Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Efendimizin Peygamber Olmadan önceki Bilgisi (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan أحمد
  • Başlangıç tarihi
أ

أحمد

Selamun Aleykum kardeşlerim. ALLAH'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun, vermiş ve aydınlatmış olduğunuz tüm bilgiler ALLAH(c.c) tarafından size kat kat yeni bilgilerle ve ilimlerle geri dönsün İNŞALLAH..

Öğrenmek istediğim konu şudur ki, araştırarak bir çok bilgi ile beraberinde belkide istenilen sonuca ulaşabilirdim fakat daha öncesinde bu konuyla ilgili bilgi sahibi olan kardeşlerimin paylaşımlarını ayrıca görmek istediğimden öncelikle böyle bir konu açmanın daha yararlı olabileceğini düşündüm.

Peygamber efendimiz peygamber olacağını, peygamber olmadan önce biliyor muydu? Bu konuyla ilgili bilgilerinize ihtiyacım var.

Ne bilim şöyle bir örnekle süsleyeyim, Rahip Bahira efendimizdeki alametleri görünce onun beklenen peygamber olabileceğini söylüyordu, efendimizinde bilgisi bu muydu yani beklenen peygamber olabilirim diye beklemişmi yoksa kesin bilgiler varmıydı, kendi içinde olasılıkları olmuş mu, ben olamam demiş mi? Yada o yaşına kadar hiç bilgisi yokmuymuş, yani ruhani hali nasılmış onu çok merak ediyorum. Sadık rüyaların başlamasından önce felan çocukluk, gençlik, 30 yaşlı dönemleri.

Birde her zaman alın hizasındaki bulut, bu nasılmış her gün varmıymış, gecede görebiliyor muymuş, her an alnının hizasında aynı şekildemiymiş bu konudada bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Sabırla paylaşımlarınızı bekliyorum.

أ

أحمد

Bu konuda bilgi aktarabilecek birilerinin görmesi için güncelliyorum...

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
nübüvvet deyince bütün insanlığın bildiği alamet ozamanlarda Şamet ün nübüvveydi.

Hateme ün nübüvve daha önce örneği olmayan birşeydir. bunun olacağını sadece Allah ve melekleri biliyordu. insanların hiç biri bilmiyordu.

1 sefere mahsus Hazreti muhammed aleyhisselam a verildi.

peygamber olup olmayacağını bilmeyebilir diyebilirim.

çünkü : ilk ayet geldiğinde şok gecirmiş gibi evine gitmiştir. üzerimi örtün demiştir. kısacası korkmuştur.

kesin Bilse önceden böyle bir tepki verir mi ? melekten kokmuş ürkmüş.

Belki bir zan üzere belki demiş olabilir. ama ben olacam diye kesin bir bilgisi oldugunu düşünmüyorum.

nazlı bulutun onu hep takip etmesinden insanlar şüpelenmişler. bu kim ki acaba diye. olan üstü bir durum var diye.

Yahudiler tahmin etmişler. kervan da bekçiydi efendimiz.

yahudiler kervanın önde gelenlerini davet ettiler ama bulut hala kervanın üxerinde ve kervanda sadece bir kişi oda bekcisi vardı bir cocuktu.

efendimiz di. yahudiler merak ediyordu bu bulut kimin için duruyor hep kervanı da takip ediyor.

yahudiler bunu nerden biliyo derseniz

Ayetten delil veriyim.

gökten helva ve bıldırcın indirdik bulutu gölgelik çektik. diyordu. bu musanın alametiydi.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Varaka bin Nevfel de hz Haticenin kuzeni olan Mekke rahibi nikahlarında önderlik eden kişidir.

daha evvelden peygamberimize peygamberler tarihi konusunda bilgiler vermiş.

insanların özellikle Ahmak olanları varakadan ögrendiklerini satıyo bu demiştir.!!!

peygamberlik geldiğinde ilk evine gitmiş korkusunun ve meleğin dokunusunun şiddetinin gecmesini kalbinin ürpertisinin dinmesini beklemiş.

çünkü aniden vahi gelmiştir.

sonra olanları aynen varaka ya anlatmış

Varaka buyurdu ki : "Musaya inen sanada geldi."

أ

أحمد

ALLAH(c.c) senden razı olsun Kaim kardeşim, ALLAH(c.c) ilmini dahada artırsın İNŞALLAH. Bunları bende biliyorum, sende olasılıkları düşünerek yazmışsın. Ama efendimizin bunları anlattığı bir nokta yok galiba.

Ama şunu söylim, dini konularda bilgisi çok olan bir insana aniden birisi hiç beklemediği bir anda belirip birşeyler anlatsa o insan herütürlü korkar.

Ama genel bir düşüncede tahminim odur ki kendisinin önemli bir vazife için seçilebileceğini düşünüyor olsa gerekti. Çünkü yukarıdada yazdığın gibi yaşadıkları onu ister, istemez bu tarz düşüncelere sevk etmiş olabilir. En doğrusunu ALLAH (c.c) bilir.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Musa a.s. dan örnek vereyim

O peygamber olmadan evvel peygamber olacağını bilmiyordu.

dağa gitti bir kor ateş getireyim diye

ateşe yaklaştıgında bir ağacı sarmış yanıyor ama odununu yemiyor ateş

Bu surette gördü.

Sonra oradan bir sey geldi:

Ey musa ! ben benim Rabbin Allah.

musa as. konuşmaya başladı

niyette peygamber olmaya gittiğini bilmiyor ateş alamaya gidiyorum sanıyor. :)

Allah asanı yere bırak dedi.

Asayı depreşen bir mahluk vaziyetinde görünce arkasına bile bakmadan oradan korkup kactı.

Allah peygamberlere Ansızın gelmiştir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt