Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eğer sende vesvese varsa korkma o imanın ta kendisidir. (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
Herşeyden önce şunu belirtmeliyim ki, vesvese aslâ korkulacak birşey değildir Çünkü herhangi bir şahsa vesvesenin gelmesi, onda imanın bulunduğuna alamettir Sahabe-i Kiram'dan Efendimiz'e gelip, "Ya Rasulallah, vesveseye müptelayım" diyen birine, Efendimiz (sas)'in cevabı: "Endişe edilecek birşey yok; o mahz-ı imandır, imanın ta kendisidir" (Müslim, İman 211; Müsned, 2/456; 6/106)

Müslim'de Abdullah b. Mes'ud'tan şöyle dediği nakledilmektedir: Pey*gamber (sav)'a vesveseye dair soru sorulunca o da: "İşte katıksız iman odur" diye cevap vermiştir. Ebu Hureyre yoluyla gelen hadiste de şöyle de*nilmektedir: "İşte bu sarih (halis) imanın kendisidir."

İbadetleri yapıp, ilmihal bilgilerini öğrenmeye çalışan kimseye, Allah’ı, ahireti inkâr gibi düşünceler gelmesi, onun imansız olduğunu değil, imanlı olduğunu gösterir. Meyveli ağaç taşlandığı, hırsız mücevher olan eve girmeye çalıştığı gibi, şeytan da imanlı olanlara saldırır. Hadis-i şerifte, böyle vesveselerin imandan olduğu bildirildi, (Vesvese imanın tâ kendisidir) buyuruldu. (Ramuz)

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Kötü vesveselerin gelmesine sebep imanın kâmil olmasıdır. Çünkü hadis-i şerifte (Böyle vesveseler, imanın olgun olmasındandır) buyuruldu. (1/182)

Böyle vesveseler birçok kimsede olabilir. İmanım gitti diye şüpheye düşmemeli, böyle düşüncelere önem vermemeli, her zaman Allahü teâlâyı anmaya çalışmalıdır!

"" Eğer Şeytan tarafından sana bir vesvese gelirse Allah'a sığın. Şüphesiz ki Allah, her şeyi çok iyi işiten ve çok iyi bilendir.
Allah'tan korkanlara, Şeytan'dan bir vesvese dokununca Allah'ı hatırlarlar. Ve hemen gerçeği görürler""(Araf 200-201.ayetler)

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
en yoğun vesveseyi Mekkede tavaf namazı sırasında aldım

Sövmedik ne Allah bıraktı ne kabe bıraktı ne anamı bıraktı

Yanıltamadım tavaftan caydırıp otelde yatıramadım diye...

içmden hep otele git dedi napacan bu sıcakta kabe etrafında dolanınca ne oluyomuş dedi.

tavafı yaptım busefer resmen küfretti.

namazı bozmak üzereydim.

büyük iblisle baş başa kalır insan mekkeye gidince O pislik hep orda durur genelde...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Vesveselere kulak asmamalı, olumlu pozitif düşünce telkinlerini kendi kendine söylemelidr ki içinde ki vesveseler kaybolsun.Vesveselerin tesirinde kalırsak Maazallah imanımıza halel gelebilir.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
kabe ye giden hacılara sorun mutlaka

Baş iblis ordadır.

Tavaf yapmaya niyetlenene "bu sıcakta burda dolanıp napacan gece gelirsin hem tenha olur serin olur " diyor

bu ilk vesvesesidir.

bunu başaramazsa çıkdırırışına şahit olursunuz.

sıkıdurup Allahı anmak gerekir böyle anlarda.

SHAHADAT

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.shahadat.net

Vesvese, şeytanın verdiği zararlı olan şüphedir. Vesvese etmek günahtır. Günah işlememek için vesveseye hiç itibar etmemelidir. İki hadis-i şerif meali:
(Vesvese şeytandandır. Abdest alırken, guslederken ve necaset temizlerken, şeytanın vesvesesinden sakının.) [Tirmizi]

(Bir zaman gelecek, insanlar temizlikte fazla titiz hareket edecek, [vesvese ederek] dinde haddi aşacaklardır.) [Ebu Davud]

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Vesveselere kulak asmamalı, olumlu pozitif düşünce telkinlerini kendi kendine söylemelidr ki içinde ki vesveseler kaybolsun.Vesveselerin tesirinde kalırsak Maazallah imanımıza halel gelebilir.

kendi kendine Efham (kendi vesveseleme) ayrıdır. bu değil...!

ikincisi

direkt olarak iblisin gelip kalbe vesvese atması.

Eger kişi ölümün ötesinde bir iman yoluna girerse

nedemek istiyorum ?

Hz Ali : bana mahşer, cennet, cehennem ve Rabbimiz acıktan gösterilip tekrar dünyaya bırakılsam imanımda zerre kadar artma olmaz.

bu sekilde tam kamil bir iman da olmak.

ozaman iste iblis cıldırasıya saldırıyor. gercek vesvese ile karşılasıyor insan.

RABbimizden düşmanımı görmeyi ap acık görmeyi murad etmiştim. dua etmiştim "beni onunla görerek karşılastır kalbim mutmain olsun" demiştim.

1 hafta içinde iblisi gördüm. bana geldi hatta dokunuşunu da hissettim.

hemen Allahı andım.

"Bana zarar vermesinden çarpıp gitmesinden sana sığınırım" diye dua ettim.

karşıma oturdu

cok korkmama rağmen Allah tafından kalbime sükünet inmişti

iblisi gözle süzmeye başladım.

euzuyu okudum

pufff diye uzaklaştı görünürden bir anda kayboldu.

Bacaklarıma sürütününce okadar yakın oldugumu bilmem cok korkutmuştu.

içimden vesveseden ayrı bir ses gelmişti

" düşmanını gör ve iyi tanı "

şükür ya Rab demiştim

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
sizin dediğinizi cok iyi anlıyorum.

Kendi kendine vesvese üretme sizin dedğiniz.

bu imanı sakata koyabilir.

belki günah ta olabilir.

Lakin gercek iblis vesvesesivardir.

ona senin yapabileceğin birşey yok.

sadece mahşere kadar katlanacaksın sınav geregi.

Dediğim buydu benim.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
efham yapmak sizin dediğiniz. bu mesele ile vesvese birbirine karıştırılır genelde..

Vesvese iblis işidir.

Vesvese geliyor diye size günah yazılmaz. çünkü senin ürettiğin birşey degil iblis ugrasıyor.

İblis kıymetli gördüğü kalple cok uğrasır. içinde elmastan kıymetli birşey görür.

İblis imana mudahale edemez onu gideremez.

iblisin dediklerine uyacak olursak imanın gitmesine sebeb olan biz oluruz.

İblisin vesvesesine hiçbir çare yoktur.

Çünkü O pislik Allah tarafından izinlidir.

duyarsın uymazsın olur biter.

İblis bizi görüyor fakat biz iblisi görmüyoruz.

Rabbimize dedim ki : " Ya RAB haksızlık var ortada iblisin istediği görünmezlik bir haksızlıktır. bir sefer olsun onu benim de görmeme musade et hep o mu bizi görecek ?"

Ve dua gereği gibi kabul oldu gördüm.

sandiik

Kayıtlı Kullanıcı
araf suresi 14,5,16,17. ayetlerde açıkca görülebileceği gibi şeytan izinlidir..
vesvasil haller şeytandandır..
imtihan sırrı gereği zor bir hal lakin..zor demek istemiyorum, çünkü bize zor gelen Cenab-ı Mevla'ya kolaydır..
Allah zorlar ile imtihan ederken aklımızı, fikrimizi korusun inşaallahh..

SHAHADAT

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.shahadat.net

İbadetleri yapıp, ilmihal bilgilerini öğrenmeye çalışan kimseye, Allah’ı, ahireti inkâr gibi düşünceler gelmesi, onun imansız olduğunu değil, imanlı olduğunu gösterir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt