Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ESAM(SAĞIR) (1 Kullanıcı)

gulyurek

Kayıtlı Kullanıcı
Hatem-i Esamm Hazretleri bir gün zayıf ve perişan bir kadınla konuşuyordu…Kadın derdini yana yakıla anlatırken o heyecan içinde çok çirkin bir ses duyuldu.Kadın utancından haldan hale girdi,eridi,aktı,tükendi.Şeyh bir heykeli andıran hissizliğinin peşisıra muazzam bir vakarla kadına baktı:

‘’Söylediklerinizi duymuyorum,çok ağır işitiyorum,yüksek sesle konuşunuz,bağırınız,ben sağarım!’’dedi.

Bu sözleri duyan kadın,suçunun gizli kaldığını anlayarak utanç halinden sıyrılıp hayata avdet eyledi.

O günden sonra bu harikalar harikası incelik şeyh hazretlerinin ‘’essam’’(sağır)lakıbıyla anılmasına vesile oldu.

Hatem-i Essam hazretleri bu latif inceliği kadın vefat edinceye kadar halk arasında sağır olarak görünerek sürdürdü…

Kadın vefat ettiğinde çevresindekilere’’Artık kulaklarım duyuyor normal sesle konuşabilirsiniz’’buyurdu…

(Yazının büyük bir kısmı Muhterem Osman Nuri Topbaş Hoca Efendi’nin ‘’Bir Testi Su’’kitabından özetle aktarılmadır.)

İşte En Yüce olan Rabbin,bize en sevdiği vasıtasıyla gönderdiği yüce dinin inceliği…Böyle bir edep,böyle bir incelik,hem bir kadının utancını örtüyor,hem bir veliyi mertebece kendine sevgili makamlara yüceltiyor…

Bize o pak şahsiyetlere imrenmek,onlardaki hal tecellilerini Rab’den dilemek düşer…

--------------------------------------------------------------------------------

Kim bir din kardeşinin kusurunu örterse,Allah'da kıyamet gününde onun kusurunu örter...(H.Ş)

Başkalarının kusurlarını örtmekte gece gibi ol...(Mevlana)

Tasavvuf edepten ibarettir...

Edepten beri bir dille,bitap bir kalpla,günakhar bir ömürle de olsa...

Haddimiz olmayarak...İstiyoruz...Bir lahza edep...

R.BETÜL ÇETİN

www.zerreitoz.blogcu.com

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt