Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eş olmaktan önce kul olmak gerek (1 Kullanıcı)

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
Aile de mutluluk, ancak sağlam bir kulluk duygusuyla yakalanır. Rabbi ile sağlam bir sevgi iletişimi kuran insan, elbette eşini ve çocuklarını da çok sever. Yüce Yaradan’a kulluk bağı ile bağlanmış olan, sadece eşine ve çocuklarına değil, Allah’ın yarattığı her şeye sevgi besler.
Yunus Emre’nin deyişi ile “Yaratılanı, Yaratandan ötürü” hoş görür.
İlahi bir muhabbeti gönlünde taşıyan kişi, daha affedici ve bağışlayıcı olur. Çünkü onun örneği Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’dir. Güzeller Güzeli, bir durum hariç olmak üzere, erkeğin kadına affedici olmasını istemiştir:

“Kadının iffetsizliğinden başka kusurlarını affetmeye çalışınız.”

Demek oluyor ki, erkeğin namusuna ve aile mahremiyetine leke düşürmemek şartı ile bütün kabahatlerini affedici olmak, Efendimiz ‘ce (sallallahu aleyhi ve sellem) tavsiye edilmektedir.

Güzeller Güzeli’ni örnek alan bir insan, eşini kulluğa teşvik eder.İbadet konusunda birbirini gayrete getirirler. Çocuklarda anne-babalarına bakarak, Allah’a (celle-celalüh) el ve gönül açar.

Birlikte ibadet etmek, namaz kılmak, dua etmek gönülleri birbirine daha çok yaklaştırır. Hele de kutsal ay Ramazan’da, ev küçük bir mabede döner. Sahur ve iftar heyecanı, teravih zevki, aileyi yüce ve kutsal bir mutlulukla yeniler.

Küçücük çocuklar bile bu heyecanı masum yüreklerinde hissedip, oruç tutmak isterler.
Eşler Allah’a (celle-celalüh) samimi kul olurlarsa, Rahman’da onları birbirine sevgili kılar. Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyiniz. Şüphesiz ki Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Bakara,153)

Vehbi Vakkasoğlu, Biz Evleniyoruz

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkürler kardeşim,
selametle.

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşim
emeğıne sağlık
“Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyiniz. Şüphesiz ki Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Bakara,153)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim.bende öyle bir eş arıyorum ama etrafımda yok inan.Varsada ben göremiyorumdur belki belkide haketmiyorumdurB)

allaha emanet olunuz

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı

Demek oluyor ki, erkeğin namusuna ve aile mahremiyetine leke düşürmemek şartı ile bütün kabahatlerini affedici olmak, Efendimiz ‘ce (sallallahu aleyhi ve sellem) tavsiye edilmektedir.

inanın bana bu şekilde davranılmadı. 4 aylık evlilikten sonra bir kenera atıldım...

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
sevda hafız kardeşim vehbi Vakkasoğlu, Biz Evleniyoruz bu bir kitap ismimi???

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim,
güzel bir paylaşımdı...

selametle,muhabbeti nakşedene emanetimsiniz.

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim güzel bir paylaşım olmuş
Selametle kalın...

islamoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Nevin_1982 den alıntıdır.

selamun aleykum kardeşim.bende öyle bir eş arıyorum ama etrafımda yok inan.Varsada ben göremiyorumdur belki belkide haketmiyorumdur

allaha emanet olunuz

Ve aleyna aleykümselam ,ev alma ve evlenme kısmet işidir demişler büyüklerimiz,arama ile bulunmuyor amma daha önce bir yerde okuduğum bir hayat hikayesini buraya yazmak isterim.
Zamanın birinde Hindistanda Abdülehad Bin Zeynelabidin isimli takva sahibi bir genc varmış
Hocasından tasavvuf ilmi taleb ettiğinde önce dinini tam bir öğren sonra aradığını bizde bulmaya gel uyarısı ile serhend şehrine gitmişler ve orada ilim tahsiline başlamış,bir gün ilim için O şehir bu şehir gezerken Skendere şehrinin asil ailelerinden saliha bir hanım,firaseti ile Abdulehad ın kıymetli bir kimse olduğunu anlayıp,O na haber göndererek '' Kendi kucağımda terbiye edib büyüttüğüm bir kız kardeşim vardır,iffet ve ismet cevheridir,isterimki size nikah edeyim,ümit ederimki bu teklifimi kabul edersiniz.'' ricasında bulundu.Abdulehad önce,evet diyemedi özür diledi.Sonra Allah-u Teala ya dua edib bu hususta hayırlısını nasib etmesini diledi.Sonra o kızla evlenmeyi kabul etti ve evlendi.Halis bir niyetle Allah rızası için yapılan bu evlilikten İmam-ı Rabbani gibi bir mübarek zat dünyaya geldi.
Şimdi zamanımızda böyle şeyler yok tabi hatta biri gelse birimize deseki sana kızkardeşimi vermek istiyom , aklımız şaşar :) Sende mevladan hayırlısını dile istediğin gibi birini nasib etsin sanada ,selametle kal...

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim.bende öyle bir eş arıyorum ama etrafımda yok inan.Varsada ben göremiyorumdur belki belkide haketmiyorumdurB)

allaha emanet olunuz

aleykum selam nevin kardeşim sen niyetini halis tut inşallah RABBİM karşına istedigin gibi bir eş cıkarır.aslında dogru söylüyorsun hakıkaten şimdi böyle eşler bulmak zor ama haketmiyorun sözüne katılmıyorum.ALLAH bizim için neyi nasib etmişse ona razı olacaz nevin herşey bir imtihan rabbim sana gönlünce nasıb etsin.selametle kal:a12:

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı

inanın bana bu şekilde davranılmadı. 4 aylık evlilikten sonra bir kenera atıldım...

abıhayat kardeşim inanın sizin adınıza cok üzüldüm. ALLAH eşinize anlayış nasib etsin cok zor bir durum kimseye yaşatmasın rabbim.vehbi vakkasoglunun bu isimde bir kitabı varmı dogrusu bilemiyorum bir sitede bu yazıyı okudum hoşuma gitti paylaşmak istedim.selametle kalın ALLAH sıkıntılarınızı gidersin:(

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt