Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

En Güzelden (sav) Sadaka Dersleri (1 Kullanıcı)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم / Bismillahirrahmanirrahim..
muhammed1.jpg
allah1.jpg

Sahabiler ne güzel, ne şanslı insanlardı.. Acı çektiler, aç kaldılar, savaşa girip mallarını ve canlarını ortaya koydular. Bunlar görünüşte onların yaşadıklarının zor tarafı… Bir de güzelliği var ki, hayali bile cihana değer.

Sokakta yürürlerken Âlemlerin Sultanı ile karşılaşıp selamlaşıyor, evlerindeki iki lokmanın birisini götürüp O’na takdim ediyorlardı.

Gece yarılarında kapılarına Peygamber Efendimiz (sas) gelebiliyor, akıllarına takılan bir şeyi gidip O’na sorabiliyorlardı.

Maddi olarak sıkıntıdaydılar; ama onların sahip olduğu hazinenin eşi benzeri yoktu ve olmayacaktı da…

O Güzeller Güzeli’ne, Âlemlerin Sultanı’na sahip olan kendileri fakir olsa da kalpleri zengin sahabiler, bir gün Peygamber Efendimiz (sav) ile otururlarken Allah Resûlü (sav):

"- Güneşin doğduğu her gün herkesin sadaka vermesi gerekir" buyurdu.

Bu, bir an için onları düşündürdü. Nasıl kalkabilirlerdi bu yükün altından. Sahabilerden birisi:

"- Ey Allah’ın elçisi, bizim malımız yok ki nasıl sadaka verelim?" diye sordu.

Peygamber Efendimiz (sas) bu soruya şöyle cevap verdi:

"- Şu saydıklarımdan her biri bir sadakadır:

‘Allahü ekber’ diye tekbir getirmek,
‘subhan
Allah.jpg
’ demek,
‘elhamdulillah’ demek,
‘lâilahe ill
Allah.jpg
’ demek,
‘estağfirullah’ demek,
iyiliğe teşvik edip kötülüğü engellemek,
iki kişi arasında adaletli davranmak,
kişiye hayvanını yüklerken yardım etmek,
güzel söz söylemek,
namaza gitmek üzere attığın her adım,
kendini başkasına kötülük yapmaktan alıkoymak,
insanların gelip geçtiği yoldan dikeni, kemiği, taşı kaldırıp atmak,
gözleri görmeyeni gideceği yere götürmek,
sağır ve dilsize, bir şeyi anlayıncaya kadar anlatmaya çalışmak,
bildiğin bir yeri senden sorup öğrenmek isteyene yol göstermek,
sıkıntıda olup senden yardım isteyenin yardımına koşmak,
güçsüz birine var gücünle yardım etmek…

İşte bütün bunlar kendin için verdiğin birer sadaka hükmüne geçer."

Peygamber Efendimiz (sav) sözünü tamamladığı zaman sahabilerin yüzünde mutluluk çiçekleri açıvermişti.

Bu sadakayı vermek öyle zor bir şey değildi. Hatta hemen her gün yaptıkları işlerdi.
Şimdi her gün yaptıkları birçok şeyi yapmakla sadaka sevabına kavuşacaklarını öğrenmişlerdi.

Bütün zamanların HİDAYET REHBERİ olan efendimiz; tüm ümmetini kucaklayan şefkati ile bu müjdeyi bu zamandaki BİZLERE de vermişti..

RABBİM BİZLERİ, O'NUN (S.A.V.) SÜNNETLERİ İLE HAYATINI "HAYATLANDIRAN" NASİPLİLERDEN EYLESİN... (AMİN)

DUA İLE..

incinur9

Kayıtlı Kullanıcı
iştebende diyorumof demeyin bizimpeygamberimizçok sıkıntı çekmiş amahep allaha dua etmiş.seni çok çokçokseviyorum peygamberim

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
iştebende diyorumof demeyin bizimpeygamberimizçok sıkıntı çekmiş amahep allaha dua etmiş.seni çok çokçokseviyorum peygamberim

Canım benim inşallah peygamber efendimize komşu olsın amin
bende çok çok seviyorum :Ainşallah rabbim bizi nur incimizden ahirette birleştirir amin
canım rabbime emanetsin inşallah
dualarında damla ablanı da unutma olur mu?B)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
kalp-resmi15.jpg

kalbimizin gülüne nur incimize selamlar olsun...selamımızı kabul et ya rasulullah
allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala ali seyyidina muhammed

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

Hz.%20Muhammed%20(%20s.a.v.%20).jpg

Selamün Aleyküm güzel kardeşim..Allah c.c razı olsun.. Yüreğimize işleyen çok güzel bir paylaşım olmuş..Emeğinize, gönlünüze sağlık..Rabbimiz c.c razı olsun..Rabbimiz c.c Efendimiz (s.a.v)'e komşu eylesin sizi inşallah..Rabbimize emanet olun. Salat ve selam Nebiler nebisinin üzerine olsun inşallah...B)Selam ve dua ile..B)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm güzel kardeşim..Allah c.c razı olsun.. Yüreğimize işleyen çok güzel bir paylaşım olmuş..Emeğinize, gönlünüze sağlık..Rabbimiz c.c razı olsun..Rabbimiz c.c Efendimiz (s.a.v)'e komşu eylesin sizi inşallah..Rabbimize emanet olun. Salat ve selam Nebiler nebisinin üzerine olsun inşallah...B)Selam ve dua ile..B)[/CENTER][/QUOTE]

Aleykum selam sitemizin gülü B)
aminnn aminnn inşallah hep beraber
allah razı olsun çok güzel resim
ben resim koycaktım ama koyamıyorum neden böyle oldu anlamadım:A
rabbimize emanetsin inşallah...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm güzel kardeşim..Allah c.c razı olsun.. Yüreğimize işleyen çok güzel bir paylaşım olmuş..Emeğinize, gönlünüze sağlık..Rabbimiz c.c razı olsun..Rabbimiz c.c Efendimiz (s.a.v)'e komşu eylesin sizi inşallah..Rabbimize emanet olun. Salat ve selam Nebiler nebisinin üzerine olsun inşallah...B)Selam ve dua ile..B)[/center]

Aleykum selam sitemizin gülü
ben resim koycaktım ama koyamıyorum neden böyle oldu anlamadım
rabbimize emanetsin inşallah...[/quote]

Selamün Aleyküm Sitemizin şekeri, ben 2 gül kullanmışım size yazarken, siz de ağlayan smileyi ve bir de gül eklemişsiniz, 4 olan smiley limitini aşıyoruz haliyle :(.. buna ekleyeceğimiz resimler de dahil.. mesela 1 tane resim ekliyorsanız, o mesajda en fazla 3 smiley kullanabiliyorsunuz...siz ve benim kullanığımız smileylerle 4 olan limit doluyor.. Sebebi ondandır güzel kardeşim..Bu sebeple mesajları alıntılarken, alıntı mesajdaki resim ve smileyleri silebilirsiniz, çünkü alıntıdaki ifadeler örneğin 2 taneyse sizin alıntıya yazacağınız cevaptaki smiley sayısı da 2 yi geçmeyecek, toplamda 4ü geçmemesi için ;) Yani endişelenmeyin inşallah..Siz de Rabbimize emanet olun. selam ve dua ile..

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum selam sitemizin gülü
ben resim koycaktım ama koyamıyorum neden böyle oldu anlamadım
rabbimize emanetsin inşallah...

Selamün Aleyküm Sitemizin şekeri, ben 2 gül kullanmışım size yazarken, siz de ağlayan smileyi ve bir de gül eklemişsiniz, 4 olan smiley limitini aşıyoruz haliyle :(.. buna ekleyeceğimiz resimler de dahil.. mesela 1 tane resim ekliyorsanız, o mesajda en fazla 3 smiley kullanabiliyorsunuz...siz ve benim kullanığımız smileylerle 4 olan limit doluyor.. Sebebi ondandır güzel kardeşim..Bu sebeple mesajları alıntılarken, alıntı mesajdaki resim ve smileyleri silebilirsiniz, çünkü alıntıdaki ifadeler örneğin 2 taneyse sizin alıntıya yazacağınız cevaptaki smiley sayısı da 2 yi geçmeyecek, toplamda 4ü geçmemesi için ;) Yani endişelenmeyin inşallah..Siz de Rabbimize emanet olun. selam ve dua ile..
[/QUOTE]

aleykum selam sitemizin gülü resimi koyamıyorum onları biliyorum ama resim yapıştırmıyor :A
rabbimize emanetsin inşallah

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh Damla kardeşim.
Allah razı olsun, emeklerinize sağlık,
Allah’a emanet olun,
Selam ve baki dua ile kalın.

Tevbe 104. Allah'ın, kullarının tevbesini kabul edeceğini, sadakaları geri çevirmeyeceğini ve Allah'ın tevbeyi çok kabul eden ve pek esirgeyen olduğunu hala bilmezler mi?

deleterx2.gif

gif078tw8jw5.gif

İyi bir Okçu’nun gücü, yayı ne kadar gerdiği ile değil,
Oku ne zaman atacağı ile ölçülür.

CORE

Kayıtlı Kullanıcı
Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

Rabbim razı olsun. İnşa Allah Efendimizin gül yüzünü görmemizi ve O'na (s.a.v.) komşu olmayı bize nasip kısmet etsin.

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم / Bismillahirrahmanirrahim..
muhammed1.jpg
allah1.jpg

Sahabiler ne güzel, ne şanslı insanlardı.. Acı çektiler, aç kaldılar, savaşa girip mallarını ve canlarını ortaya koydular. Bunlar görünüşte onların yaşadıklarının zor tarafı… Bir de güzelliği var ki, hayali bile cihana değer.

Sokakta yürürlerken Âlemlerin Sultanı ile karşılaşıp selamlaşıyor, evlerindeki iki lokmanın birisini götürüp O’na takdim ediyorlardı.

Gece yarılarında kapılarına Peygamber Efendimiz (sas) gelebiliyor, akıllarına takılan bir şeyi gidip O’na sorabiliyorlardı.

Maddi olarak sıkıntıdaydılar; ama onların sahip olduğu hazinenin eşi benzeri yoktu ve olmayacaktı da…

O Güzeller Güzeli’ne, Âlemlerin Sultanı’na sahip olan kendileri fakir olsa da kalpleri zengin sahabiler, bir gün Peygamber Efendimiz (sav) ile otururlarken Allah Resûlü (sav):

"- Güneşin doğduğu her gün herkesin sadaka vermesi gerekir" buyurdu.

Bu, bir an için onları düşündürdü. Nasıl kalkabilirlerdi bu yükün altından. Sahabilerden birisi:

‘subhan
Allah.jpg
’ demek,
‘elhamdulillah’ demek,
‘lâilahe ill
Allah.jpg
’ demek,
‘estağfirullah’ demek,
güzel söz söylemek,

Peygamber Efendimiz (sav) sözünü tamamladığı zaman sahabilerin yüzünde mutluluk çiçekleri açıvermişti.

Bu sadakayı vermek öyle zor bir şey değildi. Hatta hemen her gün yaptıkları işlerdi.
Şimdi her gün yaptıkları birçok şeyi yapmakla sadaka sevabına kavuşacaklarını öğrenmişlerdi.

Bütün zamanların HİDAYET REHBERİ olan efendimiz; tüm ümmetini kucaklayan şefkati ile bu müjdeyi bu zamandaki BİZLERE de vermişti..

RABBİM BİZLERİ, O'NUN (S.A.V.) SÜNNETLERİ İLE HAYATINI "HAYATLANDIRAN" NASİPLİLERDEN EYLESİN... (AMİN)

DUA İLE..

Allahcc yar ve yardımcın olsun...

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh Damla kardeşim.
Allah razı olsun, emeklerinize sağlık,
Allah’a emanet olun,

Tevbe 104. Allah'ın, kullarının tevbesini kabul edeceğini, sadakaları geri çevirmeyeceğini ve Allah'ın tevbeyi çok kabul eden ve pek esirgeyen olduğunu hala bilmezler mi?

deleterx2.gif

gif078tw8jw5.gif

İyi bir Okçu’nun gücü, yayı ne kadar gerdiği ile değil,
Oku ne zaman atacağı ile ölçülür.

aleykum selam gözlerine ve yorumuna saglık kardeşim amin inşalalh rabbim sizden de razı olsun inşallah
rabbimize emnaetsiniz inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh.
AMİN AMİN AMİN
Allah razı olsun kıymetli kardeşimiz,
Allah’a emanet olun,

deleterx2.gif

mehmdd

Kayıtlı Kullanıcı

‘subhan’ demek,
‘elhamdulillah’ demek,
‘lâilahe ill’ demek,
‘estağfirullah’ demek,
güzel söz söylemek,

Bu sadakayı vermek öyle zor bir şey değildi. Hatta hemen her gün yaptıkları işlerdi. Şimdi her gün yaptıkları birçok şeyi yapmakla sadaka sevabına kavuşacaklarını öğrenmişlerdi.

-------------------------------------------------------------------------

Yüce Mevlam bunları devamlı yapmayı nasip etsin emeğinize sağlık

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt