Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Erkekseniz ağlamayın…!!!! (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
ERKEKSENİZ AĞLAMAYIN…!!!!
Erkekler ağlamaz…

Ağlamak zayıflık belirtisi midir? Ağlamak kadınların süsü de erkeklere yakışmaz mı?…

" Koskoca adam ağladı… Hem de hüngür hüngür…" Ağlayamaz mı yani, insan değil mi o?
Neden ağlamak gelir de içlerinden, kendilerini tutarlar ki, onun yerine bi sigara yakarlar, ya da başka yöne çevirirler yüzlerini… Bu empozenin esiri mi olmuşlar:

Erkekler ağlamaz…

Ağlamak ruhun feryadı değil midir, kalb sızlayınca; acıyınca ; yanınca dökülmez mi gözyaşı? Erkekler ağlamıyorsa eğer

ya kapleri taş olmuş, ya gurur gözpınarlarını kurutmuş, ya da kadınların keşfedemediği bir metod bulmuşlar sinelerinin feryadını izhar edecek…

Enes Bin Malik radıyALLAHu anh, Rasulullah aleyhisselam efendimizin şöyle buyurduğunu anlattı:

" Akan yaşı ile ağ gelen ve zayıflayan bir gözü, ALLAH Teala ateşte yakmayı haram kılar O yaş sahibinin gözüne akarsa… sıkıntı ve zillet görmez

İyilik babından hangi amel olursa olsun onun bir sevabı vardır

Gözyaşı başka… O ateşin alevini söndürür

Bir ümmet içinde ALLAH yolunda haşyet duyup ağlayan varsa onun gözyaşı hürmetine, o ümmete ALLAH-ü Teala merhamet eder"

Kaab el-ahbar radıyALLAHu anh şöyle demiştir:

"ALLAH korkusu ile ağladığımda, gözyaşlarımın yanaklarıma akması, benim için ağırlğımca altın sadaka vermekten daha hoştur

ALLAH korkusundan ağlayan bir kimsenin yere düşen gözyaşı, hararetten buhar olur, semaya çıkar; bir daha da dönmez Tıpkı gökten inen yağmurun bir daha göğe çıkayacağı gibi Bunların nasıl dönüşü olmazsa, dünyada ALLAH için ağlayana da cehennem ateşi dokunmaz… "

İkrime, İbn-i Abbas’ın radıyALLAHu anh,şöyle dediğini anlatıyor:

"Bir göz, ancak ALLAH’ın fazlı ile ağlar Melek, bir kimsenin kalbini silip temizlemedikçe, gözü ağlayamaz"

Temim-i Dari’nin, radıyALLAHu anh, şu ayet-i kerimeyi sabaha kadar tekrar tekrar okuyup ağladığı rivayet edildi:

" Yoksa kötülükleri kazananlar, kendilerini, iman edip iyi iyi amel ve hareketlerde bulunanlar gibi mi yapacağız sanıyorlar?" (45/21) (Tenbihul Gafilin)

Onlar ALLAH korkusuyla öyle çok gözyaşı döküyorlardı ki…
Sadece ALLAH korkusu sebebiyle mi, hayır, naçar bir kardeşin haline ağlayan da vardı:

Yiğitlik, mertlik, adalet timsali Hazreti Ömer, radıyALLAHu anh, birgün ağlayarak (ağlamak zayıflık olsaydı o mert sahabi ağlar mıydı) Rasulullah’ın huzuruna çıkar ve Rasulullah aleyhissalatu vesselam ona sorar:

" Ya Ömer, neden ağlarsın?

–Ya RasulALLAH, kapıda bir genç var, öyle ağlıyor ki ciğerimi yaktı"

Bunun üzerine genci içeri almasını emreder, genç ağlayarak içeri girer…

Rasulullah sorar: Seni böyle ağlatan nedir?

–Ya RasulALLAH, günahlarımın çokluğundan ağlıyorum, gazablı Cebbar ALLAH’ın bana gazabından korkuyorum…
Aralarında geçen konuşmadan sonra, en sonunda genç günahlarını itiraf eder:

– Ben kefen soyucuyum, yedi yıldan beri kabirleri açarımEn son,ensardan birinin kızı öldü, gittim kabri açtım, kefeni soyup çıkardım,şeytan beni altetti ve onunla nefsimi de körelttim…"

O genç sözünü bitirir bitirmez Rasulullah sallALLAHu aleyhi ve sellem ürperdi,ayağa kalktı ve:

" Ey fasık, cehenneme öyle layıksın ki! Derhal buradan çık…"

O genç, çıkıp gitti Tam kırk gece, ALLAH’a yalvardı Kırkıncı gece, başını semaya kaldırdı ve:

"Ey Muhammed’in, Adem’in, Havva’nın ALLAH’ı
Eğer ben bağışlandıysam, Muhammed’e ve arkadaşlarına bildir Bağışlanmadıysam, semadan bir ateş gönder beni yaksın Ahiret azabından beni kurtar…"

Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam geldi, ALLAH Azze ve Celle’nin selamını Habibine arzettikten sonra şöyle dedi:

– ALLAH Teala soruyor: Halkı sen mi yarattın?
– Hayır, beni de cümle halkı da ALLAH yarattı
– Soruyor: Onların rızkını sen mi veriyorsun?
– Hayır, onların da benim de rızkımızı ALLAH veriyor
– Soruyor: Onların tevbesini ALLAH mı kabul buyuracak yoksa sen mi?
– hayır, benim tevbemi de onların tevbesini de ALLAH kabul buyuracak
– ALLAH Teala emir veriyor: O kulumun tevbesini tevbeden sayacaksın Ben de, onun tevbesini kabul ettim

Bundan sonra, RasulALLAH o genci çağırdı,müjdeledi…
( Tenbihul Gafilin )

Gözyaşı zahirde gözden aksa da, aslında kalbimizden, ciğerlerimizden sökülüp gelen bir rahmet tecellisi, kadın erkek ayırt edilmeden bahşedilmiş bir hediye… Günahlara ödenen diyet… Gözyaşı kalbin soğukluğunu gideren bir meltem, gözyaşı ruha akan esin…

Ağlayamıyor musunuz?

ERKEKSENİZ AĞLAMAYIN…!!!!

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
günaydın hafize abla güzel bir paylaşım ALLAH RAZI OLSUN SELAM VE DUA İLE

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim. Nerden buldun da yazdın bunu. Sabah sabah, zırıl zırıl ağlattın bizi...

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
Gözyaşı zahirde gözden aksa da, aslında kalbimizden, ciğerlerimizden sökülüp gelen bir rahmet tecellisi, kadın erkek ayırt edilmeden bahşedilmiş bir hediye…

İşte o kadar :)

Teşekkürler paylaşım için...

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
müthiş bir paylaşım olmuş kardeşim Allah ve resulü razı olsun..

Ağlamak bence gerekli birşey aslında kadınların vazgeçilmezi ama biz erkeklerinde arasa sırada yastıklarımıza akıttıgımız damlalar olmuyor değil bence..

yani aslında erkeklerde aglar ama kadınlar gibi ayan beyan belli etmez ağlamaları..

biz Erkekler önce yüreğimizde aglarız sonra yerini bulursak ortam müsaitse ağlamak için ağlarız yoksa herkesin içinde gurur yapar ağlamayız..:)

tabi bu ağlamalarımız Allah Korkusu ve Günahlarımız için olursa en faziletliside odur. Yoksa saçma sapan Aşk meşk için gözyaşı döken erkeklerin ve kadınların ağlamalarını ağlamak saymıyorum kimse kusura bakmasın..

Allah'a emanet olunuz...

"Dinini Düzeltenin Allah'ta Dünyasını Düzeltir."
(hadisi şerif)

vesselam...

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
Sağolunuz ALLAH razıolsun selametle kalınız.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
müthiş bir paylaşım olmuş kardeşim Allah ve resulü razı olsun..

Ağlamak bence gerekli birşey aslında kadınların vazgeçilmezi ama biz erkeklerinde arasa sırada yastıklarımıza akıttıgımız damlalar olmuyor değil bence..

yani aslında erkeklerde aglar ama kadınlar gibi ayan beyan belli etmez ağlamaları..

biz Erkekler önce yüreğimizde aglarız sonra yerini bulursak ortam müsaitse ağlamak için ağlarız yoksa herkesin içinde gurur yapar ağlamayız..:)

tabi bu ağlamalarımız Allah Korkusu ve Günahlarımız için olursa en faziletliside odur. Yoksa saçma sapan Aşk meşk için gözyaşı döken erkeklerin ve kadınların ağlamalarını ağlamak saymıyorum kimse kusura bakmasın..

Allah'a emanet olunuz...

"Dinini Düzeltenin Allah'ta Dünyasını Düzeltir."
(hadisi şerif)

vesselam...

Ağlamak bence sadece kadınlara verilmiş bir hak değildir... Herkes için geçerlidir. Erkeklerin ağladığını ben gördüm ama sanırım biriktiriyorlar içine atıyorlar. Sonra da ağladıklarında sanki rahatlamaktan çok niçin ağladıklarına pişman oluyorlar.. Ağlamak bir rahatlamadır...
Erkeklerde bir insan oldukları için Hodri meydan herkes rahat rahat ağlasın ve rahatlasın diyorum...

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Gözyaşı zahirde gözden aksa da, aslında kalbimizden, ciğerlerimizden sökülüp gelen bir rahmet tecellisi, kadın erkek ayırt edilmeden bahşedilmiş bir hediye…

bence erkekler genelde ağlamazlar...bu onların genetik yapılarından kaynaklanır..daha dayanıklı ve daha soğuk kanlı olduklarından herşeye ağlamazlar..ancak çok sevdikleri birini kaybettiklerinde yada tahammül edilemeyecek derecede acı çekerlerse ağlarlar... haksız mıyım ???

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Ağlayamayan gözden sana sığınırım Yarabbi ...

mervenur16

Kayıtlı Kullanıcı
Ağlamayan insandan hayır gelmez kardeşim.

hafiz mehmet

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun güzel bir paylaşım ancak ben aglıyamıyorum aglamak kalbi yumuşatır derler ama selam ve dua ile

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim. Nerden buldun da yazdın bunu. Sabah sabah, zırıl zırıl ağlattın bizi...

ağlayın ağlayın insanlar ağlayabildiklerine göre ve erkekler insan olduklarına göre ağlamaları normaldir. ayrıca bir erkeğin ağlaması ne kadar güzeldir.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

demi işte oka Bazen içimizi acıtan öylesine durumlarla karşılaşırız ki; işte bu durumlara biz erkeksen ağlama diyoruz.

Eylemin doğallığı ve konunun bütünlüğüne binaen son sözü bir alıntıyla
gözyaşına bırakıyorum:

"Bir damla gözyaşıyım ben, evin istenmeyen ferdi değil sizin bir parçanızım…"

malik80

Kayıtlı Kullanıcı
Ben aglarim...

Ben aglarim...

:a17:

Selamün Aleyküm,
Bacim ellerine gözlerine saglik.
Ben aglarim.Hemde ZIRIL ZIRIL aglarim.
Her yerde aglarim.
A.E.O :a17::a17::a17:

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
:a17:

Selamün Aleyküm,
Bacim ellerine gözlerine saglik.
Ben aglarim.Hemde ZIRIL ZIRIL aglarim.
Her yerde aglarim.
A.E.O :a17::a17:

ALEYKÜMSELAM MALİK BEY oh oh ne güzel ağlamak bir erdemdir ama yinede RABBİM ağlatmasın YALNIZCA GÜNAHLARIMIZA AĞLAYALIM :a18:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt