Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Erkekler eşlerine nasıl davranmalı?" - Marifetname'den... (1 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
"Erkekler eşlerine nasıl davranmalı?" - Marifetname'den
..

EY DOST! Hanımına iyi huylu olmalısın, onunla yumuşaklıkla sohbet ve tatlı sözle konuşmalısın. Peygamberimiz “İnsanların hayırlısı, eşine ve ev halkına hayırlı ve faydalı olan kimsedir” buyurur. Eşini üzüntülü bulduğunda onu çok sevdiğini söylemelisin, şefkatle gönlünü almalısın. Çünkü o evinde mahpus ya da meyus, ümitsiz olabilir. Onun dert ortağı sen olmalısın. Çocukların terbiyesinde de eşine yardım etmelisin. Çünkü çocuk, annesine, gece gündüz ağlamak ve sızlamak suretiyle hiçbir zaman istirahat vermez. Ona yardım edene Mevlası da yardım eder. İşlerindeki kusurlarından ötürü kızmamalısın, kötü söz söylememelisin. Ve bir günden de çok küsmemelisin. Eşinin kötü huyları baş gösterince kabahati kendinde bulup: “Ben iyi olsaydım, o da iyi olurdu” diye düşünmelisin. Hanımın kızınca sen susmalısın. Erkek susunca hanımı pişman olup özür diler. Her hizmetini seve seve yapmaya başlayınca, ona dua, Hakk’a şükür ve sena etmelisin; çünkü erkeğe uygun bir hanım, şükrü edilemeyen bir nimettir. Hanımına öyle davranmalısın ki eşin, “Kocam beni herkesten çok seviyor” demelidir.
Evin idaresi ve geçimi hususunda ona danışmalı, onunla konuşmalısın. Diğer büyük işlerini ona anlatıp üzmemelisin. Eşinin günah olmayan kusurlarını ve hareketlerini görmezlikten ve bilmezlikten gelmelisin. Gizli hallerini ve ayıplarını ise herkesten saklamalısın. Eşin ile şakalaşıp lâtifeler, çeşitli oyunlar yapmalısın. Sevgili Peygamberimiz eşleri ile oynar, onlara karşı insanların en zarafetlisi olurdu. Hatta bir defasında Hz. Aişe ile yarış ettiklerinde Hz. Aişe geçti; sonra bir daha yarış yaptıklarında Resulullah geçti. Tatlı sözle konuşmalar sizi birbirinize bağlar. Eşi işe karşılıklı farz olan bilgileri, ilimleri konuşmalı okumalıdır. Kendi giydiğinden giydirmeli, kendi yediğinden yedirmelidir. Eşine, üzüntülerini, sıkıntılarını, düşmanlarını ve borçlarını asla söylememelidir; çünkü bunları kendisi aşsa bile onun dünyasında bir iz bırakacaktır.

Eşinin yüzünden ve arkasından hayır dua edip beddua etmemelidir. Çünkü o gece gündüz onun hizmetindedir. Ekmeğinin pişiricisi, yemeğinin pişiricisi, çamaşırının dikicisi ve yıkayıcısı, malının, çocuklarının ve şerefinin koruyucusudur. Hem enisi (dostu), hem munisi, hem yâri, hem nigârıdır.

Erzurumlu İbrahim Hakkı

suranur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "Erkekler eşlerine nasıl davranmalı?" - Marifetname'den...

Paylaşımınız için Allah sizden razı olsun.bir bayan olarak bunları görmek çok gurur verici.Allaha emanet olun hayırlı günlerB)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN .BENİM TAVSİYEM HZ HATİCENİN HAYATINI OKUYALIM.O KADAR GÜZELKİ HZ HATİCE VE PEYGAMBER EFENDİMİZİN AŞKLARI YAŞADIKLARI. BEN HERKESE TAVSİYE EDİYORUM.RABBİM OKUYUP UYGULAMAYI NASİP ETSİN İNŞALLAH

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

Amin Erkegin eşin onun Tek Dostudur diye düşünüyorum. Ögle bir Eşki senin bilipte Sadece Rabbin ile aranda ki sırlarınada ortaktır. Rabbim Benim gibi bekar Eş adaylarına ve tam tersinde Bekar Hanımlarımıza uygun eş versin inşallah. İlminin farkına vardıran Rabbime hamdolsun...

mavice

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm...Allah razı olsun paylaşımın çok öğretici ve anlamlı böyle paylaşımlar sayesinde birçok eksiğimizi tamamlayıp inşallah uygulamak nasip olsun...inşallah Allahü Teala bütün bekarlara islamiyete uygun yaşayacakları hayırlı bereketli huzurlu yuvalar kurmak nasip etsin...hayırlı cumalar herkese...

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

AMİN

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

HEPINIZIN DILEKLERINE KATILIYORUM DUA YERINE GECSIN AMIN DIYELIM
E$ GERCEKTEN COK ÖNEMLI. SAKIN LAF OLSUN YA$IM GECIYOR DIYE EVLENMEYIN.RABBIM HER$EYIN HAYIRLISINI VERSIN.1 AY ÖNCE KUZENIM NI$ANLISINDAN AYRILDI KENDISI ECA NIN EGE BÖLGE BAYISI BASKASI OLAMAZ BELGESI ONDA HAFTA ORTASI FABRIKADA CALISIYOR HAFTA SONU MILLETVEKILI YAZLIKLARININ TESISATINI YAPIYOR CIFT ISLERINDE BABASINA YARDIM EDIYOR VE 5 VAKIT NAMAZ KILIYOR MANISA YA 15 dk MESAFEDE EVI VAR KASABA AMA MAHALLE OLARAK GECIYOR HERYERDE KIZIN ANNESI ILLEDE SEHIR ICINE ALIN KIZIMI DEDI
VE ZAVALLI KIZ GÜNÜMÜZ GENCLERIYLE KUZENIMI AYIRD EDEMEDIGI ICIN AYRILDILAR BEN SEVINDIM IYIKI EVLENMEDI BÖYLE BIR ZIHNIYETLI KIZLA. NE OLUR IYI SECIN BU COK KÖTÜ BIR ÖRNEK AMA BIZ YA$ADIK MASRAFLAR VE ÜZÜNTÜSÜ CABASI YANINDA. a e o

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

Evlilik ince ayrıntılarla doludur. Hanım eşine tam teslimiyetle bağlanmalı eş ise onun ALLAH c.c. Emaneti oldğunu bilmeli. Karşılıklı iki tarafta görevlerini yeterince gerektigi gibi yaparsa ozaman herşey çok güzel olur. Bir Ev düşünün ki İçine Karamsarlık düşsün bu kolay Maddiyat düşünüp iki tarafta şeytanın isteklerini yaparsa biter. Ve Bir Ev düşünün iki insanın ilk günden tanıştığı anda ALLAH RIZASI İÇİN yaptığı bir evlilik mutluluk ve evin içine düşen Rahmetin gözle bile görünmesi... İŞTE BEN BUNA TALİBİM... (RABBİM HEPİMİZE BUNU NASİP ETSİN İNŞALLAH (BEKARLAR İÇİN)

medina

Kayıtlı Kullanıcı

Amin "savaşa giderken bir,denize girerken iki, evlenirken üç defa düşünün."(rus atasözü) ""kadın erkeğin esiri değil,fakat amiri, emiri de değildir. yalnız eşidir,refikasıdır."(Zübeyir Gündüzalp)

mavice

Kayıtlı Kullanıcı

amin inşallah cümlemize....

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

amin amin amin... :)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Zengin bir ailenin fakir bir komşusu varmış. Evlerindeki saadetin dalgalanmaları, zengin ailenin duvarlarını aşarak kulaklarına kadar ulaşırmış. Akşam olunca, fakir ailenin evindeki gülme ve saadeti duyunca zengin komşu gıpta edermiş. Bir gün karısına demiş ki:

- Biz bu kadar zengin olduğumuz halde neden neşemiz yok? Sen yarın fakir komşunun hanımından sor bakalım, saadetlerinin sebebi ne ise, biz de onlar gibi saadete nail olmaya çalışalım.

Kadın sabah olunca fakir komşuyu ziyarete giderek, konuşma sırasında evlerindeki saadetin sebebinden sual açmış, fakir komşunun hanımı demiş ki:

- Bizim küçük bir altın topumuz var. Akşam olunca ben efendime o da bana altın topu atarak oynar, eğleniriz.

Akşam olunca zenginin karısı meseleyi kocasına nakletmiş. Adam ertesi gün bir kuyumcuya giderek altın bir top sipariş etmiş. Topu aldığı günün akşamı karısı ile karşı karşıya oturup, altın topu birbirlerine atmaya başlamışlarsa da, hayal ettikleri neşe bir türlü doğmamış... Hatta madeni topun ağırlığı sebebiyle canları yanmış; sert atışlar yüzünden topun isabet ettiği vücutları, yer yer morarmış. Sabah olur olmaz zenginin karısı, alelacele fakirin ailesinden sormuş:

- Biz senin dediğin altın topu yaptırdık, fakat neşelenemedik, demiş. Fakir komşu:

- A komşum, o bildiğin gibi top değil. Sarı saçlı, masum bakışlı bir yavrumuz var. Biz ona “altın top” diyoruz. Akşam olunca kah benim kucağıma, kah babasına koşar ve bizi eğlendirir. Onunla meşgul olurken yorgunluğumuzu unutur, neşeleniriz, cevabını verir.

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Çok güzel. Allah razı olsun. Alah böyle insanla bir ömür boyu yaşamayı nasib etsin, hepimize.

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

ALLah razı olsun Zerda abla Güzel bi Hikaye Evet insan küçük şeylerden büyük Mutluluklar çıkaabilir. Aslında o görünen küçük şey manada çok büyük olabilir. Dünya malı Dünya Sevgisi Ve onun verdikleri bize hiç bişey vermez. Ama Bir küçük tebessüm bazen hayatı değiştirir Ya da yapılan küçük bir iyilik insana İlahi Rızayı bile kazandırır. Rabbim bizlere Bunların İdrakını Nasip etsin. Şiirlerimde bahsetmek istedigim işte bu anlamdır.

Uğraşma göremezsin o gözle Manayı
Ancak dünyadan geçersen görürsün sen Gerçegi
İçinde Dünya var ise Gardaş
Uğraşma Göremesensin sen Öteleri...

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

ALLah razı olsun Zerda abla Güzel bi Hikaye Evet insan küçük şeylerden büyük Mutluluklar çıkaabilir. Aslında o görünen küçük şey manada çok büyük olabilir. Dünya malı Dünya Sevgisi Ve onun verdikleri bize hiç bişey vermez. Ama Bir küçük tebessüm bazen hayatı değiştirir Ya da yapılan küçük bir iyilik insana İlahi Rızayı bile kazandırır. Rabbim bizlere Bunların İdrakını Nasip etsin. Şiirlerimde bahsetmek istedigim işte bu anlamdır.

Uğraşma göremezsin o gözle Manayı
Ancak dünyadan geçersen görürsün sen Gerçegi
İçinde Dünya var ise Gardaş
Uğraşma Göremesensin sen Öteleri...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt