Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Esselamu Aleykum ve Rahmetullah ve Berekatuh (1 Kullanıcı)

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Din nasîhattir:

Dinimizde, nasîhatin önemi büyüktür. Hadîs-i şerîfte (Din nasîhattir) buyurulmuştur. Allahü teâlâ hadîs-i kudsîde buyuruyor ki :

~~Ölümün geleceğini bildiği hâlde sevinen, hesâba çekileceğini bildiği hâlde mal biriktirme hırsı ile yanıp tutuşan, yalnız başına mezara gireceğini bildiği hâlde gülüp oynıyan, dünyanın yok olacağını bildiği hâlde dünyaya sımsıkı sarılan, âhıreti bildiği hâlde, dünya ile huzûr bulmaya çalışan kimselere şaşılır.

~~Dili ilim saçıp gönlü ilimden uzak olan, dışını yıkadığı hâlde gönlünü temizlemiyen, başkalarının kusûrlarını araştırıp kendi kusûrlarını görmiyen, âhırette hesâba çekileceğini bildiği hâlde gülüp eğlenenlere şaşılır.

~~İlim, amel ve ihlâsında her gün biraz daha ileri gitmiyen zarardadır. Böyle kimsenin ölmesi yaşamasından hayırlıdır. Bildiği ile amel edene bilmediğini öğretirim.

~~Ey insanoğlu, sizi namaz ile denedim, tembelsiniz. Dert ile denedim şikâyetçi olarak gördüm. Eğer keremim erişmezse rahmete kavuşamazsınız. Kanâat edin rahmet bulun! Hasedi terk edin, huzûra kavuşun! Gıybeti terk edin Allah sevgisi gâlip olsun!

~~Ey insanoğlu, sanki ebedî kalacakmış gibi dünyalık yığmaya çalışıyorsun. Her gün ömrün eksiliyor, farkında değilsin. Aza kanâat edip hamdetmiyorsun. Çok istiyorsun, ne kadar çok versem yine doymuyorsun. Benden sana her gün yeni rızıklar gelirken, senden bana çirkin ameller geliyor. Ne tuhaftır ki, verdiğim rızkı yerken bana isyân ediyorsun.

~~Tevbeyi unutup uzun amellere kapılmayın! Başkasını hayra teşvik edip kendinizi unutmayın! Herkesten vefâ beklerken vefâsız olmayın!

~~Gerçek mü’min, Allaha ve Resûlüne inandıktan sonra, kötülük edene iyilik eden, gelmiyene giden, kendisine hakaret edene, ikrâm ve hürmet eden kimsedir.

~~Bana verdiğiniz sözde durun ki, ben de va’dimi yerine getireyim. Cennete ancak sâlih amellerle gidilir. Cennet sabredenlerin yeridir. Âlimlerin sohbetine gitmekle rahmetimi isteyin! Çünkü benin rahmetim, bir ân âlimlerden ayrılmaz. Yoksullara merhamet etmekle benim rızâmı isteyin! Yoksula karşı büyüklenenler, kıyâmet günü karıncalar gibi ayak altlarında kalır. Yoksula iyilikte bulunanı dünya ve âhırette yükseltirim. Bir yoksulun bir kusûrunu açığa vuranın yetmiş kusûrunu açıklarım. Yoksulu hor gören, onun kalbini kıran, benimle savaşmış gibidir.

~~Nice zenginler vardır ki, servetleri onları azdırır. Nice sıhhatli insanlar vardır ki, onları sağlıkları azıtır. Nice âlimler vardır ki, onları ilimleri azdırır, nice câhiller vardır ki, cehâletleri onları ifsâd eder. Beli bükülmüş ihtiyârlar, benden korkan gençler ve memedeki yavrular olmasa, bir damla yağmur yağdırmaz, yerden bir çekirdek bitirmez, onlara devamlı azâb ederdim.

~~Bana olan ihtiyâcınız kadar bana itâ’at edin! Cehenneme dayanabileceğiniz kadar günah işleyin! Îmânınızı düzeltin! Dîninizi düzeltirseniz ölümünüz de güzel olur.

~~Ey insanoğlu, sabret, alçak gönüllü ol ki, seni yükselteyim. Af dile ki, seni affedeyim! Benden iste, sana vereyim. Sadaka ver, malını bereketlendireyim. Yakınların ile ilgilen, ömrünü bereketlendireyim. Benden sıhhat ve âfiyet iste ki seni sıhhatli kılayım.

~~Ölüm, bütün gizli işlerinizi açığa çıkarır, kıyâmet onları ortaya kor. İşlediğiniz günahın küçüklüğüne değil, onu kime karşı işlediğinize bakın! Rızkınızın azlığına veya çokluğuna değil, onu veren Rabbinize bakın! Benim mekr-i gazabımdan emin olmayın! Hangi işiniz için kızacağımı bilemezsiniz. Ben sizin görünüşlerinize, servetlerinize değil, kalbinizdeki niyyetlerinize ve buna uygun olan amellerinize bakarım
.

Huzur Pinari

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
~~ Ölümün geleceğini bildiği hâlde sevinen,
hesâba çekileceğini bildiği hâlde mal biriktirme hırsı ile yanıp tutuşan,
yalnız başına mezara gireceğini bildiği hâlde gülüp oynıyan,
dünyanın yok olacağını bildiği hâlde dünyaya sımsıkı sarılan,
âhıreti bildiği hâlde, dünya ile huzûr bulmaya çalışan kimselere şaşılır ~~

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

gülüp oynıyan,

sarhoşluk hali ve baygınlık gibi bakışın bulanması hali. şaşılacak hal bir kere gelinene şu dünyada kendinden önce gelen nice kimselerin helak olduğunu bildiğini halde kendini eğlendirme telaşı. söyleyemediği duayı şehadeti başka nazarlarda arama ve aslında bir emanet olan insanın acınası bir hale düşmesi ve rahmet olarak ALLAH(cc) yetişmesi. kişi acınacak halde iken ALLAH(cc) gelir de o şahsı mutazzır etmez. o meknın ve zamanın sahibi olarak kulunu utandırmaz. şaşılacak hal sahibi olanı da ona yaranlık edeni de bağışlar. yolar ve hayatın değişik virajları hep bir aramayla geçer herkes gözlerindeki hasreti elsiz dilsiz ve gönülsüz bir şekilde diğerinin kalbine mesaj gibi atar. bazen o bakış delip geçer, o kalp sahibini. şihapdgibi ama merhamet isteyen anla beni diyen nefis engel olacak olduğu noktalarda karşı taraf tarafından sorgulanandır. kişi kardeşini düşmana satmaz. esasında alem koca bir risaledir. ve şua olur, kimsenin bedenine düşer ve onun haletini dışa gösterir, röntgen gibidir. der ki gördüğünü de mi inkar edeceksin. merhamet etmeyene merhamet olunmaz. bizi merhamet sahibi kıl da artık şu nefsin desisesinden kurtulalım. şaşılacak hal kardeşini anlamamak, atalete düşmek ve hesap sorucuların sert bakışları arasında gölgelenecek yer aramak. bazen melekler o kadar çok olur ki arzın ortasında basacak yer bulamaz da kişi ayakta kalır. maişet yoğunluğu denilen dünya meleklerin arz ve endam ettiği kürre-i arz olur. şaşılacak şey hakkın söylediği herşey an be an gözümüzün önünde ceryan eder de şaşıranlardan oluruz.firavuna gelen açık deliller insana da gelir de şaşılacka şeyler yapar.bir kız veya erkek suretinde gelir misafir ve ALLAH(cc) o suret sahiplerini ev ev dolaştırır bir yapar onları manen la ilahe illallah derler. gönül ararlar muhammedun rasulullah diyecek ve o eve konarlar da yuva yapar evin neşvesi olurlar. ALLAH(cc) şaşılack şey olan insanı HALLAK(cc) sıfatıyla şekil ve şemallandirir onu seven sevilen kılar. bazen onun az buçuk maharetine de izin verir de büyüklerin yanında söz söyler olur o iki misafir iki kardeş olur ve hatırı gönülü bilinmezse şaşılacak şey hakikat olur. hz. ibrahim(AS) evine diye gelen o iki misafir iki azap edici meleğe kalp eder. melekler cinsi itibari ile kız olmayacağından o kıza pantolon giydirir ağzını bozar yamultur erkeğe benzetir fıtratı zorlar da ALLAH(cc) cezası olan yüzünü görür. asıl şaşılacak şey çocuğunu bile tanımamak olur. Nümayiş var ve herekes tedbirini alır teftiş günü hakka ameller sunulur iki eksikle çıkar sahaya ehl-i insan iki kardeşi yanına alıp gelmemiştir,ve hani o vaad edilen diye evlerine hep geri dönenlerden olurlar. ALLAH(cc) BİZLERDEN RAZI OLSUN.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

gülüp oynıyan,

sarhoşluk hali ve baygınlık gibi bakışın bulanması hali. şaşılacak hal bir kere gelinene şu dünyada kendinden önce gelen nice kimselerin helak olduğunu bildiğini halde kendini eğlendirme telaşı. söyleyemediği duayı şehadeti başka nazarlarda arama ve aslında bir emanet olan insanın acınası bir hale düşmesi ve rahmet olarak ALLAH(cc) yetişmesi. kişi acınacak halde iken ALLAH(cc) gelir de o şahsı mutazzır etmez. o meknın ve zamanın sahibi olarak kulunu utandırmaz. şaşılacak hal sahibi olanı da ona yaranlık edeni de bağışlar. yolar ve hayatın değişik virajları hep bir aramayla geçer herkes gözlerindeki hasreti elsiz dilsiz ve gönülsüz bir şekilde diğerinin kalbine mesaj gibi atar. bazen o bakış delip geçer, o kalp sahibini. şihapdgibi ama merhamet isteyen anla beni diyen nefis engel olacak olduğu noktalarda karşı taraf tarafından sorgulanandır. kişi kardeşini düşmana satmaz. esasında alem koca bir risaledir. ve şua olur, kimsenin bedenine düşer ve onun haletini dışa gösterir, röntgen gibidir. der ki gördüğünü de mi inkar edeceksin. merhamet etmeyene merhamet olunmaz. bizi merhamet sahibi kıl da artık şu nefsin desisesinden kurtulalım. şaşılacak hal kardeşini anlamamak, atalete düşmek ve hesap sorucuların sert bakışları arasında gölgelenecek yer aramak. bazen melekler o kadar çok olur ki arzın ortasında basacak yer bulamaz da kişi ayakta kalır. maişet yoğunluğu denilen dünya meleklerin arz ve endam ettiği kürre-i arz olur. şaşılacak şey hakkın söylediği herşey an be an gözümüzün önünde ceryan eder de şaşıranlardan oluruz.firavuna gelen açık deliller insana da gelir de şaşılacka şeyler yapar.bir kız veya erkek suretinde gelir misafir ve ALLAH(cc) o suret sahiplerini ev ev dolaştırır bir yapar onları manen la ilahe illallah derler. gönül ararlar muhammedun rasulullah diyecek ve o eve konarlar da yuva yapar evin neşvesi olurlar. ALLAH(cc) şaşılack şey olan insanı HALLAK(cc) sıfatıyla şekil ve şemallandirir onu seven sevilen kılar. bazen onun az buçuk maharetine de izin verir de büyüklerin yanında söz söyler olur o iki misafir iki kardeş olur ve hatırı gönülü bilinmezse şaşılacak şey hakikat olur. hz. ibrahim(AS) evine diye gelen o iki misafir iki azap edici meleğe kalp eder. melekler cinsi itibari ile kız olmayacağından o kıza pantolon giydirir ağzını bozar yamultur erkeğe benzetir fıtratı zorlar da ALLAH(cc) cezası olan yüzünü görür. asıl şaşılacak şey çocuğunu bile tanımamak olur. Nümayiş var ve herekes tedbirini alır teftiş günü hakka ameller sunulur iki eksikle çıkar sahaya ehl-i insan iki kardeşi yanına alıp gelmemiştir,ve hani o vaad edilen diye evlerine hep geri dönenlerden olurlar. ALLAH(cc) BİZLERDEN RAZI OLSUN.

ve aleykumselam,

Allah c.c. cümlemizden razi olsun...

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Dili ilim saçıp gönlü ilimden uzak olan,
dışını yıkadığı hâlde gönlünü temizlemiyen,
başkalarının kusûrlarını araştırıp kendi kusûrlarını görmiyen,
âhırette hesâba çekileceğini bildiği hâlde gülüp eğlenenlere şaşılır.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH c.c. razi olsun sekerleme kardesim, ALLAH'a emanet ol

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt