Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ev Hanimi Olmak (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
ev hANımı Olmak
Zamanımızda öyle kadınlar var ki, kendilerine; Ev hanımı denilmesinden
dolayı ciddi rahatsızlık duyarlar.Böyleleri;ev hanımlığını öylesine hakir
görürler ki, bu görüşleriyle nekadar çok mübtezelleştiklerini bir türlü fark
edemezler.Oysa;ev hanımlığı gerçek analıktır.Bunu hakir görmek
alçaklıktır.Kadın ne ile meşgul olursa olsun o, evinin hanımefendisi olmak
durumundadır. Bu, bir asalettir.
Anne olmak...
Evinin hanımefendisi olmak...
Erkeğinin sır arkadaşı olmak...
Erkeğinin can yoldaşı olmak...Onun yarısı olmanın şuurunu taşımak, kadın
için kutsal mevkilerdir.Mutlulukları bunlarladır.
Mutluluğu evi yerine sokakta, mutfağı yerine büroda, annelik yerine
sekreterlikte, mahremlik yerine kendisini teşhirde arama bahtsızlığını
yaşıyorsa, böyle bir kadın normal bir hatun olma özelliğinden uzaktır.
Kişiliksizdir. Kişilik olmayınca da dişilik onun için bir belâ olmuştur.
Bulunduğu konum onu şehvetlerin tatmin vasıtası olmaya sürüklemiş, şeref ve
haysiyetini rencide edici bir seviyeye itelemiş demektir.
Ev hanımı deyince; hiçbir yapacak iş bulamamış; kocasına hanımlık, çocuğuna
analık, Yaratanına kulluk ile evine ve ailesine hizmet eden hanımefendiler
anlaşılıyorsa, böyleleri kadınlığa ihanet ediyorlar demektir.
Ev kadını olmamak;ev dışı kadını olmak mânâsına gelir. Bir kadın
gazetecilik, tezgahtarlık, doktorluk, öğretmenlik... vesaire yapıyor
olabilir. Böyle de olsa, onun asıl işi, ev hanımlığıdır. Çocuğunu emzirir,
yemeğini yapar, evinin ihtiyaçlarını üzerine düşen görev doğrultusunda
giderir. Evinin hanımefendisi olmaktan utanmaz. Utanılması gerekenin evin
ihmali olduğu hakikatını gözardı edemez.
Ev hanımlığı/kadınlığı; zor bir iştir. Yorucudur. Kadın için zevk ve
heyecandır. Yaşamasını bilenler için mutluluk kaynağıdır. Pişirdiği yemeğin
aile efradıyla beraber akşam aynı sofrada, aynı anda, şen şakrak yenilmesi
ev hanımı için tarif edilemeyecek bir hazdır. Çocuğunun annem diye boynuna
sarılması, ev kadını için, doyumunun tarifi yapılabilir mi?
Öyle ise soralım:
Ev hanımı ne iş yapar?
Ev hanımı konumu itibariyle en zor işi yapar. Ev hanımı bir iş
yapamayanların uğraşı alanıdır diye düşünenler kendi beceriksizliklerini
tarif etmiş olurlar.
Ev hanımı:
İyi yemek pişirir; güzel aşçıdır. Hele pişirdiğini yiyen aile efradı eline
sağlık dedilerse dokunmayın keyfine. Bu haz hiçbir uğraşı ile değişilmez.Ev
hanımı bulaşıklarını + (artı) enerji üreterek yıkar. Tekrar yiyeceklere bu
enerji mutluluk aşısı olur.
Çamaşırlar yıkanır, ütülenir; ev hanımının becerisi onlara siner, giyenler
için rahatlama vesilesi olur.Banyo ve tuvalet temizlikleri sağlık, sıhhat ve
afiyeti yaşatır. Bunu sağlayan ev hanımının becerisi, işini muntazam yapma
heyecanıdır.Ev temizliği,ev hanımının başarı aynasıdır. Bundan dolayı
kadınlık arzularıyla yapılan ev temizlik ve tefrişi, orada barınanların ruh
dünyalarını da aydınlatıp rahatlık verir.
Akıllı ev hanımı, ev ve hane halkının ihtiyaçlarını evin reisi ile birlikte
yapar. Bunu yaparken maymun iştahlılık yapmaz. Yaşam şartlarını gözönünde
bulundurur. Aldıklarıyla kimsenin kin ve nefretini üzerine çekmez.
Gönlü ayağının altında kibir ve gururdan uzak, mütevazı bir hayatı tercih
eder.
Ev hanımı, çocuk bakımını da başarıyla yürütür. Bu işi yaparken onu görenler
psikoloji uzmanı zannederler.Bu derece beceriklidir.Ev hanımı kocasını ve
çocuklarını kelimenin tam anlamıyla iyi, hoş ve kıvrak zekâsını kullanarak
sevk ve idare eder. Sosyal bilimciler gibi davranır. Becerikli ev
hanımlarının yuvalarında gürültü-patırtı olmaz.Olması muhtemel olumsuzluklar
tatlı dil, güler yüzle halledilir.
Bunun için şöyle bir tesbit yapılmıştır. Erkekler dünyayı idare ederler;
dünyayı idare eden erkekleri de hanımları idare ederler. Bu söz becerisi
olan ev hanımları için söylenmiş yerinde bir sözdür.
Gece dahil 24 saat hizmetini aksatmayan ev hanımlarına verebileceğimiz en
büyük ödül, Rabbimizden böyle hanımları Cennetiyle mükafaatlandırmasını
dilemektir. Allah (CC)'tan bütün ev hanımlarına bunu diliyoruz...

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.....

ben çalışan bir bayanım...ev hanımı olmayı dinimizin emri olduğu için çokkkk isterdim ama bu şimdilik mümkün olmuyor benim için..ben de ev hanımlarına yaptığınız bu güzel yakıştırmalara katılıyorum...ama yukarıda kullanılan üslup hiç hoş değil.ne demek kişiliksiz!!!ben şimdi dişiliğimi ön plana mı çıkarmış oluyorum...

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Mükemmel bir yazı ellerinize, emeğinize sağlık. Tam düşündüklerim.

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
Kişilik,bir insanın çevreye uyum sağlamak amacıyla yaptığı davranışların bütünüdür.Bu da demektir ki insan çevreye intibak etmeye çalışırken bazı değişiklikler geçirir ve bu değişiklikler kişiliği de etkiler. ( kişiliksizdir derken kişiliklerinden değişme olur çalışan bayanlarda bulunduğu konuma alışır anlamında kullanılmış sanırım )

Bende bekar bir erkek olarak şu zamanda evlenmeye korktuğum bir gerçek ben kesinlikle ve kesinlikle eşimin çalışmasını istemem , öğretmen olur doktor olur ama yanlış anlamayın ltf evlendikten sonra evinde çocuğuna bakmalı eviyle eşiyle ilgilenmeli çalışan öğretmen olan doktor vs olan bayan arkdaşalrımızı görüyoruz sabah erkenden gidiyo koca aç evladı aç doğru düzgün güzel yemekler yerine hazır yemekler yapılık geçiliyo daha sonra evladı büyüyünce okul çağına geldiğinde eee neymiş annesi çalışıyomuşş o çocuk psikolojik olarak sevgiden yoksun büyür anne şefkatine sevgisine yetişmesine ihtiyacı olduğu dönemlerde bile çalışılıyo ZaMAN çok kötü zaten gençlere aileleri Doğruları iyileri Dinini öğretmekten geri kaldı bu da benim düşüncem evinde o çocukla ilgilenen birileri olmadığı için ( anne olsun baba olsun ikiside çalıştığı zaman evinde evladına bir bilgisayar alıp eline bir telefon alıp analık babalık görevlerini yapmış olmuyolar sevgiden saygıdan yoksun büyüyolar ) Gerçek kimliğimizden Müslümanlığımızdan uzaklaşıyoruz yapmamız gereken asıl görevleri ihmal ederek . ....

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
Kişilik,bir insanın çevreye uyum sağlamak amacıyla yaptığı davranışların bütünüdür.Bu da demektir ki insan çevreye intibak etmeye çalışırken bazı değişiklikler geçirir ve bu değişiklikler kişiliği de etkiler. ( kişiliksizdir derken kişiliklerinden değişme olur çalışan bayanlarda bulunduğu konuma alışır anlamında kullanılmış sanırım )

Bende bekar bir erkek olarak şu zamanda evlenmeye korktuğum bir gerçek ben kesinlikle ve kesinlikle eşimin çalışmasını istemem , öğretmen olur doktor olur ama yanlış anlamayın ltf evlendikten sonra evinde çocuğuna bakmalı eviyle eşiyle ilgilenmeli çalışan öğretmen olan doktor vs olan bayan arkdaşalrımızı görüyoruz sabah erkenden gidiyo koca aç evladı aç doğru düzgün güzel yemekler yerine hazır yemekler yapılık geçiliyo daha sonra evladı büyüyünce okul çağına geldiğinde eee neymiş annesi çalışıyomuşş o çocuk psikolojik olarak sevgiden yoksun büyür anne şefkatine sevgisine yetişmesine ihtiyacı olduğu dönemlerde bile çalışılıyo ZaMAN çok kötü zaten gençlere aileleri Doğruları iyileri Dinini öğretmekten geri kaldı bu da benim düşüncem evinde o çocukla ilgilenen birileri olmadığı için ( anne olsun baba olsun ikiside çalıştığı zaman evinde evladına bir bilgisayar alıp eline bir telefon alıp analık babalık görevlerini yapmış olmuyolar sevgiden saygıdan yoksun büyüyolar ) Gerçek kimliğimizden Müslümanlığımızdan uzaklaşıyoruz yapmamız gereken asıl görevleri ihmal ederek . ....

çok haklısın kardeşim...kötü niyetli yazılmamıştır belki ama ben biraz kırıldım açıkçası...ev hanımı olmayı bende gerçekten çok istiyorum.hatta daha önceki yazılarımı okuyan varsa çalışmaktan çok rahatsızlık duyduğumu belirtmiştim ben ....ama bu yazıdığın yemek vs. sebebinden değil ..inanki sadece ve sadece islami açıdan düşünüyorum...erkeklerle beraber çalışmak ve tesettürü çıkarmak beni deli ediyor.....bu kadar bırakmak istememe rağmen bırakamıyorum öğretmenliği...şuan burada açıklayamayacağım sebepler var çünkü...selamün aleyküm...

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Sizi anlıyorum TevbeYa-Hak hem de çok iyi. Hassas olduğunuz konuda yzıldığı için kırıdınız sanırım. Ama yazı çok güzel ve yerinde olmuş. Siz üzülmeyin, İNŞALLAH birgün siz de feraha kavuşursunuz. Evet hepimiz ev hanımı olmayı istiyoruz ama çalışmak zorundayız.

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam Biraz okumuştum abla rahatsızlıklarınızı anlıyorum ben yemek konusuna öyle aklıma geldi öyle yazdım onun haricinde daha yazılacak çok şey var aslında ama yazsam ( roman olur heralde :D) Tabi ben öyle yazdım siz öncelikle islamı gerektiği gibi yaşamak istiyosunuz ama farkında olmalısınızki AKlımızı dünya işlerine gönlümüzü dünya işlerine kaptırdık gidiyoruz İslamı gerektiği gibi yaşamaya ne zaman başlamalıyız sizcee bir yerden başlamak lazım inandığımız gibi yaşamaya yapmamız gereken asıl işleri göörvlerimizi yapmamız lazım öğretmenim :) Allah yar ve yardımcınız olsun inş.. gönlünüzden geçtiği gibi olursunuz ( ama benimde bu konuda şunu dile getirmek isterimki eşimin çalışmasından rahatsızlık duyarım şahsım adına ) Allah (c.c.) emanet olun

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam Biraz okumuştum abla rahatsızlıklarınızı anlıyorum ben yemek konusuna öyle aklıma geldi öyle yazdım onun haricinde daha yazılacak çok şey var aslında ama yazsam ( roman olur heralde :D) Tabi ben öyle yazdım siz öncelikle islamı gerektiği gibi yaşamak istiyosunuz ama farkında olmalısınızki AKlımızı dünya işlerine gönlümüzü dünya işlerine kaptırdık gidiyoruz İslamı gerektiği gibi yaşamaya ne zaman başlamalıyız sizcee bir yerden başlamak lazım inandığımız gibi yaşamaya yapmamız gereken asıl işleri göörvlerimizi yapmamız lazım öğretmenim :) Allah yar ve yardımcınız olsun inş.. gönlünüzden geçtiği gibi olursunuz ( ama benimde bu konuda şunu dile getirmek isterimki eşimin çalışmasından rahatsızlık duyarım şahsım adına ) Allah (c.c.) emanet olun

allah sizden de razı olsun...şu ben istifa etsem babam beni evlatlıktan reddeder....zaten örtüme çok karşı...iki arada bir derde kalıyorum.çalışmamdan kaynaklanan tek sorun bu değil.bu yazılabileceği için yazıyorum...diğer sorunlarda cabası...samimi olarak çalışmak istemiyorum ama ......allah bana yardım etsinn...:A

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
[SIZE=+2]Cennette Kadın[/SIZE]
Gerek cennet ve gerekse cehennem, hem erkek ve hem de kadın kullar için açıktır, yaratılış bakımından bu iki cinsin cennet ve cehenneme girmeyi hak etmede fırsat eşitlikleri vardır. Fiilen hak ediş ise serbest irade ile gerçekleştirilen iyi veya kötü davranışlara bağlıdır.
Kitap ve sünnet kaynaklarında yapılan açıklamaları, uslübü ve islamı tam bilmeyenler yanlış anlamışlar, yanlış yorumlamışlar bunlardan, ilahi sıfatlar, mantık ve vicdan ile bağdaşmayan sonuçlar çıkarmışlardır. "Cennetin adeta erkek sultanların sarayı olması, kadınların orada da ikinci sınıf kullar durumunda oldukları, cehennemi dolduranların çoğunun kadınlar olması..." bu cümledendir. Bu yanlış anlayışları düzeltmek gerekirse;
-Ayetlerde ve sayılan çok az sayıda mütevatir (1) hadislerde, cennete veya cehenneme girme ve ebedi mutluluğa erme bakımından kadının aleyhinde olan bir bilgi mevcut değildir. Bu kaynaklarda, "nimette-külfette, cezada mükafatta eşitlik" bulunduğu bildirilmektedir.
-Cennet yalnızca erkeklerin sarayları değildir; orada kadın da, erkek de saraylarının sultanlarıdır.
-Cennette kadına da erkeğe de dilediği, arzu ettiği, canının çektiği, elde edince mutlu olacağı her şey verilecektir.
-Cennet sonsuz bir mutluluk yeridir; ancak insanoğlu bu mutluluğu daha önce ne tanımış, ne tatmıştır. Bu sebeple insanların, dünyadaki zevkleri, alışkanlıkları, kadın-erkek ilişkisindeki cinselliği olduğu gibi ahirete taşımaları, nasları buna göre yorumlamaları gerçeğe uygun değildir.
-Mütevatir olmayan hadislerde "cennette erkeklere ikişer adet dünya hatunu verileceği" bildirilmiştir. Bundan kadınların aleyhine ve erkeklerin lehine bir sonuç çıkarmak mümkün değildir; çünkü bu da erkeklerin dünyada tattıkları ve arzuladıkları şeylerin kelimeleri kullanılarak- imrendirmek üzere- söylenmiş bir sözdür. Ayrıca kadın tek olmayı istiyorsa veya başka erke istiyorsa ona da bunlar verilecektir. Burada önmelki olan dünyadaki isteklerimiz ve yapımız ile cennetteki isteklerimiz, isteme kabiliyetimiz ve yapımızı birbirine karıştırmamaktır. Problem varsa işte bu karıştırma sebebiyle vardır.
-Vakı'a suresinde huriler kastedilerek "..onları bambaşka bir yapıda yeniden yarattım..." (56/22,37) buyurulmuştur. Müfessirler bu hurilerin dünyada yaşlanmış ve buruşmuş olarak vefat eden kadınlar oldukların ifade etmişlerdir. Buna göre huriler de melek değil, insandır, dünyada yaşamış kadınlardır ve cennette sayılan erkeklerden daha fazladır.
Erkek ve kadın olarak Allah Tealanı has ve arif kulları cenne, köşk, kadın, yiyecek, içecek, bağ ve bahçe için istamezler, cenneti aşık oldukları Cemal-i İlahi için, özledikleri Habibiullah (s.a.) için isterler.

Kaynak: Prof.Dr.Hayrettin Karaman'ın "İslam'da Kadın ve Aile" isimli eserinin "Cennette Kadın" adlı yazısından özetle alınmıştır.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Aslında bu konu üzerinde durmak lazım kadının çalışması bence gerekiyor ha maddiyatın gelirin iyise belki düşünülmeye bilir ama çalışması ileride onun için de faydalı ilerki yaşlarda kadının başına ne geleceğini bilemeyiz hiç bir şey dört dörtlük olmuyor maalesef benim annemde çalışan bir hanımdı tabi çok zorlukları var çocukları evde bakan olmayınca biraz zor ama şartlar onu gerektiriyordu ne yapsın onun içinde kolay değil benim kızımda çalışıyor çocuğuna bakarak yardımcı oluyoruz hem çalışmakta bir ibadet eşine yardımcı olmak katkıda bulunmak bu zamanda gerekli tabi herkezin kendi düşüncesi selametle

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.....

ben çalışan bir bayanım...ev hanımı olmayı dinimizin emri olduğu için çokkkk isterdim ama bu şimdilik mümkün olmuyor benim için..ben de ev hanımlarına yaptığınız bu güzel yakıştırmalara katılıyorum...ama yukarıda kullanılan üslup hiç hoş değil.ne demek kişiliksiz!!!ben şimdi dişiliğimi ön plana mı çıkarmış oluyorum...

Aleykümselam kim istemezki evde oturmayı eşine çocuklarınla daha güzel ilgilenmeyi ama bazen şartlar çalışmayı gerektiriyor namusunla çalıştıktan sonra hiç ayıp değil eşine katkıda bulunmak inanki bir kişinin çalışmasıyla bu zamanda çok zor gelinimde daha önce çalışıyordu ama bebeği olunca çalışamadı şimdi iki buçuk yaşında oğlum biraz zorlanıyor kolay değil ev kirası yok ama geçim şartları zor çalışmak istiyor eğer çalışırsa iki çocuk birden bakıcam kolay olmıyacak ama yardımcı olmak zorundayım kızımınkinede bakıyorum seve seve bakarım bizimde böyle yardımımız olur çalış kızım hiç ayıp değil evde oturana bir sevapsa sana iki sevap yazılır Allah yardımcın olsun selametle

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
:Hyok hafize annem...kırılmıştım biraz bu yazıyı ilk okuduğumda şu çlışan bayanlar için yazılan birkaç cümle canımı sıkmıştı...şimdi geçti inşallah.bişey yok...:H

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
:Hyok hafize annem...kırılmıştım biraz bu yazıyı ilk okuduğumda şu çlışan bayanlar için yazılan birkaç cümle canımı sıkmıştı...şimdi geçti inşallah.bişey yok...:H

Ama ben çalışan hanımlar için kırıcı bir şey söylemedim bizim ailemizde hemen hemen herkez çalıştı çalışmak ayıp değilki yazık ben de üzüldüm üzüldüğünü okuyunca selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt