Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EFENDİMİZİN DİLİNDEN BESMELE'NİN FAZİLETİ (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
RESULÜ EKREM,MUHAMMED MUSTAFA(S.A.V.)EFENDİMİZİN DİLİNDEN BESMELE-İ ŞERİFENİN FAZİLETİ

Osman bin Affan(R.A.) Resulüllah (S.A.V.) Efendimize Besmele-i Şerif'in esrarını sorar.Resulü Ekrem:"O,İsm-i Azam'dır,İsm-i Azam'la O'nun arasındaki yakınlık gözün beyazı ile siyahı arasındaki yakınlık gibidir." buyururlar.

BİR MELEK VAZİFELENDİRİR

Enes (R.A.) dan:"Her kim,şeytanın şerrinden Allah Teala 'ya on defa sığınırsa (Yani Euzü Besmeleyi çekerse ),onun için bir melek vazifelendirir,şeytanını o kimseden uzaklaştırır." buyurdu.

ŞEYTANIN BELİ KIRILIR

Yine bir hadis-i şerifte:"Mü'min besmeleyi çektiğinde,şeytan der ki belimi kırdın,sana bir şey yapmaya takatım kalmadı."

TEHLİKE İLE KARŞILAŞINCA

Hz.Ali(R.A.) dan:"Bir tehlike ile karşılaştığında,(Bismillahirrahmanirrahim vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyilazim)de,muhakkak Allah Teala çeşitli musibet ve belalardan seni korur,onları senden çevirir."

İbn-i Abbas(r.a.)dan edilen rivayete göre:"Allah Teala o kimseden yetmiş türlü belayı çevirir."

ŞEYTANLA ARASINA ÜÇYÜZ PERDE

Hasan(r.a.)dan:"Her kim şeytanın şerrinden Allah'a sığınırsa,Cenab-ı Ecelli ve Ala,o kimse ile şeytanın arasına 300 tane perde kılar,her perdenin arası sema ile yerin arası gibidir."(Her hicabın arası 500 senelik mesafedir.)

HER HARFİ İÇİN DÖRTBİN SEVAP

İbn-i Mes ud(r.a.) dan"Her kim Besmele-i Şerif'i okursa,Cenab-ı Ecelli ve Ala her harfiiçin o kimseye dört bin sevap yazar,dört bin günahını affeder,dört bin derecesini yükseltir."

YEDİYÜZ SENELİK NAFİLE İBADET SEVABI

Diğer rivayette"Kim besmeleyi çekerse,Allah Teala o kimse için yedi yüz senelik nafile ibadet sevabı yazar."

İKİ MİLYON SENEDE YAZILMAZ

Enes bin Malik(r.a.) dan"Eğer ağaçlar kalem,denizler mürekkep,melaikeler,insanlar ve cinniler katip olsalardı,iki milyon senede besmele-i şerifin sevabını faydasını yazamazlardı."

BESMELEYİ OKUYAN MAHŞERE GELDİĞİ VAKİT

Peygamberimiz buyuruyorlar ki:

"Dünyada besmele-i şerifi çeken bir kavim mahşere gelir,onların sevapları günahlarından ağır gelir,bunları gören diğer ümmetler(bunların sevabı ne kadar ağırdır) derler,onlara denir ki,(bunlar her sözlerinde Allah Teala 'nın ism-i Alisi olan besmeleyi çekerlerdi),eğer terazinin bir kefesine besmele-i şerife ,diğer kefesine semalar ,yerler ve bunların içinde bulunanlar konsaydı,besmele-işerife ağır gelirdi.Cenab-ı Ecelli ve Ala bu ümmetin her beladan korunması için bir emniyet,her hastalıktan korunması için bir deva,şeytanın şerrinden korunması için bir kale kılmıştır.Yere geçmekten,yangından,simanın değişmesinden besmele hürmetine muhafaza kılmıştır.Okumaya devam ediniz,besmele ile Celal ve kerem sahibi olan Rabbinize yaklaşınız." buyurmuşlardır.

DAĞLAR TAŞLAR TESBİH EDER

Diğer rivayette:

"Her kim besmele-i şerifi itikadı sahiha ile okursa onunla birlikte dağlar tesbih ederler." buyurdu.

Diğer rivayette.

"Bir kul,besmeleyi çektiğinde cennet:Lebbeyk Allahümme sa deyk ey Rabbim senin falanca kulun "Bismillah...." dedi,sen o kulunu cehenneminden uzaklaştırıp cennetine idhal eyle,der." buyurdu.

CEHENNEMDEN AZAD OLMAK

Cenab-ı Ecelli Ala,İsa(a.s.) a vahyederek buyurur ki:

"Ey Meryem'in oğlu,sana (Eminlik) ayeti olarak hangi ayeti indirdim,biliyor musun.İsa "Bilmiyorum,Yarabbi" der.Cenab-ı Ecelli Ala "sana eminlik ayeti olarak (Bismillah)ı indirdim.Gecende,gündüzünde,seferinde,avdetinde,okumanda,kalkmanda,yemende,içmende ve bütün hallarinde devam et,kim Rububiyyetime yakinen iman eder,amel defterinde sekiz yüz besmele olursa,o kulumu cehennemden azad eder,cennetime koyarım."

KİM BESMELE-İ ŞERİFEYİ YAZARSA

İmam-ı Zendüsti'nin razvasında şu hadis nakl olunmuştur:

"Kim besmeleyi yazarsa,mağfiret olunur."

Yine bir hadis-işerifte:

"İndirilen kitapların içindekilerin tamamı Kur an ın içindedir.Kur an ın içindekilerin tamamı fatihanın içindedir.Fatiha'da bulunanların tamamı,besmelenin ba'sındadır." buyurdu.

DUA REDDOLUNMAZ

Yine bir hadisi şerifte Resulü Ekrem:

"Evvelinde besmele çekilen dua reddolunmaz,kabule şayandır." buyurmuşlardır.

DENİZE GİRSE BATMAZ

Vehb İbn-i Münebbih (r.a.) dan rivayet olunmuştur:

"Muhakkak Allah Teala,bu kelimelere verdiği kuvveti başkalarına vermemiştir.Temizlik bununla tamamlanır,kesilen hayvanlar bunu söylemekle helal olur,bunun sebebi ile yapılan dualara şeytan yaklaşamaz,sabiler ve diğerleri,yedikleri ve içtikleri şeylerden bunun sebebiyle kuvvete malik olur,eğer bir kimse canı gönülden Bismillah..... dese de denize girse batmaz,ateşe girse ateş yakmaz,yılan ve akreplerin içine girse sokmaz , eğer bir mü minin kabrine okunursa,azabı kaldırılır." buyurmuştur.

O BENİ ZİKREDERKEN BEN ONA AZAP ETMEYE HAYA EDERİM

İsa(a.s.) bir kabre uğradığında meleklerin ellerinde nurdan tabaklar olduğu halde o kabre geldiklerini gördü.Bu halde taaccüb eden İsa(a.s.),Cenab-ı Allah 'a sebebi hikmetini sorar.Cenab- Hak:

"Ya İsa,o kabrin sahibi abid bir asi olup,kabir azabı çekmekteydi,kendisi öldükten sonra sabi bir evladı doğdu ve mektebe gitti,hocası ona besmeleyi öğretti,o anda,ben,o kulumdan kabir azabını kaldırdım.Yeryüzünde onun evladı beni zikrederken yeraltındaki o kuluma azab etmeye haya ederim." buyurdu.

ANSIZIN BELA GELMEZ

Peygamberimiz:"Her kim sabahleyin (Bismillahillezilayadurru maasmihişey'ün fil ardı ve lafissemai ve hüvessemul alim)derse,akşama kadar ansızın bela gelmez,akşamleyin okursa,sabaha kadar birden bela gelmez." buyurdu.

EVDEN ÇIKARKEN

Enes bin Malik 'dan rivayet edilmiştir:

"Her kim evinden çıktığında (Bismillahi tevekkeltü alellahi la havle vela kuvvete illa billah)derse,ona melekler tarafından(muhafaza olundun) denir.Şeytan ondan uzaklaşır" buyurdu.

Kim besmeleyi yatacağı vakit 21 defa okursa,o gece şeytanın şerrinden,hırsızın şerrinden,ansızın ölmekten muhafaza olunur

BESMELENİN FAZİLETİNİ BİLEREK ÇEKELİM

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EFENDİMİZİN DİLİNDEN BESMELE'NİN FAZİLETİ

Selamun Aleyküm
Allah Raz Olsun.. Paylasimin icin
Ne kadar cok sevabi varmis... Allah bizlere olan merhametinden dolayi ne kadar cok kolaylik sunmus bizlere günahlarimizin affi icin...
Hamd´u senalar olsunB)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt