Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evde Son Sözü Kim Söylemeli? (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
'Bu evde son sözü ben söylerim.' diyen erkek tipi aile hayatını olumsuz etkiliyor.
Peki ama böyle düşünen erkek, neden aklı kısa olan kadını hayat arkadaşı olarak seçiyor?

sahradaesintikadinaile_aile.jpg

Evde son sözü kim söylemeli?

"Bu evde son sözü ben söylerim." dedi oldukça eğitimli olan evin beyi.
Hanım sakince, "Neden?" diye sordu.
"Çünkü ben erkeğim." diye cevapladı bey.
"Peki bu ev ikimizin değil mi? Sen-ben farklı mıyız?" diyen hanımın sözü yarıda kesildi:
"İtiraz istemem. Bu evde son sözü ben söylerim, işte bu kadar."

Ne yazık ki, çoğu ailelerde yaşanıyor bu dram.
Daha doğrusu erkeklerin ekserisi,
"Erkek olduğum için güçlüyüm. öyleyse evde son sözü ben söylerim." diyor.
Bir nevi kadını yok sayıyor.
Ya da ikinci plana atıyor.
Nitekim "Elinin hamuruyla erkek işine karışma", "Saçın uzun aklın kısa" vb. sözler hep bu düşüncenin ürünü değil mi?

Peki ama böyle düşünen erkek, neden aklı kısa olan kadını hayat arkadaşı, can yoldaşı olarak seçiyor?
Kadın sadece hamur yoğuran evin hizmetçisiyse neden ona 'eşim' diyor?
Evlilik eşlerin güç çatışmasının yapıldığı arena mı?
"Senin dediğin, benim dediğim olacak" savaşının verildiği meydan mı?
Eğer bir evlilikte eşler birbirlerini ayrı birey olarak görür ve kendi güçlerini ispat etmeye kalkarsa o evliliğin durumu vahimdir.
Bu savaşı veren eş, kendini gözden geçirmelidir.

Çünkü iki ayrı insan evlenerek bir aile kuruyor.
Bir yuvada hayatlarını birleştiriyor.
Ve bu beraberlikten "sen-ben" değil "biz" kavramı doğuyor.
Eşler, "biz" dediği zaman ortak düşünüyor, ortak karar veriyor ve ortak mutluluğa imza atıyor.
Bu kavramı kavrayamayan ve "evlilik cüzdan"larına "biz" kelimesini yazamayanlarsa, hiçbir ortak noktada buluşamadıkları için gerçek mutluluğu yakalayamıyorlar.

Güç çatışması depresyon yapıyor Erkek "bu evde son sözü ben söylerim" dediğinde "biz" kavramı ortadan kalkarak, erkeğin egemen olduğu, daha doğrusu kadını baskı altında tuttuğu bir aile ortaya çıkıyor.

Ya eşler arasında sürekli "benim dediğim olacak, haklıyım-haksızsın" tartışması yaşanıyor.
Ya da kadın tartışmadan kaçarak iç dünyasına kapanıyor.
Sıkıntılarını içine atıyor.
Kendisini ciddiye alınmayan, işe yaramayan birisi olarak görerek yalnızlık hissediyor.
Çoğu zaman da günümüzün hastalığı olan depresyona giriyor.

Oysa, erkek zaten güçlüdür.
Gücünü ispat etmek için çalışmasına gerek yoktur.
Böyle davrandığı zaman kendisinin ellerine teslim edilen kutsal emanete zarar veriyor.
Acaba o kutsal emaneti elde tutmak mı güçlülük?
Yoksa yere çalıp parçalamak mı?

Hepimiz biliriz ki, kıymetli bir şey güçsüz bir çocuğa değil, güçlü bir insana verilir.
Zaten erkek güçlü olmasa kadın, kutsal bir emanet olarak ona verilir miydi? Neden polis camiasına "emniyet güçleri" deniliyor ve ellerine silah veriliyor ki? Vatandaşın güvenliğini korumak için değil mi?
Peki polis kendisine verilen o silahla halkı korkutarak "bakın ben güçlüyüm" mü diyor?
Yoksa aynı silahı, halkı hırsızlara, canilere ve kötülere karşı korumak için mi kullanıyor?
Şayet elindeki silahı halka kullanırsa cani, onları korumak için kullanırsa "kahraman" olur.

Tıpkı bunun gibi, erkek elindeki güç silahını eşine karşı kullanırsa o cani, eşini korumak kollamak ve onu mutlu etmek için kullanırsa iyilik meleği, şefkat abidesi ve eşinin gözbebeği olur

Alıntı: Gülay Atasoy

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Burada anlatılan durum kadın için de geçerlidir...
Eğer kadın da diyorsa ki;
" Evde benim dediğim olacak..."
Nasıl ki erkeğin dediği yanlışsa bu da yanlıştır...

Önemli olan BİRLİKTE karar verebilmek ve BİZ olabilmek...

Enes_Bilal

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum

Yüce mevlam dinimizde kadınları bazı özelliklerinden ve hasasiyetlerinden dolayı üstün tutmuştur. Bu üstünlük ayet lerde ve hadislerde anlatılmaktadır.. fakat günüzmüzde dikat edilmesi gereken husus karşılıklı saygı ve sevgidir..bunu sağladıkdan sonra sen üstün ben üstün son söz benim son söz senin davası kalkar.. nitekim sonuç olarak şu çıkıyor eğer bizler sünnet üzerine bir yaşantı yaşarsak bu gibi problemler ile karşılaşmayacağızdır..
selamve dua ile..

berat05

Yönetici
vealeykümselam ve Rahmetullahi ve Berakatuhu

vealeykümselam ve Rahmetullahi ve Berakatuhu

Çok önemli bir konu

İnşallah her birimiz içimize sindirerek okur ve her bir cümleden kendimizi öğütleyerek pay çıkarırız.

Evlilik çok ciddi bir kurum gerçekten.Orda sadece iki kişiyken çocuklarında katıldığı ve o iki bireyin yetiştirdiği ve örnek oldukları yeni bireylerinde katıldığı bir kurum.

En çok yapılan hatalardan biriside ÖZÜR dilemekten utanmak ,gönlünü almayı bilmemek,teşekkür etmemek..

Oysa her birimizin bir birey olarak huzurlu ve mutlu yaşamaya ihtiyacımız var bunu da ancak huzur vererek-saygı duyarak sağlayabiliriz

Konu için içten teşekkürler Mavci Abimiz

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamunaleykum

Yüce mevlam dinimizde kadınları bazı özelliklerinden ve hasasiyetlerinden dolayı üstün tutmuştur. Bu üstünlük ayet lerde ve hadislerde anlatılmaktadır.. fakat günüzmüzde dikat edilmesi gereken husus karşılıklı saygı ve sevgidir..bunu sağladıkdan sonra sen üstün ben üstün son söz benim son söz senin davası kalkar.. nitekim sonuç olarak şu çıkıyor
eğer bizler sünnet üzerine bir yaşantı yaşarsak bu gibi problemler ile karşılaşmayacağızdır..
selamve dua ile..

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir...
Allaha emanet olun...

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
çok doğru gerçekten bu değerleri yaşayabilmek çok önemli bir çatı altında hayatı paylaşan iki insanın mutluluk dolu bir yaşam sürmesi için ben-sen kavramı değil biz kavramı göz önünden bulundurulmalı
alınacak kararlar birlikte alınmalı, acılar sevinçler birlikte yaşanmalı ve daha birçok şey..
Rabbim huzurlu mutlu hayırlı sevdiğimiz kişiyle bir yuva kurmayı biz olarak yaşamayı nasip etsin inşaallah, amin..
selam ve dua ile..

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Çok önemli bir konu

İnşallah her birimiz içimize sindirerek okur ve her bir cümleden kendimizi öğütleyerek pay çıkarırız.

Evlilik çok ciddi bir kurum gerçekten.Orda sadece iki kişiyken çocuklarında katıldığı ve o iki bireyin yetiştirdiği ve örnek oldukları yeni bireylerinde katıldığı bir kurum.

En çok yapılan hatalardan biriside ÖZÜR dilemekten utanmak ,gönlünü almayı bilmemek,teşekkür etmemek..

Oysa her birimizin bir birey olarak huzurlu ve mutlu yaşamaya ihtiyacımız var bunu da ancak huzur vererek-saygı duyarak sağlayabiliriz

Konu için içten teşekkürler Mavci Abimiz

Allah CC. cümlemizden razı olsun kardeşim...
Sevgi, saygı ve karşılıklı anlayış içerisinde olursak halledeilmeyecek iş yoktur inşallalh...
Rabbim bizleri emirleri doğrultusunda yaşayanlardan eylesin inşallalh...

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Tıpkı bunun gibi, erkek elindeki güç silahını eşine karşı kullanırsa o cani, eşini korumak kollamak ve onu mutlu etmek için kullanırsa iyilik meleği, şefkat abidesi ve eşinin gözbebeği olur

selamün aleyküm abi
allah razı olsun

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

çok doğru gerçekten bu değerleri yaşayabilmek çok önemli bir çatı altında hayatı paylaşan iki insanın mutluluk dolu bir yaşam sürmesi için ben-sen kavramı değil biz kavramı göz önünden bulundurulmalı
alınacak kararlar birlikte alınmalı, acılar sevinçler birlikte yaşanmalı ve daha birçok şey..
Rabbim huzurlu mutlu hayırlı sevdiğimiz kişiyle bir yuva kurmayı biz olarak yaşamayı nasip etsin inşaallah, amin..
selam ve dua ile..

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Beraber üzülen, beraber mutlu olan yani PAYLAŞAN olmak zorundayız...
Dualarınıza gönülden amin...
Rabbim gönlünüze göre hayırlı ve güzel olanı nasip etsin her zaman...

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
mavci kardeş bizim evde son sözü hanım söyler bir birimizi incitmeden.emeğin için t.şkr.selametle kalın.

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Tıpkı bunun gibi, erkek elindeki güç silahını eşine karşı kullanırsa o cani,:a23:
eşini korumak kollamak ve onu mutlu etmek için kullanırsa iyilik meleği, şefkat abidesi ve eşinin gözbebeği olur:a44:

selamün aleyküm abi
allah razı olsun

Allah CC. cümlemizden razı olsun kardeşim inşallah...
"... iyilik meleği, şefkat abidesi ve eşinin gözbebeği" olalım inşallah...

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

bir konu sorun olup ortaya atılınca çözümü sağlayan kişinin doğru çözüm üretebilme kabiliyeti tartışılır. evlilik evi cennete çevirmesi kabiliyitende insanların beytidir ve mamur edilme çalışmalarında harem-i şerif muamelesi görürü. sorun yani hacer o eve yerleştirilmesi gerekiyorsa bunu bir yüklenen gerekecektir ki kan çıkmasın. efendimiz (SAS) zamanında hacerül esvedin yerine kaldırılması sırasında neredeyse kan döküleceğinden bahsedilir. kabilelerin ileri gelenleri taşı halı tarzı şeye koyup havaya kaldırınca Efendimiz(SAS) taşı kaldırıp yerine koymuş ve olay sulh olmuştur.

evin mamuru ile beytullahın mamuru aynı olursa işleri çeviren zat görülür. o zat ALLAH(cc) tür. eşler arasındaki ilişki ve iletişim kimin daha iyi olduğu üzerine kurulmaz. kimin takvası daha iyiyse o karar verir diğeri ona uyar. erkek böylece hanımından geri kalmak istemediğinden dinde fakih olacak hanım da işlerin işlemesi hususnda ALLAH(cc) dilemesine direkt ve dolaylı olarak rıza gösterecektir. sonucu bakımından ortak karar alma ortak felakete gitme olmamalı. dünyanın en güvenli gemisi titanik olsa ortak karar ile batırabilirsiniz.
aslolan hanım ve erkeğin efendimiz(SAS) İN hayat anlayışına en yakın hayat anlayışına sahip kişiyi önder seçmesi ve onun imamlığını kabul etmesidir. aslolan bu husuta imamlığın erkekte olmasıdır. ancak maalessef bir ceza nevinden bu imamlık hanımların eline geçmiştir. namazsız niyazsız nefsani yaşayan kimseler böylece hanım hegomonyasını kabul etmişlerdir. halbuki onlar fıtrat gereği din ve dünya işlerinden ALLAH(cc) dilemesiyle belli dönemler el çektirilmişlerdir.

buradaki temel prensip kulluk ölçütü olduğundan ALLAH(cc) hanımlara yüklemediği bir yükümü erkek olarak üstlerine yüklemek de zulümdür. o hanımlar reislik imamlık için değil mamur beytin devamı içi ordadır. bu yüzden evde kararlar erkek tarfından alınır ve hanım buna erkeğin takvası ölçütünde uyar oradaki sorun esasında evlilikteki soruna kalb eder ve çözümü ben sen değil ALLAH(cc) dilemesi bu şekildeymiş olur. ALLAH(cc) evlilik birlikteliklerini bozmaz.
insanlar onun emrine riayet etmeyerek aslında çok başından bahanelerini de hazırlamak ister. bu yüzden evvela imani üstülük yarışı ve üstün gelenin talebini ifa. hanımın takvasının fazla olması zordur. erkek ondan farz ibadete devam konusunda üstündür. yok eğer her iki taraf da din gayrısı yaşayacaksa zaten ortaklaşa cehenneme gitme kararı almış olurlar bunu kimin yapacağının önemi de kalmaz.

bu yüzden aslolan din eksenli paylaşım ve topu ALLAH(cc) üstüne atmak. beytin mamuru için bir hanım tayini ve bu beytin imamlığının bir erkek tarafından yapılması işin ve evin neşesi olur. tam tersi de mümkündür ancak hanıma eziyettir.böyle müttaaki bir hanım çocuk doğurmasa da bizim annelerimiz gibidir. ALLAH(cc) zannetmiyorum böylesini bırakmaz ama evvele böyle müttaki olan hanımlara sonra da diğer tüm hanımlara rahmet etsin. biz erkekleri de bu rahmetinden esirgemesin AMİN.

ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
bizim evde de son sözü babam söyler..
son sözü de "peki hanım"dır:a01:​

YaEyyühennas

Kayıtlı Kullanıcı
Evde son sözü erkek söyler.
Ama erkeğin o sözü söylerken dikkate alması gereken, islam bu konuda ne dedi.
Ve ona göre son sözü söylee.Ve böylece son sözü islamiyet söylemiş olur

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

mavci kardeş bizim evde son sözü hanım söyler bir birimizi incitmeden.emeğin için t.şkr.selametle kalın.

bizim evde de son sözü babam söyler..
son sözü de "peki hanım"dır:a01:​

:a21::a21::a21:demek ki son sözün ne olduğu da önemli

:D Artık öyle oluyor, ee zanam değişti :a33:

Allah CC. razı olsun kardeşlerim...
İşin şakası bir yana...
Önemli olan Allah CC. 'ın hoşnutluğu olmalıdır...
Allaha emanet olun...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...Ve Rahmetullahi...Ve Berâkatühü...

Ve Aleykumselam...Ve Rahmetullahi...Ve Berâkatühü...

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

bir konu sorun olup ortaya atılınca çözümü sağlayan kişinin doğru çözüm üretebilme kabiliyeti tartışılır. evlilik evi cennete çevirmesi kabiliyitende insanların beytidir ve mamur edilme çalışmalarında harem-i şerif muamelesi görürü. sorun yani hacer o eve yerleştirilmesi gerekiyorsa bunu bir yüklenen gerekecektir ki kan çıkmasın. efendimiz (SAS) zamanında hacerül esvedin yerine kaldırılması sırasında neredeyse kan döküleceğinden bahsedilir. kabilelerin ileri gelenleri taşı halı tarzı şeye koyup havaya kaldırınca Efendimiz(SAS) taşı kaldırıp yerine koymuş ve olay sulh olmuştur.

evin mamuru ile beytullahın mamuru aynı olursa işleri çeviren zat görülür. o zat ALLAH(cc) tür. eşler arasındaki ilişki ve iletişim kimin daha iyi olduğu üzerine kurulmaz. kimin takvası daha iyiyse o karar verir diğeri ona uyar. erkek böylece hanımından geri kalmak istemediğinden dinde fakih olacak hanım da işlerin işlemesi hususnda ALLAH(cc) dilemesine direkt ve dolaylı olarak rıza gösterecektir. sonucu bakımından ortak karar alma ortak felakete gitme olmamalı. dünyanın en güvenli gemisi titanik olsa ortak karar ile batırabilirsiniz.
aslolan hanım ve erkeğin efendimiz(SAS) İN hayat anlayışına en yakın hayat anlayışına sahip kişiyi önder seçmesi ve onun imamlığını kabul etmesidir. aslolan bu husuta imamlığın erkekte olmasıdır. ancak maalessef bir ceza nevinden bu imamlık hanımların eline geçmiştir. namazsız niyazsız nefsani yaşayan kimseler böylece hanım hegomonyasını kabul etmişlerdir. halbuki onlar fıtrat gereği din ve dünya işlerinden ALLAH(cc) dilemesiyle belli dönemler el çektirilmişlerdir.

buradaki temel prensip kulluk ölçütü olduğundan ALLAH(cc) hanımlara yüklemediği bir yükümü erkek olarak üstlerine yüklemek de zulümdür. o hanımlar reislik imamlık için değil mamur beytin devamı içi ordadır. bu yüzden evde kararlar erkek tarfından alınır ve hanım buna erkeğin takvası ölçütünde uyar oradaki sorun esasında evlilikteki soruna kalb eder ve çözümü ben sen değil ALLAH(cc) dilemesi bu şekildeymiş olur. ALLAH(cc) evlilik birlikteliklerini bozmaz.
insanlar onun emrine riayet etmeyerek aslında çok başından bahanelerini de hazırlamak ister. bu yüzden evvela imani üstülük yarışı ve üstün gelenin talebini ifa. hanımın takvasının fazla olması zordur. erkek ondan farz ibadete devam konusunda üstündür. yok eğer her iki taraf da din gayrısı yaşayacaksa zaten ortaklaşa cehenneme gitme kararı almış olurlar bunu kimin yapacağının önemi de kalmaz.

bu yüzden aslolan din eksenli paylaşım ve topu ALLAH(cc) üstüne atmak. beytin mamuru için bir hanım tayini ve bu beytin imamlığının bir erkek tarafından yapılması işin ve evin neşesi olur. tam tersi de mümkündür ancak hanıma eziyettir.böyle müttaaki bir hanım çocuk doğurmasa da bizim annelerimiz gibidir. ALLAH(cc) zannetmiyorum böylesini bırakmaz ama evvele böyle müttaki olan hanımlara sonra da diğer tüm hanımlara rahmet etsin. biz erkekleri de bu rahmetinden esirgemesin AMİN.

ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

Evde son sözü erkek söyler.
Ama erkeğin o sözü söylerken dikkate alması gereken, islam bu konuda ne dedi.
Ve ona göre son sözü söylee.Ve böylece son sözü islamiyet söylemiş olur

Allah CC. razı olsun kardeşlerim...
Önemli olan Allah CC. 'ın hoşnutluğudur...
Allaha emanet olun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt