Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

evleneceğimiz insan Allah (C.C) tarafından kaderimize yazılmış mıdır ? (1 Kullanıcı)

asneishe

Kayıtlı Kullanıcı
evleneceğimiz insan kaderimizde yazılı mıdır ? bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum. konu açıldı mı bilmiyorum eğer aynı konu varsa özür dilerim tekrar açtığım için.

ocumuk

Kayıtlı Kullanıcı
elbetteki ve mutlaka bir gün karşımıza çıkacaktır..

_YUSUF_

Yönetici
Sadece evleneceğiniz kişi değil herşey kaderde yazılıdır

asneishe

Kayıtlı Kullanıcı
Yani bundan anlaşılıyor ki arayış içine girmemek ve o kişinin çıkmasını beklemektir... Sadece dua ile nasıl bir eş istediğimizi Yüce Allah'tan isteyebiliriz.

_MOD_

Kayıtlı Kullanıcı
Fasil : KADER BÖLÜMÜ
Konu : Kadere İman
Ravi : Ubade İbnu`s-Samit
Hadis : Oğluna ölümü sırasında demiştir ki: "Oğulcuğum, başına gelecek olan şeyin asla atlatılamayacağını, kaçırdıklarını da yakalayamayacağını bilmedikçe sen, imanın hakikatının tadını asla bulamazsın. Zira ben, Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini işittim: Allah`ın ilk yarattığı şey kalemdir. Kalemi yarattı ve: "Kıyamete kadar olacak şeylerin miktarlarını yaz!" dedi." Oğulcuğum, Resulullah (sav)`dan şunu da işittim: "Kim bu inanç dışında olarak ölürse benden değildir."

Arayış içine girmek yada girmemek hiç birşeyi değiştirmez. Sen yok böyle olmuyor eşimi bulmak için çaba sarfetmeliyim desen ve eşini aramaya koyulsan, bu yaptıkların zaten senin için yazılı olandır, yok sen arayarak olmaz en iyisi bana gelmesini bekleyeyim desen ve oturup beklesen de o senin için yazılı olandır.

İnsan onu yada bunu yaparak, o yolu yada şu yolu seçerek, yada başka herhangi birşey yaparak Allah' ın yazdıklarının dışına çıkabilecek değildir. Aksini düşünmek küfürdür. Çünkü Allah herşeyi layıkıyla bilendir(El-Alim). Aksini düşünmek de bunu inkar etmek gibidir.

Dua konusuna gelince, sen dua edince de Allah' ın yazdıklarının dışına çıkabilecek değilsin. Misalen söylüyorum anlaşılması için yoksa ben tabiki bunu bilemem Allah bilir

Senin için şöyle yazıldığını düşün; Bu kul şunlar şunlar olunca şöyle dua edicek Allah da ona dilediğini vericek.

(Allah yazdığı için Allah tarafından yazılmış şeklini düşünmek daha doğru olur)

Bunların önce den yazılmış olması Allah' ın şuan yapılan duları kabul etmeyeceği anlamına da gelmez. Çünkü Allah hem evveldir hem de ahirdir.(El-Mucib, El-Evvel, El-Ahir)

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bu konu ile ilgili bende bir fikir almak istiyorum yazıp yazmamak konusunda çok da kararsız kaldım aslında ama sonunda yazmaya karar verdim bir fikir belki daha doğru karar vermemem yardımcı olur.. evleneceğimiz kişi kaderimizde elbette yazılıdır ancak o kişi olup olmadığını nasıl anlarız mı diyeyim bilemiyorum nasıl ifade edeyim yanlış bir ifade kullanmak istemiyorum ama bir örnekle anlatayım sizinle evlenmek isteyen biri var atıyorum ama içinizden ona karşı öyle bir şey hissetmediğinizi düşünüyorsunuz fakat bir yandan da sizin istediğiniz tüm kişilik özelliklerine sahip, iyi birisi şimdi bu durumda kararı nasıl vermek gerekiyor yani bu çok ciddi bir iş çok iyi düşünüp en doğru kararı vermek lazım değil mi? içinizden gelecek sesi mi dinlemek lazım öyle mi anlarız yani içinizden olumlu bir ses evet demiyorsa ama mantığınız tamamen kabul ediyorsa nasıl davranmak lazım özellikle bayan arkadaşlara ablalarıma soruyorum ne yapmak gerek bana yardımcı olur musunuz?

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
ben evliliğin tamamen kader olduğunu düşünüyorum. mesela şöyleki ben evliliği hiç düşünmezken biranda evliliğe karar verdim 1 hafta içinde eşimle tanıştım 4 ay sonrada evlendim...hemde asla evlenmem diyebileceğim bir insanla. yaş olarak benden büyük, türlü sıkıntılar çekiyorum onun yüzünden... mantığımla bu kararı asla veremezdim. kesinlikle kader

_MOD_

Kayıtlı Kullanıcı
Bunu burda aciz olan bizim gibi insanlara sormanız yersiz, bu sorularınızı bizzat kendiniz Rabinize sorun, Allah ile aranıza aracı koymayın.

Allah' ı dost edinin. Dertlerinizi sorunlarınızı onunla paylaşın. Yardımı da ondan bekleyin.

Ben bayan değilim ama görüşümü bildirmek istedim.

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Bunu burda aciz olan bizim gibi insanlara sormanız yersiz, bu sorularınızı bizzat kendiniz Rabinize sorun, Allah ile aranıza aracı koymayın.

Allah' ı dost edinin. Dertlerinizi sorunlarınızı onunla paylaşın. Yardımı da ondan bekleyin.

Ben bayan değilim ama görüşümü bildirmek istedim.

Teşekkür ederim okuyup cevap verdiğiniz için. Elbette öyle her an dua ediyorum zaten Rabbim doğruyu bana en güzel şekilde hissettirsin diye ve fazla düşünmemeye çalışıyorum sonuçta kaderimde varsa olur diyorum ama biraz aceleci davranıyorum galiba nasıl davranmam gerektiğine karar veremiyorum bir türlü.. hani insan yine de bir fikir almak ister ya öyle veya bazen insan aynı durumda olan birini görse rahatlar, onun neler yaşadığını öğrenmek sizlerden de bir şeyler duyup biraz rahatlamak belki.. Yoksa tabi ki de Allah varken birinin fikrine göre hareket etmek elbette olmaz umarım kendimi anlatabilmişimdir.

_MOD_

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim okuyup cevap verdiğiniz için. Elbette öyle her an dua ediyorum zaten Rabbim doğruyu bana en güzel şekilde hissettirsin diye ve fazla düşünmemeye çalışıyorum sonuçta kaderimde varsa olur diyorum ama biraz aceleci davranıyorum galiba nasıl davranmam gerektiğine karar veremiyorum bir türlü.. hani insan yine de bir fikir almak ister ya öyle veya bazen insan aynı durumda olan birini görse rahatlar, onun neler yaşadığını öğrenmek sizlerden de bir şeyler duyup biraz rahatlamak belki.. Yoksa tabi ki de Allah varken birinin fikrine göre hareket etmek elbette olmaz umarım kendimi anlatabilmişimdir.

Bir kere Allah' la dertlerinizi paylaşıp ondan yardım diledikten sonra, bu yardımın gelmesini bekleyin. Bu yardımı bazen Allah' ın mümin bir kulu getirir, bazen kuran okursunuz ve gözünüze daha önce görünmeyen birşey belli olur, bazen derdinize çözüm önerebilecek birisi aklınıza getirilir, bazen hani insan yine de bir fikir almak ister, bazen de başka bir şekilde olur.

Allah dan gelecek olan yardım ille de birden bire olağanüstü bir şekilde olacak değildir. Allah ilmiyle herşeyi kuşatmıştır. Bu bazen çok küçük bir taneciğin kendi boyu kadar bir yer katetmesi ile olur, bazen de denizler Allah' ın emriyle ikiye bölünür, yer yerinden oynar.

Ama bunları görebilmek için göz gerekir. İşte o göz de kalp gözüdür.

Bilene akıl danışmanızda sakınca yoktur, ilim sahiplerinin ilminden yararlanıp çare bulmanızda da sakınca yoktur, ama bunların Allah' tan geldiğini görebilmek önemlidir.

Bilene bildiren, ilim sahibine ilmi veren de zaten Allah' tır.

nsnygmru

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim ilginiz için, vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için Allah razı olsun.. Biraz olsun içimi ferahlattınız, değerli fikirleriniz için tekrar teşekkür ederim...

_MOD_

Kayıtlı Kullanıcı
(Şura / 51) Allah, bir insanla ancak vahiy yoluyla, yahut perde arkasından konuşur. Yahut bir elçi gönderip,
izniyle ona dilediğini vahyeder. Şüphesiz O yücedir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt