Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Elinden kaçana üzülme (2 Kullanıcı)

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Adamın biri bir gün tuzak kurarak küçük bir kuş yakalamış. Adam tam kuşu kesip yemek üzere iken kuş konuşmaya başlamış:
"Bu kadar zamandır pek çok koyun, inek yedin doymadın. Şimdi 50 gramlık bir kuşu yiyip de doyacak mısın sanki? Beni bırakırsan sana üç nasihatte bulunurum, her zaman işine yarar. Birincisini elinde iken söylerim, beğenirsen bırakırsın. İkincisini şu damın üzerinde ve üçüncüsünü de şu ağacın tepesindeyken söylerim, ne dersin?"

Adam, kuşun teklifini kabul etmiş ve birincisini söylemesini istemiş.
Kuş:" Sana her söylenene inanma!" demiş. Adam bu nasihati beğenmiş ve kuşu bırakmış. Kuş, damın üzerine çıkınca adam "ikincisini söyle bakalım!"demiş.
Kuş:" Elinden kaçıp giden ve kaybettiğin şeylerin arkasından boş yere sızlanıp şikayet etme!" demiş. Adam bu nasihati de beğenmiş ve bu sırada kuş ağacın tepesine konup: "hey adam, benim karnımda tam 300 gr ağırlığın da bir elmas vardı, onu kaçırdın!" deyince adam kendini yerden yere atıp kaçırdığı fırsat için dövünmeye başlamış.
Kuş:" Sana her söylenene inanma demiştim, ama bu nasihatimi tutmadın. Ben 50 grlık kuş iken karnımda nasıl 300 grlık elmas taşıyabilirim? Ayrıca elinden kaçan fırsatların arkasından boş yere dövünme dememişmiydim?"der.

Bunun üzerine adam "hadi, üçüncüsünü söyle" deyince kuş: "sanki ilk iki öğüdü tutmuş gibi üçüncüsünü istiyorsun. Çorak toprağa atılan tohum yeşerirmi? Cehalet ve ahmaklık yırtığını hiçbir yama kapatmaz!" diye cevap verir ve uçup gider.

canom

Kayıtlı Kullanıcı
allah sizden razı olsun güzeldi..

yeşil.kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
Gerçekten çok güzel bir hikaye kardeşim emeğine saglık

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
gerçekten çok güsel allah razı olsun kardeşim

Amin kardeşim. Allahü teala cümlemizden razı olsun, istifade edebilenlerden eylesin bizleri inşaallahü teala..

Üyeliğiniz hayırlı ve bereketli olsun, inşaallahü teala

Dua eder, dualarınızı beklerim.

Vesselam.

hk8506

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzeldi rabbim razı olsun inş emeğinize sağlık

leyla-1

Altın Üye
Ayın En İyi Üyesi
Selam Aleyküm kardeşim Allah razı olsun gerçekten çok güzel anlamlı bir paylaşımdı emeğinize sağlık.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Selam Aleyküm kardeşim Allah razı olsun gerçekten çok güzel anlamlı bir paylaşımdı emeğinize sağlık.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

Ve aleyna aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatühü vel mağfiretüh

Estağfırullah.. Amin kardeşim :) Allahü teala cümlemizden razı olsun, teşekkür ederim B) sizinde yüreğinize sağlık..

Amin, inşaallahü teala..Allahü teala din ve dünya seadeti nasib etsin, iki cihanda aziz eylesin inşaallahü teala..

Vesselam..

CANAN25

Kayıtlı Kullanıcı
çok begendim harikaydı paylaşımın için sağol

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
çok begendim harikaydı paylaşımın için sağol

Estağfirullah, siz de sağolun :) nasihat tutmayanı müsibet tutar buyurmuş büyükler, Cenab-ı hak idrak ve istifade etmemizi nasib eylesin.

Dualarınızda bizleri de unutmayın, vesselam..

nurani

Kayıtlı Kullanıcı
Allahrazıolsun çok güzeldi.Allah istifade etmeyi nasip etsin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt