Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

elinle sunduğun birşeye ''bu acıdır'' dememek........ (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan kırıkkalp
  • Başlangıç tarihi
K

kırıkkalp

Bir gün Lokman'ın Efendisine hediye olarak bir karpuz getirdiler. Hizmetçiye ' git, oğlum Lokman'ı çağır' dedi Lokman gelince Efendisi, karpuzu kesip ona bir dilim verdi.

Lokman o dilimi bal gibi, şeker gibi yedi. Hem de öyle lezzetle yedi ki Lokman'ın efendisi, ikinci dilimi de kesip sundu. Böyle, böyle karpuzu tekmil yedi; Yalnız bir dilim kaldı.

Efendisi ' Bunu da ben yiyeyim; bir bakayım, nasıl şey, herhalde tatlı bir karpuz' dedi .

Çünkü Lokman, öyle lezzetle, öyle zevkle, öyle iştahlı yiyordu ki görenlerin de iştahı geliyordu.

Efendisi o dilimi yer yemez karpuzun acılığından ağzını bir ateştir sardı, dili uçukladı, boğazı yandı. Bir eyyam acılığından adeta kendisini kaybetti.

Sonra Efendisi:

-A benim Cânım, böyle bir zehri nasıl oldu da tatlı tatlı yedin,

Böyle bir kahrı nasıl oldu da lütuf saydın?

Bu ne sabır? Neden böyle sabrettin?

Sanki canına kastın var? Niye bir şey söylemedin, niye biraz sabret şimdi yiyemem demedin?' dedi.

Lokman dedi ki:

' Senin nimetler bağışlayan elinden o kadar rızıklandım ki utancımdan adeta iki kat olmuşumdur.

Ey marifet sahibi! Elinle sunduğun bir şeye 'bu acıdır' demeğe utandım.

Çünkü vücudumun bütün cüzleri senin nimetlerinden meydana geldi.

Ben senin dânene, tuzağına gark olmuştum;

Bu kadarcık bir acıya dayanamaz, feryad edersem vücudumun bütün cüzleri hak ile yeksan olsun!

Şekerler bağışlayan elinin lezzeti bu karpuzdaki acılığı hiç bırakır mı?

Sevgiden bakırlar altın kesilir.

Sevgiden tortulu, bulanık sular arı duru bir hale gelir, sevgiden dertler şifa bulur.

Sevgiden ölü dirilir, sevgiden padişahlar kul olur.

Mesnevi'den

hicretturkan

Kayıtlı Kullanıcı
evet son derece ibret verici anlayana çok sey anlatıyor bu hikaye.yazan elleriniz dert görmesin.

GAHA

Kayıtlı Kullanıcı
dogru öze ne denir bilmem gercekten cok güzeldi ben dini hikayeler dinleyip dinimi güclendirip kötülüklerden uzak durmak istiyorum cünkü beni cok etkiliyor bu hikayeler hai serifler

yurtlu

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim,
emeğine yüreğine sağlık çok güzel bir paylaşımdı
selam ve baki dualarımla...

G

gülderen özdemir

canım çok güzel evet anlayana bilene çok şeyler bu dini hikayeler bizlere çok şeyler anlatıyor emeğine sağlık allah razı olsun rabbime emanet ol hayırlı günler

ahsengazi

Kayıtlı Kullanıcı
harika bir paylaşım ellerinize sağlık

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm
emeğine sağlık, çok anlamlı gerçekten..
biz de Rabbimizden gelen küçük bir sıkıntıya, acıya nasıl olur da isyan ederiz..
Yüce Yaradn bize bunca güzel nimetler, ve sonsuz bir hayat vaad ederken ?
selametle...

K

kırıkkalp

Arkadaşlar yorumlariniz için teşekkürler ama hakedmiyorum çünkü benim değil çok sevdiğim bir ablamin yazisi bu....

canom

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun çok güzel bir paylaşım yüreğine saglık.

pinar1988

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt