Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EVLENİLECEK HANIM (1 Kullanıcı)

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
Hazreti Ömer zamanında da kadılık yapmış olan meşhur, Kadı Şüreyh'e birgün bir genç gelerek evlenmek istediğini ve fakat evleneceği kadının tahsilli ve şehirli olmasını istediğini bildirerek nasihatta bulunmasını istedi.

Kadı Şüreyh, o gence Müslümanın evinin cennet olduğunu ve Hazreti Resûlüllah'ın böyle buyurduğunu naklederek başından geçen evliliği şöyle anlattı:

-Gençtim, artık evlenme zamanımın da geldiğini düşünmeye başlamıştım. Birgün Benî Mahzun kabilesinin çadırlarının önünden geçerken bir kız görüp, ona talip oldum. Kız babası kısa bir tetkikten hemen razı olup işi bitiriverelim dedi.

Kısa zamanda düğünler yapıldı, dualar edildi ve evlilik hayatına ilk adımımızı atmış olduk. Fakat çok geçmeden beni bir pişmanlıktır almıştı. Çünkü ben bu bir köylü kızıdır, üstelik tahsil de görmemiş, bununla ben nasıl geçinebilirim diye düşünüyor bu kararımdan dolayı son derece pişman oluyordum.

Çok geçmeden bizim hanım birgün bana şu sözleri söyledi:

- Efendi! Sen alim ve şöhret sahibi bir kimse imişsin. Ben ise yaylalarda gezen şehir hayatından anlamayan bir köylü kızıyım. Aslında cen kendine göre bir evlilik, ben de kendime göre bir hayat kurmalı idim, ama kader bizi birleştirdi. Cenabı Allah benim gibi bir köylü kızını senin gibi bir şöhretli alime nasip etti. Şimdi sen bana benim bilmediğim tarafları anlat ki, ben onlara dikkat edeyim, mesela; senin evine benim sülalemden kimler gelebilir, senin akrabalarından kimleri misafirliğe alayım, kimleri kabul etmeyip onlara karşı soğuk davranarak eve gelmemelerine mani olayım dedi.

Ben kadının bu anlayışı karşısında düşündüklerimden dolayı pişman olup:

- Hatun sen bana öyle şeyler söylüyorsun ki, eğer bunları hakkiyle yaparsan beni bahtiyar edeceksin, dedikten sonra:

- Dindar olmayan hiçbir kimseyi eve almayacaksın, dindar olanlardan da senin tarafın çok çok gelmesin, benim tarafımdan ise; şu, şu şahıslar gelmesinler, şunlar ise hiç gelmesinler diye gerekli talimatı verdim. Tam bir sene huzur içinde yaşadım. Bir sene sonra fetva dairesinden eve döndüğümde evde son derece mütesettire bir hanım görüp kim olduğunu sordum. Hanım annesi olduğunu söyledi. Kayın validem olduğunu öğrenince elimden gelen hürmeti esirgemedim. Bir müddet sonra kayın validem bana:

-Oğlum hanımından memnun musun? Diye sordu. Ben:

-Allah senden razı olsun, kızınızdan çok memnunum. Bu zamana kadar hiçbir şikayetim olmadı, diyerek memnuniyetimi izhar ettiğimde, kayın validem bana şunları söyledi:

- Oğlum kızımdan tabii ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Evimiz Resulüllah'ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kur'an ahlakından başka birşey öğretmedik ona... Yine de sen hanımın üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler: Birincisi ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde.

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EVLENİLECEK HANIM

B)B)B)

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM DAHA ÖNCEDEN DE OKUMUŞTUM BU YAZIYI VE HİÇ SIKILMADAN TEKRAR OKURDUM ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIMDI RABBİM BİZLEREDE BÖYLE BİR EŞ OLABİLMEYİ NASİP ETSİN İNŞALLAH

ALLAHIN RAHMETİ BEREKETİ MERHAMETİ ÜZERİNİZE OLSUN !!!

ES SELAMUN ALEYKÜM.

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

goNuL_ yazdı:
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM DAHA ÖNCEDEN DE OKUMUŞTUM BU YAZIYI VE HİÇ SIKILMADAN TEKRAR OKURDUM ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIMDI RABBİM BİZLEREDE BÖYLE BİR EŞ OLABİLMEYİ NASİP ETSİN İNŞALLAH

ALLAHIN RAHMETİ BEREKETİ MERHAMETİ ÜZERİNİZE OLSUN !!!

ES SELAMUN ALEYKÜM.

Aleykümselam Çok düşünceli bir insansınız...Allah razı olsun...B)B)B)

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel rabbim bize böyle eş olabilmeyi nasip eder inş.

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razi olsun cok güzel bi hikaye.. Allah tüm bekarlara Hayirli Evlilikler nasip etsin, Dinli ve Imanli bir esle evlenmeyi nasip etsin.. (Aminnn)

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

bahar58 yazdı:
Allah razi olsun cok güzel bi hikaye.. Allah tüm bekarlara Hayirli Evlilikler nasip etsin, Dinli ve Imanli bir esle evlenmeyi nasip etsin.. (Aminnn)

Allah sizdende razı olsun....Amin inşallah....B)B)B)

mr.Art

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim, evlenecek olanlara da evlenmiş de böyle bir karşılıklı uyumluluğa sahip olamayan hanım veya beylere de bu saatten sonra böyle olmayı nasib etsin.
AMİN

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim, evlenecek olanlara da evlenmiş de böyle bir karşılıklı uyumluluğa sahip olamayan hanım veya beylere de bu saatten sonra böyle olmayı nasib etsin.
AMİN

aMİN...iNŞALLAH...Allah(c.c)'ya emanet olun..Hayırlı günler.. :H

berat05

Yönetici
SELAMÜN ALEYKÜM RESUL KARDEŞİM

YAZI ÇOK ANLAMLI..EVLENMEK İSTEYENLER VE EVLENENLER BU YAZIYI OKUYUNCA İDARK EDEBİLİYORLAR MI ACABA???

HANGİMİZ EŞİMİZE BUNLARI SÖYLEMİŞİZDİR DİYE DÜŞÜNDÜM BİRDEN

ALLAH'(C.C.) HAMD OLSUN Kİ SON 7 AYDIR KENDİME EVİME EŞİMLE OLAN DİYOLOGLARIMA DAHA DİKKAT ETMEYE BAŞLADIM.( DİN İNSANI GÜZELLEŞTİRİYOR.HUYUN KÖTÜSÜ GİDİYOR-DÜŞÜNDÜRÜYOR BUNU SÖYLEDİM AMA DOĞRU MU DİYE

EVLERİ CENNET VE CEHENNEM MİSALİ YAPAN YİNE BİZLER DEĞİL MİYİZ?

YARABBİM SEN YUVALARIMIZDA EŞLERİMİZLE TATLI MUHABBET -SAYGI VE SEVGİ ÇERÇEVESİNDE GEÇİNMEYİ NASİP EYLE

ELİNİZE SAĞLIK.ALLAH(C.C.) RAZI OLSUN.DÜŞÜNÜN BU YAZIYI KAÇ KİŞİ OKUYACAK.İDRAK EDECEK.:G

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM RESUL KARDEŞİM

YAZI ÇOK ANLAMLI..EVLENMEK İSTEYENLER VE EVLENENLER BU YAZIYI OKUYUNCA İDARK EDEBİLİYORLAR MI ACABA???

HANGİMİZ EŞİMİZE BUNLARI SÖYLEMİŞİZDİR DİYE DÜŞÜNDÜM BİRDEN

ALLAH'(C.C.) HAMD OLSUN Kİ SON 7 AYDIR KENDİME EVİME EŞİMLE OLAN DİYOLOGLARIMA DAHA DİKKAT ETMEYE BAŞLADIM.( DİN İNSANI GÜZELLEŞTİRİYOR.HUYUN KÖTÜSÜ GİDİYOR-DÜŞÜNDÜRÜYOR BUNU SÖYLEDİM AMA DOĞRU MU DİYE

EVLERİ CENNET VE CEHENNEM MİSALİ YAPAN YİNE BİZLER DEĞİL MİYİZ?

YARABBİM SEN YUVALARIMIZDA EŞLERİMİZLE TATLI MUHABBET -SAYGI VE SEVGİ ÇERÇEVESİNDE GEÇİNMEYİ NASİP EYLE

ELİNİZE SAĞLIK.ALLAH(C.C.) RAZI OLSUN.DÜŞÜNÜN BU YAZIYI KAÇ KİŞİ OKUYACAK.İDRAK EDECEK.:G

Ve aleykümselam...Değerli Düşüncelerinizi bizle paylaştığınız için..Allah(c.c) razı olsun inşallah..Amin...Amin...İnşallah..

Rabbim tüm evlilikleri mutlu ve huzurlu etsin inşallah

Hayırlı günler.. :H

Çoban Uveys

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım Allah c.c. razı olsun Allah c.c. tüm bekar kardeşlerimize hayırlı eşler nasip etsin a,e.olunuz hayırlı günler

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım Allah c.c. razı olsun Allah c.c. tüm bekar kardeşlerimize hayırlı eşler nasip etsin a,e.olunuz hayırlı günler

:HVe aleykümselam....Allah(c.c) razı olsun inşallah..
Siz de Allah(c.c)'ya emanet olun...Hayırlı günler..:H

yeşilimlim

Kayıtlı Kullanıcı
bence kadına sevdiğini söyleyen erkek kadın şımarır diye düşünmesin hadiste olduğu gibi erkek kadına sevgisini söylediğinde bir daha hiç unutmazmış söylememek daha mı iyi iii böyle düşünen erkekler çok o sebeple ilgi göstermiyorlar ve diyorlar ki bu kadın neden çok konuşuyor sordun mu ki derdin ne diye yanlışsa söyleyin dırdırcı derler birde kadınlara iyi bir gözlemciyim yani cvp bekliyorum lütfen

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Kardeşim Allah c.c. razı olsun dikkat edilmesi gereken önemli bir konu aslında .. Rabbim tüm bekar kardeşlerimize hayırlı eşler nasip etsin inşallah ...

Allah'a emanet olun selam ve dua ile ...

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
- Oğlum kızımdan tabii ki memnun olacaksın. Çünkü biz onu cennette büyüttük. Evimiz Resulüllah'ın bildirdiği gibi bir cennetti. Kur'an ahlakından başka birşey öğretmedik ona... Yine de sen hanımın üzerindeki otoriteni eksik etme! Çünkü kadınlar iki sebepten hemen şımarıverirler: Birincisi ona olan sevgini yüzüne söylediğinde, ikincisi ise bir hayırlı evlat dünyaya getirdiklerinde.

selamun aleyküm Rabbimiz razı olsun emeğine sağlık...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt