Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ERKEĞİN PARFÜM KULLANMASI (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
ERKEĞİN PARFÜM KULLANMASI

Içinde alkol olduğu söylenen çeşitli yabancı parfümler var. Bunlar başka

maksatlarla da kullanılabiliyor. Bir erkeğin bu tür parfümleri kullanması caiz olur

mu?

Bizde "ameller niyetlere göredir." Bunun anlamı şudur: Doğru ve güzel bir iş
dahî
ancak iyi bir niyetle yapılırsa güzel olur ve ibâdet olur. Kötü bir niyetle yapılırsa kötü
olur, hattâ
günah olabilir. Rasûlüllah efendimiz (s.a.s) kokuyu çok övmüş ve kendisinin de
sevdiğini
söylemiştir ve tâ, o zamandan, kadın kokusu ile erkek kokusu arasında ayırım
yapılmış ve farklı
özelliklerde oldukları söylenmiştir. Imdi bir erkek erkeklere has güzel
kokuyu Rasûlüllah'ın
sünneti olduğu için kullanırsa güzel bir iş yapmış olur ve bir sünnet
sevabı alır. Sadece
bulunduğu yerde başkalarını ağır kokularla rahatsız etmemek için
güzel koku kullanırsa güzel
bir iş yapmış olur. Güzel kokuyu yabancı kadınları
celbetmek için kullanırsa bir haram işlemiş
olur.

Içinde alkol olan erkek parfümleri,
Hanefi mezhebine göre kullanılabilir. Ama
sadece kadınları cezbetmek için geliştirilmiş
parfümlerin evin dışında kullanılması mahzurlu
olmalıdır. Çünkü onlar zaten
müslümanların örfünde güzel koku değildir. Yabancı kadınların
dikkatini çekmekten
başka bir işe de yaramazlar ve günümüzde havailiğin sembolüdürler.
Hanımı
hoşlanıyorsa evinin içinde kullanabilir B)B)B)

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ERKEĞİN PARFÜM KULLANMASI

s.aleyküm allah(c.c.)razı olsun elinize sağlık faideli bilgiler paylaşmışsınız bizlerle de benim aklım şu alkollü parfüm kullanabilir kısmına takıldı yaa..yani caiz mi acaba parfüm kullanmak..şüphesiz peygamber efendimiz(s.a.v.)kokuyu doğrusu güzel kokmayı severdi ama bugünkü manasıyla değil galiba..olsa olsa esanstır diye düşünüyorum..yoksa günümüzde kullanılan parfümler kasdedilmemiştir galiba..allaha(c.c.)emanet olun hayırlı akşamlar..

Tugbis

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razi olsun faydali bir paylasimda bulunmussunuz. B) B) B)​

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

RECEB-I KAMER yazdı:
s.aleyküm allah(c.c.)razı olsun elinize sağlık faideli bilgiler paylaşmışsınız bizlerle de benim aklım şu alkollü parfüm kullanabilir kısmına takıldı yaa..yani caiz mi acaba parfüm kullanmak..şüphesiz peygamber efendimiz(s.a.v.)kokuyu doğrusu güzel kokmayı severdi ama bugünkü manasıyla değil galiba..olsa olsa esanstır diye düşünüyorum..yoksa günümüzde kullanılan parfümler kasdedilmemiştir galiba..allaha(c.c.)emanet olun hayırlı akşamlar..

Ama saf kokuyu nereden bulacaksın araştırmak lazım B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Tugbis yazdı:
Allah razi olsun faydali bir paylasimda bulunmussunuz. B) B) B)​

Tuğbişcim kkudan ziyade sabunlar bile o kadar güzel kokuyorki mis gibi B)

7362

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun.güzel bir paylaşım ..aeo

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim Razi Olsun Faydali Bir Paylaşim Olmuş..

Hayirli Akşamlar..

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razi olsun sizden.cok guzell konuyu buraya tasimissiniz.sayenizde bilgilerimiz tazelendi.selametle....

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum
Ben sadece cuma namazlarımda alkolsüz parfüm kullanıyorum birde sevdiğim insanın yanına giderken kullanıyordum.

Ama Alkolsüz olduğunu bilsem bile vücuduma temas ettirmemeye çalışıyorum nolur nolmaz :)

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
esselamü aleyküm hafıza annem yine çok güzel bır konuya değinmişsin yalnız birşey sormak ıstıyorum ben yaklasık 1 sene önce bır ablamdan bayanların parfum kullanmasının haram olduğunu duymuştum ve ogunden sonra parfum kullanmadım yakın zmanlarda baska bır ortamda bu konu acıldı ve bende haram oldugunu duydugmu dile getirdim karsı tarafta bana böyle bırseyın olmadığını önemlı olan nıyet olduğunu söyledi eğer bılgisi olan kardeşlerımız varsa aydınlatırlarsa cok memnun olucağım şimdiden t.ederım selam ve dua ile....

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum.
Kadın Ziynetleriyle hayasıyla örnek olması gerektiği için bir kadının dışarıda parfüm ve benzeri şeyler kullanması caiz değildir. Ancak evinde eşi için yaptığı her türlü yanaşma taktikleri caizdir tabir-i caiz ise.

Hanefi mezhebine göre Erkeklerin Etrafındakileri rahatsız etmeyecek şekilde parfüm kullanmaları caiz'dir yanlızca her namaz vaktinde Abdest almak şartıyladır çükü içerisinde alkol olur. Alkol kokuyu bozmadan çoğaltmaya yarar bunu ticari olarak kullandıkları için genelinde alkol olur yanlızca misk de yani kokunun özünde alkol olmaz o abdest e bir engel teşkil etmez ama içerisinde alkol olan kolanya bile Abdesti tehlikeye sokar. tekrar abdest alınmasında faide vardır. etrafındaki insanları kokuyla rahatsız etmek haram değil mekruh tur ancak mekruhu tekrar tekrar işlemek haramdır.

Selamun Aleykum

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
vealeyküm selam
çok t.ederım ben zaten kullanmıyorum 1 senedır... yanlız bılmemde de faide var
abdet tazelenmesı gerektığinide bilmiyordum... kullanan arkadşlarıma iletmem lazım....
Allah(c.c) sizden razı olsun inşaAllah selam ve dua ile...
esselamü aleyküm...

ashab_kiram

Kayıtlı Kullanıcı
parfüm konusunda az birazda olsa bişeyler biliyodum ama abdesttin tekrar tazelenmesi konusunda hiç bir bilgim yoktu.ALLAH razı olsun böyle bi konuyu açtığınız için.

mustafa11

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.mobilyaonarim.com
S A Bence Bu Konu Biraz Farkli Insanlar Neden Koku Sürerki Ben Hayret Ederim Rabbimizin Onlara Verdiği Bedeni Ve Kokusunu Mu Sevmezlerki Neden Karşisindakine Güzel Kokmak Isterler Işte Bu Olay Bence Yanliş Ve Düşündürücü ... Selametle...

ReisulKurra

Kayıtlı Kullanıcı
S A Bence Bu Konu Biraz Farkli Insanlar Neden Koku Sürerki Ben Hayret Ederim Rabbimizin Onlara Verdiği Bedeni Ve Kokusunu Mu Sevmezlerki Neden Karşisindakine Güzel Kokmak Isterler Işte Bu Olay Bence Yanliş Ve Düşündürücü ... Selametle...

Selamun Aleykum.

Dünya Böyledir Aziz Kardeşim Burası Cennet Değil malesef. Cennette Örneğin Yediğimiz Rızıklandıklarımızı Ter yoluyla çıkaracağız ve o terin kokusu misk kadar güzel olacak bunlar hadis-i şeriflerde var. Ancak Dünya böyle deyil. Ter Kokusunu beğeniyorsan yada benzeri kokulardan hoşnut kalıyorsan size birşey diyemem çünkü insanların herbiri farklı zevklere sahiptir. ancak bizim zevkimiz ibadettir. Peygamber efendimiz Ve Eshab-ı Özellikle cuma namazlarında En güzel elbiselerini en güzel kokuları sürüp de giderlerdi rabb'ın huzurunda en güzel şekilde durabilmek için. İnsan yahut Doğa kendi öz kokusuyla güzeldir Tabiki size muhalefet değilim. Ama Allah Güzel olan herşeyi biz insanlara bahşetmiştir güzel koku yayan bitkilerden elde edilir genelde parfümler. ve biz bunları güzel yollarda kullanırsak ta kötü bir suç işlemiş olmayız. art niyetli düşüncelerle yapılırsa hayır sanılandan şer doğar. Ama niyet halis ise dışarıdan o kişiyi küçümseyenler bedbahtların ta kendisidir.

Selamun Aleykum

mustafa11

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.mobilyaonarim.com
Selamun Aleykum.

Dünya Böyledir Aziz Kardeşim Burası Cennet Değil malesef. Cennette Örneğin Yediğimiz Rızıklandıklarımızı Ter yoluyla çıkaracağız ve o terin kokusu misk kadar güzel olacak bunlar hadis-i şeriflerde var. Ancak Dünya böyle deyil. Ter Kokusunu beğeniyorsan yada benzeri kokulardan hoşnut kalıyorsan size birşey diyemem çünkü insanların herbiri farklı zevklere sahiptir. ancak bizim zevkimiz ibadettir. Peygamber efendimiz Ve Eshab-ı Özellikle cuma namazlarında En güzel elbiselerini en güzel kokuları sürüp de giderlerdi rabb'ın huzurunda en güzel şekilde durabilmek için. İnsan yahut Doğa kendi öz kokusuyla güzeldir Tabiki size muhalefet değilim. Ama Allah Güzel olan herşeyi biz insanlara bahşetmiştir güzel koku yayan bitkilerden elde edilir genelde parfümler. ve biz bunları güzel yollarda kullanırsak ta kötü bir suç işlemiş olmayız. art niyetli düşüncelerle yapılırsa hayır sanılandan şer doğar. Ama niyet halis ise dışarıdan o kişiyi küçümseyenler bedbahtların ta kendisidir.

Selamun Aleykum
S A KARDEŞİM TABİKİ HAKLISINIZ HERKESİN DÜŞÜNCESİ FARKLIDIR. BUDA BENİM DÜŞÜNCEMDİ SAĞOLUN ........

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt