yorumlarınızdan takip edebildiğim kadaıyla bir tartışma çıktığında hep araya girip tatlılıkla olayı çözmeye çalışıyorsunuz ve insanlara bir demet çiçek gönderiyordunuz, şimdi bu çiçekleri toplama zamanınız geldi bence.Bu çiçekler size........B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

ALLAH (C.C) RAZI OLSUN.

tuncay147

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel ablam eline sağlık ALLAH razı olsunB)

SELMAA

Kayıtlı Kullanıcı

bence erkekler eşlerine sevgilerini belli etmeliler ve yüzlerine de söylemeliler.kendini bilen olgun bir kadın,eşi yüzüne sevdiğini söyledi diye şımarmaz.

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

yesilbeyaz yazdı:
Yorumlarınızdan takip edebildiğim kadaıyla bir tartışma çıktığında hep araya girip tatlılıkla olayı çözmeye çalışıyorsunuz ve insanlara bir demet çiçek gönderiyordunuz, şimdi bu çiçekleri toplama zamanınız geldi bence.Bu çiçekler size........B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

ALLAH (C.C) RAZI OLSUN.

bak şimdi utandım çok saol güzel dileklerin için.BEn sürekli yapıcı olmaya çalışıyorum ve ömrüm yettikcede olmaya calısıcam.Çiçekler için çok teşekkür ederim.kalbiniz o güller kadar güzel.buda size(B))

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim KUR'AN ahlakıyla ahlaklanan ve yaşayan kullarından eylesin...

islamicforce

Kayıtlı Kullanıcı

Alah razi olsun.. Cok güzel bir hikaye.. Tekrar karsilasmak güzel oldu.. Selam ve Dua ile.. B)

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH(C.C) HEPİMİZDEN RAZI OLSUN.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt