Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

el-haya, vel-iman (1 Kullanıcı)

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
Efendimiz de (sav); “Hayâ imandandır” buyurmuştur.
İnsan, utanma duygusunu doğuştan getirir ama imanla korur ve geliştirir.

Bütün güzellikler gibi, utanmanın, iffetin, hayânın da kaynağı imandır ve bu sebeple de kadın erkek herkesin asıl değeri, doğru bir biçimde Allah’a ve ahirete inanmaktadır.
İslam imanı, bütün mensuplarını iffete ve edebe çağırır.

Allah tarafından her an görüldüğünü ve gözetildiğini bilen bir insan, yaptıklarından hesap vereceğini de bildiği için elbette ki kendisi için çizilmiş sınırlara uyar; nerede durması gerektiğini, nerede serbest olduğunu hep hesaba katar. Çünkü dünya hayatının sonunda kurulacak olan en büyük mahkemede, her halinden dolayı sorgulanacak ve en küçük iyiliğinin de, en küçük kötülüğünün de karşılığını mutlaka görecektir.

“O, Allah’ın kendisini gördüğünü bilmez mi?” (Alak; 14)

“Şüphesiz Allah, sizin üzerinizde her şeyi görüp gözetendir.” (Nisa; 1)

“Nerede olursanız, O sizinle beraberdir.” (Hadid; 4)

Görürcesine bir Allah imanı ve Allah tarafından görüldüğüne kesin olarak inanmak, iffetli olmayı doğurur. Böyle bir mü’min, sürekli Cenab-ı Hakk’ın nazarına muhatap olması itibariyle hayâda, iffette, edepte derinleşir, kesintisiz bir temkin üzere yaşar.

Güzeller Güzeli (sav) şöyle buyurur: “Allah’a karşı olabildiğince hayâlı davranın! Allah’a karşı gerektiği ölçüde hayâlı olan, kafasını ve kafasının içindekileri, midesini ve midesindekileri kontrol altına alsın. Ölüm ve çürümeyi de hatırından uzak tutmasın. Ahireti dileyen, dünyanın sûrî güzelliklerini bırakır… İşte, kim böyle davranırsa, o Allah’tan hakkıyla hayâ etmiş sayılır.”

Ayıplanan şeye düşme korkusuyla, insanda hâsıl olan değişim, durum ve tavır, hayâdır.
İnsan bu duygusuyla, kötülüklerden ve çirkinliklerden uzak durur.

Tabii ki hayâ, kadın erkek her mümin içindir. Ancak yapı ve yaratılışları gereği, kadınlara daha da yakışan bir güzelliktir. Ebu Said el-Hudri der ki: “Resulullah (sav) çadırdaki bakire kızdan daha çok hayâ sahibi idi. Hoş olmayan bir şey görmüşse, biz bunu yüzünden hemen anlardık.” (Kütüb-i Sitte, c.17, s.609–611)

Efendimiz, hayâyı ahlakımızın özü olarak tarif etmiştir: “Her dinin kendine has bir ahlakı vardır. İslam’ın ahlakı ise hayâdır.”

Hayâ, sadece kadınlara mahsus değildir. Mesela Hz. Osman (ra), hayâ timsali olarak tanınmış bir mübarek zat idi.

Hayânın en önemli sonucu, fevkalade iffetli, edepli ve namuslu olmaktır.

Kutsal’ın olmadığı yerde, utanmak; utanmanın olmadığı yerde de, iffet, edep, hayâ barınamıyor..

İşte bu yüzden, ülkemizdeki din eğitiminin perişanlığına bakarak, Rahmetli Necip Fazıl, bundan yarım asır önce, “Bu gidişle, utanmaktan utanan bir nesil gelecek!” demişti.

itibarhaber'den alıntıdır...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamun aleykum kardeşim rabbim razı olsun vehbi vakkasoglunun bir yazısı idi sanıyorum ...sayenizde tekrar nasiplendik
baki selamlar

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
el-haya, vel-iman

selamünaleyküm ALLAH c.c. razı olsun İNŞALLAH
emeğinize sağlık güzel bir paylaşım
ALLAH c.c. emanet olun...selametle

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim.açmış olduğunuz konuları dikkatlice takip etmeye çalışıyorum .Alllah razı olsun.sizden ricam kaan kardeşimi tebrik ederim formuna gözatmanız.orada size danışmak istediğim bir konu var.okursanız sevinirim.Allah razı olsun.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim rabbim razı olsun vehbi vakkasoglunun bir yazısı idi sanıyorum ...sayenizde tekrar nasiplendik
baki selamlar

ve aleyküm selam..mevla cümlemizden razı olsun...yazarını bilemiyorum itibarhaberde gördüm bir kısmını paylaşmak istedim.. ilginiz için teşekkürler..

el-haya, vel-iman

selamünaleyküm ALLAH c.c. razı olsun İNŞALLAH
emeğinize sağlık güzel bir paylaşım
ALLAH c.c. emanet olun...selametle

ve aleyküm selam..pek emek sayılmaz coppy paste..:a26:
sizde O na emanetsiniz...

selamün aleyküm kardeşim.açmış olduğunuz konuları dikkatlice takip etmeye çalışıyorum .Alllah razı olsun.sizden ricam kaan kardeşimi tebrik ederim formuna gözatmanız.orada size danışmak istediğim bir konu var.okursanız sevinirim.Allah razı olsun.

ve aleyküm selam..mevla sizdende razı olsun...gördüm ve yazdım..

PriMe

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun. Güzel bir yazı...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

selamünaleyküm sayın hocam kopyada emek istemezmi onun için söyledim
yanlışsam özürdilerim...:a03:

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm kardeşim.

ALLAH celle celalühu razı olsun.selam ve yürekten samimi dualarımla hayırlı ve bereketli günler olsun selametle kalın kardeşim.

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim razı olsun kardeşim elinize sağlık

Dua ile

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü..
Kıymetli abimiz, Rahman c.c razı olsun, ecrinize sizi vasıl eylesin inşallah..Allah c.c en güzel şekilde idrak edip amel edenlerden, bu vesileyle değerli çalışmanızın, kalplerde tesirli olmasını nasip ve müyesser eylesin inşallah..Amin..
Çağın kayıp ilanı ile aranması gereken bir hasletidir haya.. Onun yokluğunun da ne gibi büyük felaket ve hezeyanlara yol açtığını çok muhtelif örneklerle açıklayabiliriz.Hayanın, imandan bir şube olması, bizleri fazlasıyla tefekkür ettirmeli..İnsanı haysiyetli, şerefli ve üstün kılan meziyetlerden biri olan haya konusunda, ahir zamanda ağır bir imtihandan geçiyoruz.. ''İnsanlığın kıyameti'' olan hayasızlıktan beri olmak, hayadan ödün vermeden yaşamak, hayanın önemini anlatmak ve yaşatmak duası ile..Allah c.c bizleri razı olduğu amel ve niyetlerden ayırmasın inşallah..Güzel ve istifadeli bir çalışmaydı..Rabbimize emanet olunuz..Selam ve Dua ile.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun. Güzel bir yazı...

mevla sizdende,yazandan da razı olsun..

selamünaleyküm sayın hocam kopyada emek istemezmi onun için söyledim
yanlışsam özürdilerim...:a03:

aleyküm selam hanımefendi kardeşim..
kopya pek emek sayılmaz, lakin özür dileyecek bi yanlış söz konusu değil...dua edin yeter..

selamünaleyküm kardeşim.

ALLAH celle celalühu razı olsun.selam ve yürekten samimi dualarımla hayırlı ve bereketli günler olsun selametle kalın kardeşim.
aleyküm selam efendi kardeşim...Allah sizdende razı olsun....dualar müşterek..sizede hayırlı ve günler..

Rabbim razı olsun kardeşim elinize sağlık

Dua ile
amin...sağolun okuduğunuz için..mevla teala bizlere ve sizlere amel edebilmeyi nasib etsin...[/COLOR]

Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü..
Kıymetli abimiz, Rahman c.c razı olsun, ecrinize sizi vasıl eylesin inşallah..Allah c.c en güzel şekilde idrak edip amel edenlerden, bu vesileyle değerli çalışmanızın, kalplerde tesirli olmasını nasip ve müyesser eylesin inşallah..Amin..
Çağın kayıp ilanı ile aranması gereken bir hasletidir haya.. Onun yokluğunun da ne gibi büyük felaket ve hezeyanlara yol açtığını çok muhtelif örneklerle açıklayabiliriz.Hayanın, imandan bir şube olması, bizleri fazlasıyla tefekkür ettirmeli..İnsanı haysiyetli, şerefli ve üstün kılan meziyetlerden biri olan haya konusunda, ahir zamanda ağır bir imtihandan geçiyoruz.. ''İnsanlığın kıyameti'' olan hayasızlıktan beri olmak, hayadan ödün vermeden yaşamak, hayanın önemini anlatmak ve yaşatmak duası ile..Allah c.c bizleri razı olduğu amel ve niyetlerden ayırmasın inşallah..Güzel ve istifadeli bir çalışmaydı..Rabbimize emanet olunuz..Selam ve Dua ile.

ve aleyküm selam hanımefendi kardeşim..

güzel bir yazıyı harika bir yorumla süslemişsiniz..sağolun..
mevla teala yapmış olduğunuz duaları kabul buyursun..bu fakiride dua larınızdan nasiblendirsin...

dua'lar müşterek...

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Allah c.c. razı olsun emeğinize sağlık hayırlı geceler...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Allah c.c. razı olsun emeğinize sağlık hayırlı geceler...

ve aleyküm selam..

hanımefendi kardeşim yazılarımıza değer verip takip ettiğiniz için sağolun..

mevla teala sizden de razı olsun...

sizede hayırlı geceler..(3 gece geçmiş aradan ama olsun yine gece)..:a11:

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam..

hanımefendi kardeşim yazılarımıza değer verip takip ettiğiniz için sağolun..

mevla teala sizden de razı olsun...

sizede hayırlı geceler..(3 gece geçmiş aradan ama olsun yine gece)..:a11:[/font]

Selamün Aleyküm

Siz ve sizin gibi sitede konularına ve yazılarına önem verdiğim benim için değerli çok kişiler var. Her daim sizleri takip etmeye devam edicem :a01: inşaAllah...Hayırlı Günler...

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Güzeller Güzeli (sav) şöyle buyurur: “Allah’a karşı olabildiğince hayâlı davranın! Allah’a karşı gerektiği ölçüde hayâlı olan, kafasını ve kafasının içindekileri, midesini ve midesindekileri kontrol altına alsın. Ölüm ve çürümeyi de hatırından uzak tutmasın. Ahireti dileyen, dünyanın sûrî güzelliklerini bırakır… İşte, kim böyle davranırsa, o Allah’tan hakkıyla hayâ etmiş sayılır.”

Selamun aleykum kardeşim.Bende yarım saat önce birşey öğrendim.bu konumuzada örnek teşkil edecek nitelikte.Eski oturduğumuz mahallede 12-13 yaşlarında bir komşu kızı vardı.o kızı kaçırıp yada isteyek bilmiyorum zina etmişler.Okadar çok üzüldümki çocuk denecek yaş bikere 12-13 yaşlar.Ailesinemi yanarsın kızamı bilemedim şaştım kaldım.bide kızı tehdit etmişler söylersen öldürürüz diye kız ağzından kaçırmış da polise haber vermişler.Gerçi memleketimize zina suç değil..Ah keşke idam cezası olsaydı da ibreti alem için öldürülmeliydiler bence yapanlar....

Durum böyle bununla ilgili birçok haber duyuyoruz.Ama insan çevresinden bu tür haberler alınca daha bir garip oluyor.Rabbime sığınıyorum bu tür durumlardan.Ölmeyi tercih ederim şahsen ben kötü yola düşmektense....

"HAYA İMANDANDIR"."edep ya hu"
Hak aşığı Yunus Emre’de şöyle der :. Ehli diller arasında aradım, kıldım talep. Her hüner makbul imiş, illa edep illa edep. ...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt