Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar (1 Kullanıcı)

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
Kadın ve erkek ortasında gayet esaslı ve şiddetli münasebet, muhabbet ve alâka, yalnız dünyevî hayatın ihtiyacından ileri gelmiyor. Evet, bir kadın, kocasına yalnız hayat-ı dünyeviyeye (dünya hayatı) mahsus bir refika-i hayat (hayat arkadaşı) değildir. Belki hayat-ı ebediyede (ahiret hayatı) dahi bir refika-i hayattır.

Madem hayat-ı ebediyede dahi kocasına refika-i hayattır; elbette, ebedî arkadaşı ve dostu olan kocasının nazarından gayrı, başkasının nazarını kendi mehâsinine (güzelliklerine) celb etmemek (çekmemek) ve onu darıltmamak ve kıskandırmamak lâzım gelir. Madem mü’min olan kocası, sırr-ı imana binaen, onunla alâkası hayat-ı dünyeviyeye münhasır (sınırlı, ait) ve yalnız hayvânî ve güzellik vaktine mahsus, muvakkat (gelip geçici) bir muhabbet değil, belki hayat-ı ebediyede dahi bir refika-i hayat noktasında esaslı ve ciddî bir muhabbetle, bir hürmetle alâkadardır. Hem yalnız gençliğinde ve güzellik zamanında değil, belki ihtiyarlık ve çirkinlik vaktinde dahi o ciddî hürmet ve muhabbeti taşıyor. Elbette ona mukabil (karşılık), o da kendi mehâsinini onun nazarına tahsis (ayırma) ve muhabbetini ona hasretmesi (sadece birşeye mahsus kılma), mukteza-yı insaniyettir (insanlığın gereği). Yoksa pek az kazanır, fakat pek çok kaybeder.

Şer’an koca, karıya küfüv (denk) olmalı, yani, birbirine münasip (uygun,yakışır) olmalı. Bu küfüv ve denk olmak, en mühimi, diyanet (dindarlık) noktasındadır.

Ne mutlu o kocaya ki, kadınının diyanetine bakıp taklit eder; refikasını hayat-ı ebediyede kaybetmemek için mütedeyyin (dinin emirlerini eksiksiz yerine getiren,dindar) olur.

Bahtiyardır o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp “Ebedî arkadaşımı kaybetmeyeyim” diye takvâya girer.

Veyl (vay haline) o erkeğe ki, saliha kadınını ebedî kaybettirecek olan sefahete (zevk, eğlence ve yasak şeylere düşkünlük) girer.

Ne bedbahttır (bahtsız) o kadın ki, müttakî (haram ve günahdan çekinen, takva sahibi) kocasını taklit etmez, o mübarek ebedî arkadaşını kaybeder.

Binler veyl o iki bedbaht zevc ve zevceye ki, birbirinin fıskını ve sefahetini taklit ediyorlar, birbirine ateşe atılmasında yardım ediyorlar.

(Risale-i Nur / Lem'alar - Yirmi Dördüncü Lem'a)

Bekar kardeşlerim, aşağıdaki videoyu da izlemenizi tavsiye ederim..

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum ve rahmetullah Ahmet abim,
ALLAH Celle Celalühü razı olsun..
Risale-i Nur'dan alıntıymış okurken zorlandım ama okuyabildim şükür :)
Video kısmı kalsın, gerek yok ona şimdi. :)
RABBİM sizdende hayırlı haberler duymak nasip etsin abim, hayırlı geceler. B)

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum ve rahmetullah Ahmet abim,
ALLAH Celle Celalühü razı olsun..
Risale-i Nur'dan alıntıymış okurken zorlandım ama okuyabildim şükür :)
Video kısmı kalsın, gerek yok ona şimdi. :)
RABBİM sizdende hayırlı haberler duymak nasip etsin abim, hayırlı geceler. B)

ve aleykumselam kardeşim, cümlemizden razı olur inşaAllah kardeşim..

Başlarda zor oluyor ama, biraz alıştıktan sonra çok daha güzel gelmeye başlıyor kardeşim :)
Peki kardeşim, gereği olunca izlersin sen de :)
Amin inşaAllah kardeşim, allah razı olsun da, "sizdende" kelimesinde geçen "de" nin manasını anlayamadım :) :)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
ürün alırken bile dış kabı poşeti herneyse ne kadar ilgimizi çekiyor :)
aynı şekilde eş seçerkende tabiki içimizin ısınması gerekiyor lakin dikkat etmek lazım sadece güzellik para gibi yerlere takılıp kör olmamak lazım :)

Bunu bilir bunu söylerim :p :D

...
De derken sanırım Recep abiyi kastetti :)

aah ah hep düşünürüm acaba torun görebilecek miyim diye :D abi sizde fazla geciktirmeyin inşaALLAH ta torun torba görün inşaALLAH :D

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
ürün alırken bile dış kabı poşeti herneyse ne kadar ilgimizi çekiyor :)
aynı şekilde eş seçerkende tabiki içimizin ısınması gerekiyor lakin dikkat etmek lazım sadece güzellik para gibi yerlere takılıp kör olmamak lazım :)

Bunu bilir bunu söylerim :p :D

...
De derken sanırım Recep abiyi kastetti :)

aah ah hep düşünürüm acaba torun görebilecek miyim diye :D abi sizde fazla geciktirmeyin inşaALLAH ta torun torba görün inşaALLAH :D

yazdıklarına katılıyorum kardeşim, ve de çok haklısın.

Evleneceği kişilerin birbirini görmesi hususunda,Peygamber Efendimiz (sav.) şöyle buyurmuş bir Hadis-i Şerifte:

Mugîre b. Şu'be (r.a) bir kadınla evlenmek istiyordu. Hz. Peygamber ona; "Git ve onu gör. Çünkü görmek, birbirine ısınmanız için daha iyidir" (Müslim, Nikah, 74,75; Tirmizî, Nikah, 5; İbn Mace, Nikah, 9; Darimî, Nikah, 5; A.b. Hanbel, IV,245,246.) buyurdu.

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Helal dairesi mutluluk için yeterlidir . hatta helal dairesinin dışı mutluluk getirecek gibi görünsede asla mutluluk getirmez diyesim geldi :)

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
İstediğiniz kadar dikkat edin, insanın içini, düşüncesini okuyamıyorsunuz.
Ancak ALLAH c.c. korkusunu taşıyorsa, vicdanı varsa, başka.

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykumselam kardeşim, cümlemizden razı olur inşaAllah kardeşim..

Başlarda zor oluyor ama, biraz alıştıktan sonra çok daha güzel gelmeye başlıyor kardeşim :)
Peki kardeşim, gereği olunca izlersin sen de :)
Amin inşaAllah kardeşim, allah razı olsun da, "sizdende" kelimesinde geçen "de" nin manasını anlayamadım :) :)

Amin, amin abim..
Zamanla abim nasip.. :)
O bağlaç olan de ydi di mi abim yaa ben birleşik yazmışım ayrı olcaktı o :/
Mesaj yazarken aklıma geldi " de " derken diye ama kişi endeksli değildi o içimden öyle gelmiş anlaşılan.. :)
Yani ya da herkesten duyalım da abim sizdende duyalım gibi bir anlam da olabilir. :)
İyice coşmadan keseyim :D
Saygılar abim :)

_YUSUF_

Yönetici
Eğer kişi insanın nasibi değilse birbirlerine ısınmaları imkansızdır.
Nasip kimse o kişi ne olursa olsun kişi ona ısınır.
Hani kimileri derya ''elektirik alamadım'' diye :)
Ne elektiriği kardeşim, o hattın bir sahibi var, anlasana..
o isterse ancak verir elektiriği

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Eğer kişi insanın nasibi değilse birbirlerine ısınmaları imkansızdır.
Nasip kimse o kişi ne olursa olsun kişi ona ısınır.
Hani kimileri derya ''elektirik alamadım'' diye :)
Ne elektiriği kardeşim, o hattın bir sahibi var, anlasana..
o isterse ancak verir elektiriği

Evet abi de ben bu olayı yanlış anlıyorum (cahillikten)
Mesela biz hiç kafamızda bir eş tasarla mayalım mı
yada örneğin iki kişiyi tanıştırdılar bu kişiler hiç konuşmasın mı ? zaten olacaksa olur deyip de ? :)
Birde zaman meselesi var kafamı karıştıran :)
kişi gibi yoksa zamanı da mı belli ? :)

_YUSUF_

Yönetici
Evet abi de ben bu olayı yanlış anlıyorum (cahillikten)
Mesela biz hiç kafamızda bir eş tasarla mayalım mı
yada örneğin iki kişiyi tanıştırdılar bu kişiler hiç konuşmasın mı ? zaten olacaksa olur deyip de ? :)
Birde zaman meselesi var kafamı karıştıran :)
kişi gibi yoksa zamanı da mı belli ? :)

Tabiki tasarlayacağız bu tasarıyı hazırlarkende nefsimize değil Kur'an ve sünnete sorarak tasarlayacağız.
Hadiste belirtilen kıriterleri göz önünde bulunduracağız.
Tabiki insanlar tanışmadan konuşmadan evlenmemeli bu bir ihtiyaçtır.
Ama bunu yaparken sınırları gözetmeli insan.
Unutmayalımki iki insan nikah bağı olana kadar birbirlerine namahremdir.
Bunu gözeterek konuşmalı tanışmalı kanaşmalı.
Tanışmış olmak nişanlı olmak birşeyi değiştirmez.
Aslında mesajda vurgulamak istediğim tevekkül meselesiydi.
Yani biz şartları sünnet çizgisinde yerine getireceğiz ve Allah'a tevekkül edeceğiz.
Değilse nasibimiz olmayana karşı ısınmamız mümkün değildir anlatmak istediğim buydu.
Bir insan birini sevebilir ona gönül bağlayabilir ama nasip meselesini unutarak yanlış durumlara düşmemeli bir insan.
Zaman meseleside kaderle tayin edilmiş bir durumdur zamanı gelmeden nasibinlede karşılaşamassın.
Salametle kardeşim

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Allah’a şükreden kalbiniz, zikreden diliniz ve size ahret işlerinde yardımcı olacak imanlı saliha bir zevceniz (eşiniz) olsun…”
(İbni Mace- Nikah 5)

“Evlenirken çocuklarınıza iyi anneler seçin, denginizle evlenin, denginizden kız alın.”
( İbni Mace-Nikah 46)

“Zeyd b. Harise ile Zeyneb binti Cahş’ı, Mikdad b. Evsed ile Duba binti Zubeyr b. Abdulmuttalib’i evlendirdim ki, insanlar en üstün şerefin islamda olduğunu bilsinler.”
(Darukunti – Mehir 202)

“ Ey gençler, içinizden evlenmeye gücü yetenler evlensinler. Zira evlilik, gözü haramdan namusu paymal olmaktan kurtarır (korur)..”
(Taberani 1/188)

“Allah’a ortak koşan kadınlarla, onlar inanıncaya kadar evlenmeyin. Allah’a ortak koşan kadın hoşunuza gitse dahi, inanan bir cariye, ortak koşan hür bir kadından kesinlikle daha hayırlıdır...”
Bakara suresi 221 ayet

“…Ve onlar: "Rabbimiz, bize gözümüzü aydınlatacak, gönlümüzü açacak eşler, eşlerimizden ve soyumuzdan, göz aydınlığı olacak (çocuklar) armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl," diyenlerdir.”
(Furkan suresi 74)

Ve ahiri davana anilhamdulillahirabbilalemin....

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Tabiki tasarlayacağız bu tasarıyı hazırlarkende nefsimize değil Kur'an ve sünnete sorarak tasarlayacağız.
Hadiste belirtilen kıriterleri göz önünde bulunduracağız.
Tabiki insanlar tanışmadan konuşmadan evlenmemeli bu bir ihtiyaçtır.
Ama bunu yaparken sınırları gözetmeli insan.
Unutmayalımki iki insan nikah bağı olana kadar birbirlerine namahremdir.
Bunu gözeterek konuşmalı tanışmalı kanaşmalı.
Tanışmış olmak nişanlı olmak birşeyi değiştirmez.
Aslında mesajda vurgulamak istediğim tevekkül meselesiydi.
Yani biz şartları sünnet çizgisinde yerine getireceğiz ve Allah'a tevekkül edeceğiz.
Değilse nasibimiz olmayana karşı ısınmamız mümkün değildir anlatmak istediğim buydu.
Bir insan birini sevebilir ona gönül bağlayabilir ama nasip meselesini unutarak yanlış durumlara düşmemeli bir insan.
Zaman meseleside kaderle tayin edilmiş bir durumdur zamanı gelmeden nasibinlede karşılaşamassın.
Salametle kardeşim

Anladım :)
ALLAH razı olsun :)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt