Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EVLENİLECEK HANIM (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

EVLENİLECEK HANIM

Hazreti Ömer zamanında da kadılık yapmış olan meşhur, Kadı Şüreyh e birgün bir genç gelerek evlenmek istediğini ve fakat evleneceği kadının tahsilli ve şehirli olmasını istediğini bildirerek nasihatta bulunmasını istedi.

Kadı Şüreyh, o gence Müslümanın evinin cennet olduğunu ve Hazreti Resûlüllah ın böyle buyurduğunu naklederek başından geçen evliliği şöyle anlattı:

-Gençtim, artık evlenme zamanımın da geldiğini düşünmeye başlamıştım. Birgün Benî Mahzun kabilesinin çadırlarının önünden geçerken bir kız görüp, ona talip oldum. Kız babası kısa bir tetkikten hemen razı olup işi bitiriverelim dedi.

Kısa zamanda düğünler yapıldı, dualar edildi ve evlilik hayatına ilk adımımızı atmış olduk. Fakat çok geçmeden beni bir pişmanlıktır almıştı. Çünkü ben bu bir köylü kızıdır, üstelik tahsil de görmemiş, bununla ben nasıl geçinebilirim diye düşünüyor bu kararımdan dolayı son derece pişman oluyordum.

Çok geçmeden bizim hanım birgün bana şu sözleri söyledi:

- Efendi! Sen alim ve şöhret sahibi bir kimse imişsin. Ben ise yaylalarda gezen şehir hayatından anlamayan bir köylü kızıyım. Aslında cen kendine göre bir evlilik, ben de kendime göre bir hayat kurmalı idim, ama kader bizi birleştirdi. Cenabı Allah benim gibi bir köylü kızını senin gibi bir şöhretli alime nasip etti. Şimdi sen bana benim bilmediğim tarafları anlat ki, ben onlara dikkat edeyim, mesela; senin evine benim sülalemden kimler gelebilir, senin akrabalarından kimleri misafirliğe alayım, kimleri kabul etmeyip onlara karşı soğuk davranarak eve gelmemelerine mani olayım dedi.

Ben kadının bu anlayışı karşısında düşündüklerimden dolayı pişman olup:

- Hatun sen bana öyle şeyler söylüyorsun ki, eğer bunları hakkiyle yaparsan beni bahtiyar edeceksin, dedikten sonra:

- Dindar olmayan hiçbir kimseyi eve almayacaksın, dindar olanlardan da senin tarafın çok çok gelmesin, benim tarafımdan ise; şu, şu şahıslar gelmesinler, şunlar ise hiç gelmesinler diye gerekli talimatı verdim. Tam bir sene huzur içinde yaşadım. Bir sene sonra fetva dairesinden eve döndüğümde evde son derece mütesettire bir hanım görüp kim olduğunu sordum. Hanım annesi olduğunu söyledi. Kayın validem olduğunu öğrenince elimden gelen hürmeti esirgemedim. Bir müddet sonra kayın validem bana:

-Oğlum hanımından memnun musun? Diye sordu. Ben:

-Allah senden razı olsun, kızınızdan çok memnunum. Bu zamana kadar hiçbir şikayetim olmadı, diyerek memnuniyetimi izhar ettiğimde, kayın validem bana şunları söyledi:

- Oğlum kızımdan tabii ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Evimiz Resulüllah ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kur an ahlakından başka birşey öğretmedik ona... Yine de sen hanımın üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler: Birincisi ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde.

sehidearzu

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EVLENİLECEK HANIM

ayy çok güzel bi paylaşım olmuş ablacım daha önce okumuş olmama ragmen gene ilk seferki gibi etkiledi:D
B)B)B)ALLAH RAZI OLSUNB)B)B)

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun Aleyküm
Allah Razi Olsun Hafize Anne, Cok Güzel Bi Hikaye​

KERAY

Kayıtlı Kullanıcı

BEN İLK DEFA OKUDUM VE ÇOK ETKİLENDİM ALLAH RAZI OLSUN.

ayshidayet

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)B)B)B)ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİMB)B)B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

sehidearzu yazdı:
ayy çok güzel bi paylaşım olmuş ablacım daha önce okumuş olmama ragmen gene ilk seferki gibi etkiledi:D
B)B)B)ALLAH RAZI OLSUNB)B)B)

bende bazen birkaç kere okuyunca kafama daha iyi giriyor
radyoda olsun tv de olsun dini programlar anlatılanı bildiğim halde gene dinlemekten sanki yeni dinliyormuşum gibi zevkle dinliyorum hayırlı akşamlar B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Bahar_58 yazdı:
Selamun Aleyküm
Allah Razi Olsun Hafize Anne, Cok Güzel Bi Hikaye​

Aleykümselam Bahar Allah sizlerdende razı olsun B)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm yüreğine sağlık hafize anne, Rabbim bizlere de böyle anlayışlı, ahlaklı eşler nasip etsin İnşAAllah :);) selametle kal...s.a...B)B)B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

ferit yazdı:
selamün aleyküm yüreğine sağlık hafize anne, Rabbim bizlere de böyle anlayışlı, ahlaklı eşler nasip etsin İnşAAllah :);) selametle kal...s.a...B)B)B)

Aleykümselam Ferit bekarsın galiba Rabbim gönlüne göre versin şansın açık olsın :D

ziyankar

Kayıtlı Kullanıcı

öle hanımlara sahip olmak için de öle alim olmak gerekmezmi dostlarım.bu zamanda imana hizmet eden insanlar devrinin alimidrler.tabi bu alimlere ve alimelere sahip olmak o sıfatlara sahip olmakla mümkün.ancak rabbim öle merhametkardır ki bi bakarsınız ben gibi acizleri ve günah kokanları o alimelerle hidayete erdirdiği gibi alim dostlarla da bazı ehli dünya hanım kardeşleride huzurla şereflendirebilir kimbiirB)

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ANACIM RABBİM BİZE HAYIRLI BİR EŞ OLMAYI NASİP ETSİN.

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

emeğine sağlık inş.bizde hayırlı evlilikler yapar ii birer hanım oluruz

TRABZONLU20_BERRAK

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. COK GUZEL YA TEKRAR OKUYACAGIM EMEGINE SAGLIK ALLAH BIZEDE HAYIRLI ES OLMAYI NASIP EDER INSALLAH

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

meftun61 yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM ANACIM RABBİM BİZE HAYIRLI BİR EŞ OLMAYI NASİP ETSİN.

Aleykümselam

İyi eş, diğerinin kendisine nasıl davranmasını istiyorsa ona öyle davranır. Almanın vermekten çok daha kolay olduğu bir dünyada diğerine denk ve eşit davranmak gerçekten ciddi çaba ister. Ama diğerinin yerine kendini koyabilmek, empati yapabilmek, önden sezebilmek; bunları isteyebilmenin, bunları elde edebilmenin -koşulu değil ama- karşılığı. İyi eş, koşul sürmeyen ama karşılığın ne olduğunu bilen eştir. :):):)

genius

Kayıtlı Kullanıcı
gerçektende Allah razı olsun elinize yüreğinize sağlık. Selam ve dua ile...

genius

Kayıtlı Kullanıcı
s.a

s.a

gerçektende Allah razı olsun elinize yüreğinize sağlık. Selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt